Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy iMac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 ww23x

ww23x
  • 5 postów

Napisano 10 czerwca 2022 - 08:20

Witam wszystkich, 

 

Od około 3 lat jestem szczęśliwym posiadaczem iPhona XS, jest to moje pierwsze urządzenie od Apple i jestem mega zadowolony jego wydajnością i niezawodnością nawet po takim czasie. Teraz chciałbym stopniowo przejść na ekosystem Apple i zakupić Maca/Macbooka. Od niedawna zainteresowałem się fotografowaniem, więc sprzętu oprócz standardowego przeglądania internetu używałbym od czasu do czasu jeszcze do obróbki kilku/kilkunastu zdjęć. Mój obecny laptop 99,9% czasu spędza na biurku dlatego bardziej skłaniałbym się w kierunku iMaca. W x-komie w konfiguracji z procesorem M1 i 8GB Ram można takiego dorawć za 6k PLN. 

Czy do moich potrzeb byłby to dobry wybór? Czy jest sens pchać się w używki/poleasingowe (nie ukrywam że wolałbym nie przeznaczać więcej niż wspomniane 6k na sprzęt, który nie będzie mi służył do celów zarobkowych)?

 

Pozdrawiam



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 10 czerwca 2022 - 09:03

Nie, kupowanie jakiegokolwiek komputera z 8GB RAM to bardzo, bardzo zły pomysł. Czy to Mac, czy Windows, bez różnicy. 16 GB to minimum, i to właściwie już bez względu na zastosowanie.

 

Używki, to tylko, jak lubisz hazard i jesteś gotowy postawić na loterii kilka tyś. zł.



#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 10 czerwca 2022 - 10:29

Jest jeszcze opcja Mac mini (trzeba doliczyć monitor, klawiaturę i mysz). Na pewno warto kupić tylko z procesorem Apple więc poleasingi raczej odpadają. Zgadzam, że te 16GB to dobry pomysł na przyszłość. Mam i choć bym dał radę z 8GB, to już bym mocno zależał od swapa. Air M1, mini M1, pro M1, iMac M1 mają bardzo zbliżoną wydajność. Mini jest najtańszy jak masz już akcesoria, możesz też oszczędzić na dysku, bo przy stacjonarnym dysk zewnętrzny to nie problem, zaś jako całość najlepiej wychodzi Air M1 i jeśli ci nie przeszkadza, że jest laptopem, to dobry strzał.



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 10 czerwca 2022 - 11:09

Maca kolega nie ma, peryferiów do niego pewnie tym bardziej. Ja bym również nie pakował się w 8 GB RAM. Szczególnie, że wspomniana jest obróbka zdjęć. Lepiej trochę dorzucić i mieć sprzęt na lata. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 ww23x

ww23x
  • 5 postów

Napisano 10 czerwca 2022 - 12:35

Maca kolega nie ma, peryferiów do niego pewnie tym bardziej. Ja bym również nie pakował się w 8 GB RAM. Szczególnie, że wspomniana jest obróbka zdjęć. Lepiej trochę dorzucić i mieć sprzęt na lata. 

Dokładnie. W takim razie cenowo dla mnie najlepszym wyborem będzie Air z 16 GB. Dzięki panowie za rady.



#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 10 czerwca 2022 - 15:39

To szybko szukaj, bo ceny u Apple wzrosły a w sklepach mogą być jeszcze tańsze. Ja za swojego m1 16/256 dałem 4999 w Euro AGD, a w apple taki teraz 6999 kosztuje. W kanałach sprzedaży (autoryzowanych ale nie prosto w samym apple) znajdziesz jeszcze model z 8 rdzeniami graficznymi - apple sprzedaje już tylko z 7 (ale ja mam 7 i nie płaczę)



#7 ww23x

ww23x
  • 5 postów

Napisano 12 czerwca 2022 - 15:46

Na razie chyba odpuszczę, bo ceny wywindowane a z dostępnością wcale nie lepiej. Twoje 4999 wygląda teraz jak za pół darmo.

#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 12 czerwca 2022 - 15:55

Liczysz, że ceny spadną? Możesz się rozczarować.



#9 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 12 czerwca 2022 - 20:03

Najsłabszy Air z 16gb ram 7tys. Ło matko co to się porobiło :blink:

 

 

Ale żeby nie pisać tylko pierdół w oleole jest Air 16/512 za 6899. Niecałe 7 tyś. ale ma on chociaż jakiś dysk;)

 

https://www.oleole.p...wE&gclsrc=aw.ds


Użytkownik raqq edytował ten post 12 czerwca 2022 - 20:19


#10 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 13 czerwca 2022 - 09:05

I to z grafiką 8c - takiego już panie dzieju w Apple nie kupisz. Brać jak dają. 



#11 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 15 czerwca 2022 - 05:38

I tak późno Apple wprowadziło podwyżki.

Może rozważ zakup Air z M1? , podpięty do monitora ponieważ zyskujesz jakby dwa urządzenia i na razie nie musisz dokupować myszki i klawiatury. Sam tak
użytkuje i jest zadowolony bo mam i laptopa i stacjonarkę ;).

Wiadomo ze koszt zakupu będzie trochę większy ale przyszłościowo to jednak bardziej opłacalna inwestycja.


Użytkownik maxwawa edytował ten post 15 czerwca 2022 - 06:30

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#12 ww23x

ww23x
  • 5 postów

Napisano 15 czerwca 2022 - 09:28

I tak późno Apple wprowadziło podwyżki.

Może rozważ zakup Air z M1? , podpięty do monitora ponieważ zyskujesz jakby dwa urządzenia i na razie nie musisz dokupować myszki i klawiatury. Sam tak
użytkuje i jest zadowolony bo mam i laptopa i stacjonarkę ;).

Wiadomo ze koszt zakupu będzie trochę większy ale przyszłościowo to jednak bardziej opłacalna inwestycja.

Dla mnie raczej nieopłacalne. Monitor który dałby mi podobną jakość obrazu jak iMac + macbook w moim przypadku mija się z celem, bo samego laptopa jako takiego potrzebowałbym raz na rok.


Użytkownik ww23x edytował ten post 15 czerwca 2022 - 09:29


#13 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 15 czerwca 2022 - 10:14

Sam napisałeś że Air będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Dokładnie. W takim razie cenowo dla mnie najlepszym wyborem będzie Air z 16 GB. Dzięki panowie za rady.

 

Używam monitora od Gigabyte 27 cali 170Hz i nie narzekam, wiadomo nie jest to retina ale spokojnie do każdej  obróbki się nadaje ma min. 100 sRGB

ale taki monitor ma dużo więcej zalet jak np. wysokie odświeżanie do 170Hz (na co dzień używam 120Hz i działa znakomicie z Air-em),  KVM ( dla ciebie może nie istotny) itd. 

Nawet ten "mój" zestaw wychodzi taniej niż iMac my tylko podpowiadamy z naszych doświadczeń, i zapewniam że zapewniam cię że będziesz częściej przyda się laptop jak tylko raz na rok.

Przecież cała ogromna zaleta procesorów M1 to że na baterii możesz pracować długie godziny nawet na kanapie z taką samą wydajnością jak z zasilaczem.


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 15 czerwca 2022 - 11:03

Jak chcesz „po taniości”, to jest jeszcze Mini M1. Ale wydaje mi się, że masz już pełen obraz, my już Ci dużo więcej nie doradzimy, sam musisz zdecydować, do dla Ciebie najlepsze.

#15 ww23x

ww23x
  • 5 postów

Napisano 20 czerwca 2022 - 09:58

Tak, dziękuję za wskazówki, będę rozglądał się za iMaciem M1 z 16gb ram.

A tak z czystej ciekawości czy Mac Mini z taką samą konfiguracją sprzętową będzie się cechował identyczną wydajnością?



#16 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 20 czerwca 2022 - 10:04

Zasadniczo to tak. Pewnie mogą być drobne różnice wynikające z tego, że iMac ma ekran 4,5K, a takiego monitora zewnętrznego nie ma (może być albo mniej albo więcej), ale to kosmetyka. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych