Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przesiadka z iPhona 11 na 13Pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Martinez87

Martinez87
  • 139 postów

Napisano 03 czerwca 2022 - 17:49

Cześć,
 

aktualnie mam 11 64GB i myślę żeby przeskoczyć na 13Pro 256GB (zdjęcia w RAWach więcej ważą). Poczytałem tutaj trochę postów, ale chciałem dopytać (może coś mi umknęło) aktywnych użytkowników 13Pro czy jest coś co Was drażni w tym modelu i sugerowalibyście wstrzymać się do 14Pro?

Ktoś tutaj bawi się RAWami z tego modelu?

Przyznam że RAWy, ProMotion to chyba takie główne opcje, które mnie kusą. Zależy mi na zdjęciach w RAWie żebym mógł się potem nimi jeszcze pobawić i wyciągnąć z nich więcej (ale bez przesady nie trzaskam fotek dla Vogue - przynajmniej na razie). Bateria jak wytrzyma od rana do wieczora (9-18/19) to mi w zupełności starczy (nie gram w żadne gry i raczej mało oglądam video itp.).

Pytam bo wiem że łatwo wpaść w pętle „poczekam na następny model pewnie będzie lepszy…”  :D


PS do Moderatora: przepraszam za brak PL czcionek w poprzednim poście, co złego to nie ja  ;)



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 615 postów
  • Płeć:

Napisano 03 czerwca 2022 - 18:15

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale zdjęcia RAW są dostępne już od modelu iPhone 7. Jedynym minusem jest to, że trzeba używać zewnętrznej aplikacji do robienia zdjęć, np. ProCam lub Halide. Ja używam dość często, obecnie w 12 Pro Max (wcześniej także właśnie 7+), kiedy spodziewam się dalszej obróbki.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 03 czerwca 2022 - 18:20


#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 03 czerwca 2022 - 21:29

Miałem 11, mam 13pro. Zmiany główne to obiektyw tele i taka zmiana jakości zdjęć, że trzeba szukać pod lupą. Jest lepiej, ale nie rzuca na kolana. Poczekaj na 14 by mieć przynajmniej najnowszy. Ponoć Apple szykuje duże zmiany w aparacie. Natomiast nic mnie nie drażni, brak mi lepszego zooma.

#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 03 czerwca 2022 - 22:29

Moderator wybacza. ( ͡° ͜ʖ ͡°) 

OP-owi chodzi chyba o ProRAW. Opcja fajna, ale ma pewne wady. Raz, że pełny potencjał da się wyciągnąć tylko w ekosystemie (żeby ugrać co się da potrzebne jest kompatybilne oprogramowanie). Dwa, foty w ProRAW pioruńsko dużo ważą. Tak między 30-40 MB na zdjęcie. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 Martinez87

Martinez87
  • 139 postów

Napisano 03 czerwca 2022 - 23:07

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale zdjęcia RAW są dostępne już od modelu iPhone 7. Jedynym minusem jest to, że trzeba używać zewnętrznej aplikacji do robienia zdjęć, np. ProCam lub Halide. Ja używam dość często, obecnie w 12 Pro Max (wcześniej także właśnie 7+), kiedy spodziewam się dalszej obróbki.

Przyznaję, nie wiedziałem że od 7 jest to możliwe. Masz rację Halide pozwala na przechwycenie fotki w RAWie, ale ProRAW to już inna bajka - tutaj mój błąd nie doprecyzowałem (niestety nie mogę edytować wiadomości żeby to zmienić).

Z drugiej strony i tak myślę nad zmianą iPhone na nowszego i przez ProMotion i ProRAW zerknąłem w stronę wersji Pro.

 

Miałem 11, mam 13pro. Zmiany główne to obiektyw tele i taka zmiana jakości zdjęć, że trzeba szukać pod lupą. Jest lepiej, ale nie rzuca na kolana. Poczekaj na 14 by mieć przynajmniej najnowszy. Ponoć Apple szykuje duże zmiany w aparacie. Natomiast nic mnie nie drażni, brak mi lepszego zooma.

Ooo to widzę że Kolega zaliczył dokładnie tą samą ścieżkę ;)

 

Moderator wybacza. ( ͡° ͜ʖ ͡°) 

OP-owi chodzi chyba o ProRAW. Opcja fajna, ale ma pewne wady. Raz, że pełny potencjał da się wyciągnąć tylko w ekosystemie (żeby ugrać co się da potrzebne jest kompatybilne oprogramowanie). Dwa, foty w ProRAW pioruńsko dużo ważą. Tak między 30-40 MB na zdjęcie. 

Dokładnie, ProRAW. Wow, przyznam że nie wiedziałem że pliki aż tyle zajmują. Z tego co wiem to Lr i Photoshop już chyba ogarniają te pliki aczkolwiek rozmiar jest konkretny z tego co mówisz ;)



#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 615 postów
  • Płeć:

Napisano 04 czerwca 2022 - 05:52

W 12 Pro zajmują ok. 25MB. W 14 Pro przecieki wspominają, że aparat będzie miał rozdzielczość 48M, więc pliki solidnie spuchną. Sam ProRAW nie jest jakimś wielkim przełomem wobec czystego RAW. Zawiera dodatkowe informacje o procesowaniu (czyli jak ta surówka zostałaby obrobiona, gdybyś nie chciał RAW-a). Lightroom czy inny soft może te informacje wykorzystać, żeby Ci wstępnie podstawić taki obraz do dalszej obróbki. Ale ProRAW nie zawiera większej ilości detali zarejestrowanych przez matrycę, niż RAW, więc potencjał do obróbki jest taki sam.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 04 czerwca 2022 - 06:03


#7 Martinez87

Martinez87
  • 139 postów

Napisano 04 czerwca 2022 - 17:01

W 12 Pro zajmują ok. 25MB. W 14 Pro przecieki wspominają, że aparat będzie miał rozdzielczość 48M, więc pliki solidnie spuchną. Sam ProRAW nie jest jakimś wielkim przełomem wobec czystego RAW. Zawiera dodatkowe informacje o procesowaniu (czyli jak ta surówka zostałaby obrobiona, gdybyś nie chciał RAW-a). Lightroom czy inny soft może te informacje wykorzystać, żeby Ci wstępnie podstawić taki obraz do dalszej obróbki. Ale ProRAW nie zawiera większej ilości detali zarejestrowanych przez matrycę, niż RAW, więc potencjał do obróbki jest taki sam.

Wielkie dzięki za to info.

Jak widać warto było podpytać, dzięki jeszcze raz :)



#8 Martinez87

Martinez87
  • 139 postów

Napisano 09 czerwca 2022 - 19:44

Miałem 11, mam 13pro. Zmiany główne to obiektyw tele i taka zmiana jakości zdjęć, że trzeba szukać pod lupą. Jest lepiej, ale nie rzuca na kolana. Poczekaj na 14 by mieć przynajmniej najnowszy. Ponoć Apple szykuje duże zmiany w aparacie. Natomiast nic mnie nie drażni, brak mi lepszego zooma.

Niby tak, chociaż patrzą co się stało po WWDC to cena 14 Pro może być sporo wyższa… a co gorsze 13 Pro może wbrew nie spaść z ceny.
Ciekawe co zrobią…

Mam kogoś kto wraca z USA niedługo i mógłby mi przywieźć 13 Pro i zaczynam się nad tym zastanawiać bo cena byłaby argumentem.


Użytkownik Martinez87 edytował ten post 09 czerwca 2022 - 21:43


#9 soczekpl

soczekpl
  • 3 182 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 09 czerwca 2022 - 20:15

Na mój nos to 14 Pro może kosztować w okolicach 5999 zł, biorąc pod uwagę podwyżkę cen Macbooków.

 

Ja co prawda zmieniam co roku, ale IMO 13 Pro to przede wszystkim ekran 120Hz i mniejszy notch, choć Apple promowało przede wszystkim tryb cinema.

 

Choć jeżeli masz zwykłą 11, nie Pro, to docenisz ekran OLED i mniejsze ramki, bo ten LCD to ekhem, z całym szacunkiem, jest taki sobie :P 


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#10 Martinez87

Martinez87
  • 139 postów

Napisano 09 czerwca 2022 - 20:31

Na mój nos to 14 Pro może kosztować w okolicach 5999 zł, biorąc pod uwagę podwyżkę cen Macbooków.

 

Ja co prawda zmieniam co roku, ale IMO 13 Pro to przede wszystkim ekran 120Hz i mniejszy notch, choć Apple promowało przede wszystkim tryb cinema.

 

Choć jeżeli masz zwykłą 11, nie Pro, to docenisz ekran OLED i mniejsze ramki, bo ten LCD to ekhem, z całym szacunkiem, jest taki sobie :P

Tak, mam zwykłą 11.
Hahahaha… ten LCD jak na LCD nie jest zły, ale wiesz mówię tak bo nie miałem iPhone z OLEDem
Jak z ProMotion - dopóki nie kupiłem iPada Pro to nie było dla mnie większej różnicy teraz biorę do ręki iPada Air i… yyy co to jest :D  człowiek do dobrego szybko się przyzwyczaja. 

 


Użytkownik Martinez87 edytował ten post 09 czerwca 2022 - 20:33


#11 Misiekk

Misiekk
  • 284 postów

Napisano 17 lipca 2022 - 06:32

Sam stoje przed zmianą z XS. Tu przeskok na 13 albo 13 pro będzie ogromny. Na 14 zdecydowałem się nie czekać - cena może sięgnąć 5999, a dla mnie to przegięcie.

 

Jedynie mogą być małe czyszczenia magazynów jak wejdzie 14 - 13pro mogłoby spaść o 300-500 zł.

W mojej ocenie zdjęcia przerzucone na komputer z 13 są niezłe, ale nie przesadzajmy. To nadal telefon, a nie aparat :)



#12 Regiss

Regiss
  • 2 889 postów
  • SkądRadom

Napisano 17 lipca 2022 - 07:43

Nie będzie raczej żadnych czyszczeń magazynów bo te telefony na nich nie leżą. Niektóre modele ciężko w ogóle dostać u nas w elektro marketach,bo rzucają po kilka sztuk co chwilę i znikają.

iPhone 15 Pro


#13 Geble

Geble

  • 1 178 postów
  • Płeć:
  • SkądMysłowice

Napisano 17 lipca 2022 - 08:52

Nie radzę nastawiać się na to, że będzie tak jak co roku, że w momencie premiery nowego iPhone’a, cena poprzedniego modelu spada. Teraz może być odwrotnie i cena 13-tki w momencie premiery 14-tki może nawet nieznacznie wzrosnąć z uwagi na to co się obecnie dzieje. Będą przecież uaktualniać cennik wszystkiego, a kurs dolara do złotówki mamy obecnie raczej średni. Widać to najlepiej po tym co stało się z cenami MacBooka Air.

BEKO MCNA406E40ZXBN HarvestFresh Nofrost A++ ||  ELECTROLUX EW6F329SP PerfectCare  ||  ELECTROLUX ESF74661RX  || Rubin 714p  ||  Paseratti 1.9 TDI


#14 Mogg

Mogg
  • 51 postów

Napisano 17 lipca 2022 - 10:27

Nie liczyłbym na spadek cen. Sprzedaję te telefony, pracując u jednego z polskich operatorów. Dostępność, szczególnie wersji Pro z dużą pojemnością, jest praktycznie żadna. Dostajemy już praktycznie jakieś resztki z serii 12, 12 mini i 13 mini. Czasem 10 sztuk zwykłej 13. Pro nie widziałem na oczy od kwietnia. 

Nic nie leży na magazynach, nie będzie żadnych wyprzedaży, nie będzie promocji, czyszczenia magazynów.



#15 Misiekk

Misiekk
  • 284 postów

Napisano 17 lipca 2022 - 20:54

No to w sumie może przyspieszyliście moją decyzję. Jako iż nie potrzebuję fv to pewnie zdecyduję się na zakup komisowy z fvat marża.

Można 13 pro za 4500 złapać.

 

XS to wg mnie nadal świetny telefon. No ale wiadomo - próby czasu nie wytrzyma. A jeszcze pare złotych jest wart.



#16 Regiss

Regiss
  • 2 889 postów
  • SkądRadom

Napisano 17 lipca 2022 - 21:31

Nie rób tego, trafisz na jakiś z sieci komórkowych, właściciel poprzedni przestanie płacić raty i zostaniesz z zablokowanym klockiem. Już nie raz czytałem takie historie. Przy tej kwocie dołóż te parę stówek i będziesz miał spokojną głowę. Naprawdę przestrzegam przed telefonami z komisów.
Gra nie warta świeczki.
  • Mikołaj Maciejko lubi to

iPhone 15 Pro


#17 Misiekk

Misiekk
  • 284 postów

Napisano 18 lipca 2022 - 06:12

Zasiałeś zamęt w mej głowie. Dwa ostatnie telefony (6 i Xs) brałem w dużych poznańskich komisach jako nowe, nieaktywowane. Nie mam do dzisiaj problemów - 6 już w szafie nieużywany. Aktualnie 13 pro kosztuje 4600 wiec nie jest to też cena nie wiadomo jak atrakcyjna - po prostu vat marża.

Ale jeśli więcej osób ma takie spostrzeżenia to przemyślę :). Nigdy nic nie wiadomo.

#18 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lipca 2022 - 06:31

Ja potwierdzam tę obserwację – chyba nie ma miesiąca, żeby na forum nie było wpisu albo pytania o to. Naprawdę lepiej dopłacić i wziąć u autoryzowanego sprzedawcy (nie musi to być Premium Reseller – sklepy typu Media Markt czy Euro też są autoryzowane). Mniejsze ryzyko kłopotów i lepsze warunki gwarancji. I w związku z tym, że jest coraz większa świadomość takich blokad, to łatwiej będzie sprzedać później taki sprzęt. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#19 Regiss

Regiss
  • 2 889 postów
  • SkądRadom

Napisano 18 lipca 2022 - 06:38

https://myapple.pl/f...y/?hl=operatora

Poczytaj sobie wątek. Do tego przy telefonie od operatorów masz tylko rok gwarancji. Jak kupisz u oficjalnego sprzedawcy masz 2 lata bo drugi rok rękojmi jest traktowany jak gwarancja. Też było na forum już wiele razy roztrząsane.
A to że akurat do tej pory nie trafiłeś na oszusta to akurat miałeś szczęście. Ja bym za 500 zł tak nie ryzykował. Oczywiście Twoje pieniądze i Twój wybór.
W czasach XS operatorzy chyba jeszcze nie blokowali nie spłacanych urządzeń. To weszło później chyba.

iPhone 15 Pro


#20 Martinez87

Martinez87
  • 139 postów

Napisano 26 lipca 2022 - 23:08

W końcu podjąłem decyzję i przesiadłem się z 11 na 13 Pro. Uznałem że ma w sumie wszystko czego bym chciał przy jeszcze akceptowalnej dla mnie cenie.

Używam go od kilku dni i jestem zadowolony. Wyświetlacz OLED + ProMotion naprawdę robią robotę. Bateria trzyma wystarczająco dobrze. Fotki jak dla mnie do użytku prywatnego są naprawdę wporzo. Do bardziej wymagających zadań mam lustro, ale myślę że w RAWie i z iPhone mógłbym wiele rzeczy strzelić bez wstydu.

Oczywiście to moje subiektywne zdanie, każdy ma inne potrzeby i wymagania. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych