Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MANDRIVA 2006; POWERPC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 26 marca 2006 - 18:41

Witam! Pierwszy raz jestem na tym forum, więc wypadałoby sie przywitać : Witam! Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem Mandrivy 2006. Myślę nad kupnem nowego laptopa. W grę wchodzi Acer (14") i mały dysk (40GB) i jakiś używany iBook. Na pewno wymienie dysk z obecnego mojego Acera (80GB). Jeżeli bym przełożył go do nowego Acera, to na pewno (możliwe małe problemy) działałby bez reinstalki systemu. Tu nie ma pytań. Są pytania natomiast do tego iBooka. Czy jak przełoże dysk z Mandrivą i WinXP, to będzie to wszystko widział? Czy wogóle pasuje dysk ATA 100 Toshiba do iBooka i tej całej konfiguracji? Jestem zielony, jeżeli chodzi o konfiguracje systemów pod jabłkiem, więc proszę, nie denerwójcie się :D Pozdrowienia

#2 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 marca 2006 - 18:47

Pewnie wiesz, ale dla scisłości napisze, że WinXP na iBooku PPC Ci się nie odpali, tak samo Mandriva x86 :) Idąc dalej, wymiana dysku w iBookach G4 to nie jest prosta sprawa, więc myśle że lepszym rozwiązaniem było by kupienie jakiejś kieszeni na FW i z jej pomoca zgrywanie danych :) Możesz też połączyć Acera z iBookiem i wymieniać miedzy nimi dane :) Moja rada - pisze trochę jaśniej, bo chwilami trudno było się połapać ;)

#3 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 26 marca 2006 - 18:52

Dzięki za odp. Że windows się nie odpali pod iBokiem, to się domyślałem, ale, że Mandriva... szkoda. Kurcze, strasznie fajny jest ten design apple, szkoda, że nikt nie robi podobnych wyglądem laptopów. Aha, jaki jest interface dysków z PPC? chyba nie ATA...

#4 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 marca 2006 - 18:56

Aha, jaki jest interface dysków z PPC? chyba nie ATA...

ATA, w iBooku są poprostu dyski 2.5" :)
Mysle że takie same są też w tym Acerze :)

Spokojnie, nie sądze żeby Mandriva była rozsądnym powodem rezygnacji z iBooka :)
Też od dawna używałem Linuksa, teraz przeszedłem na OSX i naprawde nie narzekam ;)
Poza tym, z łatwością zainstalujesz na iBooku inną dystrybucję Linuksową, np. Ubuntu czy troche trudniejsze w instalacji Gentoo :)

#5 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 26 marca 2006 - 19:01

W takim razie może w przyszłości pomyśle o iBooku... Słyszałem, że Apple chce wprowadzić konfiguracje taką, że pójdzie Windows? A jak pójdzie windows, to i Mandriva :D

#6 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 marca 2006 - 19:08

W takim razie może w przyszłości pomyśle o iBooku... Słyszałem, że Apple chce wprowadzić konfiguracje taką, że pójdzie Windows? A jak pójdzie windows, to i Mandriva :D

Tak, na iBooku z procesorem Intela już niedługo zainstalujesz każdego Linuksa x86 ;)

Ale mimo wszystko, to że Mandriva nie działa na PPC nie wydaje mi się być argumentem wstrzymującym zakup :)
W końcu Linux to Linux, praktycznie każdy jeden taki sam, jak na jedym działa to na drugim też będzie (wkład pracy w przypadku dystrybucji takich jak Mandirva czy Ubuntu nie powinnien się zbytnio różnić :))
Swoją drogą, to przez wielu Mandriva jest uważana za najsłabszą dystrybucje ;)

#7 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 26 marca 2006 - 19:20

ja z własnego doświadzenia wiem, że jest dobra. Bawiłem się na ubundu, debianie, fedora, mandriva jest chyba najbardziej przyjazna... w każdym razie dla mnie... A musze mieć zainstalowany też WinXP. Pracuje we Flashu, a flasha na OSX, linuxy nie ma... Poczekam na iBooki z Intelem :D

#8 TaTa

TaTa
  • 104 postów

Napisano 26 marca 2006 - 19:24

Flasha nie ma na OSX ???????!!

#9 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 marca 2006 - 19:30

Flash na OSX jak najbardzij jest, w dodatku bardzo powszechnie stosowany ;) Widzisz sel4, kolejny aspekt za Apple :) A tak bardziej serio, odrzucając ideologiczne spojrzenie, czekanie na Intelowe iBooki faktycznie jest rozsądnym rozwiązaniem (o ile to co się czyta, będzie prawdą) ;)

#10 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 26 marca 2006 - 21:15

no to sorki, nie wiedziałem o tym flashu, a taki oryginalny, z macromedii??

#11 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 marca 2006 - 21:25

no to sorki, nie wiedziałem o tym flashu, a taki oryginalny, z macromedii??

klik, tak właśnie ten :)

#12 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 27 marca 2006 - 07:10

nie jestem pewny, ale zdaje się, że mandriva na platformę ppc też jest. Tylko trudno ją wyhaczyć :wink:

#13 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 27 marca 2006 - 07:53

O tu na przykład coś jest.. :wink:

http://ftp.u-strasbg...s/Mandriva/ppc/
Mandrake Wersja 9.1

http://blogdrake.net/node/1917
Mandriva Linux 2005 PPC
ftp://helios.dii.utk.edu/pub/linux/Mandrake/devel/iso/2005/ppc/Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-CD1.ppc.iso
ftp://mirrors.secsup.org/pub/linux/mandrakelinux/devel/iso/2005/ppc/Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-CD2.ppc.iso
ftp://mirror.usu.edu/mirrors/Mandrake/devel/iso/2005/ppc/Mandriva-Linux-2005-Limited-Edition-CD3.ppc.iso

#14 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 27 marca 2006 - 08:49

tylko ja dalej nie kminię po co instalować jakąkolwiek dystrybucję Linuxa na Makach.... Pierwsze Primo to tylko ogranicza możliwości Maczka, bo Linux nie poradzi sobie z wieloma aspektami życia z jakimi sobie radzi OS X (choćby wspomniany flash, ale w ogóle mówi się że mak jest dla grafika i to jest poniekąd prawda) z resztą Linux jako Open-Source nie może się równać z komercyjnym systemem jakim jest OS X, poza tym Mac OS X ma wiele portów różnych programów z Linuxa, a te znane z windowsa zazwyczaj są portowane właśnie z platformy Mac ;), a nawet jeśli jakiegoś porta nie posiada to można skompilować paczki Debianowe pod OS X pewnym oprogramowaniem. Więc po co?

#15 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 27 marca 2006 - 10:13

a dlaczego jedni grają w kosza, inni w nogę, a jeszcze inni w tenisa stołowego?

#16 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 27 marca 2006 - 10:48

z resztą Linux jako Open-Source nie może się równać z komercyjnym systemem jakim jest OS X

Windows też jest komercyjnym systemem co wcale nie powoduje że jest lepszy a wręcz przeciwnie?
Akurat Open Source to największy plus.
To dlatego w że Linux jest Open Source w ciągu kilku lat przegonił wydajnością, stabilnością, łatwością obsługi systemy Windows a OSX'owi depcze po piętach (patrz XGL)
Polecam obejrzenie filmu "Revolution OS" :)

#17 shenmue

shenmue
  • 174 postów

Napisano 27 marca 2006 - 11:29

Nie chce zakladac nowego tematu wiec spytam tutaj.. Jaka dystrybucja linuxa jest najbardziej zblizona wygladem mozliwosciami do MacOsX?? Bo znajomi polecaja Mandrake ale zupelnie mi sie nie podoba wizualnie

#18 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 27 marca 2006 - 11:31

Nie chce zakladac nowego tematu wiec spytam tutaj.. Jaka dystrybucja linuxa jest najbardziej zblizona wygladem mozliwosciami do MacOsX?? Bo znajomi polecaja Mandrake ale zupelnie mi sie nie podoba wizualnie

Każda :)
Wygląd możesz sobie dowolnie modyfikować sam - jest bardzo dużo dostępnych motywów także takich podobnych do OSX.
Poczytaj na forum - temat Linuxów dość często poruszany.

#19 shenmue

shenmue
  • 174 postów

Napisano 27 marca 2006 - 11:33

Dzieki za szybko odpowiedz :mrgreen: Pytam bo nie mialem nigdy do czynienia z linuxem... Kupuje sobie makowke mini a co za tym idzie windows mi nie bedzie potrzebny.. wiec na pececie sobie linuxa zainstaluje i chce dobrze wybrac :D

#20 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 27 marca 2006 - 12:34

a nawet jeśli jakiegoś porta nie posiada to można skompilować paczki Debianowe pod OS X pewnym oprogramowaniem.

Dla ścisłości dodam, że wersji binarnej (czyli skompilowanej), już raczej nie skompilujesz, a takie właśnie są pakiety *.deb instalowane w OS X z pomocą Finka ;)
Do skompilowania czegoś potrzebujesz jego kodu źródłowego (tzw. źródełek ;))

To takie moje dwa grosze ;)

#21 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 27 marca 2006 - 13:32

z resztą Linux jako Open-Source nie może się równać z komercyjnym systemem jakim jest OS X

Windows też jest komercyjnym systemem co wcale nie powoduje że jest lepszy a wręcz przeciwnie?
Akurat Open Source to największy plus.
To dlatego w że Linux jest Open Source w ciągu kilku lat przegonił wydajnością, stabilnością, łatwością obsługi systemy Windows a OSX'owi depcze po piętach (patrz XGL)
Polecam obejrzenie filmu "Revolution OS" :)


No nie wiem z której strony Linux jest łatwiejszy od Windowsa.... Stabilność to fakt, wydajność.... hmm... chyba tylko Gentoo szybciej się uruchamiał niż win XP na moim PC, a w dodatku był pusty, więc to niczego nie dowodzi. Pakiet Open Office to jest żółw a nie pakiet buirowy, już wolę korzytsać z czegoś na wzór TextEdit co produkuje pliki RTF.

Dla mnie Open Source to zawsze była raczej wada mimo wielu zalet. Jak to szło w porównywaniu OSów do lini lotniczych, Linux - wszyscy zbierają się na płycie lotniska ze swoimi częściami i sami coś budują, kłócąc się po drodze co tak właściwie budują, a kiedy już zbudują i wejdą do kabiny znajdą sporo materiałów na temat budowy samolotu i samego lotu, ale ani jednego na temat jak wystartować czy jak zainstalować nowe moduły...

dla mnie Linux na dekstopach to ledwie namiastka systemu operacyjnego dla mas, za mała automatyzacja. Komercyjne rozwiązania są praktycznie zawsze lepsze. Patrz na Photoshop - Gimp, Linux - OS X, Acrobat - PDF maker, Dreamweaver - Kweb (czy jakoś tak) wiele wiele innych i nie wiem co psioczycie tak na windowsa... dla przeciętnego kowalskiego jest dużo lepszy i prostszy niż jakikolwiek Linux... Sytuacja się zmieni gdy fandom Linuxowy pzrejży na oczy i uświadomi sobie, że poza konsolą jest sporo fajnych innych interfejsów urzytkwonika, choćby graficzny. Producenci Mandrivy to zauważyli, ale dalej wszystko jest za mało zautomatyzowane i wiele rzeczy działa niezbyt poprawnie. Dobrze że chociaż paczki RPM zrobili na wzór plików EXE, ale znaleźć te paczki w sieci to prawdziwa udręka. Jest coś takiego jak urpmi, ale sama idea budowaniu paczki przez przeglądarkę internetową może wiele osób odstraszyć, szczególnie że używana terminologia jest po prostu... nieintuicyjna.

Z resztą co ja się będę offtopował. Uważam po prostu, że OS X to najlepszy system z jakim miałem okazję się zetknąć (a było ich trochę) i nie widzę potrzeby instalowania innego Linuxa obok OS X, kiedy wszystkie potrzebne programy mają swój port, a paczki Debianowe (nieskompilowane oczywiście - źródełka) można skompilować dla OS X + obsługa X 11. Więc po co? Już większy sens widzę w instalowaniu równolegle Windowsa i OS X, ale to zupełnie inna historia.

PS: Sorry za offtop, ale musiałem to z siebie wyrzucić i podzielić się z wami swoją opinią. Nie twierdzę, że takie rzeczy są naganne, ale dla mnie to raczej maniactwo jak faktyczna potrzeba i to miałem do zakomunikowania. Już więcej tematy ciągnąć nie będę gdyż jest to kwestia upodobań i gustów, a z tymi dyskutować nie należy ;)

#22 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 28 marca 2006 - 02:18

No nie wiem z której strony Linux jest łatwiejszy od Windows

Z dnia na dzień dochodzą kolejne strony.

chyba tylko Gentoo szybciej się uruchamiał niż win XP na moim PC

U mnie tylko Mandrake uruchamiał się dłużej od XP (Centrino 1.5, 256RAM) - Windows instalowany w celach testowo-porównawczych.

Jak to szło w porównywaniu OSów do lini lotniczych, Linux - wszyscy zbierają się na płycie lotniska ze swoimi częściami i sami coś budują, kłócąc się po drodze co tak właściwie budują, a kiedy już zbudują i wejdą do kabiny znajdą sporo materiałów na temat budowy samolotu i samego lotu, ale ani jednego na temat jak wystartować czy jak zainstalować nowe moduły...

A jednak rzeczywistość pokazuje że ów porównanie to raczej żart nie mający NIC wspólnego z rzeczywistością.
Nad Open Source nie pracują ludzie którzy nie mają o niczym pojęcia, tylko są to niejednokrotnie ludzie którzy na co dzień pracują w dużych firmach programistycznych.
A np. taki Novell zatrudnił kilka osób, które w ciągu miesiąca postawiły XGL na nogi i efekty już widać gołym okiem.

Jeszcze raz polecam obejrzenie filmu "Revolution OS"
Nie chcę bronić za wszelką cenę Linuxa ale zanim przesiadłem się na OS X(prawie 2 lata temu) to korzystałem z TYLKO i wyłącznie z Linuxa przez ponad 7 lat i byłem świadkiem rozwoju tego systemu z console-only do tego co mamy dziś.

Uważam po prostu, że OS X to najlepszy system

Zgadzam się w 100%, że OS X to najlepszy system (nie licząc serwerów)

#23 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 28 marca 2006 - 09:11

tak jak ja to widzę: linux pędzi na łeb na szyję z oprogramowaniem, podobnie jak osx. Mandriva jest dla mnie pomysłem hybionym, natomiast wszystkie odmiany debiana są the best i off 8)

#24 Kubal

Kubal
  • 205 postów

Napisano 28 marca 2006 - 09:14

tak jak ja to widzę: linux pędzi na łeb na szyję z oprogramowaniem, podobnie jak osx.

A Windows zostaje w tyle :)
i w niektórych aspektach zaczyna mieć braki w oprogramowaniu względem Linuxa czy OsX 8)

#25 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 marca 2006 - 20:54

Kurcze, 1 dzień nie patrzyłem, a tu w moim temacie TYLE odpowiedzi!!??
To chyba najlepsze forum tego tematu.
Jak po kolei instalować: WinXP, Mandriva 2006 i OSX?
Czy OSX ma coś takeigo jak Lilio/Grub? -> w takim razie Mandriva na końcu :D

Wiem, że wyda Wam się to bez sensu, ale w moim wypadku muszę pracować na Win, Linuxie (programowanie) a z OSX eksperymentuje.

Aha, i ile przeznaczyć miejsca na OSX? 5,10 GB wystarczy?

Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-03-28, 22:13 ]
Aha i z tym flashem to mi chodziło nie o wtyczke do przeglądarki, tylko Flash Profesional 8, bądź Macromedia Flash 7
MACROMEDIA FLASH 8
A tak pozatym, Mandriva szybciej się rozwija od MAC OSX, głównie dlatego, że jest open source i pracuje nad nią cały świat :mrgreen:

[ Dodano: 2006-03-28, 22:14 ]
Jeszcze jedno pytanie: Jaki jest edytor dokumentów w OSX? Open Office 2?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych