Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dobry iPad z przeznaczeniem do Procreate z rysikiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 23 kwietnia 2022 - 15:22

Staję przed wyborem kupna iPada dla córki na komunię - "zrzuca" się kilka osób, ale powiedzmy, że budżet jest ruchomy. Chodzi o to, żeby ekran był jak największy, żeby był rysik applowy oraz żeby wszystko to działało płynnie i ładnie w aplikacji Procreate. Wiem, że na iPada Pro z ekranem 12.9 mnie nie stać, nawet starszego z 2020 roku, ale zainteresowałem się wersją Air, która ma prawie 11" ekran, chip M1, usb-C i chyba 8GB ramu, więc w zasadzie powinien spełniać wszystkie wymagania. Razem z rysikiem V2 kosztuje ok. 3700 zł.

Teraz pytania:

- czy faktycznie te założenia z początku spełni w/w sprzęt?

- czy jest coś, o czym powinienem wiedzieć kupując go?

- czy jest gdzieś taniej niż w oficjalnym sklepie Apple, ale jednocześnie jest to autoryzowany sklep (pytam w znaczeniu, czy warto "polować" na okazje w marketach z elektroniką, czy na japkowy sprzęt nie ma za bardzo promocji)?

Dodam, że ostatni japkowy sprzęt miałem lata temu, więc orientuję się tyle o ile. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i informacje. Czytałem różne informacje o trzeszczących obudowach, ale nie wiem jak rozpowszechniony jest to problem.


Użytkownik Baronik edytował ten post 23 kwietnia 2022 - 15:31

Think different!

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 23 kwietnia 2022 - 16:00

Ten Air spełni te wymagania z duuuuużym zapasem. Można poszukać okazji w znanych marketach typu Mediamarkt, czasem udaje się taniej. To są także autoryzowane kanały sprzedaży. Natomiast przestrzegam z korzystania z katalogu tzw. Outlet tych marketów, bo można trafić na różne kwiatki.

#3 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 23 kwietnia 2022 - 16:19

Ten Air spełni te wymagania z duuuuużym zapasem. Można poszukać okazji w znanych marketach typu Mediamarkt, czasem udaje się taniej. To są także autoryzowane kanały sprzedaży. Natomiast przestrzegam z korzystania z katalogu tzw. Outlet tych marketów, bo można trafić na różne kwiatki.

Dzięki, mam też cashback z goodie.pl, przy tej kwocie to prawie stówka taniej. A coś wiadomo Ci odnośnie tego trzeszczenia?


Think different!

#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 23 kwietnia 2022 - 17:51

A coś wiadomo Ci odnośnie tego trzeszczenia?

Czego?

 

PS. Nie wiem, co to goodie.pl i czy to jest autoryzowany resellera Apple. Listę resellerów znajdziesz tutaj:

https://locate.apple.com/pl/pl/



#5 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 23 kwietnia 2022 - 18:08

Czego?

 

PS. Nie wiem, co to goodie.pl i czy to jest autoryzowany resellera Apple. Listę resellerów znajdziesz tutaj:

https://locate.apple.com/pl/pl/

Czytałem w kilku miejscach, że podobno ten model ma problemy z trzeszczeniem. Ale może to były jakieś pojedyncze przypadki.

Goodie to serwis cashback, jeden z najpewniejszych, bo prowadzony przez Bank Millennium, a nie jakąś firmę "krzak" z Luksemburga. Aktualnie mają 2,8% zwroty z Media Markt na elektronikę.


Think different!

#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 23 kwietnia 2022 - 18:21

W internecie znajdziesz absolutnie każdą bzdurę na każdy temat. Nowy Air jest bardzo dobrym sprzętem, niewiele ustępującym iPadowi Pro.

 

Co do goodie to po prostu piszę, że nie znam i nie mam ochoty zgłębiać, jak to działa. Ale nie mam zamiaru Ci doradzać, gdzie i w jaki sposób kupować. Podałem Ci dla Twojej wygody link do wyszukiwarki autoryzowanych sprzedawców.


  • Baronik lubi to

#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 23 kwietnia 2022 - 18:26

https://www.apple.co...8345659fb3c60e5

Tańszy niż nowy Air, lepszy ekran i to 120Hz co ma znaczenie przy rysowaniu, głośniki, ciut większy ekran. Wydajność nadal rewelacyjna - M1 to nadmiar szczęścia. Produkty odświeżone z Apple są pewne i jak nowe. Jakby był model Pro 2 generacji to jeszcze lepiej, ale są tylko z LTE, więc drogo.



#8 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 23 kwietnia 2022 - 19:01

https://www.apple.co...8345659fb3c60e5

Tańszy niż nowy Air, lepszy ekran i to 120Hz co ma znaczenie przy rysowaniu, głośniki, ciut większy ekran. Wydajność nadal rewelacyjna - M1 to nadmiar szczęścia. Produkty odświeżone z Apple są pewne i jak nowe. Jakby był model Pro 2 generacji to jeszcze lepiej, ale są tylko z LTE, więc drogo.

Dzięki, jest to jakiś pomysł warty rozważenia.


Think different!

#9 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 25 kwietnia 2022 - 10:23

https://www.apple.co...8345659fb3c60e5

Tańszy niż nowy Air, lepszy ekran i to 120Hz co ma znaczenie przy rysowaniu, głośniki, ciut większy ekran. Wydajność nadal rewelacyjna - M1 to nadmiar szczęścia. Produkty odświeżone z Apple są pewne i jak nowe. Jakby był model Pro 2 generacji to jeszcze lepiej, ale są tylko z LTE, więc drogo.

Sprawdziłem parametry, popatrzyłem na opinie tego modelu w 2022 i wychodzi na to, że to faktycznie lepszy wybór niż nowy Air. Ale jednocześnie naszły mnie kolejne pytania:

- model 11" i 12'9" mają ten sam procesor, ale inną rozdzielczość ekranu - czy to negatywnie wpływa na responsywność systemu i aplikacji? Pytam, bo znalazłem w podobnej cenie ciekawą ofertę na większy model i zastanawiam się, czy dla "leciwego" A12X ta większa rozdzielczość nie spowoduje gorszego działania, tym bardziej, że nowy soft jest częściej optymalizowany pod nowe procki (M1), a nie starsze.

- jako że tablet będzie wykorzystywany przede wszystkim do rysowania, to jak jest z kwestią działania rysika z hybrydowym szkłem ochronnym (zamierzałem kupić od 3mk, bo ufam tej marce od lat)? Czy może lepiej kupić etui typu "książka", zakrywająca ekran gdy sprzęt jest nieużywany, a sam ekran pozostawić bez ochrony?

- model z 2018 ma 4GB ram - czy to nie za mało na obecną chwilę? Wiem, że iOS inaczej zarządza pamięcią niż androidy, ale nie chciałbym kupować sprzętu przestarzałego już na start.

- gdybym znalazł dobrą ofertę używanego (bo czasem takie się zdarzają), to na co zwrócić uwagę, o co wypytać sprzedającego i jak sprawdzić, czy wszystko jest ok ze sprzętem, żeby nie było niespodzianek po przyjechaniu do domu? A może darować sobie sprzęt używany w ogóle i zostać przy applowych refurbach ze względu na gwarancję?


Think different!

#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 10:34

Ne ma zauważalnej różnicy w responsywności tabletów tej samej generacji o różnych rozmiarach. Ponieważ jednak wspominałeś, że to ma być prezent na komunię, to poważnie zastanowiłbym się, czy dla dziecka w tym wieku duży iPad nie będzie zwyczajnie zbyt krowiasty. Procreate na 11" działa naprawdę dobrze i nie brakuje przestrzeni roboczej. Moje dziecko (trochę starsze) używa 11" Pro z 2018 roku z Procreate i nie ma z nim najmniejszych problemów.

 

No I to, że znalazłeś "ciekawą ofertę cenową" może się okazać dość nieciekawą sprawą, jeśli to nie jest oferta z naprawdę zaufanego źródła. Przypadkiem akurat dzisiaj ukazał się dość obszerny artykuł na ten temat (niestety chyba za paywallem).

 

Co do ochrony ekranu - folia chroni przed zarysowaniami, ale od rozbicia w razie upadku raczej nie uchroni. Dlatego warto dokupić etui, chroniące nie tylko ekran, ale także tył i przede wszystkim boki, bo o chwilę nieuwagi u dziecka nie trudno.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 kwietnia 2022 - 10:39


#11 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 25 kwietnia 2022 - 11:57

Odnośnie tego rozmiaru to myślałem w kategorii, że do rysowania lepiej będzie jak wielkość będzie zbliżona do kartki A4, a dodatkowo znalazłem taką ofertę: https://www.olx.pl/d...son=observed_ad , która wygląda całkiem ciekawie biorąc pod uwagę właśnie wielkość, opisywany stan oraz załączony rysik gen 2. Wiem, że w iPhone'ach składają z kilku i od handlarzy bym nie brał, tylko od osób prywatnych z odbiorem osobistym, dlatego dopytywałem też odnośnie o co trzeba by spytać/sprawdzić przed podjęciem decyzji zakupowej.

Etui i tak miałem zamiar dokupić, tylko z racji użycia tego szkła hybrydowego myślałem o takim "standardowym", pancernym bez klapki z przodu. Pytanie odnośnie ochrony ekranu było bardziej dlatego, że nie wiem jaki wpływ na działanie rysika ma dodatkowa warstwa ochronna (szkło hybrydowe), bo o ile przy obsłudze palucha wiem, że nic to nie zmienia (przynajmniej nie jestem w stanie tego wyczuć), to rysik jest narzędziem, którego nigdy nie używałem.


Think different!

#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 12:13

Weź też pod uwagę, że kupując kilkuletni sprzęt, kupujesz też kilkuletnią baterię, która nawet jeżeli jest oryginalna i na chwilę obecną trzyma całkiem długo, to zużyje się o te kilka lat szybciej, niż nowa. A wymiana baterii w iPadzie wcale nie jest taką oczywistą sprawą. Nie ma sensu dzieciaka pakować na taką minę.

 

Z tą kartką A4 to naprawdę nie ma co się napinać, szczególnie, że sprzęt robi się już całkiem ciężki przy tym rozmiarze. Na 11" rysuje się bardzo wygodnie.

 

Zarówno ja, jak i moje dziecko mamy nałożoną folię typu paper-like i nie wpływa ona negatywnie na współpracę z rysikiem, natomiast jest pewne pogorszenie jakości obrazu, w tym związane z odbiciami światła.



#13 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 25 kwietnia 2022 - 12:20

U mnie to samo - córka ma 11", rysuje w procreate a nigdy nie słyszałem narzekań na rozmiar. Zakup od Apple to nowa, idealna bateria. Tu jeszcze płacisz za LTE, które pewnie jest niepotrzebne. Mamy "okładkę", której przód jest podpórką, na razie już 2 lata bez problemów. Dla córki iPad Pro jest jedynym komputerem na którym ogarniała zdalną naukę. Z punktu widzenia rodzica to był super zakup (bo nie weszła w gry).



#14 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 25 kwietnia 2022 - 12:34

Bardzo Wam dziękuję za informacje i rady, naprawdę mi pomogły. Macie rację szczególnie z tą baterią - kupując od Apple nie muszę się o to martwić, a od kogoś to faktycznie może być różnie. W takim razie chyba tylko rysika poszukam okazyjniej. Czy może tu też robią podróbki i można się naciąć?


Think different!

#15 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 25 kwietnia 2022 - 12:58

Dodam, że jakby cię skusił rysik Logitech, to nie - ja mam i do podpisywania dokumentów OK, ale do rysowania musi być oryginał.



#16 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 25 kwietnia 2022 - 13:24

Dodam, że jakby cię skusił rysik Logitech, to nie - ja mam i do podpisywania dokumentów OK, ale do rysowania musi być oryginał.

Nie, przez taniej miałem na myśli z aukcji czy okazji, gdzie można znaleźć nawet 80 zł taniej niż ze strony Apple, ale nie biorę pod uwagę żadnych nie-applowskich urządzeń ani generacji 1.


Think different!

#17 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 13:30

Gen1 to w ogóle by nie zadziałał, o ile wiem.

#18 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 25 kwietnia 2022 - 13:47

Gen1 to w ogóle by nie zadziałał, o ile wiem.

No tak, teraz doczytałem jego kompatybilność. Znalazłem kilka na OLX w okolicach 450 zł (nowe w folii), więc pewnie się zdecyduję na takie. Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc!


Think different!

#19 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 14:11

"Nowy w folii" - ech, lata mijają, a ludzie wciąż to łykają.



#20 Baronik

Baronik
  • 395 postów
  • SkądOtwock

Napisano 25 kwietnia 2022 - 17:33

"Nowy w folii" - ech, lata mijają, a ludzie wciąż to łykają.

A da się jakoś sprawdzić "przebieg" takiego urządzenia?


Think different!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych