Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPad dla doktoranta/naukowca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 MajkMajkel

MajkMajkel
  • 25 postów

Napisano 06 kwietnia 2022 - 19:32

Cześć wszystkim,

 

zastanawiam się nad zakupem sprzętu, który ułatwiłby mi prace nad doktoratem, a przy okazji ulepszył korzystanie z rozrywki.

 

Pod kątem doktoratu potrzebuję sprawnego analizowania artykułów naukowych (PDFy), tłumaczenie ich (czyli jednoczesne korzystanie z PDFa + np. tłumacza), robienia odręcznych notatek, przygotowywanie prezentacji (canva, power point), fajnie jakbym mógł obrabiać graficznie dane pomiarowe i rysować wykresy (excel, grapher?), pisanie artykulów i ich formatowanie, rysowanie schematów elektrycznych, schematów blokowych, z czasem może obróbka zdjęć i nie wykluczam w przyszłości montażu jakiegoś filmu. 

 

Czy ktoś korzysta z iPada do takich celów i uważa, że jest to duże ułatwienie? Czy iPad da sobie z tym radę? Polecicie dobre oprogramowanie, które mógłbym wykorzystać do takiej pracy? 

 

Dla celów prywatnych myślę, że standardowo przegląd prasy, social media, youtube, netflix, hbo. 

 

Myślałem nad iPadem Air M1 64 GB, ale dopłacając ok. 900 zł mam iPada PRO 128 GB, przy okazji mogę skorzystać ze zniżki dla pracowników nauki. Obawiam się, że mogę nie wykorzystać w pełni mocy oferowanej przez iPada PRO, ale chciałbym sprzęt na lata. 

 

Przeglądałem sporo opinii, spotkałem się ze zdaniami, że znów lepiej dołożyć kolejne 700 zł i mam już Mac Booka Air. Tyle tylko, że możliwość korzystania z opcji rysowania na ekranie mocno do mnie przemawia, plus dużo przyjemniej oglądać filmy przed snem z iPada niż z laptopa. 

 

Co doradzicie? Był ktoś w podobnej sytuacji?



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 630 postów
  • Płeć:

Napisano 06 kwietnia 2022 - 20:30

fajnie jakbym mógł obrabiać graficznie dane pomiarowe i rysować wykresy (excel, grapher?), pisanie artykulów i ich formatowanie, rysowanie schematów elektrycznych, schematów blokowych

Zapomnij. Do takich zadań potrzebujesz komputera. 



#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 06 kwietnia 2022 - 20:35

Do konsumpcji treści – super wybór, bez dwóch zdań. Do odręcznych notatek i czytania PDF-ów i podobnych też.
Ale do tworzenia treści to już tak sobie. Prezentacje to jeszcze da się spokojnie pociągnąć, ale z innymi rzeczami może być spory kłopot. Do nieco bardziej zaawansowanych wykresów to chyba trzeba zaprząc Pythona; nie znam aplikacji, która potrafiłaby rysować porządne wykresy na iPadzie (a swego czasu szukałem dosyć intensywnie). Pisanie samego tekstu doktoratu jeszcze sobie wyobrażam, oczywiście pod warunkiem, że będziesz miał do tego iPada klawiaturę sprzętową. Aczkolwiek praca na 11-calowym ekranie nie ma zbyt wiele wspólnego z komfortem. A iPad Pro 13 owszem, ma super ekran, ale cenę też ma super. A w iPadzie swoją drogą naprawdę warto dorzucić jeszcze obsługę sieci komórkowej.

Najlepiej byłoby mieć i Maca i iPada, ale jakbym miał wybrać jedno z urządzeń, to bez dwóch zdań wybrałbym Maca do tej roboty.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 06 kwietnia 2022 - 21:09

Myślałem nad iPadem Air M1 64 GB, ale dopłacając ok. 900 zł mam iPada PRO 128 GB, przy okazji mogę skorzystać ze zniżki dla pracowników nauki. Obawiam się, że mogę nie wykorzystać w pełni mocy oferowanej przez iPada PRO, ale chciałbym sprzęt na lata. 

Moc jest taka sama. Pro daje lepszy ekran, głośniki i Face ID. Na lata to bardziej te 128GB się przyda. Ale jak pisali koledzy - lepszy mac, nawet Air M1 i do tego najtańszy iPad (rysowanie, konsumpcja treści, notatki). 



#5 MajkMajkel

MajkMajkel
  • 25 postów

Napisano 07 kwietnia 2022 - 07:17

Dzięki za odzew. 

 

Ok, w takim razie jestem w stanie odpuścić zaawansowane wykresy i analizę danych - te rzeczy mogę robić na innych sprzętach, do których mam dostęp. W takim razie pod kątem pracy naukowej zostaje opracowywanie artykułów w plikach DOC, sprawne wyszukiwanie publikacji/treści, analiza PDFów z jednoczesną pomocą tłumacza, np. na podzielonym ekranie. Schematy blokowe, elektryczne chyba jednak iPad da radę? Widziałem, że jakieś projekty 3D ludzie również na tym rysują. Z mojej strony dojdą też rozmowy na jakimś Teamsie z udostępnianiem ekranu. Czy stanowi problem podpięcia takie iPada do rzutnika? Czy drugi monitor można podpiąć?

 

Mac jednak ma ten minus, że nie będę mógł sobie wygodnie analizować treści ręcznie plus mniejsza wygoda przy użytkowaniu w łóżku przed snem. Dostęp do laptopa mam. Zapewne stwierdzicie, że do moich potrzeb wystarczy zwykły edukacyjny iPad, ale jednak zależy mi na dobrych sprzęcie na lata - pytanie czy potrzebuję aż wersji PRO, czy wystarczy Air, ale tutaj pojawia się ta dopłata kilku stów, a miałbym lepszy ekran, czy też większą pamięć.



#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 630 postów
  • Płeć:

Napisano 07 kwietnia 2022 - 09:01

Nie, nie, nie. Mam wrażenie, że postrzegasz iPad jako taki mniejszy komputer. Tymczasem, w istocie jest to raczej iPhone z większym ekranem. Poza kilkoma detalami, oba urządzenia pracują na tym samym systemie operacyjnym. Nie wiem, czy używasz iPhone'a, ale jeśli tak, to wyobraź sobie, że podłączasz go do większego ekranu i próbujesz wykonać wspomniane przez Ciebie zadania.

 

Pages czy Word na iPad są tylko namiastką tego, co jest dostępne na komputerze. Zupełnie nie nadają się do edycji długich i złożonych dokumentów z tabelami, rysunkami, indeksami itp. Praca na 2 aplikacjach przy podzielonym 11-calowym ekranie jest dobra jako proof of koncept, ale nie żeby w ten sposób pracować kilka godzin.

 

Co do tłumaczenia PDF-ów - nie spotkałam się z takim softem, ale przyznam, że nie robiłem jakiegoś researchu pod tym kątem.

 

Schematy blokowe? Może i w jakimś programie uda Ci się coś wyrzeźbić, ale Visio to to nie będzie.

 

Schematy elektryczne? Jeśli masz na myśli oprogramowanie, które to faktycznie wspomaga, ma biblioteki podzespołów, łączenie ścieżek itp., to raczej nic takiego nie znajdziesz.

 

Podpięcie zewnętrznego ekranu jest możliwe ale dla większości aplikacji sprowadza się jedynie do sklonowania ekranu iPada. Bardzo mało użyteczne. Przydaje się do wyświetlenia prezentacji na dużym ekranie, ale niewiele więcej.

 

Skoro piszesz, że masz dostęp do laptopa, to kup iPada do czytania i oglądania filmów przed zaśnięciem, a te wszystkie zadania rób dalej na laptopie. Air Ci wystarczy niezależnie od tego, co będziesz na nim robił, bo różnice między nim a Pro nie mają wpływu na wydajność urządzenia. Różnica w jakości ekranu jest dość subtelna. Na pewno oba będą dobrze służyły mniej więcej tak samo długo.

 

Ale pamiętaj, jak pisałem wyżej, iPad to właściwie iPhone z większym ekranem, a nie MacBook z mniejszym ekranem i bez klawiatury.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 07 kwietnia 2022 - 09:02





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych