Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki Mac do grafiki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 kidzg

kidzg
  • 7 postów

Napisano 04 grudnia 2021 - 16:51

Możecie polecić jakiegoś maca do pracy przy grafice(photoshop) i animacjach(ae). Zastanawiam się nad tym czy lepszym rozwiązaniem będzie tutaj macbook czy jednak jakiś iMac, mac mini? Proszę o jakieś propozycje.

#2 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 04 grudnia 2021 - 17:07

Każdy z w/w, ale tylko na prockach M1.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#3 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 04 grudnia 2021 - 17:29

Nie bierz podstawowego modelu z m1 bo ma 1 wentylator i gorsze chłodzenie.
Fallout ...war, war never changes...

#4 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 04 grudnia 2021 - 18:27

Najbardziej wydajnym sprzętem do grafiki będzie MacBook 14" lub 16" z procesorem M1 pro lub M1 max. Ale oczywiście, mini z M1 też da radę, zależy co się będzie konkretnego robić. Jako, że AE jest dosyć zasobożerny to szedłbym w coś na M1 pro/max - 32GB ram co najmniej, przy okazji dostajemy 2-4x więcej rdzeni grafiki w zależności od wyboru procka, co też powinno dać znaczącego kopa. Warto też poczekać do wiosny, powinny wyjść mini oraz imac z pro/max, na chwilę obecną to tylko laptopy.



#5 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 04 grudnia 2021 - 22:33

14 z procesorem Pro (bo na Max ma za słabe chłodzenie) lub 16 z Max.


Fallout ...war, war never changes...

#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 04 grudnia 2021 - 22:38

Fajnie, że nie ogranicza Cię budżet, bo go nie podałeś, zatem najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie MacBook Pro 16” z procesorem M1 Max 32-core GPU, 64GB RAM i powiedzmy jakieś 2 TB SSD. Nic lepszego nie znajdziesz.
  • winmaciek lubi to

#7 kidzg

kidzg
  • 7 postów

Napisano 05 grudnia 2021 - 00:26

Jeżeli chodzi o budżet to faktycznie go nie podałem. Zawsze chcę się wydać jak najmniej za jak najlepszy sprzęt. Rozważałem macbook pro 14, 16gb ram.

#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 05 grudnia 2021 - 08:15

Najlepszy sprzęt nigdy nie kosztuje najmniejszych pieniędzy. 16GB do AE to nie wygląda obiecująco. Oczywiście zależy, jak złożone to będą projekty, ale trzeba pamiętać, że te 16G to jest Unified RAM, czyli pamięć współdzielona z GPU. Więc tutaj to bym zalecił dołożyć do 32G, żeby było co współdzielić.

Oczywiście, jeśli budżet pozwoli, to można dopłacić do procesora M1 Max, podwajając tym samym moc GPU. Nie znam szczegółowych benchmarków AE, ale ten procesor jest wybitnie stworzony właśnie pod tego typu zastosowania.

A jeśli już decydować się na M1 Max, to ze względu na lepsze chłodzenie warto wybrać wersję 16”. No i tym sposobem dochodzimy do konfiguracji, którą przedstawiłem w poprzednim poście.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 05 grudnia 2021 - 08:25


#9 kidzg

kidzg
  • 7 postów

Napisano 05 grudnia 2021 - 14:30

Poza mac'iem mini nigdy nie miałem doczynienia ze sprzętem apple. Dlatego pytam, jeżeli chodzi o AE to nie będą wielkie zaawansowane projekty, tylko raczej proste animacje. Teraz pracuje na stacjonarce i7, mam 24gb razu i dobrą kartę. Potrzebuję też laptopa, żeby być bardziej mobilny. Czyli uważaci, że podstawowa wersja mac'a pro 14 jest za słaba? Czyli air 16/512 albo iMac czy mini m1 też? Wybaczcie dociekliwość ale potrzebuję sprzęt do pracy, a wychodzi chyba że korzystniej cenowo zostać przy windzie.

#10 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 05 grudnia 2021 - 19:41

Poza mac'iem mini nigdy nie miałem doczynienia ze sprzętem apple. Dlatego pytam, jeżeli chodzi o AE to nie będą wielkie zaawansowane projekty, tylko raczej proste animacje. Teraz pracuje na stacjonarce i7, mam 24gb razu i dobrą kartę. Potrzebuję też laptopa, żeby być bardziej mobilny. Czyli uważaci, że podstawowa wersja mac'a pro 14 jest za słaba? Czyli air 16/512 albo iMac czy mini m1 też? Wybaczcie dociekliwość ale potrzebuję sprzęt do pracy, a wychodzi chyba że korzystniej cenowo zostać przy windzie.

Ułatwię Ci, skoro potrzebujesz mobilny sprzęt i masz już stacjonarkę to skreśl z listy Mini oraz iMac.

Druga sprawa, to chyba coś delikatnie pomieszałeś z tym Air'em bo jakakolwiek 14" będzie lepsza od Aira (no chyba, że planujesz chować go do damskiej torebki;)). Koledzy doradzali Ci jedynie dorzucić ramu do 32GB bo już później nie będziesz miał takiej możliwości.



#11 kidzg

kidzg
  • 7 postów

Napisano 05 grudnia 2021 - 20:56

Mi chodzi o wydajność. Wersja 32gb pro max to cenowo jest duży wydatek. Szczerze myślałem,że w związku z tym że system jest tak zoptymalizowany to m1 obojętnie jaka, ogarnie Photoshopa czy Illustartora i animacje w AE.

#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 05 grudnia 2021 - 21:01

System sobie może być zoptymalizowany, ale tu nie ma żadnych cudów. Grafika, szczególnie animacje to wymagające zastosowania i programy do tego służące mają swoje oczekiwania. M1 Max możesz sobie ewentualnie odpuścić, szczególnie, że ten procesor w obudowie 14" nie może do końca rozwinąć swoich skrzydeł ze względu na ograniczenia termiczne, ale z 32GB RAM bym nie rezygnował. Szczególnie, że zakładam, że nie kupujesz tego na rok, tylko nieco dłużej.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 05 grudnia 2021 - 21:10


#13 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 06 grudnia 2021 - 12:43

Mi chodzi o wydajność. Wersja 32gb pro max to cenowo jest duży wydatek. Szczerze myślałem,że w związku z tym że system jest tak zoptymalizowany to m1 obojętnie jaka, ogarnie Photoshopa czy Illustartora i animacje w AE.

Pewnie że ogarnie, tylko wszystko zależy jak ty pracujesz na tych programach i czy zależy Ci na możliwie najlepszej wydajności. Do tej pory pracujesz na stacjonarce, czy brakuje Ci tam mocy? Masz 24GB ram ile z tego zużywasz jak masz poodpalany pakiet Adobe i pracujesz?

 

Niestety zderzyłeś się ze ścianą cenową chcąc przejść z Windows na Mac.



#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 06 grudnia 2021 - 13:28

Pewnie że ogarnie, tylko wszystko zależy jak ty pracujesz na tych programach i czy zależy Ci na możliwie najlepszej wydajności.

Nie tylko o wydajność idzie. Przy 16GB, swap file będzie dość intensywnie używany. Przy szybkich SSD to może być umiarkowanie odczuwalne, ale będzie to miało negatywny wpływ na żywotność SSD, który jest niewymienialny. Szkoda byłoby go zajechać robiąc oszczędności na RAM-ie.



#15 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 06 grudnia 2021 - 15:05

Tak pytanie czy sprawa ubijania ssd nie jest nazbyt rozdmuchana. Oznaczało by to, że wszystkie MB poniżej 32gb ram nie nadają się do pracy/albo nadają się, ale jako jednorazówka;)


Użytkownik raqq edytował ten post 06 grudnia 2021 - 15:05


#16 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 06 grudnia 2021 - 16:14

Nie każdy rodzaj pracy jest tak samo zasobożerny. Ale akurat ten jest. Ja nie twierdzę, że SSD się na pewno rozwali. Przy pewnych zastosowaniach prawdopodobieństwo zwyczajnie rośnie, ale zawsze można być po tej szczęśliwej stronie. Pytanie jest raczej takie, jaki poziom ryzyka jest akceptowalny przez nabywcę.

#17 bktpl

bktpl
  • 23 postów

Napisano 21 grudnia 2021 - 15:07

Nie bierz podstawowego modelu z m1 bo ma 1 wentylator i gorsze chłodzenie.

Tzn o ktorym piszesz? Pierwszch m1 pro ?



#18 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 21 grudnia 2021 - 16:20

iMac z m1


Fallout ...war, war never changes...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych