Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPhone i zajęte miejsce przez bibliotekę zdjęć na iCloud


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 gruby33

gruby33
  • 26 postów

Napisano 23 września 2021 - 10:48

Witam,

 

Synchronizuję dane i backupy telefonu z iCloud. Od samego początku zrezygnowałem z backupu zdjęć do iCloud (w opcjach jest wyłączony backup zdjęć) ale nie wiedzieć czemu bibliotek zdjęć zajmuje kilka GB. Wchodząc w USTAWIENIA > iCloud > Zarządzaj miejscem > Backupy > Ten iPhone widać jakie aplikacji ile miejsca zajmują na iCloud ale Biblioteka Zdjęć zajmuje z nich najwięcej bo kilka GB. W jaki sposób sprawdzić co tam dokładnie się zsynchronizowało (nie mam dostępu ani do iPada ani MACa).

 

iPhone 12 PRO z iOS 15. Na iOS 14 było trochę więcej zajęte przez tą bibliotekę. Po Aktualizacji do 15 zmniejszyło się o około 1.5GB


Użytkownik gruby33 edytował ten post 23 września 2021 - 10:50


#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 23 września 2021 - 11:28

Ustalmy fakty, żeby mieć pełny obraz sytuacji:

1. Czy w ustawieniach zdjęć iCloud (<Twoje imię i nazwisko na górze ustawień> -> iCloud -> Zdjęcia) jest zaznaczona pierwsza opcja (Zdjęcia iCloud)?

2. Jeśli tak, to co jest zaznaczone poniżej (optymalizuj vs pozostaw oryginały). 

3. W aplikacji Zdjęcia, jak przewiniesz na sam dół będąc w karcie „Biblioteka” powinieneś widzieć liczbę zdjęć i wideo. Czy jest jeszcze coś napisane (komunikat o błędzie lub data ostatniego uaktualnienia). 

Na marginesie, jeśli chcesz podejrzeć zawartość zdjęć iCloud, to możesz to zawsze zrobić wchodząc na iCloud.com i logując się swoimi danymi. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 gruby33

gruby33
  • 26 postów

Napisano 23 września 2021 - 11:54

1. Opcje "Zdjęcia iCloud" oraz "Albumy udostępniane" są wyłączone.

2. Nie ma tam nic więcej prócz tych 2 opcji co powyżej.

3. Nic nie ma. Jest tylko liczba zdjęć i liczba wideo.

 

Właśnie wszedłem przez stronę z komputera oraz z Safari na iphonie i w zdjęciach nic nie ma (tylko informacja abym włączył synchronizację na iPhone aby używać tej aplikacji), iCloud Drive też pokazuje tylko 2 puste foldery.



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 23 września 2021 - 13:25

Skoro tak, to moim zdaniem możesz wykasować zawartość biblioteki zdjęć iCloud. Robi się to wchodząc tam, gdzie wcześniej sprawdzaliśmy ustawienia zdjęć iCloud, tylko trzeba wybrać „Zarządzaj miejscem” (zamiast „Zdjęć”). Tam na liście powinna być biblioteka iCloud wraz z ilością miejsca, które zajmuje.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 gruby33

gruby33
  • 26 postów

Napisano 23 września 2021 - 15:15

Zajmuje ona 2.8GB ale usunąć jej nie można. Mogę jedynie odznaczyć aby nie robił z niej backupu ale rozmiar 2.8GB nadal zostaje i ciężko stwierdzić co tam się upchało w te 2.8GB



#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 23 września 2021 - 16:02

A próbowałeś wrzucić jakiś duży plik do iCloud Drive? Może to by wymusiło usunięcie jakichś starych rzeczy.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#7 gruby33

gruby33
  • 26 postów

Napisano 25 września 2021 - 21:33

Niestety nie próbowałem nic dużego wrzucać.
Ale dziwna sytuacja bo 2 dni temu w backupach przy bibliotece zdjęć było 2.8GB i wtedy odznaczyłem opcje backupu i rozmiar się nie zmienił, a teraz nagle jest 440MB (backup cały czas odznaczony)

Użytkownik gruby33 edytował ten post 25 września 2021 - 21:34


#8 gruby33

gruby33
  • 26 postów

Napisano 30 września 2021 - 08:51

No i dziś usunąłem cały backup iphone z iCloud. Miejsca trochę się zwolniło. Potem znów włączyłem backup na iCloud (backup zdjęć ciągle wyłączony) no i po przejściu do USTAWIENIA > iCloud > Zarządzaj miejscem > Backupy > Ten iPhone znów biblioteka zdjęć chce synchronizować 2.72GB...


Przepraszam za post pod postem ale wyskoczyło mi, że nie mam praw do edycji tematu.

 

Kiedy odznaczę opcję backupu tej biblioteki zdjęć i wrócę do USTAWIENIA > iCloud > Backup w iCloud > Utwórz backup teraz to dostaję informację "Backup zdjęć nie utworzony. Dane z aplikacji Zdjęcia nie są uwzględnione w tym backupie. Tworzenie backupu aplikacji Zdjęcia możesz włączyć w sekcji Zarządzaj miejscem w ustawień iCloud.".

Czyli wychodzi na to, ze to nie żadnego zdjęcia się synchronizują a chyba cache zapisany z samej aplikacji zdjęcia. Ale czemu aż tyle same dane z tej aplikacji zajmują? I czy można to wyczyścić w jakiś sposób? 



#9 gruby33

gruby33
  • 26 postów

Napisano 02 października 2021 - 08:19

Z ciekawości sprawdzałem u żony na iPhone 11 z iOS 14.8. Ona również nie synchronizuje zdjęć z iCloud i ma tylko podstawowe 5GB. Ale nie może wykonać backupu do chmury bo u niej biblioteka zdjęć w synchronizacji backupu zajmuje 27GB

#10 gruby33

gruby33
  • 26 postów

Napisano 29 października 2021 - 09:18

Do tej pory nie znalazłem odpowiedzi na to czemu Biblioteka zdjęć zajmowała kilka GB w Backupie. Ale problem rozwiązał się sam i nie wiem jaką to ma zależność. Wykupiłem miejsce w iCloud i włączyłem synchronizację zdjęć z iCloud. Jak wszystkie zdjęcia i filmy zsynchronizowały się z iCloud to nagle biblioteka zdjęć z backupu zniknęła i nie zajmuje już nic.  :wacko:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych