Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk do Mini M1


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 mr-hammond

mr-hammond
  • 479 postów

Napisano 21 września 2021 - 23:21

Witajcie

Chciałbym przesiąść się ze stacjonarki na mini M1. Problem w tym że mam kilka dysków m2 (3)oraz kilka ssd. Jak to przenieść na nowy komputer. Ostatecznie zmieściłbym się w 4-5 TB. 

Jak to ogarnąć na mini? Zależy mi na prędkości odczytu mniej więcej takiej jak na m2. Wiem że TB ma ograniczenia, ale 2500mb/s odczytu chyba jest do zrobienia. 

Co radzicie? Kieszeń na dyski, czy może jakiś jeden duży dysk.

Zastosowanie Muzyka - dużo brzmień oraz Video i Finalcut. 

Pozdrawiam 

Paweł 


MBP 2.16 ,3gb ram, M-audio FW-410 Novation xiosynth, kurzweil pc1x, kurzweil pc3x k2600x novation x station, yamaha ex5r,fender rhodes mark 1 hammond xk2. iPad 2 polecam www.muzykuj.com

#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 22 września 2021 - 09:57

TB3 ma próg wydajności bardzo wysoko. Ale Mini nie ma w środku miejsca na dyski, więc potrzebujesz albo zewnętrznej obudowy ze złączem TB3, albo (bo moim zdaniem starczy) z USB, albo NASa, najlepiej z Ethernetem szybszym niż 1G (i u siebie w nowym Mini portu 10G dostępnego za niewielką dopłatą). Muzyka i wideo nie potrzebują niesamowitych szybkości natomiast montaż może wymagać. Ja bym poszukał obudowy USBC na dwa dyski HDD (mirror) włożył tam 2x6(8)TB a do tego, jak trzeba, kupił szybki dysk TB3 do użycia przy montażu i obudowę HDD traktował jako magazyn. Rozwiązanie lux to macierz NAS z portem 10G i możliwością mieszania dysków HDD i SSD.

 

Nie radzę jednego zewnętrznego dysku, ale coś co ma wyższy poziom bezpieczeństwa - przynajmniej mirroring - są takie obudowy na TB, na USB i macierze NAS podłączane przez Ethernet. Oczywiście możesz kupić jakieś przejściówki i zachować obecne dyski ale to prowadzi do utraty danych.


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 22 września 2021 - 10:10


#3 mr-hammond

mr-hammond
  • 479 postów

Napisano 22 września 2021 - 12:16

TB3 ma próg wydajności bardzo wysoko. Ale Mini nie ma w środku miejsca na dyski, więc potrzebujesz albo zewnętrznej obudowy ze złączem TB3, albo (bo moim zdaniem starczy) z USB, albo NASa, najlepiej z Ethernetem szybszym niż 1G (i u siebie w nowym Mini portu 10G dostępnego za niewielką dopłatą). Muzyka i wideo nie potrzebują niesamowitych szybkości natomiast montaż może wymagać. Ja bym poszukał obudowy USBC na dwa dyski HDD (mirror) włożył tam 2x6(8)TB a do tego, jak trzeba, kupił szybki dysk TB3 do użycia przy montażu i obudowę HDD traktował jako magazyn. Rozwiązanie lux to macierz NAS z portem 10G i możliwością mieszania dysków HDD i SSD.

 

Nie radzę jednego zewnętrznego dysku, ale coś co ma wyższy poziom bezpieczeństwa - przynajmniej mirroring - są takie obudowy na TB, na USB i macierze NAS podłączane przez Ethernet. Oczywiście możesz kupić jakieś przejściówki i zachować obecne dyski ale to prowadzi do utraty danych.

Montuje 4K często dwa pliki nad sobą. Muzyka to bilbioteka brzmień jedna 500GB druga 1TB, pakiet orkiestrowy 500GB itp :) Jeśli operujemy na 100 ścieżkach VST audio, to potrzebujemy mocnej przepustowości. Nie potrzebuje bezpieczeństwa, bo te dane mogę zawsze pobrać z sieci. Jest jakieś rozwiazanie, czy tylko Mac Pro?:) 


MBP 2.16 ,3gb ram, M-audio FW-410 Novation xiosynth, kurzweil pc1x, kurzweil pc3x k2600x novation x station, yamaha ex5r,fender rhodes mark 1 hammond xk2. iPad 2 polecam www.muzykuj.com

#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 22 września 2021 - 12:40

Są bardzo szybkie dyski pod TB3. Sam interfejs ma przepustowość 40Gbps. W mojej firmie montaż opera się na macierzy QNAP z dyskami HDD i cache SSD połączonej przez ethernet 10G w jednej lokalizacji i macierzy Synology (też SSD+HDD), która ma 4 porty 10G. Wersja z QNQP to znacznie taniej niż Mac Pro. Chcę powiedzieć, że nie musisz mieć wszystkiego na SSD pewnie. Ale jak chcesz to możesz. Są QNAPY, które mają i Ethernet i TB3 i mogą działać jak DAS. W każdym przypadku nie zaszkodzi wybrać opcji 10G w mini. Dla jednego stanowiska macierz tylko z TB3 będzie super. A jak nie boisz się jednego dysku to coś takiego https://www.x-kom.pl...o-czerwony.html






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych