Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki MacBook Pro dla przyszłego grafika?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jekeiant

Jekeiant
  • 2 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 lipca 2021 - 10:32

Cześć Wam,

Powoli rozglądam się za nowym laptopem. Interesuje mnie coś ze stajni MacBook Pro. Interesuje się grafiką i fotografią i za rok czy dwa będę chciał się tym zająć na poważnie i szukam komputera który umożliwiłby by mi wygodną pracę w Adobe. Mój aktualny  laptop samsung niestety już nie wyrabia… I pracowanie w PS stało się męczące i wolne.

 

W Macbookach jestem świeżak i za bardzo nie wiem na jaki model się zdecydować… nie wiem jeszcze na 100% czego oczekuje od nowego komputera… Chyba najbardziej zależy mi na szybkości (czyli  coś z dyskiem SDD) i “wolnym starzeniu” się Maca. Ceny nowych sztuk są dość wysokie… I zastanawiam się czy jest sens kupno komputera z 11 tysięcy czy może wystarczy kupić nieco słaby model.

 

Ma ktoś jakieś rady z czym się rozejrzeć lub własne opinie? 


Waclaw


#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 647 postów
  • Płeć:

Napisano 12 lipca 2021 - 10:55

Wszystkie macbooki od lat mają tylko SSD, więc w ogóle pod tym kątem nie ma o czym gadać. Nie musisz wywaliać 11k, żeby mieć nowego Maca. Do Twoich zastosowań, jako początkującego grafika, spokojnie wystarczy Macbook Air z procesorem M1, który jest całkiem wydajną maszynką. Natomiast zdecydowanie odradzałbym wersję 8GB RAM. Photoshop to jednak jest zasobożerna kobyła. Także 16GB RAM i SSD minimum 256GB, choć zalecałbym jednak 512GB.

 

Obecna linia Macbooków Pro jest tylko nieznacznie wydajniejsza od Air, więc jeśli budżet ma znaczenie, to na pewno warto wybrać Air 16GB niż Pro 8GB. 



#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 12 lipca 2021 - 12:19

Ja mam jedną radę, tak na przyszłość. Żeby na przyszłość pisać we właściwym dziale. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 mar88

mar88
  • 85 postów

Napisano 16 lipca 2021 - 08:46

Jestem grafikiem z 14 letnim stażem. Zawsze pracowałem na widowsie. W końcu zdecydowałem się na maca i wybrałem macbooka pro z M1, 16gb ramu i dysk 512GB. Myślę, że słabszej konfiguracji nie ma co brać na wiele lat pracy. Na pewno odradzam sprzęt z 8 GB ramu. No i nie oszukujmy się dysk to też minimum 512 GB wiemy ile przecież zajmują niektóre pliki graficzne :) A tak na marginesie praca na macu w programach graficznych o niebo lepsza niż na windowsie.



#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 647 postów
  • Płeć:

Napisano 16 lipca 2021 - 10:22

A tak na marginesie praca na macu w programach graficznych o niebo lepsza niż na windowsie.

Jeśli chodzi o grafikę, to jestem tylko drobnym amatorem i nie mam takiego doświadczenia, dlatego chętnie się dowiem, na czym ta przewaga właściwie polega? Photoshop na obu platformach jest identyczny, zarówno funkcjonalnie, jak i wydajnościowo (oczywiście, jeśli bierzemy pod uwagę porównywalne wydajnościowo komputery). Zarządzanie barwą działa i tu i tam bez większych niespodzianek. Doprawdy nie wiem, gdzie szukać istotnych różnic.



#6 mar88

mar88
  • 85 postów

Napisano 16 lipca 2021 - 10:54

Odkąd pakiet Adobe działa natywnie na procku M1, działa on dużo szybciej i stabilniej na macu niż na windowsie. W biurze posiadam PC o lepszych parametrach (liczbowo) niż macbook pro a praca np. w photoshopie działa dużo szybciej. Porównywałem szybkość otwierania się plików, nakładanie filtrów itp. Wszystko na macu działało szybciej. Maca mam od grudnia 2020 r., także wszystkiego jeszcze nie sprawdziłem ale lepiej pracuje mi się na Macu (może to tylko moje indywidualne odczucie).



#7 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 16 lipca 2021 - 19:26

Chcąc mieć wydajny i względnie przystępny cenowo MB to zdecydowanie MacBook Air z m1 i 16 gb RAMu. SSD wystarczy 256, choć nie zaszkodzi 512. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych