Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

windows 95 a PPC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Goorsky

Goorsky
  • 200 postów
  • SkądSzczecin, Poland, Poland

Napisano 03 marca 2008 - 13:26

Witam!

Na wikipedii: Microsoft Windows 95 - Wikipedia, wolna encyklopedia jest napisane, ze wydano tą wersje Windows na PPC :shock: . Czy to prawda? Jesli tak znaczy, ze mozna to odpalic na moim miniaku bez emulacji... pytam wobec tego: skad taka wersje mozna wziasc? Z gory dzieki za pomoc. ;)

#2 Gregory

Gregory


  • 2 732 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 03 marca 2008 - 13:42

Skąd oni to wzięli? O ile wiem, to jedyną wersją Windows działającą na PowerPC była NT 3.cośtam. I zdaje się, że MS bardzo szybko się z tego wycofał. Poza tym działała chyba tylko na serwerach IBM, nie na Macintoshu. Twoją jedyną drogą do Windows jest użycie Virtual PC (płatny) lub Q (darmowy). Oba programy działają koszmarnie powoli (Q) lub irytująco powoli (Virtual PC), choć po instalacji Windows 95 prędkość powinna być dużo znośniejsza, niż gdybyś zainstalował jakąś nowszą wersję.

#3 altcomputing

altcomputing
  • 1 098 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 03 marca 2008 - 15:00

Był jeszcze NT 4.0 na PPC. Ale 95 nie było, zresztą jego architektura (podstawa na DOSie) na to nie pozwala.

#4 Goorsky

Goorsky
  • 200 postów
  • SkądSzczecin, Poland, Poland

Napisano 03 marca 2008 - 15:21

no to jakis wniosek do wikipedii trzeba czy cos :) zylem po prostu nadzieja xD odpalam na Q i jakos daje rade nawet 2 windowsy naraz odpalic 98 i 95, bo XP to koszmar jest :) szczerze mowiac, sam sie zdziwilem... ze tak tam jest napisane az w Google zaczalem szukac i nic nie znalazlem....

#5 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 03 marca 2008 - 15:29

Analizując zmiany widać że to 21 stycznia dodało jakieś dziecko neostrady.
Dołączona grafika

#6 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 03 marca 2008 - 17:45

Wikipedię trzeba sprawdzać, koniecznie, wiele razy się naciąłem min. na technicznych artykułach. NIe od parady wielu nazywa ją Idiotopedią.

#7 kkowalski

kkowalski
  • 364 postów

Napisano 03 marca 2008 - 18:15

Polecam nonsensopedię:)
Strona główna – Nonsensopedia, polska encyklopedia humoru

#8 iG4

iG4
  • 541 postów
  • SkądKraków,Poland

Napisano 03 marca 2008 - 18:51

Tak były NT 4.0 for PPC, posiadam taki egzemplaż tylko coś nie bootuje na g4. Dlaczego?

#9 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 03 marca 2008 - 18:54

Może i coś tam microshit kombinował w swoich laboratoriach ale nie wyszło to poza ich mury. Jedyna platforma (poza intelową i intelopodobną) która wyszła na szerszą skalę poza mury microsoftu to windows nt pod procesory Alpha. WindowsCE to zupełnie inna para kaloszy. A w wigbadyi są takie błędy że ustawowo zabronił bym korzystania z jej zasobów uczniom i studentom !!!
Procesory PPC były w badziewiastych konsolach do gier microsoftu.

---- Dodano 03-03-2008 o godzinie 18:56 ----

Tak były NT 4.0 for PPC, posiadam taki egzemplaż tylko coś nie bootuje na g4. Dlaczego?


To zrób skan tej płyty to się dokształcimy.
A czemu nie bootuje - to poczytaj sobie historię procesorów PPC.
Poza tym idąc twoim tokiem rozumowania na Maku powinien pójść też AIX IBM.

Tutaj jest coś na PPC i na Alphę

Windows NT Versions Information



Dołączona grafika

#10 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 03 marca 2008 - 19:06

Obawiam sie że NT for PPC na qemu by ruszyło tam jest możliwość emulacji kompów z G4

#11 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 03 marca 2008 - 19:10

Obawiam sie że NT for PPC na qemu by ruszyło tam jest możliwość emulacji kompów z G4


603 to nie G3 tym bardziej G4 !

#12 Goorsky

Goorsky
  • 200 postów
  • SkądSzczecin, Poland, Poland

Napisano 03 marca 2008 - 19:12

a na Q mozna te wersje Windows NT odpalic ? tam widzialem opcje PPC... probowales ?

#13 iG4

iG4
  • 541 postów
  • SkądKraków,Poland

Napisano 03 marca 2008 - 19:16

Zeskanować teraz niemoge. A na cd pisze " Dysk zawiera kod działajacy na komputerach 486,Pentium, Alpha, oraz Pentium pro, kompatybilnych z Windows NT" Jest to NT 4.0. Przy starcie trzynałem C i niezbootował… na Q nieprobowałem Windy, tylko ubuntu ppc i jakoś niechciał działać a na windowsa zaraz popatrze.

#14 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 03 marca 2008 - 19:27

Zeskanować teraz niemoge. A na cd pisze " Dysk zawiera kod działajacy na komputerach 486,Pentium, Alpha, oraz Pentium pro, kompatybilnych z Windows NT" Jest to NT 4.0. Przy starcie trzynałem C i niezbootował… na Q nieprobowałem Windy, tylko ubuntu ppc i jakoś niechciał działać a na windowsa zaraz popatrze.

A to ty masz tylko wersję dla procesora Alpha. Przecież jest napisane jak BYK !!! to co ty z tym G4

To tylko z ciekawości zaproponowałem ;) w podanym linku było trochę takich rzeczy.
Windows dla PPC nie był pewnie projektowany pod Maki więc nie ma co próbować. Gdybyś chciał się nim pobawić musiał byś zdobyć bardzo drogie maszyny IBM z procesorem PPC ale z serii 60x czyli poprzednikiem G3 i G4. A wersją dla Alphy ... kiedyś za komputer z procesorem Alpha moźna było kupić mieszkanie.
Rozumowanie że jeśli coś jest dla PPC to pójdzie na Maku jest błędne. Konsole do gier microsoftu też miały PPC a czy zainstalujesz na nich MacOS ??. Nie

#15 Goorsky

Goorsky
  • 200 postów
  • SkądSzczecin, Poland, Poland

Napisano 03 marca 2008 - 19:31

a na Q mozna te wersje Windows NT odpalic ? tam widzialem opcje PPC... probowales ?

#16 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 03 marca 2008 - 19:36

a na Q mozna te wersje Windows NT odpalic ? tam widzialem opcje PPC... probowales ?


Pobudka!!!
Już doszliśmy że kolega nie ma wersji dla PPC tylko zwykłą intelowską z opcją dla procesora Alpha. Czytaj wątek.

#17 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 03 marca 2008 - 21:16

poza tym skąd szanowni koledzy wzięli by programy na takiego windowsa ppc? W pasjansa chcecie popykać? w paint'ci pomalować troszeczkę? p.s. w wersji ppc był też windows 2000 beta 3. Ale co z tego?
  • przemekpiorkowski lubi to

#18 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 03 marca 2008 - 23:09

p.s. w wersji ppc był też windows 2000 beta 3. Ale co z tego?

Dobrze wiedzieć.

#19 Goorsky

Goorsky
  • 200 postów
  • SkądSzczecin, Poland, Poland

Napisano 04 marca 2008 - 00:42

spokojnie :) ja nie odswiezylem ekranu i nie widzialem tych innych odpowiedzi, zobacz sobie ze pojawily sie pare minut po sobie :) po prostu przegapilem.... dobrze, ze jasna sprawa jest przynajmniej :P ciekawi mnie tylko po co wersje na PPC wychodzilo, jak kolega wyzej zauwazyl nawet win2000... prosilbym tez o info czym tamto IBM PPC rozni sie od tego, ktore mam w G4 :) chcialbym z czystej ciekawosci wiedziec... zawsze cos nowego!

#20 Szynszyl_99

Szynszyl_99
  • 169 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marca 2008 - 09:05

Architektura procesora może być taka sama, ale reszta komputera jest całkiem inna... Na przykład weź starego Macintosha Classic, i Amigę 500 - mają takie same procesory MC68000, ale ale cała reszta jest inna, więc oprogramowanie nie jest wymienne (nie licząc emulatorów)

#21 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 04 marca 2008 - 11:47

spokojnie :) ja nie odswiezylem ekranu i nie widzialem tych innych odpowiedzi, zobacz sobie ze pojawily sie pare minut po sobie :) po prostu przegapilem....

dobrze, ze jasna sprawa jest przynajmniej :P

ciekawi mnie tylko po co wersje na PPC wychodzilo, jak kolega wyzej zauwazyl nawet win2000... prosilbym tez o info czym tamto IBM PPC rozni sie od tego, ktore mam w G4 :)

chcialbym z czystej ciekawosci wiedziec... zawsze cos nowego!



Już myślałem że zasnąłeś :D :D :D
A ja dzisiaj się dowiedziałem że było tak jak przypuszczałem na początku wątku. Wersja PPC nigdy nie weszła do masowej produkcji. Powstała tylko dla maszyn IBM z procesorem PPC.
W sprzedaży była tylko wersja dla procesorów Alpha.

#22 Tazintosh

Tazintosh
  • 184 postów
  • Skądz C:\Bielsko-Biała\

Napisano 04 marca 2008 - 20:59

Microsoft Windows 95 Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Microsoft Windows 95 
Rodzina Apple 
Aktualna wersja stabilna 4.00.950C (4.03.1214) 
Pierwsze wydanie 24 sierpnia 1995 
Producent Microsoft Corporation 
Licencja Microsoft EULA 
Platforma systemowa x86, Mac 
Oficjalna witryna Windows 95 
Microsoft Windows 95 (nazwa robocza Chicago) - to system operacyjny wyprodukowany przez firmę Microsoft, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są głównym elementem graficznego interfejsu użytkownika tego systemu operacyjnego.

Windows 95 jest połączeniem interfejsu użytkownika wywodzącego się z Mac Os 7.5.5 oraz systemu operacyjnego Microsoft DOS

System operacyjny Windows 95 był dużym sukcesem komercyjnym[potrzebne źródło]. Podczas premiery Windowsa 95 The Rolling Stones zagrali utwór "Start Me Up".


A dzisiaj takie coś :D dziwne to troszke a szczególnie Rodzina: Apple :razz: a no ba jeszcze lepsze :D "wywodzącego się z Mac Os 7.5.5"

#23 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 04 marca 2008 - 21:11

Microsoft Windows 95 Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Microsoft Windows 95 
Rodzina Apple 
Aktualna wersja stabilna 4.00.950C (4.03.1214) 
Pierwsze wydanie 24 sierpnia 1995 
Producent Microsoft Corporation 
Licencja Microsoft EULA 
Platforma systemowa x86, Mac 
Oficjalna witryna Windows 95 
Microsoft Windows 95 (nazwa robocza Chicago) - to system operacyjny wyprodukowany przez firmę Microsoft, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są głównym elementem graficznego interfejsu użytkownika tego systemu operacyjnego.

Windows 95 jest połączeniem interfejsu użytkownika wywodzącego się z Mac Os 7.5.5 oraz systemu operacyjnego Microsoft DOS

System operacyjny Windows 95 był dużym sukcesem komercyjnym[potrzebne źródło]. Podczas premiery Windowsa 95 The Rolling Stones zagrali utwór "Start Me Up".


A dzisiaj takie coś :D dziwne to troszke a szczególnie Rodzina: Apple :razz: a no ba jeszcze lepsze :D "wywodzącego się z Mac Os 7.5.5"


No fakt widać że jakieś dziecko pisało. Ktoś użył skrótu myślowego na skopiowanie przez microsoft pomysłu paska zadań. I nie tyle z MacOS 7 ale z OS/2 4 Warp. Tak ! IBM było pierwsze z przyciskiem start i paskiem zadań !
O proszę jak ktoś nie widział.
Dołączona grafika

#24 Tazintosh

Tazintosh
  • 184 postów
  • Skądz C:\Bielsko-Biała\

Napisano 05 marca 2008 - 20:23

Czyli jednym słowem ibm pierwszy komputer z przyciskiem start a wikipedia jest nie wiarygodna

#25 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 05 marca 2008 - 22:38

Czyli jednym słowem ibm pierwszy komputer z przyciskiem start a wikipedia jest nie wiarygodna


Wiesz każdy będzie forsował swoje teorie jak to było bo patrzy się na datę premiery pudełkowej wersji windowsa 95 - 1995 i OS/2 Warp 4 - 1996. Problem w tym że bety OS/2 Warp 4 z przyciskiem typu start były dostępne kiedy microsoft zamierzał kolejny raz odgrzać windows 3.xx i to z nieznacznie ulepszonym interfejsem ale bez owego przycisku i paska. IBM dało ciała i premierę OS/2 Warp 4 w skandaliczny sposób opóźniło. Był to okres w którym wyszło na jaw że microsoft ukradł kod OS/2 i wykorzystał go w całości w windowsach NT. Tak dosłownie ukradł co zostało udowodnione w procesie. Wtedy też przy premierze czwórki OS/2 - windows 3.11 był całkowicie zintegrowany z OS/2 przez co można na nim odpalać programy 16 bitowe z windows. Było to wynikiem tajnych porozumień między microsoftem a IBM które z kolei były wynikiem ugody w procesie sądowym. Dopiero niedawno wyszło ile miliardów microsoft zapłacił wtedy IBM. Treścią tych porozumień było też ukatrupienie OS/2 do czego IBM też niedawno się przyznało.
Dlatego trzeba by zrobić drzewo genealogiczne z nośnikami bet OS/2 Warp 4 żeby udowodnić że microsoft i tym razem ukradł. Ja w tamtych latach miałem tego tony. Szkoda że jakoś nic się nie uchowało. Dobrze że zostało kilka pudełek z oficjalnymi wersjami.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych