Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13' 2017 - strasznie się grzeje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 loki13131313

loki13131313
  • 3 postów

Napisano 07 marca 2021 - 21:35

Witam wszystkich 

mam drugi komputer z podgryzionym owocem, 

pierwszy to wersja Air chyba z 2013 roku przeszedł na emeryturę w 2017 kiedy kupiłem wersje pro model bazowy (i5, 8 gb ram ale z 256 dyskiem) 

od początku byłem zawiedziony brakiem istotnego wzrostu wydajności ale cóż widać ten typ tak ma. 

 

teraz komputer służy mi wyłącznie do użytku prywatnego (wcześniej tłukłem go 10 h dziennie firmowo), 

 

kilka miesięcy temu dałem go na serwis na wymianę klawiatury (wymieniono top i baterie), przy okazji system był nowy postawiony

wspominałem przy oddawaniu go na serwis o poniższych problemach ale stwierdzili że wszystko jest ok. 

 

i teraz problemy:

 

1 komputer strasznie się grzeje nawet na prostych czynnościach

2. przy cięższej pracy wszystko parzy 

3. bateria paruje jak oszalała, 10 % baterii w 10 min potrafi zejść (przy przeglądaniu internetu)  - przypomnę że bateria jest nowa

4. komputer jest wolny, przy przełączaniu okien potrafi się zaciąć (stary Air nigdy tego nie zrobił)

 

na kompie poza office, przeglądarką praktycznie nic nie mam, to maszyna dop pisania i czasem do oglądania głupot w internecie. 

 

może ktoś podpowiedzieć w czym problem, to grzanie się łączę z upłynnianiem baterii, jak to przetestować, jak sprawdzić? 

 

z góry dzięki. 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 07 marca 2021 - 23:58

1. Jaki mamy system?

2. Co pokazuje Monitor Aktywności? W szczególności istotne będą tu zakładki „CPU” oraz „Energia”. Sortujemy od największego zużycia i w menu „Widok” upewniamy się, że zaznaczona jest opcja „wszystkie procesy”.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 loki13131313

loki13131313
  • 3 postów

Napisano 13 marca 2021 - 08:48

10.15.7 Catalina

zakładka CPU

w trakcie kiedy komputer pracuje od 5 minut już jest gorący, wentylator pracuje, odpaliłem pierwszy lepszy film na youtube. 

w tle excel outlook, whatsup, i tyle 

chrome zużywa od 30 do 50% następne 40 do 50 grupa procesów Deleted

 

obciążenie energetyczne, wszystkie parametry na poziomie poniżej 1-5 ale przy chromie w kolumnie zasilanie 12h jest 37 reszta poniżej jedności. 



#4 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 13 marca 2021 - 08:55

Chrome pasuje do iOS jak pięść do nosa, pisało się tyle razy.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 13 marca 2021 - 11:28

Do macOS, nie iOS, ale poza tym pełna zgoda. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 tommy73

tommy73
  • 443 postów
  • SkądChełm, PL

Napisano 13 marca 2021 - 12:40

Niestety mam podobnie, i ja używam safari, worda, excela i teamsa. Nie mam otwartych 50 zakładek, nie otwieram kilkunastu arkuszy, tylko 1 i do tego ze dwa pliki worda. System najnowszy. Ogólnie kultura pracy na maku bardzo się obniżyła.



#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 13 marca 2021 - 13:08

Tutaj obstawiałbym MS Teams, który jest napisany w Electronie. Z wydajnością (z której znane są aplikacje „natywne”) nie ma to nic wspólnego. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 soczekpl

soczekpl
  • 3 182 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 13 marca 2021 - 14:24

Tutaj obstawiałbym MS Teams, który jest napisany w Electronie. Z wydajnością (z której znane są aplikacje „natywne”) nie ma to nic wspólnego. 

 

Mi się Pro na Intelu też grzał, a korzystałem tylko z podstawowych aplikacji takich jak Safari, Twitter, Slack. Wystarczyło że robiłem dużo rzeczy na raz i włączały się wiatraki. Mac był na diagnostyce, wymieniono mi nawet płytę główną, ale nic to nie dało. Rozwiązanie - zmiana na M1 :P 


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 13 marca 2021 - 14:45

Z jednej strony tak - w MacBookach opartych na Intelu zawsze będzie dużo cieplej niż w tych z M1. Z drugiej strony, te sporo z tych problemów z wydajnością bierze się w wyniku stosowania oprogramowania nie w pełni natywnego. Slack, Teams, Discord czy Skype korzystają z Electrona (lub podobnych) i to zabija wydajność. Szczególnie, jeśli korzystamy z wielu jednocześnie – to trochę tak, jakby mieć odpalonych kilka Chrome’ów obok siebie. OP miał jeszcze WhatsApp, a to chyba też jest oparte o Electrona. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 loki13131313

loki13131313
  • 3 postów

Napisano 15 marca 2021 - 20:16

no dobrze ale skoro jestem trochę skazany na aplikacje typu tems, Whats-up, czy reszta pakietu MS Office, z chroma można zrezygnować. to wniosek z tego taki ze albo muszę zmienić pracodawcę albo kompa,

 

nie kupuję tego szczególnie że w ekosystemie apple i tylko apple pracuje względnie niewiele osób, całe stany siedzą na tems więc nie wierze że nie ma tu jakiegoś rozwiązania. 



#11 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 17 marca 2021 - 09:21

Instaluj MacsFanControl, będzie trochę głośniej, ale temp. spadną.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 17 marca 2021 - 12:03

Może zacznijmy od tego, żeby zastąpić niewiele mówiące pojęcia „strasznie się grzeje” itp. konkretnymi temperaturami. Zainstaluj powyższy soft i powiedz, jakie konkretnie masz temperatury na poszczególnych próbnikach, oraz jakie obciążenie CPU mają poszczególne procesy w Monitorze Aktywności.

#13 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 17 marca 2021 - 15:00

Niestety każdy obecnie Macbook z Intelem albo jest "grzałką" albo udaje "drona" i praca na nim to katorga i z radością coraz częściej siedzę na ...Windowsie 10 gdzie nie mam żadnych  problemów.

Jak kiedyś macOS był świetnie zoptymalizowany to niestety w ostatnich latach jest z nim coraz gorzej.

Jedynie najnowsze Macbooki z M1 (ARM) działają bez zarzutu. 


Użytkownik maxwawa edytował ten post 17 marca 2021 - 15:02

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#14 Crazy Joe

Crazy Joe
  • 32 postów

Napisano 17 marca 2021 - 16:45

Niestety każdy obecnie Macbook z Intelem albo jest "grzałką"


Nie generalizowałbym. U mnie wiatraki kręcą się jak obciążam komputer. Normalnie nie. „Każdy” to przesada.

#15 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 17 marca 2021 - 19:13

Jak po serwisie to bym sprawdził czy wiatrak jest podpięty. Kiedyś do mnie wrócił stary (2014) air po czyszczeniu i przeglądzie. Wszystko cacy, ale jak się go lekko obciążyło lub po prostu dłużej chodził to zwalniał na dłuższy czas. MacFanControl zainstalowałem i 0rpm :) Szybkie rozkręcenie, podpięcie kabelka i śmiga jak nowy u rodzinki po dziś dzień.


Nie generalizowałbym. U mnie wiatraki kręcą się jak obciążam komputer. Normalnie nie. „Każdy” to przesada.

Dokładnie tak jest. Mam pro 13 na intelu oprócz M1. Grzeje się normalnie. Cały dzień potrafi chodzić na minimalnych obrotach wiatraka. Dopiero jak go obciążę jakimś kodowaniem filmu czy wieloosobowym (podkreślam -wielo- przy 1-2 osobach jest ok) meetingiem audio/video w przeglądarce to odlatuje (w przeciwieństwie do M1, który nawet nie odpala wiatraków w tym samym scenariuszu - jest tak zimny, że ciężko na kolanach utrzymać czasami)



#16 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 18 marca 2021 - 11:55

Tak,  pod pod bardzo małym obciążeniem np. tylko Safari szum jest niewielki (ale jak wiadomo stały) natomiast  pod niewielkim, "normalnym"  min. odpalenie kilku programów,  kart w safari powoduje skokowy/chwilowy, wyraźny słyszalny szum wentylatorów a odpalenie jednego programu np. Logic Pro, X-Code, Docker, kodowanie filmów, czy nie wymagającej gry itp... powoduję już wkładanie zatyczek do uszu.

Na pewno na wcześniejszych wersjach macOS działało to kiedyś lepiej.

Na 5-letnim 14 calowym laptopie z Windows 10 w podobnych normalnych zastosowaniach czyli  kilka programów, kilkanaście kart Chrome , program pocztowy, kodowanie itp. wentylator się nie włącza przez cały dzień nawet na chwilę, dopiero odpalenie gry np. Half Life 2 powoduje ledwie słyszalny szumek wentylatora  wieć mam jasny obraz jak zoptymalizowane są konkurencyjne systemy.

Zaskoczeniem może tez być fakt że w przeciągu roku macOS potrafił się zawiesić nawet kilkanaście razy a na Win 10 było ich ... zero.

Gdyby nie praca w X-Code i Logic Pro nie miałbym żadnych oporów przed porzuceniem macOS - a.


iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych