Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 2015 - Utyka na logo Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lexidus

Lexidus
  • 5 postów

Napisano 23 grudnia 2020 - 17:28

Cześć forumowicze!

Model: MacBook Pro 2015 15 cali A1398 
System operacyjny:  MacOS Mojave

Jestem szczęśliwym posiadaczem MacBooka Pro 2015, który niestety z dnia na dzień przestał działać. Laptop po prostu się nie włącza - utyka na logu Apple (pasek ładowania dochodzi do końca i może tak siedzieć nawet kilka godzin).

Oto co próbowałem:
1) Tryb Recovery (we wszystkich wariantach) - nie działa, po 5 minutach czarnego ekranu pojawia się ikonka folderu z pytajnikiem
2) Tryb bezpieczny - nie działa
3) Reset SMC i NBRAM - nic nie daje
4) Tryb Verbose i Single User Mode - działa, ale nie rozumiem komunikatów (jednak procedura naprawy dysku nic nie daje) - (screeny dodane do posta) - może ktoś wie co oznaczają te komunikaty
5) Boot z zewnętrznego dysku - czasem działa, czasem nie. Generalnie po naciągnięci klawisza Option można wybrać dysk startowy, ale jak wybierze się dysk z instalką to albo booting znowu utyka, albo się włącza ale narzędzie dyskowe nie wykrywa dysku wewnętrznego (może trzeba poczekać dłużej?)

Z tego co rozumiem to dysk SSD się zepsuł (nie wiem dlaczego, nie wiem jak) - zamówiłem już nawet nowy dysk z przejściówką.

Moje pytania:
1) Czy jest coś jeszcze co mogę spróbować zrobić?
2) Najważniejsze - czy mogę jakoś odzyskać dane z tego wewnętrznego dysku SSD? Ktoś mi powiedział że mogę kupić adapter z dysku SSD na USB i podpiąć go pod Maca/Linuxa i postarać się odzyskać dane jakimś programem.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi!  :)

 

  •  
 

 

Załączone pliki



#2 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 grudnia 2020 - 20:19

W SU mode użyj fsck_apfs (tak, według informacji, jest sformatowany dysk startowy) i pokaż wtedy wynik.

5) Boot z zewnętrznego dysku […]

 

Posiadasz zewnętrzny niezależny bootowalny napęd czy piszesz po prostu o starcie z partycji odzyskiwania?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#3 Lexidus

Lexidus
  • 5 postów

Napisano 23 grudnia 2020 - 22:17

Dzięki! Spróbuję tę komendę i zobaczę co się stanie! Jeśli chodzi o ten zewnętrzny dysk to była to po prostu instalka (MacOS Catalina) zrzucona na pendrive.

W SU mode użyj fsck_apfs (tak, według informacji, jest sformatowany dysk startowy) i pokaż wtedy wynik.

Posiadasz zewnętrzny niezależny bootowalny napęd czy piszesz po prostu o starcie z partycji odzyskiwania?



#4 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 grudnia 2020 - 23:49

Oprócz powyższego zatem spróbuj zbootować z tej zewnętrznej instalki i tam wybierz Terminal z menu Narzędzia i wpisz w nim:

diskutil list; diskutil apfs list

Podziel się wynikiem (nie musisz robić zdjęć, można skopiować i wrzucić bezpośrednio do Safari, która przecież jest dostępna wśród narzędzi odzyskiwania systemu; no chyba że nie będziesz mógł połączyć się z siecią, a zapis do pliku tekstowego i skopiowanie go gdzieś na zewnątrz za pomocą linii komend nie wydają Ci się komfortowe, to wybierz najwygodniejszą metodę, tylko tak, żeby zawierała całość wyniku).


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#5 Lexidus

Lexidus
  • 5 postów

Napisano 24 grudnia 2020 - 10:56

W SU mode użyj fsck_apfs (tak, według informacji, jest sformatowany dysk startowy) i pokaż wtedy wynik.

Posiadasz zewnętrzny niezależny bootowalny napęd czy piszesz po prostu o starcie z partycji odzyskiwania?

Po wpisaniu tej komendy w SU mam możliwość wyboru kilku opcji, którą z nich mam wybrać? ALdUYIl.png
 

 

Oprócz powyższego zatem spróbuj zbootować z tej zewnętrznej instalki i tam wybierz Terminal z menu Narzędzia i wpisz w nim:

diskutil list; diskutil apfs list

Podziel się wynikiem (nie musisz robić zdjęć, można skopiować i wrzucić bezpośrednio do Safari, która przecież jest dostępna wśród narzędzi odzyskiwania systemu; no chyba że nie będziesz mógł połączyć się z siecią, a zapis do pliku tekstowego i skopiowanie go gdzieś na zewnątrz za pomocą linii komend nie wydają Ci się komfortowe, to wybierz najwygodniejszą metodę, tylko tak, żeby zawierała całość wyniku).

Niestety do instalki miałem dostęp w serwisie, dopiero za kilka dni będę mógł zgrać ją sobie na swój pendrive.



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 grudnia 2020 - 12:52

Po wpisaniu tej komendy w SU mam możliwość wyboru kilku opcji, którą z nich mam wybrać? 

Żadnej (ewentualnie -y). Ale musisz podać device, na którym ma się zrobić - a to poznasz w diskutil list.

Ale moim zdaniem fsck nie pomoże, bo to naprawia filesystem, a Ty masz filesystem w porządku, tylko mapę partycji popsutą - sam tak pisałeś.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 25 grudnia 2020 - 02:31

Tak. -y

 

i /dev/<twój_startowy_dysk>

 

fsck, oczywiście, pokazało, „OK”, co wszyscy mogą dostrzec, natomiast o popsutej mapie partycji słyszę raz pierwszy w tym dziale:

 

[…] sam tak pisałeś.

 

Mogę prosić OP lub @ftpd o nakierowanie, bo nie widzę (wybaczcie wiek) informacji, a troszkę chciałbym pomagać?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#8 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 grudnia 2020 - 10:32

Ekhm. To chyba w innym poście ktoś pisał o 'uszkodzonej mapie plików czy czegośtam', co sobie przełożyłem na mapę partycji. Przepraszam.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#9 Miłosz Głowienka

Miłosz Głowienka
  • 1 postów

Napisano 08 lutego 2021 - 11:17

Czy udało się rozwiązać problem? Mam identyczny.
Ponadto komputer uruchamia się z zewnetrznego dysku ssd na usb z systemem. Jednak nie widzi dysku wewnętrznego. Disk utility żadnego dysku nie wczytuje, ciagle myśli. Podobnie z finderem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych