Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jakie auto kupić


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tomzik87

Tomzik87
  • 1 015 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 03 grudnia 2020 - 16:13

Cześć,

 

Nie znam się nic na samochodach, a nadszedł czas by dokonać zakupu. Miałem wcześniej Mitsubishi Eclipse, a później 20 letniego Mercedesa, którego właśnie rdza zjadła.

Mój budżet to 50k. Początkowo byłem pewny, że Kupię Hyundai Elantrę aczkolwiek zacząłem się zastanawiać, auto sprzedam za 2-3 lata i znajomy mi doradził by lepiej kupić auto klasy premium starsze bo nie dość że komfort lepszy to za taki czas mniej straci na wartości niż powiedzmy Elantra.

 

Moje typy:

- Elantra 2017r

- i30 fastback

- Audi A4 2014

- Audi A5 2013 

- BMW seria 5

- Opel Insignia

 

Ktoś może coś poleci?

 

To ma być autko gdzie się zapakuję z rodzinką i pojadę, mimo wszystko chce by jakoś wyglądało i mocy nie brakowało.

 

 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 497 postów
  • Płeć:

Napisano 03 grudnia 2020 - 16:48

Tak ździebko więcej informacji by się przydało.
1. Ile osób będzie podróżować?
2. Automat czy manual?
3. Diesel czy benzyna?
4. W trasę czy do miasta?
5. Jakie nadwozie (sedan, kombi, liftback)?
6. Jakie rzeczy są wymagane na pokładzie, jakie są mile widziane, co jest niepotrzebne?
7. Jakieś wymagania „techniczne“? (moc, napęd, inne tego typu)
 
Na podstawie wcześniejszych informacji, jako zwolennik opcji francuskiej, poleciłbym Citroëna C5. Dopracowana konstrukcja, duży wybór, dostępne hydrauliczne zawieszenie (niepokonane w kategorii komfortu), łatwo znaleźć egzemplarz z końca produkcji z bogatym wyposażeniem i w budżecie. Ewentualnie Peugeot 508. Nie ma hydro, ale też jest spory wybór. 
Osobiście jestem sceptyczny wobec „starszej klasy premium“. Tutaj jest sporo większy potencjał do wpadnięcia na minę pt. kosztowne naprawy. 

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 bf7a1f7821

bf7a1f7821

    Trancex

  • 597 postów

Napisano 03 grudnia 2020 - 17:18

Mając taki budżet chcąc mieć spokój na lata celowałbym w mazdę 6 z polskiego salonu w benzynie. Audi a4 tez fajna opcja, ale będzie ciężko Ci coś dobrego znaleźć. Diesla odpuść, chyba ze z polskiego salonu z udokumentowanym przebiegiem (nie bój się wtedy takowego powyżej 200k)

IP XS Max | MacBook Pro 2020 | Ipad Air2 | AW 4 SS


#4 trial.biker

trial.biker
  • 78 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 03 grudnia 2020 - 21:36

Jeśli planujesz kupić auto na 2-3 lata to moim zdaniem bardziej opłaca się kupić nowsze auto ( na chwile obecną KIA i HYUNDAI tracą najmniej na wartości po kilku latach) ale jak najmłodsze, żeby wyeliminować usterkowość co ograniczy koszty. Więc z tego zestawienia brał bym I30fastback



#5 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 grudnia 2020 - 22:34

Szybkie
  • dobrakawa lubi to

#6 Tomzik87

Tomzik87
  • 1 015 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 04 grudnia 2020 - 09:07

No tak informacji dużo nie podałem, na chwilę obecną auto będzie używane głównie w mieście ale z rodziną zawsze gdzieś na grila, czy pozwiedzać się ruszymy, a do najbliższe rodziny mamy i tak 400 km.

Wolałbym sedan/liftback/. Za kombi nie przepadam.

W trasę będę jeździł z żoną, dzieckiem (póki co 1) i psem husky.

Diesel/Benzyna nie wiem tak naprawdę czy to sprawia mi jakąś różnicę, Miałem Eclipsa w Benzynie a Merca w Dieslu, jeden i drugi jechał.

 

Fajnie jakby moc była ok 150-180 KM ( Eclipse lekki 150 było ok, Merc z 80 i by wyprzedzić kogoś w trasie musiałem za Nim najpierw jechać z 40min), Przebieg im mie tym lepiej,  Hyundai pewnie z 20-30tys, Audi ok 140tys by było. 

 

Nie wiem czy dobrze myślę, ale powiedzmy za 3 lata audi straci 10tys na wartości, Hyundai 15tys ale z racji że nowszy przez te 3 lata mniej kasy włożę bo jeszcze na gwarancji będzie, idąc dalej w Audi lepszy komfort. Zgłupieć idzie, Oczywiście pojeżdzę po salonach i komisach i zobaczę na żywo.


Użytkownik Tomzik87 edytował ten post 04 grudnia 2020 - 09:10


#7 TTomekk

TTomekk
  • 1 741 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 04 grudnia 2020 - 21:51

Tylko zastanów się co jest ważniejsze - komfort klasy premium czy urządzenie do przemieszczania się. Bo jeśli to pierwsze, to spoko, Audi i BMW są świetne, na pewno będziesz zadowolony, jeśli jednak to drugie, to z hyundaia będziesz zadowolony tak samo, a nawet bardziej jak przyjdzie ci go naprawiać. Ceny części do audi czy bmw naprawdę mogą być dwa razy droższe niż do marek bardziej budżetowych. Jak będziesz jeździć w szczególności po komisach, to weź kogoś, kto zna się na samochodach, bo stacja diagnostyczna tak naprawdę jest żadnym wyznacznikiem i zdażyło mi się już na tym przejechać.


Mac mini 6.1  Late 2012 ///  MBA '14

iPhone XR


#8 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 04 grudnia 2020 - 22:16

Lexus GS


Pozdrawiam z 3City


#9 pietrozzo

pietrozzo
  • 4 postów

Napisano 05 grudnia 2020 - 12:43

Witaj,

 

znajomy Ci doradził aby kupić auto używane, jednak klasy premium. Powiem Ci tak, zależy czego oczekujesz. Z mojego punktu widzenia nie kupiłbym już auta używanego, ze względu na własne doświadczenia w tym kierunku. Nawet przy maksymalnym sprawdzeniu samochodu przed zakupem ciągle się coś dokłada jeśli się dużo jeździ - nie oszukujmy się, obecnie robię przebiegi 20-30k km rocznie, i nie jest to mały przebieg, zwłaszcza, że większość jeżdżę jednak po mieście, a wiadomo jak mocno eksploatowany jest samochód w warunkach miejskich. Wcześniej miałem Mazdę, czyli można by rzec, że przedsionek premium. Fakt, auto z 2010r. ale w środku tak spasowane, że nic a nic nie trzeszczało nawet na nierównościach. Musiałem się pozbyć ze względu na rdzę, która atakowała od spodu, a samochód był przeze mnie zabezpieczany przed korozją w ASO, poza tym przy orginalnym przebiegu ~120 tys. km wypaliły się dwa zawory, itp itd koszt całkiem spory. Serwis robiony na czas, auto nie pałowane do maksimum, jeżdzone normalnie, trasy oczywiście też robił bez najmniejszego problemu. Ogólnie rzecz biorąc sporo wydałem na całokształt w przeciągu niemalże 2 lat jazdy Mazdą - bo zawsze coś trzeba poprawić, zrobić. Obecnie jeżdżę nową Astrą za nieco większy budżet który podałeś, i fakt, że może nie jest to spasowanie elementów idealne i wyposażenie topowe, ale jest to nowe auto, i ma wszystkie teraźniejsze rzeczy m.in Apple Car Play w standardzie, klima dwustrefowa, grzane fotele i kierownicę bez dopłaty. Przy Twoim budżecie dołożyłbym trochę pieniędzy i kupił nowe, bo pamiętaj, że nawet roczny samochód może mieć ogromną historię, i bywa nie raz tak, że mają po 200-300k km najechane. Druga sprawa jak chcesz pewne używane auto, to tylko od znajomych albo po rodzinie, bo zazwyczaj jest tak, że stracisz tylko czas i pieniądze jeżdząc i szukając swojego "ideału". Ważny też jest serwis, np. ASO w Oplu jest tak tanie, że nie opłaca się jeździć gdzie indziej, nawet po zakończeniu gwarancji. 
Co do tych aut, które podałeś zastanowiłbym się nad Insignią B (nie piszę tego, ponieważ posiadam Opla). Takie moje zdanie. 


Użytkownik pietrozzo edytował ten post 05 grudnia 2020 - 12:46


#10 Tomzik87

Tomzik87
  • 1 015 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 13 grudnia 2020 - 00:15

Dziękuję, wygrało Audi A5 Sportback 2012.



#11 fyma

fyma
  • 93 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 21:12

A nie lepiej bylo sobie wynajac Tesle na 4-lata i miec nowy samochod i koniec z benzyna ? 



#12 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 21:13

A jaka cena miesięcznie netto?

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 stycznia 2021 - 21:43

W Polsce, Teslę. No, i ładować chyba przedłużaczem w chaty. Ile jest w Polsce superchargerów? Oba?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#14 fyma

fyma
  • 93 postów

Napisano 07 stycznia 2021 - 23:40

A problem w domu sobie zainstalowac ladowarke od Tesli ??? Nie musisz uzywac tylko SC na miescie , sa inne ladowarki - sprawdz na plugshare i sie zdziwisz ile ladowarek przybywa dzien w dzien.

 

Screen-Shot-2021-01-07-at-5-38-00-PM.png

 

 

 

 

 

 ladowarka.jpg



#15 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 06:35

A uważasz, ze kazdy mieszka w domu lub ma garaż z możliwością użycia gniazdka do ładowania?
  • cooper69 lubi to

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2021 - 10:33

Zostaw. Albo przejrzyj inne jego posty, to taki nasz forumowy nieudany Testoviron, że 'ha ha durne polaczki, u nas w Ameryce'.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#17 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 10:40

Wierzę Ci na słowo. Ja do najbliższego SC mam jakieś 250 km, w mieście i okolicach są 2 szybkie ładowarki, w tym jedna darmowa. Ale nie wyobrażam sobie jechać tam i czekać godzinę czy dwie do naładowania. W garażu niby bym mógł, ale znowu - nie każdy ma. 

 

Mi za rok przyjdzie wymienić auto. Mam aktualnie ix35, który się spisuje bardzo dobrze, ale kolejne auto nie będzie już SUVem i będzie w automacie. Pewnie jakieś BMW serii 3 wezmę.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#18 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2021 - 10:45

W garażu niby bym mógł, ale znowu - nie każdy ma. 

No to jest właśnie to 'no chyba przedłużaczem z chaty', o którym pisałem, czyli absurd jak na polskie warunki i społeczeństwo mieszkające głównie w blokach.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#19 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 10:48

Znajomy ma jakiegoś Porsche w elektryku i sobie bardzo chwali. Ale ma też fotowoltaika na dachu i zarabia kilkadziesiąt tyś. miesięcznie, więc "go stać".

Generalnie mi się koncepcja aut elektrycznych podoba, ale nie za taką cenę (kilkadziesiąt tysięcy więcej niż spalinowe, a nie zwróci się ta cena w realnym czasie użytkowania) i nie przy takim zasięgu i czasie ładowania. Jako drugie auto w rodzinie, gdyby kosztowało tyle co spalinowe lub minimalnie więcej, do jazdy po mieście - chętnie. Ale tylko przy takim założeniu.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#20 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2021 - 11:38

Tak, ja w idealnym świecie 'wygrania w totolotka' miałbym w wielkim garażu auto klasyczne na benzynę/ropę w trasę i elektryka wyłącznie do miasta. Tak to ewentualnie tylko hybryda póki co w standardowych warunkach.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#21 fyma

fyma
  • 93 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 15:46

@ftpd - a ile ty kilometrow robisz dziennie ze zasieg baterii 500km ci nie wystarcza ? Zreszta coraz wiecej panstw na swiecie juz zapowiedzialo zakaz produkcji samochodow spalinowych w najblizszych latach i co wowczas ? Wszyscy rzuca sie na uzywane spalinowe? Watpie. Zobaczysz sam jak ktoregos dnia Apple wypusci swoj i w pierwszy dzien wszystko zostanie wykupione  - wspomnisz jeszcze moje slowa.

 

Zobacz co sie dzieje w Anglii : https://electrek.co/...-december-2020/ , a to dopiero poczatek. Ceny elektrykow i tak pojda w dol ( nowy model Tesli za 25K$ juz od 2022  - https://www.teslarat...hina-report/ ) , wiec nie bedzie to juz problemem dla wielu rodzin. 

 

Ladowanie - zgodzam sie ze nie wszyscy maja garaze i swoje wlasne ladowarki , ale z dnia na dzien przybywa wiele nowych punktow ladowania ( zaklady pracy , galerie , parkingi ....etc) i rowniez z tym nie bedzie juz problemu. 

 

Milego dnia.



#22 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 15:54

Pogadamy wiec jak tych punktów bedzie odpowiedzenia ilość. No i wez pod uwage, ze jak bedzie wzrastała ilość elektryków, to i stacji ładowania bedzie trzeba wiecej.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#23 dobrakawa

dobrakawa
  • 779 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 16:51

Samochód elektryczny?

Ja tam wolę mieć kontrolę nad zatruwaniem środowiska.


Pro 2012, 12 Mini, SE 44mm Cellular


#24 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 17:12

No tak. Bo akumulatory sa taaaaakie eko.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#25 dobrakawa

dobrakawa
  • 779 postów

Napisano 08 stycznia 2021 - 17:21

O jejku to żart był... tak jak w memie z małpą januszem.

Tak, wszyscy wiedzą, że produkcja i utylizacja akumulatorów też zatruwa środowisko i nie jest eko... :rolleyes:


Użytkownik dobrakawa edytował ten post 08 stycznia 2021 - 17:21

Pro 2012, 12 Mini, SE 44mm Cellular





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych