Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Który mac? - budżet 7500zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 pizmako

pizmako
  • 12 postów
  • SkądWRO

Napisano 20 lipca 2020 - 19:34

Cześć,

 

Do tej pory nie używałem Maca a Lenovo z serii X1. Maca potrzebuje do potrzeb prywatnych a dokładniej do składania filmików z wyjazdów - i tu uwaga spokojnie do tej pory wystarczał mi imovie na IOS ale brakuje mi tam kilku funkcji (np. przyśpieszenia 10x .. naprawdę drobiazgów). iPhone w tej roli spełniał się bardzo dobrze ale denerwuje mnie skakanie po kilku apkach aby zrobić efekty, które mnie interesują więc padłą decyzja o zakupie macbooka. Nie chcę wydać milinów monet na PRO 16 bo będę używał sprzętu wyłącznie hobbystycznie więc zastanawiam się nad:

 

Macbook Air 2020 i5 512gb SSD

Macbook Pro 2020 i5 z procesorem 8 generacji 512GB SSD

 

To co mnie zastanawia to właśnie procesor, który jest starszy w MBP, być może dołożenie procka i7 lub 16gb ramu do Aira da lepszy rezultat niż bazowy PRO? Rozważam jeszcze rezygnacje z dysku 512  na rzecz np. lepszego procesora lub ramu.

 

Co byście radzili?



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 20 lipca 2020 - 21:37

1. Jest dosyć prawdopodobne, że wkrótce (czytaj: na jesieni) Apple pokaże MacBooki z Apple Silicon, które będą wydajniejsze i będą się mniej grzały i dłużej działały na baterii. Także jeśli nie musisz, to bym się wstrzymał.
2. Czy rozwiązałeś iPada i np. LumaFusion?
3. Co jeszcze będziesz robił na komputerze?
4. Gdybym miał wybrać z tego, co zaproponowałeś, to chyba wziąłbym Pro i5, 16 GB RAM i 256 GB dysku. RAm się przyda, a jego, w przeciwieństwie do dysku nie rozszerzysz. Tzn. dysku też nie da się podmienić, ale możesz podłączyć zewnętrzny. i7 spokojnie możesz sobie odpuścić.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 pizmako

pizmako
  • 12 postów
  • SkądWRO

Napisano 20 lipca 2020 - 22:13

1. Jest dosyć prawdopodobne, że wkrótce (czytaj: na jesieni) Apple pokaże MacBooki z Apple Silicon, które będą wydajniejsze i będą się mniej grzały i dłużej działały na baterii. Także jeśli nie musisz, to bym się wstrzymał.
2. Czy rozwiązałeś iPada i np. LumaFusion?
3. Co jeszcze będziesz robił na komputerze?
4. Gdybym miał wybrać z tego, co zaproponowałeś, to chyba wziąłbym Pro i5, 16 GB RAM i 256 GB dysku. RAm się przyda, a jego, w przeciwieństwie do dysku nie rozszerzysz. Tzn. dysku też nie da się podmienić, ale możesz podłączyć zewnętrzny. i7 spokojnie możesz sobie odpuścić.

 

1. Słyszałem plotki pytanie czy jednak ceny nie wzrosną

2. Nie, wolałbym komputer - jest bardziej uniwersalny.

3. internet, filmy, pakiet office (nic szczególnego choć w X1 zabiłem baterie przez chrome i 50 otwartych kart .. mam nadzieję że w safari lub opera to nie problem na macu)

4. Dzięki, zewnętrznych oczywiście mam kilka .. również SSD.



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 508 postów
  • Płeć:

Napisano 20 lipca 2020 - 22:20

1. Nie sądzę, żeby ceny wzrosły. Apple odpadną koszty licencji dla Intela (a Intel jest drogi), a poza tym będzie im zależało, by jak najwiecej ludzi przesiadło się na nową architekturę. Oczywiście wtedy były inne czasy, ale 15 lat temu tuż po przesiadce z PPC na x86 ceny Maców były stosunkowo niskie. Także jestem w tej kwestii umiarkowanym optymistą.
2. Safari powinno sobie poradzić z taką ilością kart. Aczkolwiek przynajmniej 16 GB RAM jest wskazane.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 dorian

dorian
  • 311 postów
  • SkądLublin

Napisano 26 lipca 2020 - 23:05

Pierwsza generacja nowych produktów Apple to zwykle beta testy na napalonych nowości użytkownikach. Zakup "silikonów" można rozważać ewentualnie kilka miesięcy po premierze, gdy można będzie ocenić na podstawie recenzji i problemów zgłaszanych na forach przez pierwszych userów czy to ma sens. Najlepiej poczekać na drugą generację, ale to perspektywa około 2-3 lat.

Myślę, że do Twoich celów w chwili obecnej najlepszym wyborem będzie Mac Mini, nawet wersja z podstawowym procesorem i3 (nie będzie grzał się jak i5 lub i7), tylko dodaj więcej ramu (minimum 16). Za ok. 5000 zł masz fajną konfigurację. Za 1000-1500 można kupić przyzwoity monitor (24-27'), mysz i klawiaturę za maksymalnie 800 zł i mieścisz się w budżecie.


Użytkownik dorian edytował ten post 26 lipca 2020 - 23:08


#6 Tomzik87

Tomzik87
  • 1 015 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 27 lipca 2020 - 14:12

Ja ostatnio za 7800 kupiłem MacBooka 16' z USA (olx). Czekaj na spokojnie na nowe i przy okazji patrz oferty czasami się zdarzają perełki. Na allegro jest użytkownik car4vip i 16" można kupić za 7300 ale niestety dostawa dopiero będzie w listopadzie


Użytkownik Tomzik87 edytował ten post 27 lipca 2020 - 14:18


#7 pizmako

pizmako
  • 12 postów
  • SkądWRO

Napisano 27 lipca 2020 - 19:04

Dzięki za rady w końcu wziąłem 512ssd i 16gb tegoroczny pro.

Istotna była dla mnie FV a to wyklucza opcje typu OLX.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych