Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki Mac do montażu filmów?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 pannaM

pannaM
  • 5 postów

Napisano 29 lutego 2020 - 03:07

Hej,
 
wiem, że pewnie podobne pozornie tematy już się tu pojawiły - czyli jak wybrać laptopa, jeśli chcę montować filmy. Ale chciałabym opisać mój przypadek i wiedzieć, że na pewno ktoś, kto się zna, będzie wiedział, do czego konkretnie potrzebny mi komputer, dzięki czemu będzie mógł pomóc :).
 
Myślę o zakupie pierwszego Macbooka. Chciałabym montować filmy w programie Final Cut - nie chodzi o nowe części Avengersów, ale też nie o filmiki z wakacji do prywatnego albumu. Raczej filmy na YouTube, nieskomplikowane, bo to dopiero początki - dlatego nie chcę full wypas wersji, bo nie jestem pewna, jak potoczy się ta przygoda, ale nie chcę też kupić komputera "na chwilę", w razie, jeśli za jakiś czas uznam, że pracuje się na nim średnio i będę musiała znów zmieniać sprzęt. Oglądałam już różne recenzje, wiem, że Macbook Air odpada, bo jest do użytku domowego, nie do konkretnej, bardziej zaawansowanej pracy. Zatem Macbook Pro. I tu pojawia się pytanie: wielkość nie ma dla mnie ogromnego znaczenia, więc mogłabym pracować na 13. Ale czy ten komputer się sprawdzi? Czy np. Macbook Pro 13'3"/i5/8GB/128GB wchodzi w grę, czy jest już za słaby?  Lub ewentualnie: MacBook Pro 13'' 2.4GHz/8GB/256GB SSD/Iris Plus 655?
 
Nie chodzi mi o to, żeby kupić najtańszy komputer, ale nie chcę po prostu wyrzucić pieniędzy w błoto na bebeszki, które nie będą mi potrzebne. Wiem, że pewnie jest tu dużo osób, które siedzą w tym świecie i oceniają sprzęt profesjonalnie, mają swój najwyższej jakości - sama mam takich znajomych i wielu twierdzi, że tańsze wersje takie za 7 tys. nie mają żadnego sensu. Ale wiem też, że to osoby, które mają lekkiego świra na punkcie sprzętu i zawsze będą dobierać go jednak trochę pod swoim kątem, wybierając tę najlepszą wersję. Nie wiem, czy to jest w ogóle możliwe - wybrać optymalną wersję w takim przypadku? Czy to jest raczej przypadek: wszystko albo nic? Dlatego chciałabym poznać Wasze zdanie i będę wdzięczna za każdą pomoc.



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 29 lutego 2020 - 10:57

Jeśli nie planujesz montażu w 4K, to 13” wystarczy pod względem wydajności, ale nie schodź z RAM poniżej 16GB, ani z dyskiem poniżej 256GB.

#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 29 lutego 2020 - 11:34

Ditto. 

Do tego dorzuciłbym sugestię, żeby poczekać chwilę (jeśli możesz). Pro 13 nie był uaktualniany od dłuższego czasu i co gorsza ma tę nieszczęsną klawiaturę motylkową.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 01 marca 2020 - 15:29

13tka z 2019 roku, nawet w wersji podstawowej nadaje się do montażu filmów w FCPX nawet i w 4K. 16GB ram to minimum. Pamietam jeszcze jak montowałem na 13tce z 2014 roku filmy w 4K z 4 kamer z korekcją barw i chodziło to całkiem sprawnie. To jest kwestia szybkich zewnętrznych dysków (najlepiej SSD) i będzie śmigać płynnie. Ewentualnie większy wewnętrzny dysk, nie wiem jak duże te materiały są do montażu. Jednak jeżeli chcesz używać DaVinci albo Premiere to niestety bez dodatkowej zewnętrznej grafiki się nie obejdzie. Ze względu na klawiaturę również bym poczekał chwilę na nowe modele, bo potem mimo, że wymiana jest free to za stracony czas (kilka dni) nikt nie zapłaci. Chyba, że się ma zapasowy sprzęt ;)


Użytkownik Blue edytował ten post 01 marca 2020 - 15:31


#5 pannaM

pannaM
  • 5 postów

Napisano 01 marca 2020 - 15:59

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. To jeszcze spytam o te aktualizacje - wiecie może, jak długo trzeba będzie na nie czekać? Macbooka chciałam kupić końcem kwietnia/początkiem maja, bo zbieram pieniądze. 



#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 01 marca 2020 - 20:38

Nie wiadomo. Ostatnio Apple aktualizuje MacBooki bez konferencji, nawet wypuścili zupełnie nową konstrukcję (Pro 16) bez takowej.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych