Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Monitor dla MacBook Pro 13


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 typoo

typoo
  • 18 postów

Napisano 17 grudnia 2019 - 15:43

Witam, posiadam MacBook Pro 13 z 2018 i zastanawiam się nad kupnem monitora. Nie jestem za bardzo obeznany w temacie monitorów, więc chciałbym się dowiedzieć co będzie dobrą opcją dla mnie. Na pewno łączność przez Thunderbolt, najlepiej chyba rozdzielczość 4k i od 27 cali w górę, opcjonalnie zakrzywiony.



#2 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 17 grudnia 2019 - 15:46

https://thunderboltl...rbolt-monitors/



#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 17 grudnia 2019 - 16:54

To nie musi być Thunderbolt - to może być monitor z USB-C zawierającym DP alternate mode i Power Delivery. Osobiście polecam monitory 4K LG, mój już nie jest najnowszy. I mówię o zwykłych monitorach LG 4K z USB-C a nie tym robionym dla Apple. Są tańsze i mają więcej wejść.  Nietypowe rozdzielczości (panoramiczne) lepiej sprawdzić czy dobrze działają. Poza tym monitor 4k ma ładną ostrość. Możesz też wziąć 5K (i wtedy będzie Thunderbolt) ze sklepu Apple jeśli pieniądze nie grają roli. 

 

USB-C to właściwie rodzaj wtyczki, natomiast obsługiwać może ona różne połączenia (w MBP to i DP, i PD i USB i TB)



#4 radurka

radurka
  • 12 postów

Napisano 24 grudnia 2019 - 14:01

cześć 
ja także zastanawiam się nad zakupem monitora 4 K do swojego macbooka pro z 2018r. i tu pytanie czy taki monitor (Dell U2718Q 210-AMRZ) będzie ok ?

 

monitora używam przez stacje dokującą więc nie potrzebuje potru usb-c  a wydać chciał bym nie wiecej jak 2.5k brutto ;) . 27 cali jest w tej cenie co najmniej kilka za to 32 już chyba nie bardzo ....

 

polecicie coś ?

 

Przemek
 

 

#5 radurka

radurka
  • 12 postów

Napisano 02 stycznia 2020 - 21:02

Cześć wam

 

zakupiłem monitor, którego raczej bym nie kupił, bo firma jakoś do mnie nie przemawia ale zaryzykowałem.   Okazało się że jest ok. 

Na początku było coś nie tak z czcionką, faktycznie było do bani tak że nie dało by się  pracować z tekstem nie mówiąc już o wzroku.

Nie wiem czy pomogło włączenie i wyłączenie maca na podłączonym monitorze czy może komenda w terminalu (defaults -currentHost write -globalDomain AppleFontSmoothing -int 1) ale po chwilowych kombinacjach wszystko jest ok.  Rodzielczość to 2560x1440 jako natywna monitora, jak dla mnie przy tej wielkości monitora jest gitara.

Monitor to Philips 328P6AUBREB/00 . Koszt około 1500 zł brutto

 

 

 

#6 kowluk

kowluk
  • 5 postów

Napisano 03 stycznia 2020 - 09:05

Ja się przymierzam do zakupu monitora 4k 24-27 cali. Obsługiwać będzie dwa maki. Jeden to pro z 2016 drugi pro early 2015. Wybór biorąc po uwagę rozmiar ekranu i potrzebę złącza usb-c oraz DP sprowadza się do kilku egzemplarzy. 

Zastanawiam się zatem czy nie lepiej (i taniej) będzie kupić dobry monitor 4k z DP a podłączenie jednego z maków (2016) poprowadzić przez stację dokującą natomiast drugiego (2015) przez kabel mini DP. Wtedy w grę wchodziłby bardzo dobry dell https://www.x-kom.pl/p/220540-monitor-led-24-dell-p2415q-4k.html lub coś z LG.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?



#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 03 stycznia 2020 - 10:43

USB-C jest super dla maków z usb-c - ładowanie, usb i wideo jednym kablem. Tak to działa z moim LG 4k 27 cali. Z tym monitorem używam też komputera PC podłączanego przez DP. Fajne jest, że jak podłączam maka, to monitor pyta się, czy przełączyć wejścia. Monitor może nawet wyświetlić na ekranie (podzielonym) obraz z dwóch komputerów na raz, ale tylko jak są podłączone DP i HDMI.

 

Rozwiązanie z hubem ma następujące wady - żeby monitor działał na 60Hz, to hub musi być TB3, a to oznacza wysokie koszty. Huby USB-C dają tylko 30Hz (60Hz można mieć z przejściówek bez innych portów poza DP). Z drugiej strony mój monitor oferuje tylko USB 2.0. Wszystko dlatego, że jak nie mamy TB3 to jest za mało linii sygnałowych by jednocześnie dać 4K60Hz i USB 3.1.



#8 kowluk

kowluk
  • 5 postów

Napisano 03 stycznia 2020 - 21:40

Mam taki jeszcze jeden pomysł: ten monitor dell p2415q 4k (lub jakiś inny mający DP) i do niego podłączane mbp2016 przez kabel usb-c/DP a do tego jakiś hub tak aby obsłużył na drugim złączu ładowanie i ze dwa porty usb. W przypadku chęci korzystania z mbp2015 połączenie przez kabel mini DP/DP i ładowanie normalnie przez magsafe. 

Jeśli chodzi o mbp2015 to spokojnie będzie 4k60hz z tych portów przy normalnym kablu. Jak natomiast wygląda sprawa przy usb-c z maka na DP przy monitorze? Trzeba jakichś specjalnych kabli albo adapterów?



#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 03 stycznia 2020 - 23:34

Trzeba jakichś specjalnych kabli albo adapterów?

W gniazdku USB-C jest sygnał DP nie wymagający jakichś konwersji - adapter jest dość głupi. Warto jednak kupować sprawdzone modele - z HDMI miałem problemy, ale DP jest pewniejsze. 



#10 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2020 - 10:46

W gniazdku USB-C jest sygnał DP nie wymagający jakichś konwersji - adapter jest dość głupi. Warto jednak kupować sprawdzone modele - z HDMI miałem problemy, ale DP jest pewniejsze. 

 

A to ciekawe.... to skąd komputer wie, że został podpięty monitor a nie np. dysk czy zasilacz? Oczywiście, że w przejściówce jest elektronika, bo cała filozofia USB-C to "dogadywanie się" cyfrowo (linia danych) z urządzeniami i uruchomianie odpowiednich sygnałów dopasowanych dla danego urządzenia. Sygnał dla monitora wyprowadzony jest dwu sygnałową linią (TX+ i TX-) - bezpośrednio DP potrzebuje 13 lini a po mieszaczu TB 7 wliczając linie informujące o podpięciu (HPD) - a ta dopiero w przejściówce/kablu jest dekodowana na wymagane sygnały. Tak że do monitora jest potrzebny specjalny kabel/przejściówka. Chyba, że monitor ma złącze USB-C -  w takim przypadku wystarczy kabel 1:1 (np jak od zasilacza)


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2020 - 11:04

No właśnie przez 'dogadywanie się' wie.

Używam monitora z DP (jakiegoś Della, nie chce mi się sprawdzać modelu nawet), kupiłem na Amazonie 'jakikolwiek' kabel DP - usb-c i działa to jak złoto.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#12 kowluk

kowluk
  • 5 postów

Napisano 09 stycznia 2020 - 11:09

No właśnie przez 'dogadywanie się' wie.

Używam monitora z DP (jakiegoś Della, nie chce mi się sprawdzać modelu nawet), kupiłem na Amazonie 'jakikolwiek' kabel DP - usb-c i działa to jak złoto.

 

Czyli zasadniczo nie ma się co rzucać na super hiper monitor z usb-c (jest ich zaledwie kilka na rynku) i do tego drogi? Po DP wszystko pójdzie elegancko a wybór sprzętów z 4k wtedy jest bardzo duży.



#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2020 - 11:12

Ja nie mam 4k w swoim monitorze, ale zakładam, że tak, że pójdzie bez problemu.

Wyżej pisaliście o hercach, super hiper odświeżaniach i tak dalej - tutaj w sumie nie wiem, co się da wyciągnąć, a co nie, bo odrobinę mnie to nigdy nie obchodziło ;-)

 

Wygoda taka, że super hiper monitor z USB-C da Ci też zasilanie na jednym kabelku, co jest ogólnie fajnie i wygodne - chociaż ja jak plebejusz podpinam dwa, ładowanie i obraz, i jakoś z tym żyję ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#14 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2020 - 11:14

No właśnie przez 'dogadywanie się' wie.
Używam monitora z DP (jakiegoś Della, nie chce mi się sprawdzać modelu nawet), kupiłem na Amazonie 'jakikolwiek' kabel DP - usb-c i działa to jak złoto.


Pytanie było:

Jak natomiast wygląda sprawa przy usb-c z maka na DP przy monitorze? Trzeba jakichś specjalnych kabli albo adapterów?


Stąd odpowiedź. Elektronikę masz w kablu - podobnie jak w przejściówce mDP/HDMI.
Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#15 kowluk

kowluk
  • 5 postów

Napisano 09 stycznia 2020 - 11:30

Z tego co zrobiłem rozpoznanie to moje obydwa maki pro 2015 i pro 2016 mają na wyjściu z DP 60hz w 4k. Tak więc odpowiedni kabel i powinno być. 


Jeszcze jedno pytanie jeśli chodzi o DP. O ile w maku pro 2015 DP jest w wersji 1.2 to jaka wersja jest w pro 2016 i w górę? 

Tutaj jest ciekawy watek dotyczący ficzerów w monitorach i zasadności ich kupowania. Jednym słowem jeśli jest mniej niż 1.4 to wszystkie te najnowsze monitory w tym LG z hdr 400 można sobie podarować.

https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=14631851

 

edit:

tu chyba wyjaśnione, jeśli kogoś to interesuje w kontekście wyboru monitora to nie ma co przepłacać :)

 

https://www.idownloadblog.com/2018/07/20/2018-macbook-pro-displayport-1-4/


Użytkownik kowluk edytował ten post 09 stycznia 2020 - 11:34


#16 Vnmx

Vnmx
  • 2 postów

Napisano 07 lutego 2020 - 01:02

To nie musi być Thunderbolt - to może być monitor z USB-C zawierającym DP alternate mode i Power Delivery. Osobiście polecam monitory 4K LG, mój już nie jest najnowszy. I mówię o zwykłych monitorach LG 4K z USB-C a nie tym robionym dla Apple. Są tańsze i mają więcej wejść. Nietypowe rozdzielczości (panoramiczne) lepiej sprawdzić czy dobrze działają. Poza tym monitor 4k ma ładną ostrość. Możesz też wziąć 5K (i wtedy będzie Thunderbolt) ze sklepu Apple jeśli pieniądze nie grają roli.

USB-C to właściwie rodzaj wtyczki, natomiast obsługiwać może ona różne połączenia (w MBP to i DP, i PD i USB i TB)


Jaki to konkretnie monitor?

Szukam czegoś pod MacBooka Pro 16 calowego, chociaż taki żeby utrzymywał baterię, niekoniecznie ją doladowywal.

#17 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 07 lutego 2020 - 08:02

Mój to 27UD88. Jest już następca z HDR. Kupiliśmy taki do firmy i działa Mac mini. Zasilanie laptopa ma moc 60 W.

#18 Vnmx

Vnmx
  • 2 postów

Napisano 07 lutego 2020 - 09:04

Mój to 27UD88. Jest już następca z HDR. Kupiliśmy taki do firmy i działa Mac mini. Zasilanie laptopa ma moc 60 W.

LG 27UL850-W to jest następca jak mniemam? Czyli wystarczy, że ma to USB-C i jak podłączę do niego Macbooka to będzie i przesyłać obraz i ładować?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych