Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki MacBook do 4000 zł?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 września 2019 - 20:55

Witam.

Nadszedł czas na zakup mojego, pierwszego komputera Mac. Pracowałem już trochę na MacBooku Air 2017, ale bardziej do zadań biurowych.

Poszukuję MacBooka do przeglądania internetu, oglądania filmów, programowania (Ruby, konsola GULP, konsola GIT, Sublime Text i sporadycznie dużo otwartych kart w Safari). Czasem zdarza mi się zmontować film 1080p/60 lub 4K (są to krótkie filmy, kilkuminutowe) oraz używać Adobe Photoshop/Affinity z małymi plikami roboczymi. Często koncertuję w weekendy z zespołem i również przydałby mi się do muzyki (nagrywanie, mix i wyświetlanie PDF).

Budżet wyznaczam 4000 zł. Dostałem ofertę za MacBooka Pro 2015 i5/8GB/256GB z nowym top casem za 3200 zł - ale nie wiem, czy podoła tym wszystkim zadaniom.

Oczywiście poszukuję tylko wersji 13”.

Ad.1 Szukam komputera Mac też dlatego, bo od 7 lat korzystam tylko z iPhone i sporo rzeczy jest uciążliwych przez korzystanie z komputera PC. Posiadam iPhone XS i chciałbym zacząć korzystać z ekosystemu Apple.

Użytkownik Dinson edytował ten post 24 września 2019 - 21:00


#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 24 września 2019 - 21:05

MBP 2015 to dobry sprzęt, sam go używam, ale zapomnij o montażu 4K. Tam są tylko 2 rdzenie i nie dają rady, mimo, że mam 16GB RAM. Do 1080 jest w miarę ok, ale więcej nie. Resztę ogarnie.

#3 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 września 2019 - 21:12

Ale warto kupić z myślą na 3-4 lata do takiego użytku i np tego, którego podałem w przykładzie?

#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 24 września 2019 - 21:15

Za 4 lata to ten komputer będzie 8-letni. Prorokiem nie jestem. Nie wiem, co będzie za 4 lata. Poza tym, jeśli w Twoich wymaganiach cały czas jest montaż 4K, to nie warto. Ani na teraz ani na kiedykolwiek.

#5 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 września 2019 - 21:25

Powiedzmy, że mogę z tego 4K zrezygnować, bo mam jeszcze bardzo mocny, stacjonarny PC, który na bieżąco upgraduje.

#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 24 września 2019 - 21:26

Jako ciekawostkę podam, że ten pro z 2015 ma dokładnie taki wynik w geekbench 5 (multicore) jak nowiuśki MacBook Air 2019 za 5500. Do tego sensowne porty, podobny Display i tylko nieco większą, masę. A i jeszcze dobrą klawiaturę. A wiec stary ale jary. Problem może być z baterią i niepewnością jak długo będzie wspierany i jak długo 8GB ram będzie starczało. 



#7 makemymind

makemymind
  • 705 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 września 2019 - 22:31

To ja 3 tyt temu zakupiłem tegorocznego Macbooka Pro 2019 TB i jednak zostałem przy moim 2015 Pro. To jest jednak świetny sprzęt.

#8 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 24 września 2019 - 22:46

To fakt. Mi też się bardzo podoba. Najbardziej odpowiada mi cenowo wersja i5/8GB 13” 2015. Tak, jak wspomniałem - mam obawy co do wydajności w czynnościach, które podałem (oprócz montażu 4K). Gdyby nie to - chętnie bym się na niego bez zastanowienia zdecydował. Jeśli piszę bzdury to bardzo proszę o poprawienie mnie

Użytkownik Dinson edytował ten post 24 września 2019 - 22:46


#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 września 2019 - 05:17

Jeśli na kilka lat, to poszukałbym wersji 16GB. Wymagania softu powoli, ale rosną. W takiej konfiguracji używam go do podobnych zastosowań i daje radę. No i musisz się liczyć z koniecznością wymiany baterii.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 września 2019 - 05:23


#10 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 września 2019 - 07:40

No właśnie w mojej okolicy na tą chwilę będzie problem znaleźć zadbanego MBP 13" 2015 z 16GB RAM i poniżej 4000 zł. Nie chciałbym kupić sprzętu używanego za taki hajs w ciemno, przez internet, bez możliwości obejrzenia i przetestowania. W tym egzemplarzu, który oferuje mi mój znajomy bateria ma około 300 kilka cykli, także chyba na wstępie nie będę musiał jej wymieniać. Powoli chyba się przymierzam do jego zakupu, bo mam pewność, że sprawdzony, a być może 8GB wystarczy.

 

Większej kwoty nie chcę przeznaczać, bo wciąż będę miał możliwość korzystania ze stacjonarki z naprawdę mocnymi podzespołami. Będzie to również tak, jak wspomniałem - mój pierwszy Mac. Nie mam pewności, że wszystko mi się spodoba i środowisko pracy będzie dla mnie odpowiednie. Jak się mój pierwszy sprzęt sprawdzi to w kolejne już dużo więcej zainwestuję.



#11 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 25 września 2019 - 08:09

Wymagania softu nie rosą już tak, jaki kiedyś, kiedy wydajność komputerów rosła zgodnie z prawem Moora. Do montażu wideo 4K raczej nie nadaje się MacBook za 4 tys. zł. Co Ci nie pasuje w Air 2017?



#12 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 września 2019 - 09:00

Co Ci nie pasuje w Air 2017?

 

Rozdzielczość i matryca. Poza tym MBP 2015 jest wydajniejszy, a na tym mi zależy.



#13 Filip454

Filip454
  • 174 postów

Napisano 25 września 2019 - 09:09

Tak naprawdę, wszystko to zrobi Air. Oprócz montażu w 4K, ale od czego jest proxy? ;)


"It scrolls like butter" Steve Jobs

#14 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 września 2019 - 09:44

Niby tak Filip, ale ta śmieszna rozdzielczość (1440x900px) w 2019 roku mnie nie satysfakcjonuje. Głównie dlatego padł wybór na MBP.



#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 września 2019 - 09:52

Tak naprawdę, wszystko to zrobi Air. Oprócz montażu w 4K, ale od czego jest proxy? ;)

Może i zrobi, ale w czym Air 2017 jest lepszy od MBP 2015, że tak do niego zachęcasz? Moim zdaniem MBP jest pod każdym względem lepszy.



#16 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 25 września 2019 - 10:08

Ma na pewno lepszą baterię i jest lżejszy. Bądźmy szczerzy Pro 2 rdzeniowe są ubogie (tak sam takiego mam :P ). Poza tym Airy 2017 są powszechniejsze przez co i tańsze. Nówkę Aira da się kupić a Pro już raczej nie. Z drugiej Pro ma więcej portów i lepszy ekran. Co kto lubi. 


Użytkownik kristof461 edytował ten post 25 września 2019 - 10:08

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#17 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 września 2019 - 10:44

Bądźmy szczerzy Pro 2 rdzeniowe są ubogie (tak sam takiego mam :P ).

 

Co masz na myśli? Zacina się przy normalnym użytkowaniu? Nie daje rady w czynnościach mniej więcej podobnych do tych, które określiłem? Jestem bardzo ciekawski, bo wiem, że Mac OS X to zupełnie inna platforma niż Windows i wiem też, że specyfikacja podobno nie musi być bardzo mocna żeby komputer działał poprawnie (w przeciwieństwie do Windowsa). Dlatego chcę wysłuchać Waszych opinii, wszystkie za i przeciw i jakie modele będą dla mnie najlepsze.



#18 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 września 2019 - 10:50

Co masz na myśli? Zacina się przy normalnym użytkowaniu? Nie daje rady w czynnościach mniej więcej podobnych do tych, które określiłem? Jestem bardzo ciekawski, bo wiem, że Mac OS X to zupełnie inna platforma niż Windows i wiem też, że specyfikacja podobno nie musi być bardzo mocna żeby komputer działał poprawnie (w przeciwieństwie do Windowsa). Dlatego chcę wysłuchać Waszych opinii, wszystkie za i przeciw i jakie modele będą dla mnie najlepsze.

Pro napewno będzie wydajniejszy od tego Aira 2017. Nie jakoś przełomowo, ale jednak. Duża zmiana w wydajności nastąpiła w 2018 roku, po sprowadzeniu w 13-calowych modelach 4-rdzeniowych procesorów. Nie wierz za bardzo w te teksty o cudownej optymalizacji systemu. Wymagające zadania wymagają mocnych sprzętów i żaden system tego nie zmieni. Ale te zadania, które wymieniłeś, z wyłączeniem montażu filmów, są spokojnie do ogarnięcia.



#19 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 25 września 2019 - 10:57

Pro napewno będzie wydajniejszy od tego Aira 2017. Nie jakoś przełomowo, ale jednak. Duża zmiana w wydajności nastąpiła w 2018 roku, po sprowadzeniu w 13-calowych modelach 4-rdzeniowych procesorów. Nie wierz za bardzo w te teksty o cudownej optymalizacji systemu. Wymagające zadania wymagają mocnych sprzętów i żaden system tego nie zmieni. Ale te zadania, które wymieniłeś, z wyłączeniem montażu filmów, są spokojnie do ogarnięcia.

 

Ludzi montowali na 2 rdzeniówkach i jakoś dawali radę ;) Także wiadomo nie ma co popadać w panikę. Z drugiej takie 8gb ramu to trochę słabe wyjście mimo wszystko.

Co do odświeżania MBP. Dodajmy że w 2018 4 rdzenie były w 13 calówkach ale tylko tych z touchbarem. Prosty model Pro nie został wtedy odświeżony. Jego odświeżyli dopiero w 2019 dodając touchbar i 4 rdzenie. W tej chwili to zresztą najrozsądniejszy Pro bo boost procesora jest niczego sobie. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#20 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 września 2019 - 11:03

Ludzi montowali na 2 rdzeniówkach i jakoś dawali radę 

Sam tak robię i w pełni zgadzam się z Tobą, że "jakoś" jest celnym okresleniem. Jak kiedyś spróbowałem 4K, to szybko mi przeszło.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 września 2019 - 11:03


#21 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 września 2019 - 11:50

W tej chwili to zresztą najrozsądniejszy Pro bo boost procesora jest niczego sobie. 

 

Mowa o MBP 2019, czy 2015?

 

W tym momencie to już chyba mi najbardziej zależy na braku lagów w codziennym użytkowaniu, płynności. Z filmami jakoś sobie poradzę. Słyszałem nie raz o działaniu i "optymalizacji" pakietu Adobe na Mac OS X, więc i tak Final Cut Pro będzie wchodzić w grę, który podobno jest mega dobrze zoptymalizowany. Najbardziej byłoby mi szkoda wywalić 4000 zł za laptopa, który za rok/dwa/trzy będzie się na Safari zacinał lub będą odczuwane lagi w działaniu systemu, bo laptopa z Windowsem w tej cenie mogę kupić mega mocnego, ale nie chcę - próbuję przekonać się do Maca.



#22 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 25 września 2019 - 12:30

Mówiłem o MBP 2019 tej najtańszej wersji. Gdybym kupował teraz wziąłbym go. Niemniej to wydatek znacznie większy niż 4000 zł.

Mac spoko i nawet kilkuletnie sprzęty nie tną o ile nie robisz nie wiadomo czego na nich. Niestety Adobe to dobry przykład bo takich kiepsko zoptymalizowanych programów nawet bardzo prosty jak Skype trochę jest. Czasem ta optymalizacja nie tyle tnie komputer co zabiera niewiadomo ile pamięci. Niestety w takich sytuacjach żadne podzespoły nie pomogą.

Oczywiście jak każdy system raz na jakiś czas zrobi lekką pauzę ale zdarza mi się to tak rzadko że jak przesiadam się na Windowsa to szlag mnie trafia. Zresztą był to powód dla którego te kilka lat temu przesiadłem się na Maca i nie żałuję. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#23 Pugilares

Pugilares
  • 83 postów

Napisano 25 września 2019 - 15:55

Może i zrobi, ale w czym Air 2017 jest lepszy od MBP 2015, że tak do niego zachęcasz? Moim zdaniem MBP jest pod każdym względem lepszy.

 

Air 2017 jest lepszy od współczesnych MBP tym, że ma klawiaturę na mechanizmie nożycowym, która się nie psuje. Ogólnie sprzęt jest dobry i pewny, a do tego to najtańszy Mac do kupienia dziś jako nowy. Jak już wcześniej wspomniano dłużej pracuje na akumulatorze. Mniejsza rozdzielczość ekranu może się nie podobać, ale mniej pikseli to także mniejsze zużycie prądu i szybsze działanie grafiki - mniej pikseli do obliczenia :-)



#24 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 25 września 2019 - 16:12

Air 2017 jest lepszy od współczesnych MBP tym, że ma klawiaturę na mechanizmie nożycowym, która się nie psuje. Ogólnie sprzęt jest dobry i pewny, a do tego to najtańszy Mac do kupienia dziś jako nowy. Jak już wcześniej wspomniano dłużej pracuje na akumulatorze. Mniejsza rozdzielczość ekranu może się nie podobać, ale mniej pikseli to także mniejsze zużycie prądu i szybsze działanie grafiki - mniej pikseli do obliczenia :-)

Ale współczesne są kompletnie poza budżetem, kolega zastanawia się nad 2015, więc po ki diabeł prowadzić rozważania o modelach Pro 2019?

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 września 2019 - 16:12


#25 Dinson

Dinson
  • 14 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 września 2019 - 19:54

Zgadza się. Kolega wyżej ma rację. To będzie mój pierwszy Mac i nie mam zamiaru wydawać w ciemno 7-12 tys za coś, co może mi się nie spodobać.

Chcę niezawodny komputer, który się nie będzie zacinał i będę mógł na nim popracować - już pal licho ten montaż 4K.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych