Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zestaw iPhone + Mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 30 lipca 2019 - 21:01

Witam :)

Od paru miesięcy zastanawiam się nad wkroczeniem w świat Apple. W związku z tym zależy mi na sprzęcie (zestawie), który pozwoli na oswojenie się z nowym systemem, zasmakowanie w w iFuzji telefon+komputer, a także nie zmusi do ponownego zakupienia ze względu na wygaśnięcie wsparcia w najbliższych latach (jaki okres jest racjonalny? 2 lata? 5?).

 

W związku z powyższym proszę Was o rady odnośnie:

 

telefonu:

1. Zawsze racjonalizuję sobie duży wydatek na nie do końca potrzebny sprzęt mówiąc, że to zakup na lata. "To starczy mi na 10 lat" i tym podobne. I chociaż czasami nawet jestem bliski spełnienia tej obietnicy, to zdaję sobie sprawę, że w przypadku telefonów może coś takiego nie wypalić. Jednak iPhone'y mają renomę wspieranych dłużej. I chociaż to będą tylko Wasze odczucia, to... który telefon będzie miał Waszym zdaniem zadowalająco długie wsparcie (nazwałbym takim 5 lat, ale tego raczej żaden model mi nie zapewni, więc może... 2-3?)?

2. Czy TouchID czy FaceID, to bez znaczenia;

3. Może być Plus, a może to być model standard;

4. Reasumując, o ile będzie to iPhone z iMessage i FaceTime, oraz satysfakcjonująco długim wsparciem, to będzie dla mnie wystarczające;

 

 

komputera/ laptopa:

1. Analogicznie jak w przypadku telefonu;

2. W gry już od dawna nie grałem, więc o ile da się odpalić jakąś przysłowiową karciankę, to mi wystarczy;

3. Chciałbym móc oglądać bez żadnych problemów filmy, najlepiej z możliwością podłączenia do telewizora. Głownie jednak chodzi o płynne przeglądanie internetu i typowe prace domowe (pliki tekstowe, prezentacje, arkusze kalkulacyjne...);

4. Nie jestem grafikiem, nie edytuję filmów, nie piszę programów, jednak zostawienie mi furtki w postaci parametrów umożliwiających te czynności w chociaż podstawowym stopniu będzie dla mnie wielkim plusem;

5. Mobilność zawsze górą, jednak jeżeli iMac/ Mac MINI są w stanie przebić pod każdym względem Macbook'a, a jednocześnie będą tańsze, to oczywiście nie widzę przeszkód, by mieć jednostkę stacjonarną, zamiast Apple'owego "laptopa";

 

Podkreślam, iż w obydwu przypadkach najważniejszą rolę gra długowieczność. W drugiej kolejności możliwości (płynność działania, zdolności parametrów- programowanie, grafika, obróbka zdjęć/ filmów), a dopiero na samym końcu cena. Zdaję sobie sprawę, że najlepszy sprzęt to na ogół ten najdroższy, więc kryterium podstawowym jest "najtańszy, który zapewni długie wsparcie ze strony producenta).

 

> Pytanie gratisowe! <

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się premier produktów Apple 2019. Czy w związku z tym powinienem wstrzymać się z zakupem licząc, że wskazane przez Was modele potanieją ze względu na wypuszczenie nowości, czy to nie powinno mieć aż takiego wpływu?

 

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!

 

Pozdrawiam,

Piotr



#2 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 10:13

(nie mam możliwości edytowania postu, więc proszę pozwolić, iż poprawię się w obecnym)

W związku z telefonem liczę na wsparcie 5 lat (ale przygotowany jestem na 2-3), ALE w przypadku Mac'a 4-5 lat wsparcia to minimum jako, że ta linia produktów ma na ogół chyba długie wsparcie ;)

#3 iEjek

iEjek
  • 99 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 10:24

W związku z telefonem liczę na wsparcie 5 lat (ale przygotowany jestem na 2-3),

 

Telefony też mają długie wsparcie, przykład iPhone 5s z września 2013 roku,

https://pl.wikipedia...wiki/IPhone_5s

nadal jest wspierany, i posiada najnowszy system.

https://www.apple.com/pl/ios/ios-12/



#4 sevecc

sevecc
  • 773 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 31 lipca 2019 - 10:29

W sumie to wszystko zależy od tego jaki masz budżet...

 

Ja mam iPhone X i MacBook Air 2018 i taki zestaw uważam za optymalny jeśli ktoś nie chce / lub nie ma do wydania olbrzymich pieniędzy.


iPhone 13 Pro Max /  Watch S4 / MacBook Pro 2020 / iPad Air 4th gen.


#5 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 10:31

Piękny przykład- model, który utrzymał się 6 lat *.*
Tylko pytanie, czy to wyjątek...

Najrozsądniej zacząć pewnie od iPhone 8 Plus, ale ten ma już 3 lata, więc aby zakup uznać za bardzo udany, musiałby mieć wsparcie jeszcze drugie tyle :/
Jak natomiast z Mac'kami? Najtańszy model z potencjałem 5 lat wsparcia to który Macbook/ iMac/ Mac MINI? :P


EDIT:
Budżet mam wystarczający- byle uargumentować jego wydanie^^ Wiem, że to nie ten wątek, ale wojna "X vs Xr" i "wadliwa klawiatura Air 2018" sprawiają, że musiałbym się zagłębić w temat, ale dziękuję za sugestię. Z przyjemnością czekam na następne od innych użytkowników ;)

Użytkownik Liotrek Pesiak edytował ten post 31 lipca 2019 - 10:34


#6 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 11:05

Kup sobie Macbooka Air z 2017 bądź wcześniejszy oby po prostu stary model i do tego iP8/iP8+. 

Wsparcie Apple i tak ma długie. Poza tym wsparcie to jedno ale jego brak nie oznacza że sprzęt jest do wyrzucenia. Może nie będziesz miał wszystkich funkcji ale sprzęt działać będzie. Zwłaszcza że iP8 ma sporą moc obliczeniową. 


Użytkownik kristof461 edytował ten post 31 lipca 2019 - 11:06

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#7 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 14:12

1. Czy jeżeli rozmiar nie ma dla mnie znaczenia, a cena jest akceptowalna, to iPhone 8 Plus będzie lepszy pod każdym względem, niż wersja standard?

2. Jakimś cudem iPhone XR jest w cenie iPhone8+ (2800zł) - czy w takim wypadku lepiej zdecydować się na XR?

3. Macbook'i mają lepszą renomę, niż iMac czy Mac MINI, czy poleciłeś go zdając się na osobiste preferencje?

4. Poleciłeś Air 2017- jest to optymalny typ, a każdy starszy rocznik jest po prostu nieco słabszy, ale za to nieco tańszy? Air 2018 niegodny polecenia ze względu na cenę? Dlaczego "oby po prostu stary model"?


Pyt.Gratis. Czy warto czekać do września z nadzieją, że ceny starszych modeli spadną?

Użytkownik Liotrek Pesiak edytował ten post 31 lipca 2019 - 14:13


#8 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 14:17

Zdecydowanie lepiej XR.

 

Ad gratis - ceny iP zawsze spadają po premierze nowych.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#9 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 15:26

Czyli wrzesień/ październik sprawdzę ceny od 8+ do Xs i wybiorę ten, który będzie w okolicy 2800zł.

W takim razie jeszcze kwestia "komputera"... Czy Macbook rzeczywiście bardziej godny polecenia, niż iMac/ Mac MINI? A jeśli tak, to czy rzeczywiście od Air 2017 i starsze Air?

#10 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 16:45

Chcesz mobilności czy nie? Jeśli nie to wybierz stacjonarke. Stary Air to sprawdzona konstrukcja. To raz. Dwa kwestia ceny. Stary jest jest dużo tańszy. Nowy Air przy cenie odświeżonego Pro nie ma dla mnie sensu.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#11 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 16:50

Czyli rozumiem, że jeśli mobilność, to najlepszy (przy jak najdłuższym wsparciu i najmniejszej cenie) będzie Macbook Air 2017.
A jeśli nie potrzebuję jednostki przenośnej? To wtedy "stacjonarka" lepsza ze względu na parametry/ cenę? Jeśli tak, to która?

#12 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 16:55

Zależy. Mini to tylko pudełeczko. iMac to all in one. Dalej to już kwestia konfiguracji. Zreszta Aira też w razie czego podepniesz pod monitor

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#13 wloczykij2

wloczykij2
  • 120 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 17:23

Stary,

 

Po pierwsze to nie napisales czy to ma byc sprzet nowy czy uzywany.

Po drugie to jak cenisz mobilnosc nawet taka, ze siadziesz sobie na kanapie to tylko macbook!

 

Ja mam zestaw iphone XS oraz macbook 12", ktory uwazam za sprzet w zupelnosci wystarczajacy dla mnie, bo uzywam tego do neta, filmow, muzyki i pakietu office.

 

Telefon wg mnie powinienes wziac XS lub tanszy XR. Ewentualnie X, ale to byl pierwszy taki model i lepiej wziac poprawione. Starsze sobie odpusc, bo tu masz ekran na calej powierzchni, a w 6,7,8, SE bardzo duzo zabieraja biale zaslepki. Podejdz do salonu i porwnaj.

 

Macbooka to wlasnie polecam 12" lub ew. air retine. Starszy ma okropny ekran i bez sensu to brac.

 

Jeszcze jak Ci sie spodoba, a uzywasz telewizora to kup apple tv, ktore swietnie dopelnia ekosystem.

 

Jak Ci sie nie spieszy to zawsze warto poczekac do premier z wrzesnia/pazdziernika albo jak celujesz w nowe to znajdz kogos kto jest studentem i kupisz ze znizka, a najlepiej to jeszcze drugiego co ma firme i dosc kosztow, zeby odliczyc tez 23% VAT i 18% dochodowego. Wtedy cena to juz smieszna sie robi :)


Użytkownik wloczykij2 edytował ten post 31 lipca 2019 - 17:26

Iphone 4S, 6, SE, Ipad air 2,a teraz 2 XS, macbook pro 2016, macbook 12'' i  atv 4


#14 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 18:16

Sprzęt zawsze lepiej, by był nowy, jednak części modeli już takich nie dostanę, więc otwarty jestem na każdy stopień "zużycia" ;)

Co do mobilności- masz rację. Czasami z chęcią usiądę na kanapie, więc może na początek Macbook, a w razie, gdybym w tym zasmakował, to wtedy rozszerzę pakiet o iPad'a czy iMac'a^^

Rozumiem, że polecasz przede wszystkim Macbook 12" - czy to jakiś jeden konkretny model, czy muszę się go naszukać? I tak dla porównania- jeśli Air, to który?

I ostatnia kwestia- "znajdz kogos kto jest studentem i kupisz ze znizka, a najlepiej to jeszcze drugiego co ma firme i dosc kosztow, zeby odliczyc tez 23% VAT i 18% dochodowego" - jakby to miało działać?

#15 wloczykij2

wloczykij2
  • 120 postów

Napisano 31 lipca 2019 - 21:55

Mam macbooka 12" w wersji 2017, jak chce większy to wtedy Air, który jest 13,3". Ważne, żeby był z retiną, wtedy będzie z tego nowego wydania (znajdziesz szczegóły na stronie apple).

 

Bebechy powinny Ci wystarczyć każde, ale im więcej kasy przeznaczysz tym dłużej w latach będzie Ci się komfortowo używać, apki i strony są coraz bardziej zasobożerne i dlatego zawsze lepiej więcej ramu i lepszy procek.

 

Ja kupiłem w cortland ze zniżką studencką 11% oraz jeszcze kodem rabatowym za newsletter. Potem od razu przy zakupie zaznaczyłem, że chcę go na fakturę i podałem dane do niej. Jako firma odliczyłem najpierw vat 23% i od tego jeszcze dochodowy 18% (to już niech Ci wytłumaczy najlepiej ktoś kto ma firme).

Także wyglądało to tak:

cena bazowa z pakietem 5914zł

rabat newsletter - 30zł

rabat edu  - 11% - 650zł

vat - 23% - 985zł

dochdowy - 18% - 750zł

 

Cena koncowa 3499zł

 

W załączniku jak to wygląda

Załączone pliki


Użytkownik wloczykij2 edytował ten post 31 lipca 2019 - 22:04

Iphone 4S, 6, SE, Ipad air 2,a teraz 2 XS, macbook pro 2016, macbook 12'' i  atv 4


#16 Biz1k

Biz1k
  • 69 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 07:01

Przepraszam, że się wtrącę.

Jak dostać zniżkę edukacjną 11%. Sprawdzałem teraz Cortland i jest 6% dla uczniów, 8% dla nauczycieli i pracowników naukowych.



#17 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 07:06

Rzeczywiście, wygląda to dobrze :P

Szkoda tylko, że w internecie (Allegro), gdzie ma się możliwość zastosowania samej faktury, wychodzi to zauważalnie taniej: XR nie 3729zł za 64GB, a 2800zł, i jeszcze można odliczyć VAT ;) Ale ideę pojmuję :)

 

Tak więc "macbooka12" w wersji 2017 LUB Air, który jest 13,3" oraz "iPhone 8 Plus LUB iPhone XR"^^ Teraz pozostaje czekać do zniżek popremierowych :)



#18 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 07:07

A gdzie masz ofertę na XR za 2800 z fakturą VAT?


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#19 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 08:43

https://allegro.pl/o...50zl-8340889089

 

Tylko mi nie wykup^^



#20 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 09:07

Nie mam najmniejszego zamiaru.

Cóż, jeżeli sprzedawca faktycznie wystawia pełną fakturę VAT i telefon jest z polskiej dystrybucji, to bardzo dobra oferta.


iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#21 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 09:43

Powoli zaczynamy powielać wszystko to co zostało już powiedziane pod konkretnymi działami. Ile osób tyle opinii. Dla mnie MB12 to dziwny twór który ma mały (za mały jak dla mnie) ekran oraz tylko jednej port. Ja wiem że niektórym 11" w dawnych Airach wystarczało ale jeśli mówimy o iMac z potencjalnym 27" ekranem a tutaj nagle 12" to ja nie wiem czego tak naprawdę oczekujesz. Jeśli chcesz poznać wszystkie opinie to przeszukaj forum. Jak chcesz konkretów to też przeszukaj forum albo sprecyzuj swoje oczekiwania. Na tę chwilę wiem jedynie że szukasz sprzętu Apple. Resztę chcesz wyciągnąć od nas.

A co do ATV jako uzupełnienie ekosystemu. Można zamiast tego wybrać (chyba że już się posiada) telewizor z aplikacją ATV oraz wspierającego AirPlay. Ja mam to wszystko w TV od Samsung i w tej chwili ATV stoi nieużywne. Jak dojdzie jeszcze jedna aplikacja z której korzystam sezonowo na ATV to jedyne do czego może ATV posłużyć w przyszłości to przeglądanie zdjęć. 


Użytkownik kristof461 edytował ten post 01 sierpnia 2019 - 09:49

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#22 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 10:48

Czując respekt do liczby postów kristof461 i rzetelności jego krytyki podejdę do zapytania na nowo, tym razem rzetelnie :)

 

Pozwólcie jednak, iż naradzę się z drugim użytkownikiem, by mieć pełniejszą listę wymagań^^ Najpóźniej wieczorem podam na czym zależy mi najbardziej (edytując obecny post, lub, dla jasności, pisząc nowy).



#23 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 11:14

Nie mam zamiaru wyjść na strażnika teksasu z dużą ilością postów który rozstawia wszystkich po kątach. Fakt nie za bardzo lubię jak codziennie ktoś wstawia to samo pytanie. Przeboleję a nawet i podpowiem jeśli są konkrety. Rozumiem że początkujący nie o wszystkim wie i czasem trzeba uświadomić. Niemniej zakres prac jakie chcemy wykonywać i pewne wymagania jakie mamy od sprzętu trzeba sobie samodzielnie ustalić. Dopiero potem ktoś może to zweryfikować mówiąc że to czy tamto nie ma sensu bądź się nie przyda. Są osobne tematy o MBP MBA bądź MB12. Jest tam wiele stron i rozumiem że czasem ciężko jest przewertować wszystkie. Z drugiej po to jest forum aby korzystać z tego co zostało już napisane. 

Pozwolę sobie podsumować siebie i może wyprzedzę cię.

 

Odnośnie iP Xr. Pamiętaj że ma on ramki większe niż te w X czy XS a do tego jest od nich większy. Dla mnie go to dyskwalifikuje. OK trochę i tak naciągam swoje granice bo taki iP7 to miał być niby maks a teraz mam XS ale korzystanie z niego jedno ręką jest dla mnie trudne. Z większym nie dałbym sobie rady. iP8 ma jeszcze większe ramki wręcz ogromne ale niektórzy cenią jego rozmiar więc postawią na niego. 

 

Co do komputera to w dużej mierze kwestia ceny i tego co chcesz na nim robić. Nowy najtańszy MBP2019 wypada bardzo dobrze i gdybym miał wybrać model dostępny w ofercie Apple to brałby właśnie jego. Tak jest tu niesławna klawiatura ale z drugiej program naprawy trwa dłużej niż jakakolwiek inna gwarancja więc w sumie ma to swoje plusy ;)

Gdyby ktoś kazał mi kupić komputer mobilny z dobrą baterią a do tego niezawodny to wybrałbym Aira 2017. Jedyny minus to ekran.  Nawet gdyby przymknąć oko na wady nowych modeli to dalej nie brałbym pod uwagę nowych Airów bo są niewiele tańsze od Pro więc jaki sens. 

Dla bardzo lekkiej pracy możesz pokusić się o MB12 ale jak wspomniałem pamiętaj że jest tam tylko jeden port. Do tego ekran 12" który mi akurat nie leży. 


Użytkownik kristof461 edytował ten post 01 sierpnia 2019 - 12:24

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#24 Motion950

Motion950
  • 21 postów
  • SkądPoznań

Napisano 01 sierpnia 2019 - 11:29

Jeśli chodzi o telefon to imho 8, 8 plus odpuść. Xr zdecydowanie lepszy. Wiem bo mam, miałem 7, 8plus i Xr i jest zdecydowanie przyjemniejszy

Co do Macbooka to jeśli nie zależy Ci na Retinie to Air 2017 daje radę. Nowszy z Retiną i czytnikiem palca (ale też bez świecącego logo, magnetycznej wtyczki oraz z USB-C zamiast wszystkiego osobno - dla mnie plus dla 2017, dla innych może być to minus) jest pewnie ze 2k droższy i tu już można się rzeczywiście zastanowić czy nie lepiej pójść w pro. Ja kupiłem aira 2017 ale jak trafi się okazja na takiego z retiną(może po wrześniu albo na jakiś blackfriday) to pewnie zmienię. Choć portów będzie mi brakować



#25 Liotrek Pesiak-778a493bf1

Liotrek Pesiak-778a493bf1
  • 26 postów

Napisano 01 sierpnia 2019 - 13:48

Jako, że mam już potwierdzenie, podaję poniżej "listę wymagań" (postaram się ją umieści w kolejności od najważniejszego kryterium do najmniej istotnego):

 

Ogólne:

- Obydwa sprzęty mogą być używane, jeżeli miałyby nie zostać polecone wyłącznie dlatego, że nie ma już nowych modeli :P

- chciałbym móc pisać SMS'y na telefonie tak, by druga osoba mogła je odbierać na komputerze/laptopie, ale to chyba potrafi każda para urządzeń Apple^^

- wybrany wspólnymi siłami zestaw mogę kupić i za tydzień, ale nie widzę problemu, by poczekać z tym na premierę nowości, by ceny poprzedników spadły ;)

 

 

Macbook:

- szansa na płynne użytkowanie & wsparcie producenta (aktualizacje) przez chociaż najbliższe 4-5 lat;

- przeglądanie internetu;

- oglądanie filmów (z możliwością przeniesienia ekranu na TV- da się bez HDMI?);

- tworzenie dokumentów/ prezentacji/ arkuszy kalkulacyjnych;

- obrabianie zdjęć/ filmów (bardziej dla siebie, niż zarobkowo- przynajmniej na razie- więc nie musi to być pod program ze wszystkimi możliwościami, czyli posiadający najpewniej wyższe wymagania);

- tworzenie grafiki (bardziej dla siebie, niż zarobkowo- przynajmniej na razie- więc nie musi to być pod program ze wszystkimi możliwościami, czyli posiadający najpewniej wyższe wymagania);

- programowanie (bardziej dla siebie, niż zarobkowo- przynajmniej na razie- więc nie musi to być pod program ze wszystkimi możliwościami, czyli posiadający najpewniej wyższe wymagania);

* obecnie korzystam z laptopa 15". Jako, że nadal zależy mi na mobilności, z całej oferty pozostają chyba wyłącznie Macbook "Classic"/ Pro/ Air. Zapewne warto, bym wybrał się do salonu, by sprawdzić jak się prezentuje 12"/13", więc na chwilę obecną najbardziej wdzięczny będę za podanie 2-3 modeli, o ile różnica będzie właśnie w przekątnej ekranu;

 

 

iPhone:

- szansa na płynne użytkowanie & wsparcie producenta (aktualizacje) przez chociaż najbliższe trzy lata;

- aparat przedni, który umożliwi komfortową rozmowę przez FaceTime;

- aparat tylni, który pozwoli na na robienie zdjęć dobrej jakości (dzień>wieczór>noc);

- może mieć ramki, może mieć notcha. Może to być TouchID, ale nie pogardzę FaceID- te kwestie zależą od gustu, a ze odpowiadają mi wszystkie warianty, niech zadecyduje powyższe;

 

 

Jeżeli o czymkolwiek istotnym zapomniałem, to nie krępujcie się o tym wspomnieć :D

Z góry dziękuję!






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych