Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Gwarancja po numerze IMEI?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzysztof2912

Krzysztof2912
  • 18 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 17:55

Znalazłem nowego, zafoliowanego iPhone'a 7 32 GB z polskiej dystrybucji. Na pudełku jest nalepka AB S.A. i adres. Sprzedawca mówi o rocznej gwarancji Apple. Nie posiada on jednak ani dowodu zakupu, ani faktury. Wspomina o tym, że gwarancja działa na zasadzie numeru IMEI. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi? Sprzedający przesłał zdjęcie numeru IMEI i faktycznie telefon jest nowy, nieaktywowany. Poniżej dwie podobne aukcje. 

 

https://www.olx.pl/o...99-IDznXwV.html

 

https://www.olx.pl/o...99-IDyuh3n.html



#2 notedeagle

notedeagle
  • 599 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 18:03

W zasadzie to ma rację, tylko bardziej chodzi o numer seryjny. Teoretycznie serwisy powinny wymagać dowodu zakupu, ale w praktyce przez pierwszy rok (czyli na gwarancji) autoryzowane serwisy przyjmują na gwarancję bez dowodu zakupu. 


MacBook Air 2017, iPhone X, Airpods Pro


#3 Regiss

Regiss
  • 2 894 postów
  • SkądRadom

Napisano 30 czerwca 2019 - 18:08

Z gwarancją Apple jest tak,  że oficjalnie jest od daty sprzedaży, czyli tej na fakturze. Zazwyczaj jednak jest od daty aktywacji, w dniu kiedy go aktywujesz masz od tego dnia gwarancję. Ale jest jedno ale. Jeśli telefon długo gdzieś leżał na półce (dokładnie nie da się określić czy to 6 miesięcy czy 13), to może być tak, że pokaże Ci w systemie że zostało np. 6, 8 miesięcy gwarancji, albo że już nie ma jej wcale. Wtedy jak masz dowód zakupu od oficjalnego sprzedawcy (np. Orange) dzwonisz na infolinie i zmieniają gwarancję na tą z faktury. Tak więc jeśli są świeżo wzięte na abonament to nie powinno być problemu. Ale jak przeleżały gdzieś w magazynie to możesz mieć niemiłą niespodziankę po aktywacji. Ale tego się nie dowiesz dopóki nie aktywujesz. Dlatego najlepiej mieć dowód zakupu, wtedy problem znika. Nawet jeśli faktura nie jest na Ciebie to i tak zmienią w systemie datę. 

Tak więc oferty są spoko, ale ryzyko jest. Do gwarancji dowodu zakupu nie wołają w serwisie w razie czego.


Użytkownik Regiss edytował ten post 30 czerwca 2019 - 18:08

iPhone 15 Pro


#4 Krzysztof2912

Krzysztof2912
  • 18 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 18:14

Jest jeszcze jedna oferta. Tym razem pani dodaje paragon. Sprzedawcy twierdzą że telefony na 100% maja od dnia aktywacji te gwarancję. Czyli np. w razie jakiegoś problemu jadę do serwisu i oni patrzą tylko na numer seryjny? Wybaczcie że tak pytam może o oczywiste rzeczy ale nie jestem pewien jak to wygląda w praktyce.

#5 Regiss

Regiss
  • 2 894 postów
  • SkądRadom

Napisano 30 czerwca 2019 - 18:18

To zdecydowanie bierz tą z paragonem, zawsze będziesz miał dowód zakupu w razie czego. Nie musisz nawet nigdzie jeździć do serwisu, możesz kuriera przez neta zamówić i w obie strony przesyłka jest za darmo w razie czego. Sprawdzają po numerze seryjnym, wpisujesz go w formularzu serwisowym na stronie. Dowodu zakupu nie wymagają. 


iPhone 15 Pro


#6 Krzysztof2912

Krzysztof2912
  • 18 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 18:48

Dzięki. Ale tamte oferty też są warte uwagi? Tam po prostu jest opcja pobrania i sprawdzenia paczki przy kurierze. Tamta pani co oferuje paragon woli przelew i ugaduje ja na opcję przesyłki pobraniowej. A powiedzcie mi czemu jedne pudełka są ciemne a drugie białe? To zależy od wersj czy jak? Tutaj link:


https://www.olx.pl/o...99-IDAvlJa.html


Bo tam Pan chciał nawet żebym zadzwonił i on wyjasni o co chodzi z tą gwarancja na numer. W tej aukcji za 1600 zł Pan twierdzi że faktura + rok rękojmi sprawi że cena wyniesie 1989 zł. Wynegocjowalem bez tego cenę 1500 zł.

#7 Regiss

Regiss
  • 2 894 postów
  • SkądRadom

Napisano 30 czerwca 2019 - 18:57

7 jet black ( nie polecam koloru) miała czarne pudełko. Reszta, w tym czarny mat białe. Uważaj z olx bo ludzie niezłe wałki kręcą. Ja na olx kupuje tylko z odbiorem osobistym i szukam ogłoszeń blisko domu. Po wpłacie to tylko jakieś pierdoły nie telefon za 1500 zł.

iPhone 15 Pro


#8 Krzysztof2912

Krzysztof2912
  • 18 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 19:29

Wiadomo. Przedpłata nawet nie wchodzi w grę. Tutaj sprzedawcy oferują przesyłkę za pobraniem lub odbiór na miejscu. Mieszkam jednak za daleko więc odpada takie coś. Ale generalnie aukcje ok? Bo w przyszłym tygodniu już chciałbym kupić. Jutro przedzwonię i zobaczę wszystko co i jak. Numery IMEI sprawdzałem to faktycznie nie ma żadnego lewego. Tylko ta gwarancja mnie zastanawiała. Ale jak numer seryjny wystarczy to ok. Jak uda mi się pobranie wywalczyć to może wezmę ten z paragonem. Dzięki za info w sprawie pudełka bo to mnie wlasnke zastanawialo.

#9 iEjek

iEjek
  • 99 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 22:07

Ale nie mając dowodu zakupu, nie możesz skorzystać z rękojmi (2 lata).


  • kristof461 lubi to

#10 Krzysztof2912

Krzysztof2912
  • 18 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 22:14

A to sam paragon w takim razie wystarczy? Czy faktura i te inne pierdoly też muszą być? Bo chyba wezmę tego bez dowodu zakupu jak i tam mam rok gwarancji producenta.

#11 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 01 lipca 2019 - 08:51

Było miliardy razy. Aż się nie chce powtarzać. Apple daje rok gwarancji. Jak ona działa zostało już powiedziane. Dodam że serwis raczej nie wymaga dowodu zakupu ale ma prawo o niego prosić. Szanujący się klient pamięta o takich rzeczach bo potem jest płacz że sprzęt za tyle i tyle a Apple takie złe.

Rękojmia jest na 2 lata i daje ją sprzedawca nie producent. Tyle że jeśli sprzęt został kupiony u oficjalnego resellera to zazwyczaj 2 rok zadziała na podobnej zasadzie jak gwarancja. Jest to tylko i wyłącznie dobra wola Apple że przyjmują sprzęt jak na gwarancji. Warunek. Kupić u oficjalnego sprzedawcy. Zatem jeśli masz dowód od takiego resellera śpisz spokojnie. Jak masz z firmy krzak jest gorzej. Tak gwoli ścisłości dodam że rękojmia nie przechodzi na kolejne osoby. W praktyce nikt raczej tego nie zweryfikuje ale w teorii na takiej fakturze są czyjeś dane. Jeśli nie są twoje to tak naprawdę rękojmia cię nie dotyczy a wyłącznie osoby z faktury. Na paragonie danych nie ma więc i problem znika. Sprzedając na firmę sprzedawca może w ogóle wyłączyć rękojmie. To czy to robi zależy już od danego sprzedawcy. 


Użytkownik kristof461 edytował ten post 01 lipca 2019 - 08:51

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#12 Regiss

Regiss
  • 2 894 postów
  • SkądRadom

Napisano 01 lipca 2019 - 09:14

Dodam jeszcze że aby 2 rok rękojmi był traktowany jak gwarancja sprzęt musi być kupiony u oficjalnego resellera !UWAGA! - nie dotyczy operatorów komórkowych. W tym wypadku w drugim roku trzeba się zgłaszać do operatora z roszczeniem. A tu może być problem bo jak kupiliśmy telefon na allegro, to nie my braliśmy u nich telefonu na abonament , nie jesteśmy strona w tej sprawie i mogą nas zwyczajnie odprawić z kwitkiem.

iPhone 15 Pro


#13 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 01 lipca 2019 - 09:56

Nie mówiąc już o Plusie czy T-Mobile które telefony brane na abonament dalej traktują jako swoje więc jeśli ktoś przestanie płacić to blokują telefon a nieświadomy kupiec nagle znajduje się w czarnej d... Na OLX czy Allegro jest sporo ciekawych ofert ale trzeba być uważnym i o wszystko dopytać. Jakiekolwiek ściemnianie czy unikanie odp powinno od razu nas powstrzymać od zakupu


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#14 Krzysztof2912

Krzysztof2912
  • 18 postów

Napisano 01 lipca 2019 - 11:13

Te telefony nie były kupione w sieci komórkowej. Interesował mnie ten rok gwarancji po prostu. Zadzwonię i zapytam. Napiszę co powiedział sprzedawca.

#15 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 01 lipca 2019 - 16:54

Wszystko zostało już powiedziane. Nie tylko w tym i w dziesiątkach innych wątków. Wszystko w twoich rękach. Potrzebne informacje masz. My za ciebie i tak nie zdecydujemy


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych