Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki mac do xamarina jako kompilator


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 piotruspan95

piotruspan95
  • 6 postów

Napisano 26 czerwca 2019 - 10:27

Cześć,

Programuje na xamarina i potrzebuję maca do kompilacji programów - nie do programowania. Tylko ma być mac z najnowszym systemem i xcode. Czy wystarczy mi byle co - byle działało i się aktualizowało, czy lepiej zainwestować i kupić maca o jakis lepszych parametrach? Dzięki



#2 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 27 czerwca 2019 - 15:18

Jeżeli jesteś cierpliwy to możesz kupić byle co. 



#3 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 27 czerwca 2019 - 17:19

Nie byle co tylko maki wspierane przez najnowszy system - ram w większości jest wlutowany więc minimum 8 GB
Fallout ...war, war never changes...

#4 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 27 czerwca 2019 - 17:47

Doradzanie osobie programującej 8GB RAM to jak życzenie nadepnięcia na lego bosą stopą. Kolega pisze o programowaniu mobile'a, a to nie to samo co python w notatniku. Minimum 16GB RAM, a najlepiej 32GB, ale nowa 15-tka swoje kosztuje, chyba, że jakaś stacjonarka - nawet mini 2018. U mnie MBP 2017 15, przy raczej niedużych projektach poci się. Symulatory działają różnie.- uruchomienie mapkita to jakieś na oko 10 FPS-ów (i tu niezależnie czy integra czy discrete GPU).

 

macOS w miarę rozsądnie kompresuje RAM, ale Xcode + kilka symulatorów (po jednym na rodzinę urządzeń bez fanaberii) + np karty safari + czasem jeszcze otwarty Sketch dobijają RAM (średnio 10-15GB SWAPu). Rzadko wskakuje zużycie RAMu na czerwony kolor, ale żółty widać w miarę regularnie.

 

Przy typowym dniu pracy:

- Safari 2-3 instancje. W sumie ok. 30 kart

- Mail app

- Tweetbot

- Sketch (nieduży projekt na 200-300 screenów)

- Xcode 

- terminal (dwa okna)

- czasem iBooks z książką

- czasem iTunes z muzyką 

 

RAMu brakuje, wiatraki dość często się wkręcają, komputer jest nieco cieplejszy w dotyku, po odłączeniu bateria w <3h schodzi do zera.

 

Teraz jakbym kupował to albo MBP 15 32GB albo Miniaka i wsadziłbym mu 64GB RAM, alternatywnie iMaca 2019 i 128GB RAM. 

 

Jak widać nie ma tu żadnego Dockera, maszyn wirtualnych etc... gdyby to dodać to patrz wyżej co napisałem 64-128 GB RAM jest mega fajnym i bezpiecznym zakresem.


Użytkownik l.gajewski edytował ten post 27 czerwca 2019 - 17:48


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 27 czerwca 2019 - 18:26

Ale kolega potrzebuje tylko kompilator odpalać, a nie to wszystko, co wymieniłeś. Ja wiem, że to nie to samo, ale proste rzeczy, to mi się zdarza kompilować na Raspberry Pi. ;-)

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 27 czerwca 2019 - 18:28


#6 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 28 czerwca 2019 - 15:03

Dokładnie, kompilator na 8GB będzie działał dobrze. Ja sam mam 8GB RAM i do niedużych projektów pamięci mi nie brakuje. Nie czuję żadnego dyskomfortu z tym związanego.



#7 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 30 czerwca 2019 - 06:27

Dokładnie, kompilator na 8GB będzie działał dobrze. Ja sam mam 8GB RAM i do niedużych projektów pamięci mi nie brakuje. Nie czuję żadnego dyskomfortu z tym związanego.

 

jasne, ale pewnie ograniczasz się tylko do kompilatora, prawda? A co jak chcesz tę aplikację przetestować i uruchamiasz wirtualki urządzeń? Albo co jeśli potrzebujesz przy okazji włączyć slacka, chrome'a / safari i tam kilkanaście kart?

 

Niektórzy potrafią korzystać z komputera w sposób homogeniczny - jedna aplikacja na raz. Ok wtedy wystarczy, ale jak masz trochę więcej appek włączonych to raczej 8GB jest samobójstwem.

 

EDIT: Przepraszam, ale nie doczytałem - mój błąd. Brak umiejętności czytania ze zrozumieniem :( Ehh.. jest jasno określony cel. Komputer do _kompilacji_, a nie programowania. Ok faktycznie w takim kontekście to hmm... co byś powiedział o Maku mini? Można z niego zrobić remote kompilatora, a przy okazji jest fajnym serwerem


Użytkownik l.gajewski edytował ten post 30 czerwca 2019 - 06:29


#8 piotruspan95

piotruspan95
  • 6 postów

Napisano 03 lipca 2019 - 11:45

 

EDIT: Przepraszam, ale nie doczytałem - mój błąd. Brak umiejętności czytania ze zrozumieniem  :( Ehh.. jest jasno określony cel. Komputer do _kompilacji_, a nie programowania. Ok faktycznie w takim kontekście to hmm... co byś powiedział o Maku mini? Można z niego zrobić remote kompilatora, a przy okazji jest fajnym serwerem

 

 

Tak właśnie o macu mini myślałem - tylko tu pojawia się kolejna kwestia: sprzęt który kupie ma być na pare lat czyli musi mieć wsparcie systemowe - nowe aktualizacje, nowe systemy.
Przy nowym sprzęcie tego rocznym mac mini na i5 8gb ramu i macbook pro o tej samej specyfikacji to różnica 400 zł, a w macbooku mam w pełni funkcjonalny komputer który może mi posłużyć jako laptop a mini już nie... 



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lipca 2019 - 11:54

Chwilunia, o jakich modelach mówisz?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 piotruspan95

piotruspan95
  • 6 postów

Napisano 03 lipca 2019 - 12:00

https://www.x-kom.pl/p/368643-notebook-laptop-133-apple-macbook-pro-i5-23ghz-8gb-128-iris-640-space-gray.html

https://www.x-kom.pl/p/459926-nettop-mini-pc-apple-mac-mini-i5-30ghz-8gb-256gb-ssd-uhd-graphics-630.html



#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lipca 2019 - 12:38

2 vs. 6 rdzeni i 2-krotna roznica pojemnosci dysku to nie jest taka sama specyfikacja.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 03 lipca 2019 - 12:39


#12 piotruspan95

piotruspan95
  • 6 postów

Napisano 03 lipca 2019 - 13:18

2 vs. 6 rdzeni i 2-krotna roznica pojemnosci dysku to nie jest taka sama specyfikacja.

 

Nooo oczywiście, nie popatrzyłem dokładnie :D DZIĘKI!


To co sądzicie właśnie o tym mini:

https://www.x-kom.pl/p/459926-nettop-mini-pc-apple-mac-mini-i5-30ghz-8gb-256gb-ssd-uhd-graphics-630.html

 

Jako komputer do programowania do pracy na nim, a nie tylko do kompilacji



#13 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lipca 2019 - 13:31

Więcej RAM-u. 8 GB do programowania to za mało. 16 GB to minimum w takim zastosowaniu, ale lepiej celować w 32 GB lub więcej. 

256 GB dysku to może być mało, ale to drugorzędne tutaj (komputer stacjonarny, można ratować się zewnętrznymi dyskami). No i do ceny trzeba doliczyć klawiaturę - niekoniecznie oryginalną Apple, ale koniecznie w układzie pod Maca. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#14 piotruspan95

piotruspan95
  • 6 postów

Napisano 03 lipca 2019 - 13:43

https://www.x-kom.pl/p/459930-nettop-mini-pc-apple-mac-mini-i3-36ghz-8gb-128gb-ssd-uhd-graphics-630.html

 

a to jako kompilator wystarczy?



#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lipca 2019 - 13:48

Kolego, ochłoń, wypij szklankę wody i się zastanów, do czego tak naprawdę potrzebujesz komputera, bo co post, to zwrot o 180 stopni. Jeśli do programowania w pełnym zakresie, to kolega l.gajewski wskazał Ci zalecane parametry.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 03 lipca 2019 - 13:50


#16 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lipca 2019 - 14:38

W tym mini ram można rozbudować więc na początek 8GB wystarczy.



#17 piotruspan95

piotruspan95
  • 6 postów

Napisano 04 lipca 2019 - 09:04

Kolego, ochłoń, wypij szklankę wody i się zastanów, do czego tak naprawdę potrzebujesz komputera, bo co post, to zwrot o 180 stopni. Jeśli do programowania w pełnym zakresie, to kolega l.gajewski wskazał Ci zalecane parametry.

Kolego jedyne wiem co potrzebuje to maca, a jak patrze na jego ceny i wasze odpowiedzi to mówicie tylko parametrami 8 GB ramu. Tyle znajde w 10 modelach maka i jeden będzie kosztował 3.5 tyś a inny 10. W komputerze znajduje się także coś takiego jak procesor, który znacznie zmienia cenę, a nikt z was o nim nie wspomina.

Dlatego mam dylemat skoro mam wydać dużo pieniędzy to zastanawiam się czy nie lepiej dać więcej i tylko na tym pracować czy tylko tak jak myślałem początkowo jedynie do kompilacji. 



#18 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lipca 2019 - 11:48

W komputerze znajduje się także coś takiego jak procesor, który znacznie zmienia cenę, a nikt z was o nim nie wspomina.

To właśnie ja osobiście zwróciłem ci uwagę na różnicę w procesorach (ilość rdzeni), więc nie pitol, że nikt nie wspomina. Nie wiem, jakiego komputera potrzebujesz, bo nie wiem DO CZEGO. ZASTOSOWANIE - to jest to, od czego należy wyjść i pod to dobierać parametry i konkretny model. Tym czasem, najpierw piszesz, że tylko pod kompilację, potem że może jednak, żeby był mobilny, potem znowu pytasz o mini z sugestią, że ma być do całościowej pracy. Najpierw się zdecyduj, do czego potrzebujesz, to będziemy Ci w stanie pomóc.

 

Jak kupujesz samochód, to najpierw określasz, czy ma służyć do przewozu palet, rodziny, czy na tor wyścigowy. Potem zastanawiasz się, czy to ma być MAN, Citroen Picasso czy Ferrari. A na koniec dobierasz wyposażenie. Póki co, jesteśmy przy tym pierwszym wyborze.



#19 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 20 lipca 2019 - 13:36

To ja ułatwię proces decyzyjny.

 

Komputer do programowania komfortowego. Mobile'a, machine learningu etc;. Xcode, xamarin, ciężkie projekty etc. Niezależnie od zestawu do pracy w domu 2 monitory. Niestety na razie nie ma dostępnych monitorów 5K od Apple, a te są preferowane. 

 

Ultra mobilny: MBP 13 2 porty TB3 2019 (nowość sprzed paru dni) w następującym konfigu: procesor prodstawowy, 16GB RAM, SSD 512GB

Mobilny: MBP 15 2019, i9 podstawka, 32GB RAM, SSD 512, grafa dowolna (Vega może się przydać jak planujesz bawić się mocno w CoreML oraz AR)

Desktop budżet: MacMini 2018, procesor i7, 8GB RAM (rozbudujesz samemu do min 32GB, preferowane 64GB), W razie potrzeby dokupisz eGPU. SSD wziąłbym 512 GB, a reszta dyskami zewnętrznymi, plus port 10gbe na zaś (większość resellerów ma tylko 1gbe).

Desktop komfort: iMac 2019, i9 8core, RAM 8GB (sam rozbudujesz do 32 lub 64GB na start, później dodasz 128GB), Radeon 580X styknie. Dysk konecznie 512GB SSD, a potem rozszerzysz zewnętrznymi.

Desktop dream: iMac Pro, procesor 14 rdzeni, 32GB lub 64GB RAM na start, później rozbudujesz u resellerów.

 

Każdy zestaw w swojej kategorii jest najlepszy. Sam obecnie jestem w sektorze mobilnym, ale niebawem planuję się przenieść do sektora desktop komfort lub od razu desktop dream. Marzeniem będzie odświeżenie iMaca z monitorem 6K, ale może to nie nastąpić w tym roku. 


Użytkownik l.gajewski edytował ten post 20 lipca 2019 - 13:39





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych