Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

macbook air 2018 / powerbank


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 thomasgetz

thomasgetz
  • 50 postów

Napisano 23 maja 2019 - 17:16

Witam, 

 

Duzo podrozuje, planuje kupic do macbooka air powebank.

Czy kazdy powerbank sie nada, czy tylko wybrane jak np. ten gdzie producent o tym pisze?

https://allegro.pl/o...sb-c-7998721009

 

Na tym powerbanku nie dziala, nie wiem dlaczego:
https://outxe.com/pr...-type-c-and-usb

 

Prosze o opinie, dodatkowo rozumiem, ze moglbym macbooka na powerbanku 20mah, naladowac 4 razy?

 

p.s

dziwna sytuacja, zauwazylem ze na kablu xiaomi laduje mi maca, ale na kablu appla nie laduje, to normalne?


Użytkownik thomasgetz edytował ten post 23 maja 2019 - 17:21


#2 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 23 maja 2019 - 18:07

Na 20mAh nie naladujesz nawet telefonu a co dopiero lapka i to 4x.



#3 thomasgetz

thomasgetz
  • 50 postów

Napisano 23 maja 2019 - 18:28

Jestes pewien, wychodzi za bteria tego macbooka ma 5000mah?



#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 23 maja 2019 - 18:31

Musi być USB-C PD (power delivery), a nie Quick Charge bo QC to głównie do androidów jest. To różne standardy. Ta druga ładowarka nie ma PD.

Dla mnie amperogodziny pozwalają porównywać akumulatory do auta. Jak napięcie nie jest zdefiniowane, to wiele nie znaczą. Ogólnie jak masz powerbank o jakiejś pojemności, to nie da się tego w 100% przelać do urządzeń. I z baterii 20Ah naładujesz baterię 4,5Ah jakieś 3 razy (zakładając, że mają takie samo napięcie).

#5 thomasgetz

thomasgetz
  • 50 postów

Napisano 24 maja 2019 - 15:23

@WojteWotjek, ok ale naladuje chociaz rz z tego co widze laduje.

Rozumiem, ze nowego macbooka pro tez bez problemu naladuje, tyko ma ciut wieksza baterie wiec nie az tak efektywnie jak aira tak?



#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 24 maja 2019 - 16:47

Musi być jasno, że powerbank obsługuje USB-C power delivery, a nie Quick Charge.  Inny model Xiaomi wspeira PD. W protokole komunikacji QC Air nie dogada się z zasilaczem.

 

Oprócz tego liczy się maksymalna moc. Jak podłączysz za słaby powerbank, to pobór działającego laptopa może być większy od mocy powerbanku i w baterii laptopa nic nie przybędzie (choć oczywiście czas pracy się wydłuży). Do tego Macbook przez USB-C ładowany jest napięciem 20V  (w ramach PD albo QC urządzenia na początku negocjują parametry zasilania - napięcia są różne, nie tylko 5V jak w zwykłym USB).

 

Apple pozwala podłączać zasilacze mocniejsze od fabrycznego, ale odradza słabsze. Praktycznie - trochę słabsze działają. Znalazłem informacje, że ten Xiaomi może dać 40W - sporo dla Air, ale mało dla Pro (który ma procesor 25W plus reszta systemu i śmiało może potrzebować 50W do życia pod obciążeniem). 

 

A!! i jeszcze Xiaomi twierdzi, że te 20000mAh to laptopa naładuje raz (ich własnego Air, który ma podobną baterię). 

 

Zobacz opis tu https://swiatbaterii...roductTabAnchor


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 24 maja 2019 - 16:48


#7 thomasgetz

thomasgetz
  • 50 postów

Napisano 24 maja 2019 - 21:16

Hmm, jakbym kupil dwa to raczej macbooka air, pro bez problemu naladuje?

Potrzebuje miec w powietrzu mozliwosc pracy 12-14h.



#8 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 24 maja 2019 - 23:30

Hmm, jakbym kupil dwa to raczej macbooka air, pro bez problemu naladuje?

Potrzebuje miec w powietrzu mozliwosc pracy 12-14h.

Jak będzie za mała moc to będzie ładować (powoli) tylko wyłączony komputer - więc nie popracujesz.

Przy QC (zamiast PD) ładowanie będzie odbywać się najprawdopodobniej kilkoma W przy napięciu 5V.

Poza tym - z powerbank-iem mają prawo odmówić Ci wejścia na pokład samolotu.


Użytkownik bee3 edytował ten post 24 maja 2019 - 23:31

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#9 thomasgetz

thomasgetz
  • 50 postów

Napisano 25 maja 2019 - 12:23

@bee3- z tego co widze, moge 2 x takie powerbanki 20K zabrac:

https://blog.swiatba...adzie-samolotu/

 

wiec imho to chyba nie problem, laduje aira teraz na powerbanku, jestem ciekaw w ile sie naladuje.


ok, sprawdze jeszcze z tym xiaomi powerbankiem, tne nie dal rady, tak jak mowil WojtekWojtek nic sie nie laduje.



#10 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 25 maja 2019 - 21:15

@bee3- z tego co widze, moge 2 x takie powerbanki 20K zabrac:

 

Przepisy ogólne IATA dopuszczają taką możliwość (np. powyżej 160Wh - zabraniają).

Należy jednak liczyć się z koniecznością uzyskania dla powerbanków 100-160Wh : tzw. "operator approval'
https://www.iata.org...ium-battery.pdf

 

Tzn. mogą wpuścić na swój pokład, ale nie muszą (nie możesz wówczas złożyć skutecznego sprzeciwu).


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#11 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 26 maja 2019 - 07:26

Ale widziałeś w tym przywołanym przepisie, że korzystanie z powerbanków na pokładzie jest zabronione? Ja tak daleko latam raz do roku , zwykle trafiałem na samoloty z gniazdkiem do ładowania laptopa. Po drugie, to ja nie wytrzymam 12h patrzenia w ekran. Po trzecie Air przy oglądaniu filmów albo pisaniu powinien te 8h wytrzymać, a jak go będziesz męczyć jakaś grą, to w mniej niż dwie godziny wykończysz baterię.

#12 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 26 maja 2019 - 09:39

Ale widziałeś w tym przywołanym przepisie, że korzystanie z powerbanków na pokładzie jest zabronione? 

Tego nie widziałem (i nie widzę). Zabronione jest natomiast ładowanie e-papierosów (nawet z gniazdka przy fotelu).


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#13 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 26 maja 2019 - 10:15

Tego nie widziałem (i nie widzę). Zabronione jest natomiast ładowanie e-papierosów (nawet z gniazdka przy fotelu).


W przywołanym powyżej opracowaniu ze świata baterii napisano „Ze względów bezpieczeństwa w czasie lotu nie możemy korzystać z power banków, muszą być one wyłączone.” Przyznam, że w necie nie mogłem wyguglać innych zapisów na ten temat, poza informacją, że zakaz ładowania wprowadziło Air Asia i potem się z tego wycofało.

#14 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 26 maja 2019 - 15:56

W przywołanym powyżej opracowaniu ze świata baterii napisano „Ze względów bezpieczeństwa w czasie lotu nie możemy korzystać z power banków, muszą być one wyłączone.” Przyznam, że w necie nie mogłem wyguglać innych zapisów na ten temat, poza informacją, że zakaz ładowania wprowadziło Air Asia i potem się z tego wycofało.

Może być tak, że właściciel marki GreenCell nie ma odpowiednio dobrego ubezpieczenia (i "jakby co" uprzedza użytkowników, żeby nie korzystali ze względów bezpieczeństwa - to ułatwiłoby linię obrony przed ew. odpowiedzialnością).


Pomogłem ?   -  Lubię to 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych