Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Napisz swój pierwszy program na Mac OS X.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

#1 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 18 marca 2006 - 20:15

CocoaLab udostępniła darmowa instrukcje PDF do nauki programowania przy pomocy aplikacji Xcode.
W instrukcji wyjaśnione są tajemnice programowania w języku C , Objectiv C oraz AppKit Framework.
Najczęściej instrukcje , Tutorials wymagają juz znajomości programowania.
W tej instrukcji jest wszystko od początku wytłumaczone.
Przeznaczona jest ona głównie dla tych którzy zamierzają poczynić pierwsze kroki w programowaniu aplikacji i napisać swój pierwszy program na Mac OS X.
Wymagana znajomość języka angielskiego, dobry słownik angielsko-polski tez pewnie się przyda.

Może jakiś wspólny projekt, pierwszą aplikacja MyApple?

Link:CocoaLab

#2 Gość_brodek_*

Gość_brodek_*

Napisano 18 marca 2006 - 20:27

znalazby sie zespol ktory by przetlumaczyl? musle ze zmobilizowalo to nawet tych ktoryz obcuja z j. ang/ (tak jak ja) ale czesto wilu roznych slow nie znaja i ciezko im sie przegryzc przez tekst

#3 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 21 marca 2006 - 08:28

Dobra, zacząłem tłumaczyć. Zobaczymy, na ile starczy mi czasu, chęci mi możliwości, ale od czegoś trzeba zacząć. Najwyżej ktoś inny dokończy, to co ja zacząłem, a jak i jemu nie starczy sił, to zajmie się tym kolejna osoba... :D

[ Dodano: 2006-03-21, 08:30 ]
Acha, postanowiłem podzielić sprawę na tematy - jestem w trakcie tłumaczenia Wstępu i Rodziału 0.

[ Dodano: 2006-03-21, 10:17 ]
Tłumaczę właśnie rozdział 1.

#4 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 21 marca 2006 - 16:39

Ja sobie wybiore jekis rozdzial i dam znac. Sprobuje tez namowic pare osob zeby pomogly z tlumaczeniem.

#5 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 21 marca 2006 - 18:45

Digiface, nie obraź się, ale zwróć uwagę na pisanie z polskimi ogonkami i bez większych błędów... czasem sprawdzać jest gorzej jak tłumaczyć ;)

#6 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 21 marca 2006 - 23:06

Jak macie ochotę to przetłumaczone rozdziały możecie wysłać na mojego maila. Tłumaczyć nie mam czasu, ale przeczytać i wyszukać ewentualne błędy mogę . Dodatkowe sprawdzenie nie zaszkodzi :wink:

#7 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 22 marca 2006 - 21:04

Digiface, nie obraź się, ale zwróć uwagę na pisanie z polskimi ogonkami i bez większych błędów... czasem sprawdzać jest gorzej jak tłumaczyć ;)

Nie obrażam się z Twojego punktu widzenia masz racje.
Ja myślałem ze chociaż ktoś będzie chciał się przekonać jak to robię. :wink:

#8 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 23 marca 2006 - 09:33

Ja myślałem ze chociaż ktoś będzie chciał się przekonać jak to robię. Wink

Ależ nikt Ci nie przeszkadza tłumaczyć! Z doświadczenia jednak widzę, że będziesz musiał włożyć w to dużo pracy, by tekst był na poziomie... Chętnie zobaczę jak Ci idzie :D.

[ Dodano: 2006-03-23, 09:36 ]
Właśnie zauważyłem, że znowu masz na pieńku z Heidim, Digiface... :?

Myślę, że nie ma powodu, by się od razu tak nerwić... Właściwie to Heidi powiedział to samo co ja, tylko w nico inny sposób...

I jak najbardziej zależy nam na Twojej pomocy!

#9 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 23 marca 2006 - 17:16

Chętnie zobaczę jak Ci idzie :D.

Cieszę się że jesteś zainteresowany tłumaczeniem.
Przetłumaczony kompletny egzemplarz wyślę Tobie jak najszybciej.


Właśnie zauważyłem, że znowu masz na pieńku z Heidim, Digiface... :?

Nie interesują mnie takie sprawy, przepychanki,itd.Nie będę tego nawet komentował, bo szkoda słów. Nie mam na to czasu.

Myślę, że nie ma powodu, by się od razu tak nerwić... Właściwie to Heidi powiedział to samo co ja, tylko w nico :wink: inny sposób...

Trafnie zauważone. Bez komentarza.

I jak najbardziej zależy nam na Twojej pomocy!

Postaram się pomoc, a nie przeszkadzać.
Zależy mi na tym żeby stworzyła się grupa programistów na MyApple. Stąd tez zaproponowałem swoja pomoc i napisałem o tym w tym temacie .
Mam parę pomysłów na przyszłość. Czas pokaże czy się da coś przeprowadzić.

Mam nadzieje że nie będzie tak że jak dwóch się spodka to założą trzy partie. :mrgreen:

#10 palik

palik
  • 48 postów

Napisano 25 kwietnia 2006 - 19:45

Jak Wam idzie tłumaczenie tego textu?? 8)

#11 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 25 kwietnia 2006 - 19:49

Wysiadłem... :( Postanowiłem najpiew poduczyć się samego Obj-C, bo bez tego ani rusz (za dużo specyficznych terminów).

#12 MacDavido

MacDavido
  • 31 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 31 lipca 2006 - 11:18

OOOOOOO
Super! juz zagladam i tez chętnie się przyłączę. Że też nie zajżałem do tego działu jeszcze :)

Jaki jest stan prac na dzisiaj?
Programuje od lat maczkOSy i chętnie przyczynię się do zachęcenia innych. Również pod Xcode. Teraz zacząłem specjalizacje pod kątem OpenGL. Można by to jakoś rozwinąć. W razie czego mój email: macdavido@vp.pl

Gdzie powstanie polska wersja tłumaczenia - może on-line tutaj?

#13 MacDavido

MacDavido
  • 31 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 31 lipca 2006 - 11:19

No nie! link nie działa ma ktoś ten tekst? poproszę

#14 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 sierpnia 2006 - 08:38

MacDavido, a może byś się pokusił na napisanie własnego tutorialika? Mógłby być taki od podstaw (aplikacja typu "przelicznik walut"), ewentualnie "opowiedziałbyś" o zastosowaniu bardziej skomplikowanych kontrolek - np. textview itp?

Ja w wolnych chwilach próbuję coś skrobać w XCode, ale jestem jeszcze na etapie "tuż po Currency Converter" ;-)

p.s.
Nie wiem, kto już oglądał keynote z WWDC'06, ale gdy iSteve chwalił się, że przybyli goście z 48 krajów, wyświetlił flagi na ekranie:

Dołączona grafika

Jak widać, nie zabrakło naszych ;-)

#15 tomeczek43

tomeczek43
  • 746 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 sierpnia 2006 - 23:48

jak by taki polski tutorialik powstal to ja bym z checia dalej sie rozwinal w programowaniu Maca bo na kalkulatorze sie zatrzymalem :/

#16 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 sierpnia 2006 - 19:52

Może czas zrobić użytek z j.angielskiego. Mogę również zgłosić się do tłumaczenia, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy. W ogóle to fajnym pomysłem byłoby jakieś polskie Wiki o Objective-C, ale niestety każdemu brakuje czasu :(

#17 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 16 sierpnia 2006 - 14:53

ja bym sie pisal jestem tutaj nowy to moje pierwsze post chodz od czasu do czasu zagladam na to forum ale troche juz programowalem pod windows i pod mac bardzo podoba mi sie xcode i zamiezam w nim bardzo dlugo pracowac:) programowalem troche w c++, asm(bardziej pod windows) i javie (ale nieczyje sie w niej dobrze wole C++ :) ). ciagle ucze sie. wiec moge robic bledy. moze wspolnie napisalibysmy jakis program pod maca:)

#18 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 16 sierpnia 2006 - 22:23

ja bym sie pisal jestem tutaj nowy to moje pierwsze post chodz od czasu do czasu zagladam na to forum ale troche juz programowalem pod windows i pod mac bardzo podoba mi sie xcode i zamiezam w nim bardzo dlugo pracowac:)

programowalem troche w c++, asm(bardziej pod windows) i javie (ale nieczyje sie w niej dobrze wole C++ :) ). ciagle ucze sie. wiec moge robic bledy.

moze wspolnie napisalibysmy jakis program pod maca:)


witamy w szeregach :D
pochwalka z mojej strony za asma i to, ze wolisz c++ niz jave.
jesli bedziesz chcial pisac dobry soft pod maca czeka cie sporo pracy. bedziesz musial zaczac myslec w zupelnie innym kierunku niz myslales programujac pod windows. polecam zaczac od czytania dokumentacji apple dolaczonej do xcode.
swoja droga w nastepnej lekcji / tutorialu mielismy robic przegladarke... wszystko jest juz gotowe tylko ludzi zebrac na skype i mozemy sie bawic ;)

#19 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 09:25

dzieki, wczoraj znalazlem skrypt z rozladem procesora i pamieci macow i jest proche zaszkoczny dokladnoscia opisu bo na pentium zajelo mi wiecej czasu rozgryznie wszytkich rejestrow itp. teraz wlasnie sobie to czytam a wiez moze czy jest jakis tools do programowania w asm pod xcode.

#20 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 17 sierpnia 2006 - 09:45

nikt o zdrowych zmyslach tego nie robi ;) programowanie asm pod ppc (risc) to odjazd :D poza tym os x nie posiada zadnego api dla asma - na upartego moglbys wykorzystywac frameworki carbona, ale sa one bardzo biedne i traktowane po macoszemu przez apple. jesli myslisz powaznie o programowaniu dla tej platformy to jest tylko jedna droga - obcjective-c + cocoa...

#21 quaint

quaint
  • 250 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 17 sierpnia 2006 - 10:09

o ile w xcode kompilatorem jest gcc to mozna bez problemu dawac wstawki asemblerowe do kodu. zoptymalizowanie kawalkow kodu asmem jak najbardziej ma sens i jest stosowane.

#22 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 17 sierpnia 2006 - 10:16

o ile w xcode kompilatorem jest gcc to mozna bez problemu dawac wstawki asemblerowe do kodu. zoptymalizowanie kawalkow kodu asmem jak najbardziej ma sens i jest stosowane.


zgadza sie. potem wychodza takie kwiatki jak z photoshopem przy zmianie platformy na intela... trzeba pol programu przepisac na nowo :(

#23 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 10:23

slyszeliscia najnowsza przentacje jak znieli platworme z ppc na intela w tigerze zajelo im to 10 dni a wiec wszystko jest mozliwe :) ale na prawde czesto w bardzie zaawansowanych programach przeba wykozystywac procesor w bardziej zaawansowany sposob co zadem jezyk wysokiego poziomy nie potrafii jedynie asm i cobol wtedy moze nas uratowac :), ale w zamian zato program ktory zawiera w jezyku wysokiego poziomu 3 linijki w asm na ok 50 :) ale i tak warto :)

#24 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 17 sierpnia 2006 - 10:39

yyyyy necon. 50 linijek asma x86 to 500 linijek asma ppc ;)

#25 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 10:51

no tak, chcialem dac tylko takie porownanie ze w asm jest troche trudniej programowac bo tego poprostu jest wiecej ;), ale niesztuka jest napisac 3 linijki ale musisz przyznaj ze asm na ppc doja wieksze mozliwosc ale przyplaca to wieksza iloscia kody ale co najlepsze w asm raz napisany kod mozna wykozystywac jako makra :) i pozadnie go zredukowac




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych