Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro 13" 2013 (late) nie czyta dysku ssd.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 hckf

hckf
  • 4 postów

Napisano 15 maja 2019 - 12:21

Witam,

Mam problem z macbook pro 13" 2013(late). Dostałem macbooka bez dysku, dysk ssd 256 GB zakupiłem przez ebay ze stanów, po podlączeniu dysku chciałem zainstalowac oprogramowanie i problem jest w tym, ze przy kombinacji klawiszy "alt-option" w narzedziach dyskowych widać dysk i podczas przygotowywania instalacji z pendrive instalacja przerywa się i uruchamia komputer do narzedzi dyskowych. Przy kombinacji klawiszy command + r w narzędziach dyskowych nie widać dysku ssd.  Dysk sprawdziałem na innym macbook pro i wszystko jest ok. Zrobiłem jeszcze test i zainstalowałem oprogramowanie na pendrive i komputer normalnie się uruchamia wszystko działa, a dysku ssd nadal nie widzi. Dysk jest widoczny tylko przy włączeniu komputera za pomocą klawisza Option. 

 

Dodam, ze dysk formatowałem i sprawdzałem w narzędziach dyskowych i wszystko jest ok. 

 

Z góry dziękuje za pomoc.



#2 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 19 maja 2019 - 08:50

Jaki format plików zrobiłeś na tym dysku i jaki typ partycji wybrałeś?


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#3 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 19 maja 2019 - 09:07

A nie możesz zainstalować systemu na drugim maku i przełożyć dysk?
Fallout ...war, war never changes...

#4 hckf

hckf
  • 4 postów

Napisano 20 maja 2019 - 08:14

Jaki format plików zrobiłeś na tym dysku i jaki typ partycji wybrałeś?

Witam, w zalączniku przesyłam zdjecia z narzedzi dyskowych, próbowałem tez robic na APFS i dalej ten sam problem. 


A nie możesz zainstalować systemu na drugim maku i przełożyć dysk?

Instalowałem High sierra na drugim macu, przeniosłem dysk do swojego maca i nic nie pomogło podczas włączania pojawia się folder ze znakiem zapytania.  Mac jedynie odpala z pendriva na którym jest system, próbowałem odtworzyć w narzędziach dyskowych dane z pendriva na ssd i ustawiłem jako dysk startowy i nadal nie czyta. 



#5 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 20 maja 2019 - 08:14

Albo dysk jest uszkodzony albo jest z nowszego MacBooka, inny typ PCIe. Spotkałem się już z tym, że nowszy dysk w starszym MacBooku powodował, że dysk był widoczny tylko podczas instalacji, a uruchomić komputera się już z niego nie dało.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#6 hckf

hckf
  • 4 postów

Napisano 20 maja 2019 - 08:35

Albo dysk jest uszkodzony albo jest z nowszego MacBooka, inny typ PCIe. Spotkałem się już z tym, że nowszy dysk w starszym MacBooku powodował, że dysk był widoczny tylko podczas instalacji, a uruchomić komputera się już z niego nie dało.

ponizej link gdzie kupiłem dysk, w opisie wszystko się zgadza. Moj mac to model A1502, dysk sprawdzalem na innym macbooku pro co prawda z 15 roku i wszystko było ok.

https://www.ebay.pl/itm/256GB-SSD-2013-2014-2015-MacBook-Air-A1465-A1466-MacBook-Pro-A1502-A1398/264053233034?hash=item3d7acc958a:g:inQAAOSwRrlb2x~2



#7 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 20 maja 2019 - 08:50

W MacBooku Pro A1502 z 2013 masz złącze dysku w standardzie PCIe x2 5.0GT/s, a w MacBooku Pro A1502 z 2015 roku jest PCIe x4 8.0 GT/s i na pewno w obu modelach dyski są inne. Nie mam pewności czy można je między tymi modelami zamieniać, złącze fizycznie jest takie samo ale czy to będzie prawidłowo działać to nie wiem. Wiem natomiast z doświadczenia, że w MacBooku Air te dyski nie działają zamiennie, bo kiedyś na próbę potrzebowałem sprawdzić w starszym MacBooku dysk z nowszego modelu i niby był widoczny podczas instalacji systemu w Narzędziu Dyskowym ale po instalacji komputer wyświetlał folder oznaczający, że nie widzi dysku, z którego może zbootować. U Ciebie wygląda to tak samo, skoro komputer ponownie uruchamia się z instalatora, bo nie widzi dysku.


Użytkownik SERWIS.ME edytował ten post 20 maja 2019 - 09:01

1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#8 hckf

hckf
  • 4 postów

Napisano 20 maja 2019 - 13:03

W MacBooku Pro A1502 z 2013 masz złącze dysku w standardzie PCIe x2 5.0GT/s, a w MacBooku Pro A1502 z 2015 roku jest PCIe x4 8.0 GT/s i na pewno w obu modelach dyski są inne. Nie mam pewności czy można je między tymi modelami zamieniać, złącze fizycznie jest takie samo ale czy to będzie prawidłowo działać to nie wiem. Wiem natomiast z doświadczenia, że w MacBooku Air te dyski nie działają zamiennie, bo kiedyś na próbę potrzebowałem sprawdzić w starszym MacBooku dysk z nowszego modelu i niby był widoczny podczas instalacji systemu w Narzędziu Dyskowym ale po instalacji komputer wyświetlał folder oznaczający, że nie widzi dysku, z którego może zbootować. U Ciebie wygląda to tak samo, skoro komputer ponownie uruchamia się z instalatora, bo nie widzi dysku.

Dopiero teraz zobaczyłem jakie informację sa zawarte na opakowaniu w którym przysłali mi dysk... nie zwróciłem wczesniej na to uwagi ponieważ na tekscie była naklejona naklejka i to olałem... w załączniku dołączam zdjecie informacji. 



#9 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 maja 2019 - 21:01

W MacBooku Pro A1502 z 2013 masz złącze dysku w standardzie PCIe x2 5.0GT/s, a w MacBooku Pro A1502 z 2015 roku jest PCIe x4 8.0 GT/s i na pewno w obu modelach dyski są inne. Nie mam pewności czy można je między tymi modelami zamieniać, złącze fizycznie jest takie samo ale czy to będzie prawidłowo działać to nie wiem.

 

Dyski 2013/2014 będą działać w modelach z rocznika 2015, odwrotnie zaś nie.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#10 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 maja 2019 - 07:28

Dyski 2013/2014 będą działać w modelach z rocznika 2015, odwrotnie zaś nie.

Od dawna używam SSD z 2015 roku w MB AIR z 2013 roku

 

AIR2013.png

 


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych