Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Długo włączający się iMac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 cwircwir

cwircwir
  • 3 postów

Napisano 19 stycznia 2019 - 06:37

Cześć!

 

Zmierzyłem czas uruchamiania mojego iMaca i wygląda to następująco: od naciśnięcia przycisku power do dźwięku około 1:30, a od dźwięku do ekranu logowania około 0:30, czyli łącznie ponad 2 minuty. Poniżej parametry komputera: 

 

macOS Mojave 10.14.2

27-inch, late 2013

3,2 GHz Intel Core i5

16 GB 1600 MHz DDR3

Macintosh HD

NVIDIA GeForce GT 755M 1024 MB

 

Zastanawia mnie to, ponieważ znajomy ma iMaca z 2012 o słabszych parametrach - z gorszym procesorem i grafiką, ale za to z 24 GB ramu, ta sama wersja systemu. I jego komputer zauważalnie szybciej się uruchamia, szczególnie jeżeli chodzi o czas od naciśnięcia przycisku power do dźwięku - reaguje prawie natychmiastowo.

 

Co sądzicie, czy ten czas jest, powiedzmy, "w normie"? Ile uruchamiają się Wasze komputery o podobnych parametrach? Czy większa ilość ramu może mieć wpływ na szybkość uruchamiania? 

 

Pozdrawiam!

 

 

Załączone pliki



#2 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 stycznia 2019 - 14:06

Jaki masz dysk i jakie jest jego zdrowie? Tu szukałbym przyczyny...


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#3 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 19 stycznia 2019 - 22:39

Przede wszystkim porównaj dyski (może kolega ma SSD a ty "zwykły" HDD ?). W drugiej kolejności przyjrzyj się pamięciom : sprawdź czy masz identyczne moduły w parze.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#4 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 stycznia 2019 - 22:45

O problemach z dyskiem też może świadczyć długie wstawanie iMaca. Zwykle tak długie zgłoszenie się komputera to albo blokada na HDD, albo kłopoty z ME (najprościej tłumacząc - problem z EFI - np. po aktualizacji systemu) .

 

Przede wszystkim porównaj dyski (może kolega ma SSD a ty "zwykły" HDD ?). W drugiej kolejności przyjrzyj się pamięciom : sprawdź czy masz identyczne moduły w parze.

 

Różne moduły pamięci nie powodowałyby tak długiego startu.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#5 cwircwir

cwircwir
  • 3 postów

Napisano 22 stycznia 2019 - 17:03

Bazując na tym artykule https://mojmac.pl/2017/09/30/nieaktualne-efi-w-milionach-komputerow-apple-podatne-na-ataki/ i tej liście od Apple https://support.apple.com/pl-pl/HT201518 - wszystko u mnie w porządku z tym EFI (zdjęcie w załączniku).

 

Z kolejnych rzeczy, które mogą mieć może związek z tym wszystkim - pojawia się też problem z uśpieniem komputera - po kliknięciu uśpij ekran wygasza się na sekundę i znowu podświetla:

 

W oknie Findera w zakładce 'Miejsca" od momentu zainstalowania Windows przez BootCamp widzę cały czas "WININSTALL" (zdjęcie w załączniku) i czasami jakoś nagle i z nikąd, patrzę na komputer a tam okno instalatora Windows...

 

Nagrałem również cały proces uruchamiania:

Załączone pliki


Użytkownik tumpio edytował ten post 23 stycznia 2019 - 10:22
Poprawa linków


#6 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 stycznia 2019 - 10:30

Wskazuje w/g filmu na uszkodzenie EFI - jednak bez diagnostyki nic nie jestem w stanie podpowiedzieć. Faktycznie można znieść jajko zanim uruchomi się komputer. Daj jeszcze zrzut z Monitora Aktywności (zakładka CPU, wszystkie procesy).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#7 iEjek

iEjek
  • 99 postów

Napisano 23 stycznia 2019 - 11:35

Zmierzyłem czas uruchamiania mojego iMaca i wygląda to następująco: od naciśnięcia przycisku power do dźwięku około 1:30, a od dźwięku do ekranu logowania około 0:30, czyli łącznie ponad 2 minuty.

 

Co sądzicie, czy ten czas jest, powiedzmy, "w normie"? Ile uruchamiają się Wasze komputery o podobnych parametrach? Czy większa ilość ramu może mieć wpływ na szybkość uruchamiania?

 

Moim zdaniem, długi czas uruchamiania, nie jest spowodowany żadną awarią (też oprogramowania sprzętowego) a... parametrami dysku twardego, powolny, mechaniczny dysk.

Może warto zrobić test: podłącz zewnętrzny dysk SSD i na nim zainstaluj system, przy podłączeniu do średnio szybkiego USB (w twoim komputerze tylko 3) powinieneś uzyskać czas uruchamiania systemu, 30... 40 sekund - od naciśnięcia włącznika zasilania.

A nie jak teraz ponad 120 sekund.



#8 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 stycznia 2019 - 13:53

Moim zdaniem, długi czas uruchamiania, nie jest spowodowany żadną awarią (też oprogramowania sprzętowego) a... parametrami dysku twardego, powolny, mechaniczny dysk.


Dysk zgłasza się do EFI po gongu - tu jest problem ze zgłoszeniem EFI. Sam start do gongu nie powinien trwać dłużej niż 8-15 sekund. Może oczywiście blokować dysk sam start - ale w takim przypadku dysk należy bezwzględnie wymienić - a to uszkodzenie hardwarowe. Jedyna pewna metoda na sprawdzenie to jest odpięcie dysku - ale do tego trzeba rozkleić komputer, co przy niewprawionej ręce (i wiedzy!) może skończyć się uszkodzeniem matrycy
 

Może warto zrobić test: podłącz zewnętrzny dysk SSD i na nim zainstaluj system, przy podłączeniu do średnio szybkiego USB (w twoim komputerze tylko 3) powinieneś uzyskać czas uruchamiania systemu, 30... 40 sekund - od naciśnięcia włącznika zasilania.
A nie jak teraz ponad 120 sekund.


Prawidłowo od startu komputera do zgłoszenia się systemu powinno być ok 10-15 sekund na SSD. Na talerzu do 40-50 sekund.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#9 cwircwir

cwircwir
  • 3 postów

Napisano 24 stycznia 2019 - 22:27

Wskazuje w/g filmu na uszkodzenie EFI - jednak bez diagnostyki nic nie jestem w stanie podpowiedzieć. Faktycznie można znieść jajko zanim uruchomi się komputer. Daj jeszcze zrzut z Monitora Aktywności (zakładka CPU, wszystkie procesy).

Załączam 

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych