Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook na prezent?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kamil Bogacz

Kamil Bogacz
  • 1 postów

Napisano 04 listopada 2018 - 19:37

Witam planuje zakupic komputer dla siostry, wyszlo ze jedna lepiej pasujacych opcji jest macbook air (ten stary :)) z tym ze siostra, ani tez nawet ja, nie miala do czynienia z macos a zacięcia do obslugi komputera nie ma, myslicie ze opanuje podstawowe zadania na nim ?

Chodzi o obsluge worda, powerpointa i zarzadzanie ich plikami, takze zdjeciami oraz czasem zgrywanie prezentacji na tym ze maczku utwozonych na pendrive by je nastepnie odtworzyc to na windowsie i zapewne rowniez odwrtonie. Z czym to sie wlasciwie bedzie wiazac.

Slyszalem ze trzeba bedzie w takim wypadku zformatowac nosnik danych na inna obsluge by wspolpracowal z win i macos, to wciaz aktualne ?

#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 05 listopada 2018 - 10:19

Jeśli siostra ma między 7 a 70 lat to da radę, jeśli nie, to proponuję iPada :). Jak zaczyna z komputerami to mac OS nie jest złym pomysłem. Jeśli jednak daje radę Windows, a komputerów nie lubi, to radzę zostać przy windows - kupić jakiegoś zenbooka w tej cenie.

 

Bezpośrednio Mac nie obsłuży nośników sformatowanych w NTFS, ale są programy, które to umożliwiają. Można formatować w exFAT albo FAT i działa. Na mac dostanie Pages, Numbers i Keynote - w zastosowaniach domowych nie potrzebuje Office Microsoftu (mac ładnie czyta i pisze dokumenty office poza ekstremalnie zabagnionymi).



#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 05 listopada 2018 - 12:02

Myślę, że jak nie jest zainteresowana komputerami, to żaden laptop tego nie zmieni. Miałem w domu podobny przypadek i w zasadzie dla tej osoby (też w tym przedziale wiekowym) nie miało znaczenia czy korzystała z MBP Retiny czy ze starego Vaio z ekranem i bebechami ze śmietnika. Dać radę da, ale pewnie nie zmieni to wiele w jej życiu ;)
NTFS Mac chyba jest w stanie tylko odczytać domyślnie, ale jeśli mówimy o jakichś banalnych rzeczach typu prace domowe, to pewnie i FAT32 by wystarczył ;)
iPad nie jest głupią opcją, IMO większa szansa na złapanie zajawki, iWork na iOS powinien jej wystarczyć (a jest w cenie). I w Keynote można zrobić ładniejsze prezentacje. Da się, sam kiedyś zrobiłem kilkadziesiąt slajdów prezentacji na iPhone 5S :D

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 05 listopada 2018 - 19:03

@up, tak jak mówisz - macOS domyślnie tylko odczytuje NTFS. Z pendrive'ami problemu też nie powinno być, bo one raczej domyślnie chodzą w FAT32. Dysk przenośny warto mieć w formacie exFAT - nie dość, że obsługuje go Windows i macOS (no i jeszcze Linux, ale o nim mowy w temacie nie ma), to jeszcze nie ma żadnych ograniczeń odnośnie wielkości wgrywanych plików :).


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych