Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Monitor do nowego MacBooka Pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 kal800

kal800
  • 246 postów
  • SkądGdynia

Napisano 24 października 2018 - 13:24

Hej,

Czas wymienić pczciwego MBA z 2012 na coś aktualniejszego. Wybór padł na nowego MBP 13” z touchbarem. Obecnie pracuję na zewnętrznym Eizo 24” i jestem z niego bardzo zadowolony, natomiast nie wspiera już on rozdzielczości, którą oferuje nowy Macbook, dlatego szukam jego godnego następcy.

Zależy mi na rozdzielczości zbliżonej do Retiny, czyli 4K albo 5K i możliwości ładowania komputera przez USB-C. Wiem, że Apple rekomenduje monitory LG UltraFine, ale nie jestem przekonany po pierwsze czy stosunek ceny do wartości jest adekwatny w tym przypadku, a po drugie czytałem, że są jakieś problemy z tymi urządzeniami.

Czy coś byście mogli mi polecić?

pozdrawiam

Kal

#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 24 października 2018 - 16:42

Ja mogę polecić tańsze LG, nie sprzedawane przez APPLE -  27UD88 lub jego następcę 27UK650. 4K, 60Hz, podłączenie przez USBC z zasilaniem i z gniazdami USBA w monitorze. Jeden z tańszych, ładny i wygodny. Mam ten starszy (teraz to mniej niż 2000), używam ze starszym MBP przez DP i czekam na nowego macbooka by skorzystać z USB C i mieć 60 Hz.

 

Robiłem spory przegląd rynku. Nie ma wielkiego wyboru.



#3 kal800

kal800
  • 246 postów
  • SkądGdynia

Napisano 01 listopada 2018 - 21:06

Ja mogę polecić tańsze LG, nie sprzedawane przez APPLE -  27UD88 lub jego następcę 27UK650. 4K, 60Hz, podłączenie przez USBC z zasilaniem i z gniazdami USBA w monitorze. Jeden z tańszych, ładny i wygodny. Mam ten starszy (teraz to mniej niż 2000), używam ze starszym MBP przez DP i czekam na nowego macbooka by skorzystać z USB C i mieć 60 Hz.
 
Robiłem spory przegląd rynku. Nie ma wielkiego wyboru.


Monitorek zacny, jest też wersja 850 - matryca ta sama, ale z możliwością kalibracji.

Natomiast dziwi mnie, źe nie ma ekranów o rozdzielczości 5k w rozmiarze 27” - jest wspomniany Ultrafine 5k i Illiama w nawet dobrej cenie, ale poza tym raczej nic. Zastanawiam się, czy czasem nie poczekać aż się pojawi więcej monitorów z tą rozdzielczością. Przy 4k i 27” gęstość pikseli to nieco ponad 160 ppi, podczas gdy na samym macbooku 230 ppi. Chyba musiałbym zobaczyć w jakimś sklepie jak to wygląda, czy rzeczywiście jest porównywalne z jakością Retiny...

#4 Forti

Forti
  • 55 postów
  • Płeć:

Napisano 06 listopada 2018 - 10:06

Właśnie się również rozglądam za jakimś monitorem 27". Nie jestem grafikiem, ale mimo wszystko 27" FullHD wyglądało by dziwnie przy macbooku.

 

Jak ma się 2k przy tej rozdzielczości? Ktoś ma jakieś doświadczenia?



#5 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 21:04

Cześć, 

 

Chciałbym się podpiąć pod temat. Obecnie podjąłem decyzję, że zamiast kupować Imaca 27 kupię dobry monitor. 

W grę wchodzą 4k lub 5k. Taki model jak wyżej np. 27UK650. 4K, 60Hz min.  Chcę do takiego monitora podłączyć moje komputery. Mam dwa: mbp 2018 oraz mbp mid 2014 (intel Iris - karta, 8 gb ram). O ile ten z 2018 zakładam będzie świetnie działał, to zastanawiam się jak może działać ten starszy? Oraz czy podłączę go bez problemu? 

A może są jeszcze jakieś inne lepsze monitory. Te za 5 tyś trochę mi się wydają za nadto. Wtedy to już chyba lepiej kupić używanego Imaca. Czy się mylę?

To co będę robił na nim to głównie praca, word, ppt, excel, oraz rozrywka. Zależy mi, aby nie tracić na jakości jaką daje mi Retina :)

Będę wdzięczny za waszą pomoc w tym temacie. 



#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 21:59

Do podobnego monitora LG podłączam MBP 13 2013 - idzie w 30Hz, do wyboru jest 4K i HiDPI FHD, obraz jest śliczny. Co więcej, w tym monitorze chyba (w moim na pewno) można podłączyć dwa komputery na raz i podzielić ekran na pół! 

 

Z rocznika 2014 to 60Hz będzie jeśli to 15 cali, a jak 13 to 30Hz. 

 

Dodam - czy nie wolisz kupić model 850 z usbc, który nowego MBP będzie jednym kablem zasilał, brał wideo i był hubem USB-A? Albo starszy LG 27UD88-W, który ma USB C a jest bardzo dobry i za tę samą kasę?



#7 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 12 grudnia 2018 - 23:32

MBP mam wersję 13" zatem będzie 30Hz. Dla mnie kasa mniej się tutaj liczy. Ważne jest, aby ładnie to wszystko działało bez problemów. Sęk w tym, że mam dwa różne MBP i jak zaczynam drążyć temat to problem większy będzie w stacji dokującej niż w monitorze. Zatem mamy zwycięzcę 850 będzie git. Mógłby ładniej wyglądać :) dzięki 



#8 MrNorbi

MrNorbi
  • 398 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 16 grudnia 2018 - 20:16

 Zatem mamy zwycięzcę 850 będzie git. Mógłby ładniej wyglądać :) dzięki 

Mógłby być cały czarny. Ta srebrna podstawka nie pasuje kolorystycznie do space grey w macbookach, a jak mam dawać 2500 za monitor to wolałbym poszukać już czegoś, co będzie też pasowało do reszty sprzętów :D No chyba, że ktoś wybierze srebrną "klasyczną" wersję maca. Też się rozglądam za czymś ciekawym, ale wybór marny.



#9 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 16 grudnia 2018 - 21:01

MrNorbi, 

Zatem co proponujesz?  Oba maki są niestety srebrne... 



#10 MrNorbi

MrNorbi
  • 398 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 17 grudnia 2018 - 09:20

MrNorbi, 

Zatem co proponujesz?  Oba maki są niestety srebrne... 

No jakbym miał srebrnego to bym brał ten wyżej co polecają, bo ma srebrną podstawkę. Ja po prostu mając kolor space grey musze poszukać czegoś innego, bo zwyczajnie by mnie ta podstawka irytowała. Nic innego srebrnego na biurku nie mam, wszystko czarne, iphone, ipad, albo białe kable :P 



#11 inuictus

inuictus
  • 1 023 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 grudnia 2018 - 23:22

Dołączając do rozmowy, również rozważam zakup monitora do najnowszego MBP 13 i zastanawiam się nad poniższym modelem. Niby nie ma 4K, ale czy jest to aż tak niezbędne? z plusów usb-c. 

 

https://www.x-kom.pl...uz-srebrny.html

 

Wybór trochę podyktowany tym testem/porównaniem:

 

https://www.spidersw...-asus-acer.html


iPhone 12 Pro, MacBook Pro, iPad Air, Apple Watch, AirPods, AppleTV


#12 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 18 grudnia 2018 - 09:24

QHD nie jest złe do pracy. Miałem kilka lat. W przypadku tego monitora zastanów się jednak, jak stawiasz laptopa. Jeśli masz go z otwartą klapą przed monitorem jako drugi ekran, to monitor bez regulacji wysokości ma zwykle dolną krawędź za nisko i ekran laptopa go przysłania. Wszystko oczywiście zależy od wzrostu, wysokości biurka itd, ale ja wiem, że w takim układzie muszę mieć monitor z regulacją albo jakąś podstawkę.

#13 inuictus

inuictus
  • 1 023 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 grudnia 2018 - 16:19

Ja chciałbym zamknąć klapę macbooka, by móc korzystać tylko z monitora - rozumiem że tak można? (może głupie pytanie, ale jeszcze nigdy nie podłączałem monitora) :)

 

A potrzebuję wyłacznie do excela, ogarniania sklepu internetowego, drobnej obróbki zdjęć. 


Użytkownik inuictus edytował ten post 18 grudnia 2018 - 16:20

iPhone 12 Pro, MacBook Pro, iPad Air, Apple Watch, AirPods, AppleTV


#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 18 grudnia 2018 - 16:35

Ja chciałbym zamknąć klapę macbooka, by móc korzystać tylko z monitora - rozumiem że tak można? (może głupie pytanie, ale jeszcze nigdy nie podłączałem monitora) :)

Tak, można. Musisz miec tylko zewnętrzną klawiaturę i mysz (co oczywiste), a także koniecznie (co mniej oczywiste) komputer podłączony do zasilania.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 18 grudnia 2018 - 16:35


#15 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 18 grudnia 2018 - 20:57

Są specjalne podstawki pod zamknięte MBP, pod które podłącza resztę akcesorii.

#16 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 18 grudnia 2018 - 21:14

Są specjalne podstawki pod zamknięte MBP, pod które podłącza resztę akcesoriów.

W przypadku nowych MPB nie są specjalnie potrzebne. Wystarczy mieć monitor z USB-C, który ma wbudowany hub USB. Wtedy komputer podłączasz 1 kablem do monitora a akcesoria do gniazd w monitorze.



#17 inuictus

inuictus
  • 1 023 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 grudnia 2018 - 22:13

Tak, można. Musisz miec tylko zewnętrzną klawiaturę i mysz (co oczywiste), a także koniecznie (co mniej oczywiste) komputer podłączony do zasilania.

 

klawiatura i mysz, to oczywiste, natomiast w kwestii podłączenia do zasilania - w tym przypadku nie wystarczy kabel usb-c połączony z monitorem? 


iPhone 12 Pro, MacBook Pro, iPad Air, Apple Watch, AirPods, AppleTV


#18 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 18 grudnia 2018 - 22:19

klawiatura i mysz, to oczywiste, natomiast w kwestii podłączenia do zasilania - w tym przypadku nie wystarczy kabel usb-c połączony z monitorem?

Jeżeli monitor daje zasilanie przez USB-C, to wystarczy. Po prostu komputer nie może być na zasilaniu bateryjnym, żeby pracować w trybie clamshell.

#19 MrNorbi

MrNorbi
  • 398 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 19 grudnia 2018 - 11:42

Jak już został poruszony ten temat to się podłączę. A czy np. podczas renderingu filmu macbook może pracować na pełnych obrotach zamknięty? Nic sie nie powinno stać?



#20 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 19 grudnia 2018 - 11:44

Jak już został poruszony ten temat to się podłączę. A czy np. podczas renderingu filmu macbook może pracować na pełnych obrotach zamknięty? Nic sie nie powinno stać?

Nic się nie stanie poza jedynie szybszym i mocniejszym throttlingiem. Jeśli zależy Ci na wydajności, pozostaw ekran otwarty.



#21 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 13:17

Panowie,

Na biurku stoi LG 850W. 

Działa to świetnie. Z nowym MBP super. Monitor polecam, ale jak ktoś ma pieniądze to proponuję kupić 32 cale. Będzie większe wow:) 

Ze starszym (2014mid retina) również, ale mam jedną wątpliwość. 

Na monitorze skalowaną rozdzielczość maksymalnie mam 1920x1080. Monitor jest połączony HDMI. 

Czy dobrze rozumiem, że ten model MBP więcej nie wyciągnie czy to może kwestia kabla? 


Użytkownik carlos56 edytował ten post 23 grudnia 2018 - 13:17


#22 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 13:59

(...) 

Ze starszym (2014mid retina) również, ale mam jedną wątpliwość. 

Na monitorze skalowaną rozdzielczość maksymalnie mam 1920x1080. Monitor jest połączony HDMI. 

Czy dobrze rozumiem, że ten model MBP więcej nie wyciągnie czy to może kwestia kabla? 

Mój late 13 też tak działa - można wybrać skalowany 1080 albo drobniutkie 4K - oba przy 30 Hz. Z Display Port tak samo. Nie można mieć np. skalowanego 1440p. Rozumiem, że nowy daje większy wybór - jaki?



#23 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 21:00

Mój late 13 też tak działa - można wybrać skalowany 1080 albo drobniutkie 4K - oba przy 30 Hz. Z Display Port tak samo. Nie można mieć np. skalowanego 1440p. Rozumiem, że nowy daje większy wybór - jaki?

Wybór mam jeden w sumie, pełne 4K. i tu widać pomiędzy nowym a starym różnicę. 



#24 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 22:16

Zaraz, proszę, wyjaśnij. Ja mamten starszy LG 88 i mogę wybrać przy MBC 13 2013 4k (wszystko drobniutkie), 1080 z HDPI ( wszystko jak przy FHD ale super ostre) i skalowane 1080 ( takie same rozmiary elementów, ale miękki obraz). Poza tym jast kilka obniżonych rozdzielczości bez sensu. Połączenie DP, ale przy HDMI jest tak samo.

Przy nowym MBP, a planuję zakup, spodziewałem się przynajmnientego samego, ale z internetu wychodziło, że powinny być inne rozdziałki z HDPI tak, jak na firmowym ekranie laptopa (gdzie wybiera się większe - mniejsze) a nie w punktach. Przewaga nowego to przynajmniej odświeżanie 60 Hz. Nie masz 4 k na MBP z 2014? Może kabel zły?

#25 carlos56

carlos56
  • 45 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 22:57

Zaraz, proszę, wyjaśnij. Ja mamten starszy LG 88 i mogę wybrać przy MBC 13 2013 4k (wszystko drobniutkie), 1080 z HDPI ( wszystko jak przy FHD ale super ostre) i skalowane 1080 ( takie same rozmiary elementów, ale miękki obraz). Poza tym jast kilka obniżonych rozdzielczości bez sensu. Połączenie DP, ale przy HDMI jest tak samo.

Przy nowym MBP, a planuję zakup, spodziewałem się przynajmnientego samego, ale z internetu wychodziło, że powinny być inne rozdziałki z HDPI tak, jak na firmowym ekranie laptopa (gdzie wybiera się większe - mniejsze) a nie w punktach. Przewaga nowego to przynajmniej odświeżanie 60 Hz. Nie masz 4 k na MBP z 2014? Może kabel zły?

Według mnie nie mam 4k. Wiesz ja nie jestem aż tak biegły w te klocki jak Ty, ale jak podłączam z 2018 to nawet nie mam wyboru innego skalowania jak te maksymalne.  Też mnie to trochę dziwi bo wkońcu to retina. czyli powinienem mieć jesli dobrze rozumiem te z specyfikacji: 

  • Rozdzielczość natywna: 2560 na 1600 pikseli (Retina); rozdzielczości skalowane: 1680 na 1050, 1440 na 900 i 1024 na 640 pikseli

A nie mam. Kabel mam ten co dostałem przy monitorze. 


Użytkownik carlos56 edytował ten post 23 grudnia 2018 - 23:06





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych