Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Final Cut Studio 2 a Licencja na MPG2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 20 lutego 2008 - 23:05

Dzisiaj sobie czytam licencję FCS2 i aż mi się nogi miękkie zrobiły. Czy Apple sprzedało mi niepełny produkt przecież wydałem fortunę. Chodzi o 13 punkt "13. Uwagi dotyczące MPEG-2. W zakresie związanym z funkcjonalnością MPEG-2 Oprogramowania Apple mają zastosowanie następujące postanowienia: WSZELKIE UŻYCIE TEGO PRODUKTU W CELU INNYM NIŻ PRYWATNY W SPOSÓB ZGODNY ZE STANDARDEM MPEG-2 W ZAKRESIE KODOWANIA INFORMACJI WIDEO DLA OPAKOWANYCH NOŚNIKÓW, JEST KATEGORYCZNIE ZABRONIONE BEZ LICENCJI OKREŚLONEJ PRZEZ ODPOWIEDNIE PATENTY DOTYCZĄCE MPEG-2. LICENCJA TA JEST DOSTĘPNA W MPEG LA, L.L.C, 250 STEELE STREET, SUITE 300, DENVER, COLORADO 80206" Czy to oznacza że nie mogę wręczyć klientowi 10 płyt DVD ze zmontowanym materiałem bez wnoszenia opłat licencyjnych za MPG2 dla tych amerykańców. Czy da się to po prostu obejść w ten sposób że wręczę płyty nie opakowane :D Jeśli trzeba każdorazowo płacić licencję za MPG2 to po co w ogóle w pakiecie jest DVD Studio. Przecież wiadomo że FCS2 to nie oprogramowanie do prywatnego użytku! O co tu chodzi. Jeśli jest potrzeba wnoszenia licencji to Apple nie informując o tym na opakowaniu oszukało mnie. Przecież wiadomo do czego służy DVD studio, na pewno nie do prywatnego użytku. Jeśli oprogramowanie jest tak drogie to takie coś powinno być wliczone w cenę. A może chodzi tutaj o coś innego ? Gorzej jest z MPG4 itp. Tam to jest masakra. O co chodzi ???

#2 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 20 lutego 2008 - 23:23

kiedys przegladalem kosztorys filmu fabularnego, i jedna z pozycji byla oplata licencyjna dla 'dolby' film prawdopodobnie bedzie montowany w fcs, za kwote tej oplaty moznaby kupic kilka-kilkanascie pakietow fcs- ktorego cena w stosunku do cen produkcji filmowej to jakis zart, slowem, jesli wchodzisz do oficjalnego obiegu/dystrybucji to sie zaczynaja inne koszta-pytanie czy to twoj przypadek

#3 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 00:04

Niby tak. Ale ja tam nie będę cudował z dźwiękiem. Wg. licencji FCS2 mogę cudować jak mi się wymarzy. Nie piszą nic o jakiś dodatkowych opłatach. Mowa jest tylko o MPG2 i MPG4 i to w sposób co najmniej nie jasny. Ale zdziwił mnie ten punkt 13. Może to chodzi o produkcję na większą skalę. Bo ja pracę oddaję i tak na taśmie ewentualnie w plikach ale często klient życzy sobie kilka płyt. I co odmówić mu w takiej sytuacji. Wydaje mi się że można trzymać się w razie czego tego słow "opakowanych" ;) Będę przekazywał płyty nie opakowane :D Ostatnio zdarza się że mam zamówienia wyłącznie na DVD.

#4 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 21 lutego 2008 - 00:08

mysle ze o to powinien sie troszczyc producent, osoba, ktora wprowadza dany produkt do obrotu, ma do niego prawa ty z tego co rozumiem pracujesz na zlecenie producenta-jestes podwykonawca

#5 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 21 lutego 2008 - 00:29

Przecież wiadomo że FCS2 to nie oprogramowanie do prywatnego użytku! O co tu chodzi. Jeśli jest potrzeba wnoszenia licencji to Apple nie informując o tym na opakowaniu oszukało mnie. Przecież wiadomo do czego służy DVD studio, na pewno nie do prywatnego użytku. Jeśli oprogramowanie jest tak drogie to takie coś powinno być wliczone w cenę.
A może chodzi tutaj o coś innego ? Gorzej jest z MPG4 itp. Tam to jest masakra. O co chodzi ???


Mamy dokładnie te same przemyślenia.
Oczywiście też złapało mnie zdziwienie, gdy podczas instalacji moim oczom ukazała się ta notka. Znaczy "Pro", czy do zabawy?:/ Zastanawia mnie, czy chodzi o samo kodowanie, czy w ogóle o użycie gotowych plików m2v?
Mam w użyciu 2 transkodery na Windzie i nie ma nawet słowa o dodatkowej licencji na mpeg-2 - zdziwiłbym się, gdyby było to niedopatrzenie ze strony ich producentów:/

---- Dodano 21-02-2008 o godzinie 02:43 ----
Tutaj troszkę do poczytania, niestety po angielsku, ale jeśli ktoś to potrafi w skrócie przełożyć na język polski to chwała mu z góry;)
http://www.mpegla.co...06-08-17_pr.pdf

#6 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 00:56

Zależy jeszcze jak zinterpretować cel prywatny. Nie wyszczególniono Ja mam prywatną małą firmę a nie wielkie przedsiębiorstwo fabrykę korporację ... Czy te opakowane nośniki nie świadczą o produkcji przemysłowej ?

#7 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 21 lutego 2008 - 01:09

historia jak widac dluga i polega na oplacie za patent i apple negocjuje te oplaty a jak sie nie da to przesuwa na producentow filmow/ sprzetu uzywajacego te technologie

digital-tv.pl - MPEGLA obniża opłaty licencyjne za DVB-T

http://www.krrit.gov...naliza_mpeg.pdf
strona 24

troche historii


14 lutego 2002 [Coś jest źle!!!] [Tłumacz: Artur]
Apple bojkotuje warunki licencji MPEG-4
Apple wstrzymało dystrybucję Quicktime 6.0, najnowszą wersję klienta mediów strumieniowych, w akcie protestu przeciwko warunkom licencyjnym stawianym przez MPEG-LA, domagającym się wnoszenia opłaty licencyjnej za każdą kopię klienta i każde użycie MPEG-4.
Firma twierdzi, że warunki licencji, oznaczające wnoszenie opłat przy każdym odtwarzaniu mediów z sieci, są niedorzeczne. Apple jest skłonny płacić małą opłatę za każdego klienta, lecz dopóki nie zmienią się warunki MPEG-4, nie będzie dystrybuować Quicktime 6.

#8 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 10:20

Przynajmniej wiemy dlaczego QT Pro jest płatny. A ja w takim razie nie zgadzam się na warunki licencji. Nie da się w ten sposób pracować na FCS2. Co za każdym razem jak wypalę kilka płytek DVD dla klienta mam jakimś amerykańcom płacić haracz? Z tego co wiem kwoty są niebotyczne. Jakaś paranoja. Dziwne bo na PC nie ma takich problemów w programach do authoringu DVD.

#9 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 21 lutego 2008 - 10:54

przykro mi, fragment licencji adobe 14.21 "MPEG-2 DISTRIBUTION. The following notice applies to Software containing MPEG-2 import and export functionality: USE OF THIS PRODUCT OTHER THAN CONSUMER PERSONAL USE IN ANY MANNER THAT COMPLIES WITH THE MPEG-2 STANDARD FOR ENCODING VIDEO INFORMATION FOR PACKAGED MEDIA IS EXPRESSLY PROHIBITED WITHOUT A LICENSE UNDER APPLICABLE PATENTS IN THE MPEG-2 PATENT PORTFOLIO, WHICH LICENSE IS AVAILABLE FROM MPEG LA, L.L.C. 250 STEELE STREET, SUITE 300 DENVER, COLORADO 80206." tyle ze caly czas mam wrazenie ze rozpacz jest zbedna bo te oplaty powinien wnosic producent/wydawca chyba ze nim jestes ale mam wrazenie ze caly czas obracamy sie wsrod podwykonawcow

#10 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 11:36

przykro mi, fragment licencji adobe

14.21 "MPEG-2 DISTRIBUTION. The following notice applies to Software containing MPEG-2 import
and export functionality: USE OF THIS PRODUCT OTHER THAN CONSUMER PERSONAL USE IN
ANY MANNER THAT COMPLIES WITH THE MPEG-2 STANDARD FOR ENCODING VIDEO
INFORMATION FOR PACKAGED MEDIA IS EXPRESSLY PROHIBITED WITHOUT A LICENSE
UNDER APPLICABLE PATENTS IN THE MPEG-2 PATENT PORTFOLIO, WHICH LICENSE IS
AVAILABLE FROM MPEG LA, L.L.C. 250 STEELE STREET, SUITE 300 DENVER, COLORADO
80206."


tyle ze caly czas mam wrazenie ze rozpacz jest zbedna bo te oplaty powinien wnosic producent/wydawca
chyba ze nim jestes ale mam wrazenie ze caly czas obracamy sie wsrod podwykonawcow


Jeśli mam zamówienie na zmontowanie reportażu klient życzy sobie produkt finalny na kasecie i DVD. Przy czym zawsze to jest przynajmniej 20 szt. DVD. W takim przypadku to co jest tam napisane odnosi się do mnie bo wypalam te płytki w celach nie prywatnych. Nie wypalę ich przecież za darmo. Authoring DVD trochę trwa.
Jak trafi mi się wesele to wypalam kilkadziesiąt sztuk drukuję okładki. Zdarzało mi się że zamawiać płyty w tłoczni dla klienta przy czym fizycznie dokonywał tego klient. Choć to było dawno gdy authoring robiłem na blaszaku pod Ulead DVD Workshop gdzie w licencji nie było takich kwiatków.
Zadzwoniłem do Apple w tej sprawie. Czekam na oddzwonienie.

#11 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 21 lutego 2008 - 11:46

Zadzwoniłem do Apple w tej sprawie. Czekam na oddzwonienie.


Czekamy na relacje ;)

#12 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 21 lutego 2008 - 12:59

Choć to było dawno gdy authoring robiłem na blaszaku pod Ulead DVD Workshop gdzie w licencji nie było takich kwiatków.
.


watpie aby podlegali innym prawom
pozycja 1212
MPEG LA

#13 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 13:13

watpie aby podlegali innym prawom
pozycja 1212
MPEG LA


Ale na stronie tej mafii od MPEG2 :D napisali że zasady licencjonowania negocjują z każdym producentem osobno...

#14 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 21 lutego 2008 - 13:37

nie ma sensu sie licytowac, dodam tylko ze na stronie corela ktory jest chyba wlascicielem ulead'a, jest ta sama formulka o mpeg-2 wracam do meritum, w moim rozumieniu ty nie jestes producentem to twoi klienci wprowadzaja dostarczony przez ciebie nosnik do obrotu, oni za niego odpowiadaja i ewentualnie maja zysk wiec na nich ciazy obowiazek dopiecia spraw licencyjnych, o tym dolby wspomnialem jako o przykladzie, przeciez nie placi tej licencji studio w ktorym zakodowano dzwiek tylko producent filmu ktory wprowadza go do oficjalnej dystrybucji tak ja to rozumiem

#15 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 21 lutego 2008 - 13:40

wracam do meritum, w moim rozumieniu ty nie jestes producentem
to twoi klienci wprowadzaja dostarczony przez ciebie nosnik do obrotu, oni za niego odpowiadaja i ewentualnie maja zysk wiec na nich ciazy obowiazek dopiecia spraw licencyjnych,
o tym dolby wspomnialem jako o przykladzie, przeciez nie placi tej licencji studio w ktorym zakodowano dzwiek tylko producent filmu ktory wprowadza go do oficjalnej dystrybucji
tak ja to rozumiem


Zgadzam się całkowicie, a przynajmniej mam nadzieję, że tak to właśnie wygląda ;)

#16 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 13:53

Tak bym to chciał zinterpretować. Fakt przekazuję pakiet płyt DVD klientowi i on dalej nimi rozporządza, sprzedaje albo rozdaje ...

W licencji iLife przynajmniej w wersji 6 nie ma ani słowa o MPEG2. Żadnych ograniczeń. A przecież iDVD kompresuje do MPEG2... Jest za to o wiele więcej ograniczeń co do MPEG4

---- Dodano 21-02-2008 o godzinie 15:55 ----
No i d...a. Zadzwonili do mnie z Apple. Produkcja DVD z FCS2 według licencji zawartej w tym programie służy wyłącznie do celów osobistych - domowych. Nie można przekazać płyty wyprodukowanej w DVD Studio Pro zleceniodawcy. Można jemu jedynie z niej zaprezentować efekt pracy. Takie jest stanowisko Apple Europa!
Jedyna droga to kupienie licencji na MPEG2 na każdą płytę którą wyprodukujemy. Ale to już są koszty tysięcy dolarów ...

#17 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 21 lutego 2008 - 17:44

No i d...a. Zadzwonili do mnie z Apple. Produkcja DVD z FCS2 według licencji zawartej w tym programie służy wyłącznie do celów osobistych - domowych. Nie można przekazać płyty wyprodukowanej w DVD Studio Pro zleceniodawcy. Można jemu jedynie z niej zaprezentować efekt pracy. Takie jest stanowisko Apple Europa!
Jedyna droga to kupienie licencji na MPEG2 na każdą płytę którą wyprodukujemy. Ale to już są koszty tysięcy dolarów ...


To mogliby zmienić nazwę z DVD Studio Pro na Easy DVD Studio, lub DVD Home Studio.
No dobra, ale to jakie są konkretne koszta wyprodukowania jednej sztuki mastera?

---- Dodano 21-02-2008 o godzinie 19:55 ----
Poza tym, MarcinieWitku - czuj się zaszczycony, jesteś MEGA-SNOBEM - wydałeś 5 i pół kloca na zestaw do zabawy:D
Zresztą ja też...

#18 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 17:56

To mogliby zmienić nazwę z DVD Studio Pro na Easy DVD Studio, lub DVD Home Studio.
No dobra, ale to jakie są konkretne koszta wyprodukowania jednej sztuki mastera?


Piszą że trzeba się do nich się zgłosić i indywidualnie negocjować. Trochę jest w linku do PDF który mi podałeś. Kiedyś na jakimś forum czytałem że to koszty kilku tysięcy dolarów przy nakładzie kilkadziesiąt sztuk. Nie myślałem że to będzie dotyczyć też takiej sytuacji.
Poza tym kontaktować się i gadać z jakimiś amerykańcami - dziękuję :P

---- Dodano 21-02-2008 o godzinie 18:00 ----

To mogliby zmienić nazwę z DVD Studio Pro na Easy DVD Studio, lub DVD Home Studio.
No dobra, ale to jakie są konkretne koszta wyprodukowania jednej sztuki mastera?

---- Dodano 21-02-2008 o godzinie 19:55 ----
Poza tym, MarcinieWitku - czuj się zaszczycony, jesteś MEGA-SNOBEM - wydałeś 5 i pół kloca na zestaw do zabawy:D
Zresztą ja też...


http://www.myapple.p...ead.php?t=59536

Wątpię że to dadzą jako news. Poniosło mnie. Snobów często ponosi :D :D :D

#19 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 21 lutego 2008 - 18:44

Wątpię że to dadzą jako news. Poniosło mnie. Snobów często ponosi :D :D :D


Hmm, no nie dziwię się, to "trochę" wywraca życie do góry nogami ;)
Sam rozważam przerzucić się na szydełkowanie, może ktoś chce szalik na nagły atak spóźnionej zimy?
Cena? - no... hmm..., możemy się dogadać...:D

Nie no, tak na poważnie to ja jestem przerażony tym, co tu czytam, przydałaby się jakaś ekspertyza prawna, po polsku.

#20 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 21 lutego 2008 - 18:55

Pani z Apple inc. obiecała mi że porozmawia w tej sprawie z prawnikami Apple. Dostałem od niej prywatnego ;) ekskluzywnego :D e-maila. Za kilka dni napiszę do niej. Dzisiaj rozmawiała ze specjalistami od licencji Apple i tyle mi powiedziała co napisałem :( Może i nie ma się czym przejmować ale za kilka miesięcy będę przygotowywał mastera który pójdzie do szerszej dystrybucji a wtedy ktoś może węszyć gdzie był przygotowany. Poza tym co to za master. Fakt zmontowany materiał który miał pójść na coś poważnego dostarczałem i tak na taśmie. Potem cały authoring wykonywała wytwórnia. Nie oszukujmy się bez specjalnej nagrywarki nie przygotuję prawdziwego mastera. Z resztą nie wiem czy takie nagrywarki obsługuje DVD Studio. Ale na litość Boską. Drogie Apple!!! Właśnie dla DVD Studio Pro przeniosłem się z FCE na FCS. Gdybym wiedział wcześniej co będzie dokupił bym do FCE kilka pluginów i bym miał to co potrzebowałem od FCS oprócz DVD Studio Pro ... A DVD klepał bym w iDVD które co ciekawe nie ma takich głupot w licencji a przecież też kompresuje do mpeg2 !

#21 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 22 lutego 2008 - 00:38

wyglada naa to ze warto zapytac jak sobie z tym radza zawodowcy czyli firmy producenckie i authoringowe jak mi sie uda to zapytam w firmie ktora wiem ze placi licencje np. za te dolby i wiem ze tez pracuje na fcs full legal i praca na makach,

#22 kanonart

kanonart
  • 6 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lutego 2008 - 21:05

Jeśli trzeba każdorazowo płacić licencję za MPG2 to po co w ogóle w pakiecie jest DVD Studio.


Ciekaw jestem Waszej opinii o takiej oto sytuacji. Ja przygotowuje pliki MPEG2 na PC-cie w czasie rzeczywistym za pomocą dekodera sprzętowego znajdującego się karcie Pinnacle DVD2000, za którą nie tak dawno zapłaciłem 18.000PLN. Kupując ją nie było żadnej mowy o płaceniu przeze mnie licencji za MPEG2!!! I tak przez kilka lat w ten sposób trochę filmów DVD na rynku sie ukazało. Niedawno kupiłem Maca Pro i FCS2 aby m.in. mieć możliwość legalnego, profesjonalnego authoringu w DVD Studio Pro, który widzi przygotowane na PC pliki MP2. Czy nie używając dekoderów softwarowych z pakietu FCS2 obowiązują mnie też warunki licencji w punkcie dotyczącym MPEG2?
A wogóle to jakaś paranoja. To producent powinien opłacać wszelkie opłaty licencyjne w zaleznosci od projektu, nakładu i.t.p. :)

#23 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 22 lutego 2008 - 21:58

Moja opinia jest taka, że wszystko wskazuje na to, iż w świetle prawa mamy wspaniały zestaw do zabawy:/ Czekam na opinię prawnika w tej sprawie, także na wiadomości od współuczestniczących w tej dyskusji. Ja też nie używam FCS2 do kodowania/dekodowania - po prostu do celów kodowania mpeg-2 jest dramatycznie wolny i zwyczajnie kiepski. Heh, co ciekawe, ale w licencji ogólnej FCS2, tak jak i Soundtracka Pro i DVD Studio Pro nie ma mowy o Dolby.

#24 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 23 lutego 2008 - 00:37

Ciekaw jestem Waszej opinii o takiej oto sytuacji. Ja przygotowuje pliki MPEG2 na PC-cie w czasie rzeczywistym za pomocą dekodera sprzętowego znajdującego się karcie Pinnacle DVD2000, za którą nie tak dawno zapłaciłem 18.000PLN. Kupując ją nie było żadnej mowy o płaceniu przeze mnie licencji za MPEG2!!! I tak przez kilka lat w ten sposób trochę filmów DVD na rynku sie ukazało. Niedawno kupiłem Maca Pro i FCS2 aby m.in. mieć możliwość legalnego, profesjonalnego authoringu w DVD Studio Pro, który widzi przygotowane na PC pliki MP2. Czy nie używając dekoderów softwarowych z pakietu FCS2 obowiązują mnie też warunki licencji w punkcie dotyczącym MPEG2?
A wogóle to jakaś paranoja. To producent powinien opłacać wszelkie opłaty licencyjne w zaleznosci od projektu, nakładu i.t.p. :)


Nie ważne czym przygotujesz MPEG2. Tak naprawdę robiąc to sprzętowo wykorzystujesz i tak oprogramowanie wgrane w rom na karcie. Właściciel patentu na MPEG2 każe sobie płacić za każdy plik który stworzysz w tym formacie i będziesz go chciał sprzedać w formie płyty albo dać klientowi jako dodatek do zmontowanego materiału. Nie ważne czy będzie to kompresja sprzętowa czy typowo softwarowa oni to tak samo liczą.
Podobne sentencje w licencji mają AdobePremiere Pro i Encore, Liquid Edition. Ale najzabawniejsze jest to że w licencji iDVD nie ma ani słowa na ten temat.

---- Dodano 23-02-2008 o godzinie 00:46 ----
A i bym zapomniał o najważniejszym. Z tego co mi wiadomo w UE nie obowiązują patenty na oprogramowanie (obowiązują tylko w USA) ciekawe czy to można by w jakikolwiek sposób pod tą sprawę podpiąć. Choć wątpię.

#25 darekmil

darekmil
  • 757 postów
  • SkądWarszawa PL

Napisano 23 lutego 2008 - 00:53

Ale najzabawniejsze jest to że w licencji iDVD nie ma ani słowa na ten temat.


Jak i również to, że oba te programy formalnie służą do domowego użytku, przynajmniej w polskich realiach finansowych;)
Rożnica jest tylko taka, że za jeden płacisz, a drugi dostajesz ze sprzętem gratis;)
Pozostaje pytanie ilu użytkowników w Polsce DVDSP zarabia na nim z wykupioną licencją na mpeg-2 i czy to jest w ogóle opłacalne, wiem że większe firmy authoringowe jadą na Sonic Scenarist(PC).
Więc czy to w Polsce nie jest tak, że taka sztuka dla sztuki troszkę - kup (niby) profesjonalny produkt, a że nie będzie Cię stać, żeby go komercyjnie wykorzystać to już twoja sprawa;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych