Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Ciekawostki znalezione w nowym systemie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 września 2018 - 20:21

W tym wątku dzielmy się ciekawostkami, funkcjami trochę mniej oczywistymi niż 'ojej, dodali ciemny tryb! - czymś, co nie było pokazane podczas prezentacji, a znaleźliście podczas codziennego użytkowania.
UWAGA: bzdurne posty o niczym ważnym będą kasowane bez słowa.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#2 fatum11

fatum11
  • 275 postów

Napisano 24 września 2018 - 21:16

Przydatne może być poczytanie o nowych opcjach createinstallmedia, szczególnie przydatne dla czyściochów. Nie chce wklejać linków bo nie chce mi się studiować regulaminu czy można czy nie z konkurencji. 


  • makemymind lubi to

#3 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 24 września 2018 - 21:47

Można, pokaż.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#4 fatum11

fatum11
  • 275 postów

Napisano 25 września 2018 - 05:29

Zmieniły się parametry w createinstallmedia.

 

Tutaj to opisano przykładowo http://www.idownload...-installer-usb/


  • ftpd lubi to

#5 fatum11

fatum11
  • 275 postów

Napisano 25 września 2018 - 13:00

Rozmawiałem już o tym ale jakoś nie jestem przekonany, że ta opcja była w HS.

Wciskając głośnomówiący w iPhonie pojawia się do wyboru także Macbook i można przełączyć rozmowę, powtarzając zabieg można wrócić na głośnomówiący czy do zwykłej rozmowy. Przynajmniej dla mnie bardzo przydatne, prowadzę czasem max długie rozmowy i po wyjściu z BT w aucie i odpaleniu MBP sympatycznie się przełączyć a nie szukać plastra aby słuchawkę przykleić do głowy i mieć wolne ręce.



#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 25 września 2018 - 15:28

Mnie zachwyciło automatyczne przenoszenie kodu z SMSów z banku na stronę w Safari na Mac. Działa tak szybko, że kod pojawia się równocześnie z dźwiękiem SMS na telefonie. Nie trzeba przepisawać tylko kliknąć, by sam wpisał.

 

Liczyłem jednak na poprawę zabezpieczenia haseł - tak jak iOS12 prosi o touch ID zanim poda hasło, tak Mac wpisuje hasła od razu (jak jest odblokowany).



#7 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2018 - 15:36

W iOS 12 też jest to "przenoszenie". Chyba najlepsza opcja w nowych systemach. 


  • makemymind lubi to

#8 Szaden

Szaden
  • 252 postów

Napisano 28 września 2018 - 00:24

Ciekawostką było to, że przy instalacji (na czysto) system poprosił mnie o zdefiniowanie skróconego hasła bezpieczeństwa (nie wiem jak to się fachowo nazywa), które służy np: do wyświetlania informacji z Pęku Kluczy albo usuwania programów z folderu aplikacje. 

Do tej pory domyślnie było to hasło do Apple ID i musiałem je osobno zmieniać w ustawieniach na skrócone - jak dla mnie miła odmiana.

 

UWAGA: bzdurne posty o niczym ważnym będą kasowane bez słowa.

Proponuję żeby strona miała opcję automatycznego powiadamiania użytkowników o tym, że ich post został skasowany :)


Użytkownik Szaden edytował ten post 28 września 2018 - 00:29


#9 chrobro

chrobro
  • 168 postów
  • Skądzachodniopomorskie

Napisano 28 września 2018 - 00:39

W iOS 12 też jest to "przenoszenie". Chyba najlepsza opcja w nowych systemach. 

Fajna sprawa, jak to aktywować?



#10 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 28 września 2018 - 18:15

chyba zauważyłam jedną dość nie miłą zmianę... mianowicie wydaje mi się, ze zmienili ustawienia fabryczne gładzika... otóż żeby otworzyć jakiś link trzeba mocniej nacisnąć gładzik (kliknąć w niego). Na szczęście w ustawieniach można to zmienić. Moim zdaniem delikatne muśnięcia gładzika są fajniejsze niż konieczność klikania w niego jak w myszkę... 


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#11 Szaden

Szaden
  • 252 postów

Napisano 29 września 2018 - 12:38

otóż żeby otworzyć jakiś link trzeba mocniej nacisnąć gładzik (kliknąć w niego). Na szczęście w ustawieniach można to zmienić. 

Za każdym razem w nowym systemie domyślnie ustawiają ci, że musisz kliknąć w gładzik i zmieniają kierunek przewijania na naturalny oraz wyłączają przeciąganie trzema palcami...

 

i za każdym razem (nawet jak robisz aktualizację) musisz zmieniać te trzy rzeczy w ustawieniach - Apple jest uparte i forsuje udogodnienia, których nikt nie chce :)


Użytkownik Szaden edytował ten post 29 września 2018 - 12:39


#12 dyndas

dyndas
  • 4 424 postów

Napisano 29 września 2018 - 18:31

 

i za każdym razem (nawet jak robisz aktualizację) musisz zmieniać te trzy rzeczy w ustawieniach - Apple jest uparte i forsuje udogodnienia, których nikt nie chce :)

zrobiłem aktualizację i wszystko było tak, jak przed nią. Nic nie poprawiałem ani teraz ani przy wcześniejszych... 


  • 6c1fb0760d lubi to

#13 czesiekwiesiek

czesiekwiesiek
  • 1 089 postów

Napisano 29 września 2018 - 21:16

U mnie też nigdy się nic nie zerowało do ustawień domyślnych samo z siebie.


Macbook Air M1 512/16, iPhone 12 mini, ​AirPods 2, Apple Watch Series 3


#14 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2018 - 23:18

Bo nic się nie zeruje przy normalnej aktualizacji.

 

Tylko przy instalacji "na czysto", co jest dość oczywiste - takie są domyślne parametry. Coś Apple musiało ustawić przecież. A że dużo ludzi to zmienia, to już inna sprawa.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 29 września 2018 - 23:32

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#15 chrobro

chrobro
  • 168 postów
  • Skądzachodniopomorskie

Napisano 30 września 2018 - 21:29

Mnie zachwyciło automatyczne przenoszenie kodu z SMSów z banku na stronę w Safari na Mac. Działa tak szybko, że kod pojawia się równocześnie z dźwiękiem SMS na telefonie. Nie trzeba przepisawać tylko kliknąć, by sam wpisał.

 

Liczyłem jednak na poprawę zabezpieczenia haseł - tak jak iOS12 prosi o touch ID zanim poda hasło, tak Mac wpisuje hasła od razu (jak jest odblokowany).

 

Proszę o wyjaśnienie jak to aktywować, nie mogę odnaleźć takich ustawień.



#16 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 30 września 2018 - 21:58

Nic nie ustawiałem, może to jednak zależeć od strony banku. No i wiadomości muszą się synchronizować przez chmurę a to się ustawia.
  • chrobro lubi to

#17 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 października 2018 - 14:21

Fajna sprawa, jak to aktywować?


Nic nie musisz robić. Wystarczy, że w aktywujesz pole do wpisani kodu i system automatycznie zapyta o skopiowanie. Oczywiście musisz mieć włączoną synchronizację Wiadomości z telefonem.
  • chrobro lubi to

#18 fatum11

fatum11
  • 275 postów

Napisano 04 października 2018 - 16:45

Zrobiłem reset PRAM i ciekawostka, bug powodujący 2-3 przestoje w safari gdy odtwarzane jest video dalej ma się dobrze.



#19 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 05 października 2018 - 22:20

Fajnie, ale bugi to nie ciekawostki, usterki występujące sporadycznie u niektórych też nimi nie są, a tym bardziej nie są nimi prośby o podrzucenie obrazu starszego OS. Jeszcze kilka takich ciekawostek skończy się tym, że ftpd zwinie ten kram. A szkoda by było, bo może ktoś ma naprawdę coś wartościowego (mimo że zmian w aktualnym macOS na pierwszy rzut oka nie za wiele).
 
O własnych problemach dotyczących systemu operacyjnego proszę pisać w odpowiednich do tego miejscach.
 
On-topic: Automator chyba nie został tak jeszcze zupełnie zapajęczyniony przez Apple, jak by na to mogło wskazywać odejście Sala Soghoiana. W Mojave dodano możliwość zachowania kolejek Automatora jako "szybkich czynności" (tak jakby młodszy brat i następca usług). Można sobie wybrać ikonę, kolor itd. i używać bezpośrednio z poziomu Findera. Możliwości są niemal nieograniczone, bo przecież w kolejki można wplatać AppleScript i shell script, a po gotowce i sugestie odsyłam, m. in. do strony stworzonej przez wspomnianego powyżej.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#20 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 października 2018 - 00:07

Tak jak cronopioverde napisał, poczyściłem wątek z bzdur usera szaden typu 'ojej gdzie instalka' albo 'nie rozumiem, czym różni się zamknięcie okna od zamknięcia aplikacji, a twierdzę, że to bug systemu'. To NIE są ciekawostki. Ciekawostka to to o 'skróconym haśle', chociaż pewnie to po prostu hasło usera lokalnego, ale nie mam jak sprawdzić - nie chcę logować się do systemu hasłem do icloud, dwa osobne to zawsze bezpieczniej.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#21 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 07 października 2018 - 20:44

Czy nagrywanie ekranu (CMD+Shift+5) może być wzbogacone dźwiękami systemowymi (bez instalowania specjalnych wtyczek)?


Komputer: MBP 13" || Telefon/odtwarzacz: iPhone 7  || Odtwarzacz: iPod 8GB (czarny) 2G


#22 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 października 2018 - 23:53

To nie jest wątek do zadawania pytań.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#23 Szaden

Szaden
  • 252 postów

Napisano 09 października 2018 - 22:26

ftpd, tak chodziło mi o hasło usera lokalnego - teraz system pozwala je zdefiniować już podczas instalacji, a wcześniej chyba było to możliwe dopiero w ustawieniach, po jej zakończeniu.

 

I nie pomyliłem zamykania okien z zamykaniem aplikacji, nie jestem aż taki głupi :D jak zasłużyłem, to daj mi warna, zamiast publicznie mnie ośmieszać :P

 

Ostatnia rzecz, zniknięcie starszych wersji OS X z konta Mac App Store, to nie bug tylko ficzer, także moim zdaniem miejsce tej informacji jest w tym wątku. I jednak nie zniknęły, tylko zostały ukryte. Wystarczy wejść w swoje konto / pokaż informacje / rzeczy ukryte / zarządzaj i tam powinny być starsze wersje systemu oraz pobrane kiedyś  przez nas programy, które zostały np: wycofane z Mac App Store


Użytkownik Szaden edytował ten post 09 października 2018 - 22:50


#24 maciek000

maciek000
  • 12 postów

Napisano 04 grudnia 2018 - 20:56

Cieszy mnie to że po upgradzie zachowane zostały również poprzednie konfiguracje, głównie zależało mi na php i apachu (plus pomniejsze rzeczy), chyba bym nie doszedł co jak miałem skonfigurowane ;-).


M.


#25 sportpoz1

sportpoz1
  • 161 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 lutego 2019 - 12:25

Przenoszenie kodów z sms jest super, ale mam wrażenie, że wcześniej działało to lepiej - tzn. teraz kiedy przesunę stronę w górę lub w dół to okno z podpowiedzią nie zmienia swojego położenia. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych