Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook air na studia informatyczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 SirKeram

SirKeram
  • 6 postów

Napisano 18 września 2018 - 19:38

1. Czy wogule warto kupować macbooka na studia, czy nie lepiej czegoś z windows?

2. Czy na 1 rok studiów warto kupić macbook air czy poczekać aż wyjdą odświeżone?

3. Na studia starczy 128 gb czy lepiej kupić 256 gb?



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 18 września 2018 - 19:51

1. Czy wspacjaogóle warto kupować macbooka na studia, czy nie lepiej czegoś z windows?

2. Czy na 1 rok studiów warto kupić macbook air czy poczekać aż wyjdą odświeżone?

3. Na studia starczy 128 gb czy lepiej kupić 256 gb?

1. Pro byłby lepszy ale zdaję sobie sprawę, jak wyglądają studenckie finanse. ;-)

2. Nie ma żadnej pewności, że ta linia jeszcze kiedyś zostanie odświeżona. Są tylko plotki.

3. 128GB to bardzo mało. Z drugiej strony Air z 256GB niebezpiecznie zbliża się cenowo do podstawowego Pro. Jeśli planujesz stawiać maszyny wirtualne (a może być taka konieczność), to może się zrobić krucho z miejscem.

 

Ps. Zrobić w jednym wyrazie 2 błędy - szacun. ;-)


  • sevecc lubi to

#3 SirKeram

SirKeram
  • 6 postów

Napisano 18 września 2018 - 20:10

Pisałem na szybko ;(, dzięki za inforamcje.



#4 Janusz MB

Janusz MB
  • 851 postów

Napisano 18 września 2018 - 20:37

Nawet bez wirtualek przy tendencji do puchnięcia mac OS 128 będzie mało.

 

60 GB free z 256 i żadnych filmów, muzyki, gier na dysku. Office, zestaw JetBrains, 40 GB wirtualek w terbach konsolowych (nigdy bym nie przypuszczał, że one takie wielkie - można usuwać i wgrywać więc ostatecznie na semestr możesz mieć 1/5 z tego, reszta na zewnętrznym dysku)

 

Od wielkiej biedy pomieścisz się na 128 ale to będzie jak iPhone w 2018 roku i iOS 11/12 w wersji 16 GB.

 

Chyba, że zainstalujesz np. OS X Mavericks albo Mountain Lion (mój macbook był fabrycznie z Mavericks i sam system był mało dyskożerny w porównaniu do mac OS Sierra).



#5 SirKeram

SirKeram
  • 6 postów

Napisano 18 września 2018 - 20:46

no to na pewno będę musiał się nastawić na 256gb


Użytkownik SirKeram edytował ten post 18 września 2018 - 20:47


#6 Janusz MB

Janusz MB
  • 851 postów

Napisano 18 września 2018 - 20:54

Nie musisz, stary OS X jest naprawdę porządny i nikt nie każe ci instalować mac OS.

Miej świadomość, że albo najnowsze wersje to musowo 256 albo spokojnie coś starszego i 128 wystarczy

 

Choć z drugiej strony, czy nie lepiej porządny laptop bez systemu i Linux? Air i tak nie ma ekranu Retina więc dobry laptop PC będzie w tej samej cenie jak nie tańszy a technicznie dużo lepszy. Air dawno nie był już odświeżany, być może ta linia już jest odstawiona na bocznicę tylko Tim Cook jeszcze tego nie ogłosił na scenie.

 

MB Pro nawet z 2013 roku to nadal bardzo dobry sprzęt natomiast Air nie nie bardzo. Owszem, system mas OS jest OK, a kiedy masz iPhone to już 200% frajdy ale wtedy bez 256 GB HDD nie da rady.

 

PS

NA tych studiach o ile nie pójdziesz we front-end i grafikę, to 95% czasu będziesz myśleć, siedzieć z kartką i długopisem, a finalne 5% spędzisz przy laptopie tak, że będziesz odczuwać, że jest on szybki i wydajny albo jednak stary i wolny.


Użytkownik Janusz MB edytował ten post 18 września 2018 - 20:55


#7 SirKeram

SirKeram
  • 6 postów

Napisano 18 września 2018 - 20:59

Właśnie macbooka chciałem kupić głównie przez mac os, mi tam retina nie jest aż tak potrzebna, a nie chciałem kupować używanych macbook pro, ponieważ wole mieć pewność, że nikt nie reanimował jakieś trupa, a na studiach bym szedł w jakieś programowanie backend czy pisanie aplikacji mobilnych.


Użytkownik SirKeram edytował ten post 18 września 2018 - 21:01


#8 Janusz MB

Janusz MB
  • 851 postów

Napisano 18 września 2018 - 21:05

No to 8 GB RAM i 256 GB HDD

 

Te 8 GB konieczne, ze 128 GB HDD pomęczysz się z pendrivem, chmurą i dasz radę. 

Na 4GB RAM nie stawiaj mac OS.

Tylko bez przesady, w 16 GB RAM nie daj się wkręcić jak nie masz kasy, 8 GB spokojnie do twoich zastosowań wystarczy,



#9 SirKeram

SirKeram
  • 6 postów

Napisano 18 września 2018 - 21:15

Masz na myśli macbook air czy używany macbook pro (wolałbym nie), a może jednak liczyć na to, że odświeżą air, o nowsze procki?


Użytkownik SirKeram edytował ten post 18 września 2018 - 21:17


#10 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 18 września 2018 - 21:19

Trudno mi sobie wyobrazić studia informatyczne z samym OS X. Na pewno znajda się jakieś narzędzia, które będą wymagały Windows lub linuxa. Ale na Macu zainstalujesz inne systemy łatwiej niż OSX na nie-Macu. Z uwagi na możliwą instalację więcej niż jednego systemu odradzam 128GB.
Porozmawiaj ze studentami starszych lat. Może się okazać, że OSX przyda się tylko do celów prywatnych, że w ramach ćwiczeń i laboratoriów nie użyjesz swojego maca . Wtedy taniej dostaniesz mocniejszy laptop PC
Na nowe procki to sam czekam, ale za 3600pln to już nie będzie.

#11 Janusz MB

Janusz MB
  • 851 postów

Napisano 18 września 2018 - 21:24

Trudno mi sobie wyobrazić studia informatyczne z samym OS X. Na pewno znajda się jakieś narzędzia, które będą wymagały Windows lub linuxa

 

1. Przecież mac OS to UNIX

2. Jak nie pójdzie się w platformę Microsoft to Windows nie jest potrzebny. Jak idzie się w rodzinę .NET to tylko Windows.



#12 kubaht

kubaht
  • 22 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 września 2018 - 10:00

To nie tylko niestety jest kwestia pójścia w którąś stronę, ale też studiów. Ja akurat studiowałem na Politechnice Śląskiej i tam nie było .NET, nie było też żadnych specjalistycznych (lub przestarzałych) rzeczy, których nie dałoby rady ogarnąć na Macu. Ale są różne studia. Natomiast w razie czego można zawsze postawić wirtualkę i da radę.

 

Osobiście korzystałem wcześniej z MacBooka Pro 2015, teraz mam MacBooka Air i jestem bardzo zadowolony z niego. Na studia spokojnie wystarczy moim zdaniem, z tym, że przemyślałbym faktycznie ten dysk 256gb. 


 MacBook Pro 13" 2015 ♦  iPhone XR ♦  iPad Pro 10.5" ♦  Apple Watch Series 2


#13 cfcrobbie

cfcrobbie
  • 225 postów
  • SkądŁódź

Napisano 19 września 2018 - 10:21

Dysk 256 to minimum na studia informatyczne. W sumie w ogolnie nie warto pchać się w 128. Ja niestety w czasie studiów miałem aira z 128 i brakowało mi tej pamięci. Musiałem kombinować z dyskami zewnętrznymi. Jeśli chodzi o oprogramowanie to dużo jest odpowiedników na maka wiec z tym luz. Problemy się zaczynaja jak musisz użyć czegoś co jest tylko na windowsie. Dlatego musisz mieć zawsze w zanadrzu postawionego windowsa. Nawet wirtualna maszyna da radę. Sam na takiej robiłem SQL-owe ćwiczenia bo nie było opcji zrobienia tego na OS X. Także nie widzę problemu z makiem na studiach ale pod warunkiem ze masz na nim zainstalowanego lub w postaci wirtualnej maszyny -winodwsa

  MBP13'' 2020  M1/16GB/256GB Space Grey ,   IPHONE 12 Pro 128 GB Space Grey,    APPLE WATCH Series 5 44mm + LTE Space Grey


#14 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 19 września 2018 - 18:58

Na moich studiach, to trzeba by było mieć komputer RIAD :). Ja bym polecał Aira na studia w każdym kierunku poza informatyką (oraz takimi kierunkami, gdzie komputer służy nie tylko do notatek), chyba, że ktoś chce się specjalizować w ekosystemie Apple. Jest tyle solidnych komputerów o lepszym stosunku wydajności do ceny... Apple to przyjazny system w którym trudno się zgubić i ładne urządzenia.
Za cenę Aira 256GB u konkurencji dostaniesz 16GB RAM, 4 rdzenie intela 8g i dysk dyskami 256ssd plus 1000hd. Szczególnie jeśli kupisz komputer bez Windows, a postawisz linuxa. Volstro 5471, Zenbook 410 czy ThinkPad e480. I koło tysiąca zostanie w kieszeni.

Szczerze jednak przyznam, że choć tak radzę to sam czekam na następcę Aira :).

#15 AjTee

AjTee
  • 251 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 19 września 2018 - 19:17

Na x-kom.pl masz promocje, Maka Pro możesz mieć już za 5100


 MacBook Pro 14,2" (2021) (M1 Pro 10 cores CPU 16 cores GPU)   AirPods Max  iPhone 14 Pro Max 512 GB Deep Purple 

 Apple Watch S7 45mm  iPad Air 4 256 GB  Apple AirPods Pro  Apple TV 4K  Magic Mouse White


#16 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 19 września 2018 - 19:54

Z jakim dyskiem?

#17 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 20 września 2018 - 07:12

Na x-kom.pl masz promocje, Maka Pro możesz mieć już za 5100

To jest Mac Pro https://www.apple.co...buy-mac/mac-pro



#18 Bakatora

Bakatora
  • 1 postów

Napisano 21 stycznia 2019 - 20:15

Podgrzewam stary temat. Sądzcie, że Macbook Air 2018 z 8GB/256GB dałby radę na owych studiach? 



#19 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 22 stycznia 2019 - 03:34

Jak ty dasz radę to i on da.


  • lousylucky lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych