Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac - zawiesza system podczas zapisywania na serwer plików działający pod Windows


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 30 stycznia 2018 - 13:50

Witam,

 

Kupiono mi do pracy iMaca. I teraz:

 

  1. Po podłączeniu do serwera plików (działającego pod Windowsem) okazało się, że są problemy z zapisywaniem na nim plików, kopiowaniem plików pomiędzy folderami w obrębie serwera, zmianą nazw plików itp.
     
  2. Dodatkowo Spotlight wyszukuje na tym serwerze tylko aliasy plików - bez możliwości ich podglądu i otwarcia.

 

Czy ktoś wie, czemu tak jest i co można z tym zrobić?

 

P.S. Przeszukałem forum, ale nie znalazłem rozwiązania. Jeśli jest - to poproszę o odpowiedni link. Dziękuję :)

 

  •  


#2 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 30 stycznia 2018 - 14:34

Podałeś tak mało zmiennych że ciężko cokolwiek odpowiedzieć na twoje pytanie. To tak jak odprowadzić samochód na warsztat z informacją iż się zepsuł. 

 

Jaki Mac?

Jaka wersja macOS?

Jak podłączony do sieci?

Serwer na jakim oprogramowaniu? 

Gdzie ten serwer się znajduje? LAN? 

Kto zarządza tym serwerem?

 

I ostatnia sprawa to jest twoja działalność czy firma w której pracujesz? Jeżeli nie twoja zgłoś problem pracodawcy i nich się tym martwi :)



#3 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 31 stycznia 2018 - 08:07

Słusznie. Informacje są następujące odpowiednio:

 

iMac Retina 2017

10.13.3

Podłączony ethernetem

Windows serwer 2012R2

Chyba LAN

Informatycy

 

Informatycy u nas nie mieli dotąd do czynienia z systemem OSX. Więc jak będę czekał na ich reakcję, to mogę sobie długo poczekać ;) Wolę poszukać u Was jakiejś porady.



#4 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 31 stycznia 2018 - 10:01

Z tego co pamiętam to finder tylko odczytuje z FTP, aby zapisywać pliki na ftp najprościej pobierz sobie jakiegoś klienta FTP i za jego pomocą wrzucaj pliki.


Fallout ...war, war never changes...

#5 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 31 stycznia 2018 - 11:36

@DanielF a dlaczego zakładasz, że to jest FTP? Prędzej to idzie po SMB, ale OP też nic nie powiedział.

 

@OP w jaki sposób się łączysz do serwera? Finderem czy jakimś klientem?



#6 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 31 stycznia 2018 - 12:49

@DanielF a dlaczego zakładasz, że to jest FTP? Prędzej to idzie po SMB, ale OP też nic nie powiedział.

 

@OP w jaki sposób się łączysz do serwera? Finderem czy jakimś klientem?

Przez smb. To nie jest FTP. Teoretycznie ma to wyglądać tak, że pracuje się na plikach będących na serwerze. Jednak szwankuje zapisywanie, kopiowanie, zmiany nazw i wszelkie normalne czynności wykonywane z plikami. Otwieranie się udaje, ale podczas powyżej opisanych czynności zawiesza się finder, i to tak na twardo. Pozostaje tylko restart z przycisku. Co ciekawe, programy poza Finderem, przeglądarki itp działają normalnie.



#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 813 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 stycznia 2018 - 13:12

Spróbuj zmienić na cifs, czasami pomaga.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 31 stycznia 2018 - 13:38

Wygląda na to, że pomogło w pierwszym punkcie. Dzięki

 

Pozostaje sprawa wyszukiwania Spotlight - w wynikach pokazuje mi aliasy do plików, zamiast podglądów plików



#9 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 31 stycznia 2018 - 15:53

Bo domyślnie spotlight nie działa na udziałach sieciowych.

Swoją drogą zastanów się czy na pewno chcesz by mdutil buszował po udziale sieciowym. 

 

Ogólnie sprawdzasz co jest indeksowane tym poleceniem:

sudo mdutil -s -a

Możesz wymusić indeksowanie na wolumenie komendą, zakładając że udział masz już zamontowany:

sudo mdutil -i on /Volumes/X

Ale myślę, że nie utrzyma w mocy indeksowania przy restarcie / wylogowaniu. Teoretycznie jest flaga -p ale po szybki google-fu nie widzę żeby ludzie zgłaszali sukcesy.



#10 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 31 stycznia 2018 - 16:07

Bo domyślnie spotlight nie działa na udziałach sieciowych.

Swoją drogą zastanów się czy na pewno chcesz by mdutil buszował po udziale sieciowym. 

 

Ogólnie sprawdzasz co jest indeksowane tym poleceniem:

sudo mdutil -s -a

Możesz wymusić indeksowanie na wolumenie komendą, zakładając że udział masz już zamontowany:

sudo mdutil -i on /Volumes/X

Ale myślę, że nie utrzyma w mocy indeksowania przy restarcie / wylogowaniu. Teoretycznie jest flaga -p ale po szybki google-fu nie widzę żeby ludzie zgłaszali sukcesy.

Też mi się wydaje, że to nie indeksowanie jest problemem. Ale co, to nie mam pojęcia nadal. 


Użytkownik rigo edytował ten post 31 stycznia 2018 - 16:16


#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 813 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 stycznia 2018 - 16:21

No właśnie jest, to Ci chciał imrik powiedzieć. Domyślnie jest wyłączone (więc nie działa), a włączanie jest bez sensu (więc olałbym).


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#12 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 31 stycznia 2018 - 16:36

Wyszukiwanie w Finder powinno działać na udziałach SMB. Trzeba tylko się upewniać by zakres wyszukiwania przestawiać z "This Mac" na "Shared". Wiem, że to nie spotlight z wygodnego cmd+spacja ale lepszy wróbel w garści...



#13 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 01 lutego 2018 - 09:31

Wyszukiwanie w Finder powinno działać na udziałach SMB. Trzeba tylko się upewniać by zakres wyszukiwania przestawiać z "This Mac" na "Shared". Wiem, że to nie spotlight z wygodnego cmd+spacja ale lepszy wróbel w garści...

Dziękuję wszystkim za pomoc! Temat ogarnięty i wszystko działa, jak należy. Pomogło logowanie się przez cifs://. Jeszcze raz dzięki!



#14 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 01 lutego 2018 - 09:43

Wyszukiwanie w Finder powinno działać na udziałach SMB. Trzeba tylko się upewniać by zakres wyszukiwania przestawiać z "This Mac" na "Shared". Wiem, że to nie spotlight z wygodnego cmd+spacja ale lepszy wróbel w garści...

Ja do przeszukiwania woluminów sieciowych używam EasyFind (freeware).


  • tomtom_su lubi to

#15 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 01 lutego 2018 - 10:19

Ja do przeszukiwania woluminów sieciowych używam EasyFind (freeware).

BINGO! IMO bardzo fajny programik. Dziękuję






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych