Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

Serwis Apple uszkodził mi TouchID


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#26 imrik

imrik
  • 3471 posts
  • SkądWrocław, Poland

Posted 08 February 2018 - 17:14

Raczej nie dłużej niż miesiąc przy czym możliwość obejrzenia nagrania na rejestratorze (ergo na miejscu, na zapleczu) to co innego niż wydobycie stamtąd tych nagrań. Takie rejestratory trzymają nagrania w takiej formie że są absolutnie bezużyteczne poza dyskiem twardym tego konkretnego urządzenia. Zajmuje się tym pracownik producenta lub dystrybutora i trochę trwa zanim przyjedzie i wydobędzie nagrania (w praktyce że 2-3 tygodnie)

Ergo w takim wypadku wszystko jest po stronie ich dobrej woli i tego czy nagranie jeszcze tam jest i czy to co się nagrali pozwala stwierdzić z całą pewnością że toichid odblokował iPhone. Mało prawdopodobne. Kwestia rozdzielczości (aż takie mega te nagrania nie są bo służą innym celom niż rejestrowaniu zawartości ekranów telefonów), kąta no i faktu że byłoby super gdyby było widać że telefon faktycznie był zablokowany kodem i że toichid ten kod rozwiązuje. Powtórzę się ale mało prawdopodobne.

@up a jak niby ktoś przed diagnostyka miał uszkodzić toichid id? Telefon idzie w styropianowa torebkę i jest pakowany z innymi sprzętami na koniec dnia. Zapewniam że pracownicy mają milion innych rzeczy do roboty nóż psuć już i tak popsute urządzenia. Serwisant otwiera paczkę i przystępuje do naprawy bo czeka go kilkadziesiąt kolejnych. Nikt się niczym nie bawi bo nie ma czasu a nadgodziny są zabronione.

Prędzej stawiam na to że toichid od był wadliwy a wadą się ukazała w trakcie naprawy i wyszła wcześniej na diagnostyce.

W takiej sytuacji jedyne co możesz próbować to dobijać się do Apple i prosić o wyjątek. Szarpanie się z serwisem to strata czasu.

Edited by imrik, 08 February 2018 - 17:17.


#27 bee3

bee3
  • 3841 posts

Posted 09 February 2018 - 21:09

Test ma by zrobiony przy Tobie, w momencie przyjmowania telefonu do serwisu. Jeśli tego nie zrobili to ich problem.

Autor wątku nie oddawał telefonu w serwisie tylko w sklepie (w lokalizacji w której nie ma autoryzowanego serwisu). Salon nie jest serwisem, nie obowiązują go procedury obowiązujące autoryzowane serwisy (o których pisze tu m.in. imrik). Problem ma TEMAUSZ.

 

Wczoraj dzwoniłem bezpośrednio do Apple i dziś dzwonił do mnie pracownik. Podobno TouchID w moim telefonie nie przeszło pozytywnie testów diagnostycznych przed i po wymianie baterii.
Podejrzewam, że sądzić się nie ma sensu ale co mogę więcej zrobić? Na pewno im tego nie odpuszczę.

Pracownik Apple potwierdził Ci, że telefon PRZED naprawą miał przeprowadzaną diagnostykę i wynika z niej, że TiD nie działał. To z kolei wskazuje, że TiD został uszkodzony wcześniej.
Dobry serwis poinformowałby Cię o wykrytych uszkodzeniach i (być może) zapytał czy poza wymianą baterii życzysz sobie również naprawę niedziałającego TiD, albo czy chcesz inwestować w nową baterię w zepsutym telefonie ? To być może nie mieści się w obowiązkach serwisów (o których pisze imrik) więc serwis nie musi o takie rzeczy pytać, ale dobry serwis (nawet samochodowy) zwykle mówi o tym co jest "do zrobienia" poza tym co zgłaszasz i do Ciebie należy decyzja co robić, a co nie ... 
 

 

@imrik 

Czyli jestem na przegranej pozycji i muszę się z tym pogodzić i szykować pieniądze na naprawę nieuszkodzonego przeze mnie czytnika?

 

Naprawa TiD to w praktyce wymiana całego ekranu więc musisz liczyć się z kosztem ok. 650zł.

 

 

...

W takiej sytuacji jedyne co możesz próbować to dobijać się do Apple i prosić o wyjątek. Szarpanie się z serwisem to strata czasu.

Jeżeli serwis faktycznie zrobił przed naprawą diagnostykę, która ujawniła niesprawny TiD, to nie liczyłbym na wyjątek od Apple. 


Edited by bee3, 09 February 2018 - 21:10.

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#28 TEMAUSZ

TEMAUSZ
  • 18 posts

Posted 09 February 2018 - 23:33

Byłem dziś u rzecznika praw konsumenta i powiedział mi jak napisać pismo. Mam je zanieść do iSpotu i wysłać pocztą na adres firmy.



#29 imrik

imrik
  • 3471 posts
  • SkądWrocław, Poland

Posted 11 February 2018 - 03:17

Autor wątku nie oddawał telefonu w serwisie tylko w sklepie (w lokalizacji w której nie ma autoryzowanego serwisu). Salon nie jest serwisem, nie obowiązują go procedury obowiązujące autoryzowane serwisy (o których pisze tu m.in. imrik). Problem ma TEMAUSZ.

 

W iSpot można proste MRI zrobić nawet w salonie bo mają taki setup w punkcie przyjęć do serwisów. MRI powinno wykryć wadę touch id. Przeprowadzenie wstępnej diagnostyki na etapie przyjmowania sprzętu do serwisu jest możliwe, ale nie jest wymagane. Podlega to ocenie handlowca i ewentualnie może być wykonane na życzenie klienta. Dużo zależy od tego na kogo się trafi (kompetencje), kiedy się trafi (czy jest duży ruch, handlowiec zawsze woli handlować bo z tego jest rozliczany i z tego ma premie niż przyjmować sprzęt do serwisu) i co się powie (czy da się kompetentnemu pracownikowi jakąś "wskazówkę", że to może być dobry pomysł - coś w stylu "w ogóle telefon się dziwnie zachowuje [tu wstaw szczegóły]"). Ja wolałem od razu przy kliencie wykonać MRI bo to trwa 3 do 5 minut i można to robić w trakcie tworzenia protokołu, można klienta zagadać tak że nawet nie zauważył że robi się wstępną diagnostykę. Przyśpiesza to też pracę serwisu na dalszych etapach.

 

 

Pracownik Apple potwierdził Ci, że telefon PRZED naprawą miał przeprowadzaną diagnostykę i wynika z niej, że TiD nie działał. To z kolei wskazuje, że TiD został uszkodzony wcześniej.

 

Pracownik Apple zobaczył co jest w systemie, a widać tam historię diagnostyk i ich wyniki na poziomie PASS / FAIL, zobaczył jaki punkt serwisowy "robił" tego iPhone i nazwisko serwisanta i zadzwonił zapytać o szczegóły. De facto potwierdził to co widzi w systemie i tyle. Pracownik Apple nie ma powodów by nie ufać serwisantowi jeśli jego wersja pokrywa się z tym co jest w systemie.

 

 

Dobry serwis poinformowałby Cię o wykrytych uszkodzeniach i (być może) zapytał czy poza wymianą baterii życzysz sobie również naprawę niedziałającego TiD, albo czy chcesz inwestować w nową baterię w zepsutym telefonie ? To być może nie mieści się w obowiązkach serwisów (o których pisze imrik) więc serwis nie musi o takie rzeczy pytać, ale dobry serwis (nawet samochodowy) zwykle mówi o tym co jest "do zrobienia" poza tym co zgłaszasz i do Ciebie należy decyzja co robić, a co nie ... 

Zgadza się, kontaktowanie się z klientem generalnie nie leży w obowiązkach serwisanta.

Niemniej jednak zgodzę się co do jeszcze jednej rzeczy - serwisant mimo wszystko, moim zdaniem, powinien się skontaktować w tym przypadku chociażby po to by dbać o poziom obsługi klienta i by dać sobie i firmie możliwość zarobienia kolejnych pieniędzy. WIN-WIN jak to się mówi. W najgorszym wypadku klient oburzyłby się, że "jak to przecież przed oddaniem do serwisu działało" i kazałby odesłać urządzenie i całej sprawy by po prostu nie było.



#30 TEMAUSZ

TEMAUSZ
  • 18 posts

Posted 12 February 2018 - 07:51

@imrik
Pracownicy iSpotu powiedzieli, żebym kontaktował się z serwisem i założył zgłoszenie na iBood. Oni umywają ręce, bo są tylko pośrednikiem. Czy to nie powinno być tak, że oni powinni to załatwić z serwisem? W końcu telefon im oddałem i oni pośredniczyli.



#31 imrik

imrik
  • 3471 posts
  • SkądWrocław, Poland

Posted 12 February 2018 - 11:11

iBood? W kontekście serwisu pierwsze słyszę. Kojarzę taki portal z promocjami.

A to iSpot nie ma własnego serwisu już? Albo coś kręcisz albo po prostu masz problemy ze zrozumieniem co się do Ciebie mówi.

 

Salon iSpot faktycznie jest "pośrednikiem" między Tobą a serwisem iSpot bo jest fizycznie tylko punktem przyjęć (w placówce nie odbywają się naprawy) - ich zadanie polega na przyjęciu od Ciebie sprzętu, sporządzeniu dokumentacji zdjęciowej i opisowej stanu urządzenia, spisania protokołu tak by serwisant wiedział za co ma się zabrać oraz jak najszybszego dostarczenia do serwisu sprzętu w takim stanie w jakim został on dostarczony i faktycznie salon, jako ludzie którzy tam pracują, będzie "umywać ręce" od wszelkiej odpowiedzialności bo oni swoje zadanie wykonali prawidłowo, ale firma jest jedna przecież i jako "front" dla klienta powinni komunikację wziąć na siebie po prostu (razem z całym syfem który jest na nich wylewany mimo że nic nie zawinili, takie uroki pracy bezpośrednio z klientem), chociażby po to by była ona spójna i uporządkowana. Każda sytuacja kryzysowa jest okazją do zbudowania zaufania klienta i nawet jeśli się coś spartoliło to można pokazać że umiemy się uderzyć w pierś i zrobić tak by klient był zadowolony.



#32 TEMAUSZ

TEMAUSZ
  • 18 posts

Posted 12 February 2018 - 18:02

iBood? W kontekście serwisu pierwsze słyszę. Kojarzę taki portal z promocjami.

A to iSpot nie ma własnego serwisu już? Albo coś kręcisz albo po prostu masz problemy ze zrozumieniem co się do Ciebie mówi.

 

Salon iSpot faktycznie jest "pośrednikiem" między Tobą a serwisem iSpot bo jest fizycznie tylko punktem przyjęć (w placówce nie odbywają się naprawy) - ich zadanie polega na przyjęciu od Ciebie sprzętu, sporządzeniu dokumentacji zdjęciowej i opisowej stanu urządzenia, spisania protokołu tak by serwisant wiedział za co ma się zabrać oraz jak najszybszego dostarczenia do serwisu sprzętu w takim stanie w jakim został on dostarczony i faktycznie salon, jako ludzie którzy tam pracują, będzie "umywać ręce" od wszelkiej odpowiedzialności bo oni swoje zadanie wykonali prawidłowo, ale firma jest jedna przecież i jako "front" dla klienta powinni komunikację wziąć na siebie po prostu (razem z całym syfem który jest na nich wylewany mimo że nic nie zawinili, takie uroki pracy bezpośrednio z klientem), chociażby po to by była ona spójna i uporządkowana. Każda sytuacja kryzysowa jest okazją do zbudowania zaufania klienta i nawet jeśli się coś spartoliło to można pokazać że umiemy się uderzyć w pierś i zrobić tak by klient był zadowolony.

 

Miałem na myśli iMad, ale sprawa już nieaktualna.

Widocznie przeczytali mój list z wezwaniem do naprawy i dziś miałem telefon od kierowniczki, która powiedziała że mój telefon będzie naprawiony w ciągu 6 dni.



#33 kristof461

kristof461
  • 2340 posts

Posted 12 February 2018 - 18:19

Co ma iMad do iSpot? Nic z tego nie rozumiem.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#34 TEMAUSZ

TEMAUSZ
  • 18 posts

Posted 12 February 2018 - 18:27

Co ma iMad do iSpot? Nic z tego nie rozumiem.

 

Nie wiem, pracownik iSpot kazał mi utworzyć zgłoszenie na stronie iMad.



#35 kristof461

kristof461
  • 2340 posts

Posted 13 February 2018 - 00:05

Ale po co? Przecież iSpot ma swój własny seriws który notabene co chwila jest na tym forum krytykowany. Chyba ze coś się zmieniło ale nic mi o tym nie wiadomo. IMad to zupełnie inny podmiot. Dlaczego zatem kazali ci tam zgłosić usterkę? Nie rozumiem o co w tym wszystkich chodzi.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#36 imrik

imrik
  • 3471 posts
  • SkądWrocław, Poland

Posted 13 February 2018 - 09:39

Pewnie autor myśli że iSpot to ogólna nazwa dowolnego podmiotu na świecie z logo Apple na froncie i tak na prawdę był zupełnie gdzie indziej, stąd iMad jako serwis docelowy...


Edited by imrik, 13 February 2018 - 09:42.


#37 TEMAUSZ

TEMAUSZ
  • 18 posts

Posted 13 February 2018 - 10:27

Pewnie autor myśli że iSpot to ogólna nazwa dowolnego podmiotu na świecie z logo Apple na froncie i tak na prawdę był zupełnie gdzie indziej, stąd iMad jako serwis docelowy...

 

No już bez przesady, jeszcze umiem przeczytać nazwę sklepu, do którego wchodzę. I trochę szacunku...

 

 

 

Ale po co? Przecież iSpot ma swój własny seriws który notabene co chwila jest na tym forum krytykowany. Chyba ze coś się zmieniło ale nic mi o tym nie wiadomo. IMad to zupełnie inny podmiot. Dlaczego zatem kazali ci tam zgłosić usterkę? Nie rozumiem o co w tym wszystkich chodzi.

 
Skąd mam wiedzieć po co. Tak mi powiedział pracownik, sam sobie tego nie wymyśliłem.

Zresztą sprawa zamknięta, bo iSpot poszedł na ugodę. 

Edited by TEMAUSZ, 13 February 2018 - 10:31.


#38 kristof461

kristof461
  • 2340 posts

Posted 13 February 2018 - 11:28

A ja mimo wszystko jestem ciekaw o co chodziło z tym iMad. Może chcieli zrzucić odpowiedzialność na kogoś innego. Innej opcji nie widzę. Naprawdę dziwna sytuacja. No i masz szczęście że tak szybko poszło ci iSpot. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#39 imrik

imrik
  • 3471 posts
  • SkądWrocław, Poland

Posted 13 February 2018 - 14:18

No już bez przesady, jeszcze umiem przeczytać nazwę sklepu, do którego wchodzę. I trochę szacunku...

 

To nie kwestia domniemanego braku szacunku z mojej strony a doświadczenia jakie posiadam pracując prawie dekadę w branży APR - 8 na 10 klientów mówiąc "iSpot" ma na myśli "generyczny sklep Apple" bo ludzie myślą że tak nazywane są punkty sprzedaży Apple lub autoryzowane przez Apple. Nic z resztą dziwnego skoro w Polsce jest 28 salonów iSpotów i wyglądają dokładnie tak samo jak każdy inny Cortland czy inny premium reseller, których jest zdecydowanie mniej. Po prostu nazwa iSpot ma dużo większą "ekspozycję" niż jakakolwiek inna marka na polskim rynku.

 

Poza tym miałeś problemy z nazwą iMad pisząc o iBood.

 

W ogóle ta cała akcja z iMad jest mega dziwna. A nie było czasem tak, że już odebrałeś to urządzenie i pracownik zwyczajnie zasugerował Ci skorzystanie z innego serwisu jeśli nie jesteś zadowolony z usług serwisu iSpot? Z tego co pisałeś wynika że  pracownik po konsultacje odnośnie Twojej sprawy w serwisie iSpot odesłał Cię do podmiotu trzeciego co nie ma absolutnie żadnego sensu.

 

Tak czy owak cieszę się Twoim szczęściem w nieszczęściu, że iSpot poszedł na ugodę. Ciekawi mnie w jaki sposób ten Touch ID naprawią. Wymiana telefonu na nowy pewnie. 


Edited by imrik, 13 February 2018 - 14:35.

  • kristof461 likes this

#40 kristof461

kristof461
  • 2340 posts

Posted 13 February 2018 - 15:21

Nawet nie mając doświadczenia imrika a bazując na samym forum można dojść do wniosku że nie każdy wie jak wygląda sprawa Apple w Polsce. Ba. Ostatnio pojawił się post w którym autor pytał o zakup telefonu w USA w oficjalnym iSpot. 

Natomiast sprawa o tyle wydaje się ciekawa że może rzucić kolejne światło na działalność iSpot. Nie mają dobrej opinii i każde tego typu zdarzenie interesuje podwójnie. A zatem iSpot chciał zrzucić winę na kogoś innego a mogłoby się tak stać gdybyś oddał sprzęt gdzie indziej albo ktoś na ucho po cichu polecił ci skorzystanie z usług innego serwisu. Jeśli oficjalnie bez skrupułów ktoś chciał abyś skorzystał z usług iSpot to mamy kolejny dowód na ich nieudolność i brak profesjonalizmu. Aż dziw bierze że poszli ci na rękę. Nie żebym ci tego nie życzył bo wierzę w twoją wersję że to oni uszkodzili TouchID.


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#41 imrik

imrik
  • 3471 posts
  • SkądWrocław, Poland

Posted 13 February 2018 - 15:36

Poszli na rękę bo sami nie mają definitywnego dowodu na swoją wersję, więc "prawdę" musiałby określić sąd, a ten zawsze staje po stronie klienta kiedy są "wątpliwości".

 

Owszem serwis przed dokonaniem naprawy wykonał diagnostykę która poszła jak poszła i wykazała czarno na białym że Touch ID jest uwalony jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań przez serwis, ale przed serwisantem urządzenie było jeszcze w salonie a tu nie ma już żadnego dowodu czy było tak czy inaczej - słowo przeciw słowu i sąd stanie po stronie klienta. Gdyby osoba przyjmująca do serwisu zrobiła MRI albo gdyby było na protokole wskazane, że Touch ID nie działa to sprawa byłaby prosta.

 

Ze sprawami w sądzie z punktu widzenia takiego biznesu jak iSpot sprawa jest prosta. Jeśli nie masz dowodów na to że nie jesteś wielbłądem i nie jesteś bity na cztery kopyta to sąd zrobi z Tobą co tylko chce i prawda klienta zawsze będzie na wierchu. Dostaniesz nakaz wydania sprzętu, zapłacenia zadośćuczynienia i jeszcze koszta sądowe + trudny do wyceny "koszt na wizerunku" gdyby sprawa faktycznie weszła na wokandę i była opisywana "w internetach". Potencjalnie izba handlowa mogłaby się tym zainteresować, to dopiero byłaby jazda bez trzymanki.

Szkoda zachodu dla tego półtora tysiąca złotych "straty" na jednym kliencie co "dopiął swego". Można wpisać w koszta prowadzenia firmy lub pociągać pracownika do odpowiedzialności jeśli dojdą że było jakieś rażące naruszenie wewnętrznych procedur (moim zdaniem w tym wypadku nie było). Domyślam, że że dlatego poszli na ugodę. Kto wie, może się przyczynisz do tego, że wykonywanie MRI będzie już niedługo obowiązkowe we wszystkich iSpotach?


Edited by imrik, 13 February 2018 - 15:38.


#42 TEMAUSZ

TEMAUSZ
  • 18 posts

Posted 14 February 2018 - 11:24

Dostałem smsa, że zlecenie zostało przekazane do "centrum naprawczego Apple", a poprzednie oba "przyjęte w naszym serwisie". Czym to się rózni i czy ma to jakieś znaczenie?


Edited by TEMAUSZ, 14 February 2018 - 11:24.


#43 kristof461

kristof461
  • 2340 posts

Posted 14 February 2018 - 12:14

Podejrzewam że "centrum naprawcze Apple" oznacza oficjalny serwis Apple mieszczący się bodajże w Holandii...imrik będzie lepiej wiedział.

Natomiast "przyjęte w naszym serwisie" to jakiś zwykły komunikat lokalnego serwisu.

Tak mi się wydaje. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#44 imrik

imrik
  • 3471 posts
  • SkądWrocław, Poland

Posted 14 February 2018 - 13:05

Dobrze Ci się wydaje.

"Przyjęte w naszym serwisie" to po prostu status sprawy w systemie serwisowym z którego korzysta iSpot. Oznacza, że ktoś w systemie serwisowym zmienił status. Należy to odczytywać jako "paczka już dotarła do serwisu i ktoś ją wziął do ręki". Z reguły oznacza, że zaraz ktoś się za nią będzie zabierać.

 

"Centrum naprawcze Apple" to jak nazwa wskazuje... centrum naprawcze należące do Apple. To tam odbywają się naprawy których nie można z jakiegoś powodu wykonać na miejscu w Polsce przez serwis autoryzowany lub gdy Apple poprosi o wykonanie naprawy tam a nie na miejscu.

Chyba Holandia, Niemcy albo Czechy na chwilę obecną dla Polski. System serwisowy Apple decyduje do którego centrum trafia konkretna sprawa.

 

Możliwe że w tym wypadku cała sprawa była wcześniej eskalowana i Apple się zainteresowało tym konkretnym telefonem i chcą go sobie przebadać, albo chcą wymienić czytnik Touch ID a to wymaga zestawienia procesora i nowego czytnika "w parę" - operacja którą można wykonać tylko w centrum serwisowym Apple z tego co wiem (kwestia braku autoryzacji i odpowiedniego sprzętu dla serwisów autoryzowanych w Polsce, chyba nikt nie spełnia wymogów ale nie dam sobie tutaj ręki uciąć)



#45 TEMAUSZ

TEMAUSZ
  • 18 posts

Posted 14 February 2018 - 13:18

Dziwne, że nie dali mi po prostu jakiegoś refuba tylko bawią się w naprawę. W podobnych przypadkach chyba nie naprawiają.



#46 Ganjuana

Ganjuana
  • 462 posts

Posted 14 February 2018 - 13:20

Gdyby naprawa była w ramach gwarancji to pewnie by tak było :)


  • kristof461 likes this

#47 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1006 posts
  • Płeć:
  • SkądKraków

Posted 14 February 2018 - 14:27

Możliwe, że wystarczy wymienić sam ekran z przyciskiem, dlatego telefon może zostać naprawiony, a nie wymieniony w całości.


Edited by SERWIS.ME, 14 February 2018 - 14:27.

1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#48 leokaster

leokaster
  • 38 posts

Posted 09 March 2018 - 12:11

Przepraszam, nie czytalem wszystkich odpowiedzi, ale nawet jak podpiszesz odbior to masz od tego czasu czas dwoch tygodni przy przyjsc i zglosic reklamacje lub dany problem z wykonana usluga.

#49 MC_

MC_
  • 6891 posts

Posted 09 March 2018 - 12:13

To może zanim coś napiszesz - poczytaj inne odpowiedzi.


  • imrik, Me_69 and Ganjuana like this

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#50 bee3

bee3
  • 3841 posts

Posted 11 March 2018 - 19:01

Przepraszam, nie czytalem wszystkich odpowiedzi, ale nawet jak podpiszesz odbior to masz od tego czasu czas dwoch tygodni przy przyjsc i zglosic reklamacje lub dany problem z wykonana usluga.

Skąd wziąłeś akurat "dwa tygodnie" ? Dlaczego nie tydzień, miesiąc, trzy miesiące, rok czy dwa lata ?


Pomogłem ?   -  Lubię to 





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users