Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MBP dysk SSD działa tylko w Optibay'u


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 burczybass-0636a41136

burczybass-0636a41136
  • 473 postów
  • SkądWars i Sawa

Napisano 29 grudnia 2017 - 10:27

Witam.

Komputer to MBP 13 2011.

W komputerze jakieś dwa lata temu zainstalowałem dysk SSD (Kingston SV300 128 GB) + dysk talerzowy w Optibay.

Kilka dni temu zrobiłem downgrade z High Sierra na El Capitan - na czysto przez internet recovery (zainstalował mi Liona) potem z App Store pobrałem El Capitan i zaktualizowałem.

 

Wszystko działało dobrze przez jakieś dwa dni, po czym włączyłem komputer i zero reakcji - przez dłuższy czas biały ekran - a po jakimś czasie "znak zapytania".

 

Po podłączeniu dysku zewnętrznego na USB zero reakcji z "Altem". Dopiero po wyciągnięciu dysku SSD z komputera i z podłączonym zewn. dyskiem USB ruszyła instalacja systemu z internetu. (Lion na dysk zewnętrzny).

 

Procedura instalacji Liona na dyku USB przebiegła bez problemów i komputer działał bez problemów. Po podłączeniu z powrotem dysku SSD wewnątrz komputera - brak reakcji, albo się komputer nie włącza, albo się włącza do okna logowania i brak możliwości pisania czegokolwiek na klawiaturze, oraz nie aktywny kursor myszy (freeze). (mimo startu systemu z dysku USB)

 

Żeby wykluczyć taśmy - wykręciłem Optibay i przełożyłem z niego dysk talerzowy w miejsce dysku SSD ("oryginalne" miejsce dysku wewnątrz laptopa). Wystartowałem system z dysku USB i wszystko ok, komputer się zachowuje normalnie a dysk talerzowy jest normalnie widoczny.

 

Kolejny test - to dysk talerzowy w miejscu "oryginalnym/fabrycznym" a dysk SSD w optibay.

I tutaj  OK komputer działa jak należy.

System startuje normalnie z SSD (El Capitan).

 

W narzędziach dyskowych (pierwsza pomoc) po teście SSD jest napisane, że wszystko OK.

Mam też program Trim Enabler firmy Cindori i tam w statusie dysk SSD ma 99% "żywotności".

 

Przekładanie dysków miejscami zrobiłem testowo kilkukrotnie żeby wykluczyć przerywającą taśmę od HDD.

Za każdym razem to samo - SSD działa tylko w Optibay.

 

Dlaczego dysk SSD przestał działać w swoim "normalnym" miejscu w laptopie - skoro dysk talerzowy tam działa ?

 

 

 

 



#2 Murgal

Murgal
  • 911 postów

Napisano 30 grudnia 2017 - 11:51

Czemu na siłę instalujesz liona? Pobierz najnowszy system i wrzuć instalkę na pendrive i dopiero spróbuj.


Macbook Pro 15" 2018 i7 2.6/560X/32GB/512GB | iPhone 11 Pro MAX | AW V 44mm | iPad Pro 12.9 WiFi+Cell 3gen | HomePod | AirPods 


#3 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 30 grudnia 2017 - 11:53

Być może pada Ci taśma dysku w orginalnym miejscu i często jest tak, że na jednym systemie działa a na drugim już nie, ze względu na wymagania energetyczne.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#4 burczybass-0636a41136

burczybass-0636a41136
  • 473 postów
  • SkądWars i Sawa

Napisano 31 grudnia 2017 - 01:35

Czemu na siłę instalujesz liona? Pobierz najnowszy system i wrzuć instalkę na pendrive i dopiero spróbuj.

 

Nie instaluje na siłę, po prostu Liona mi pobiera automatycznie przy internet recovery.

 

Być może pada Ci taśma dysku w orginalnym miejscu i często jest tak, że na jednym systemie działa a na drugim już nie, ze względu na wymagania energetyczne.

 

Ta sama sytuacja jest na Lion i na El Capitan.

Czyli dysk SSD ma większy pobór mocy niż talerzowy ? Myślałem, że jest odwrotnie



#5 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 31 grudnia 2017 - 09:56

Kingstone v300 to chyba jest na sandforce - czyli największy szrot ssd dla Maków - już wiesz skąd ma swoją renomę
Fallout ...war, war never changes...

#6 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 31 grudnia 2017 - 12:20

Dysk SSD nie ma większego poboru, ale ma większe wymagania odnośnie stabilności zasilania, po za tym kontroler sandforce to największy shit i nie lubi się z makiem.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#7 burczybass-0636a41136

burczybass-0636a41136
  • 473 postów
  • SkądWars i Sawa

Napisano 31 grudnia 2017 - 17:10

Ok. Szkoda że dopiero po 2 latach się przestał lubić dziad jeden ..
No nic dzięki Panowie. Kupię sobie zatem i tasiemkę i inny SSD
Pozdrawiam i najlepszego w nowym.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych