Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 2017 i dziwny podział partycji. Jak to powinno wyglądać?


Najlepsza odpowiedź sfinks , 26 września 2017 - 12:32

Udało się!

miałem chwile słabości, lecz teraz mam kompa jak ze sklepu, ale po kolei.

 

@Marti701

zrobiłem to samo ;)

 

@imrik

Tak, to ten sam komp z tego samego momentu, dziwne i nie do końca wiem co koleś tam namieszał, ale teraz to już można gdybać. Zrobiłem tak jak napisałeś, ale zanim tu zajrzałem to chciałem naprawić przez linuxa i gparted, tam usunąłem partycje zostawiając tylko Recovery i przesuwając ją tak aby była jedna wolna przestrzeń. Po odpaleniu instalki Sierry okazało się że mam dwa dyski (nie miałem nigdy wcześniej do czynienia z dyskami typu Fusion Drive).

Polecenie 

diskutil cs list

wyrzuciło wynik:

no core storage logical volume groups found

wtedy użyłem:

diskutil coreStorage create "Fusion Drive" disk0 disk1

potem format i oto mam wszystko jak z fabryki.

Dzięki za pomoc.

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 sfinks

sfinks
  • 288 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 września 2017 - 09:04

Witam, kupiłem przedwczoraj iMaca 27 5k, sprzęt nie nowy ale poprzedni właściciel kupił go 03.08.17, więc prawie nowy. ;) Działa super, ale mam wątpliwości co do jednej rzeczy. Otóż w finderze na liście bocznej jest partycja "Backup" i "Płyta zdalna". Po uruchomieniu "narzędzi dyskowych" okazuje się, że dysk Fusion Drive jest podzielony na OS X Sierra i tajemniczy Backup. Okazuje się nawet, że ten "Backup" to część ssd od fusion drive, ponieważ w informacji o typie połączenia partycja OS X Sierra ma "SATA", a Backup ma "PCI-Express".

Ktoś może pokazać jak to wygląda od nowości w macu z 2017 i przy ewentualnie pomóc w przywróceniu stanu z nowości?

Załączam screenshoty do łatwiejszego rozeznania.

Pozdrawiam

Załączony plik  Zrzut ekranu 2017-09-22 o 22.42.57.png   495,5 KB   2 Ilość pobrań

 

https://www.icloud.c...B0pGrq0zwGS2rBV

 

update: dorzuciłem zdjęcie ekranu wyboru dysków przy przytrzymaniu klawisza option.  Pokazuje tam 4 dyski i okazuje się, że był instalowany windows na nim (przy próbie uruchomenia wyskakuje blue screen)


Użytkownik sfinks edytował ten post 24 września 2017 - 09:24


#2 dd420

dd420
  • 5 postów

Napisano 24 września 2017 - 19:35

Witam, kupiłem przedwczoraj iMaca 27 5k, sprzęt nie nowy ale poprzedni właściciel kupił go 03.08.17, więc prawie nowy. ;) Działa super, ale mam wątpliwości co do jednej rzeczy. Otóż w finderze na liście bocznej jest partycja "Backup" i "Płyta zdalna". Po uruchomieniu "narzędzi dyskowych" okazuje się, że dysk Fusion Drive jest podzielony na OS X Sierra i tajemniczy Backup. Okazuje się nawet, że ten "Backup" to część ssd od fusion drive, ponieważ w informacji o typie połączenia partycja OS X Sierra ma "SATA", a Backup ma "PCI-Express".
Ktoś może pokazać jak to wygląda od nowości w macu z 2017 i przy ewentualnie pomóc w przywróceniu stanu z nowości?
Załączam screenshoty do łatwiejszego rozeznania.
Pozdrawiam
attachicon.gif [url=https://myapple.pl/forums/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=5170]Zrzut ekranu 2017-09-22 o 22.42.57.png[/url]
 
[url=https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0pGrq0zwGS2rBV]https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0pGrq0zwGS2rBV[/url]
 
update: dorzuciłem zdjęcie ekranu wyboru dysków przy przytrzymaniu klawisza option.  Pokazuje tam 4 dyski i okazuje się, że był instalowany windows na nim (przy próbie uruchomenia wyskakuje blue screen)

Narzędzie dyskowe nie pokazuje dokładnego układu partycji. Wpisz w terminalu polecenie diskutil -list i przeklej tutaj wynik.
Wygląda na to, że ktoś stworzył sobie partycję na backup i zainstalował system na drugiej partycji. Najlepiej po prostu wgrać instalator systemu na USB, uruchomić maca z tego pendrive'a i tam wyczyścić cały dysk w narzędziu dyskowym i przeinstalować system.

#3 sfinks

sfinks
  • 288 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 września 2017 - 21:24

Narzędzie dyskowe nie pokazuje dokładnego układu partycji. Wpisz w terminalu polecenie diskutil -list i przeklej tutaj wynik.
Wygląda na to, że ktoś stworzył sobie partycję na backup i zainstalował system na drugiej partycji. Najlepiej po prostu wgrać instalator systemu na USB, uruchomić maca z tego pendrive'a i tam wyczyścić cały dysk w narzędziu dyskowym i przeinstalować system.

Dzięki za odpowiedź, tak właśnie zrobię.

Zrzut ekranu z terminala zrobiłem od razu przy tworzeniu tematu :) (jest w linku do icloud)



#4 Marti701

Marti701
  • 121 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 września 2017 - 23:43

Mam podobny problem. Po powrocie z High Sierra beta do Sierra, znikło mi 200GB z disk0. Prawdopodobnie była to partycja Boot Camp. Jest jakiś sposób na odzyskanie?

 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2017-09-25 o 00.41.17.png   136,7 KB   2 Ilość pobrań


Użytkownik Marti701 edytował ten post 24 września 2017 - 23:45


#5 Marti701

Marti701
  • 121 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 września 2017 - 11:18

Już sobie poradziłem. Na Fussion Drive nawet w terminalu nie wiele zdziałamy. Najpierw trzeba usunąć Fussion Drive, po tym zabiegu mamy dwa oddzielne dyski - HDD i SSD.
Wymazujemy HDD, następnie w konsoli tworzymy ponownie połączenie Dysków w jeden i mamy wszystko jak z fabryki.

#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 25 września 2017 - 13:24

@Marti701

Bzdura. Polcenie diskutil cs służy do zabawy z wolumenem corestorage, a takim jest Fusion Drive. Wszystko zrobisz co z normalnymi partycjami, ale że corestorage jest wolumenem wirtualnym potrzeba do tego innego "narzędzia".

 

@sfinks

Wszystkie te screenshoty to jest na pewno ta sama sytuacja z tego samego komputera? Trochę mi się to nie klei. Chcesz mieć znów jedną dużą?

Usuń sobie te partycje co ich nie chcesz, a potem powiększ sobie wolumen wirtualny corestorage do 100% dysku - krótka odpowiedź.

Każdy przypadek jest inny, jeśli wrzucisz tutaj dokładnie wyniki dwóch komend: 

diskutil list

 oraz 

diskutil cs list

(użyj tagu "code") i precyzyjnie określisz jaki chcesz mieć rezultat to w wolnej chwili możemy Ci wypisać po kolei komendy w terminalu dla Ciebie. ze zrzutami ekranu nie chce mi się bawić i rząglować między nimi. Jak dla mnie to będzie Ci niezbędny pendrive z instaltorem systemu - nie jestem pewien czy z partycji recovery można rozszerzyć corestorage.

 

Jeśli chcesz szczegółów to poniżej znajdziesz tego sporo.

https://apple.stacke...estorage-volume


Użytkownik imrik edytował ten post 25 września 2017 - 13:28


#7 Marti701

Marti701
  • 121 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 września 2017 - 22:40

To napisz jak przywrócić 200GB z disk0, które nie jest widoczne w narzędziu dyskowym, a także w konsoli (diskutil list). Zrzut ekranu masz w moim poście powyżej. Dysk 1TB, a dostępne jedynie 818GB. Dla porównania wstawiam jak to wygląda teraz, po moich zabiegach.

 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2017-09-25 o 23.36.56.png   153,47 KB   4 Ilość pobrań

 

Partycja disk0s3 (200GB) pojawiła się na HDD dopiero po usunięciu Wirtualnego dysku, komenda: diskutil cs deleteVolume Logical Volume Group UUID


Użytkownik Marti701 edytował ten post 25 września 2017 - 22:50


#8 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 26 września 2017 - 10:33

Z chęcią pomogę (i na pewno nie tylko ja) ale nie będę po screenshotach skakać i przepisywać rzeczy ręcznie rozmawiając w jednym wątku z dwiema osobami jak amator jakiś... Szanujmy się - proszę o wyniki OBU poleceń z terminala: diskutil list oraz diskutil cs list wpisane tutaj na forum W TAGU CODE to będziemy rozmawiać.

 

Z tego co widzę ze screenshota to wygląda prawie OK? Do pełni obrazu brakuje mi tego nieszczęsnego diskutil cs list bo nie wiem jak wygląda schemat corestorage i tak to muszę się domyślać.

W skrócie - należy usunąć partycję disk0s3 i rozszerzyć wolumen corestorage na całą wolną przestrzeń dysku disk0. Możesz sformatować disk0s3 za pomocą diskutil erasevolume do jhfs+, potem usunąć tą partycję z narzędzia dyskowego czy za pomocą gpt w terminalu a na końcu rozszerzyć stos corestorage. Polecenie diskutil cs resizestack jest tutaj kluczem - tak długo jak masz wolną i niesformatowaną przestrzeń na dyskach znajdujących się w grupie wolumenów logicznych corestorage to cały stos zostanie powiększony.

 

Tu jest praktycznie twój case.

https://apple.stacke...estorage-volume


Użytkownik imrik edytował ten post 26 września 2017 - 10:35

  • cronopioverde lubi to

#9 sfinks

sfinks
  • 288 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 września 2017 - 12:32   Najlepsza odpowiedź

Udało się!

miałem chwile słabości, lecz teraz mam kompa jak ze sklepu, ale po kolei.

 

@Marti701

zrobiłem to samo ;)

 

@imrik

Tak, to ten sam komp z tego samego momentu, dziwne i nie do końca wiem co koleś tam namieszał, ale teraz to już można gdybać. Zrobiłem tak jak napisałeś, ale zanim tu zajrzałem to chciałem naprawić przez linuxa i gparted, tam usunąłem partycje zostawiając tylko Recovery i przesuwając ją tak aby była jedna wolna przestrzeń. Po odpaleniu instalki Sierry okazało się że mam dwa dyski (nie miałem nigdy wcześniej do czynienia z dyskami typu Fusion Drive).

Polecenie 

diskutil cs list

wyrzuciło wynik:

no core storage logical volume groups found

wtedy użyłem:

diskutil coreStorage create "Fusion Drive" disk0 disk1

potem format i oto mam wszystko jak z fabryki.

Dzięki za pomoc.


  • imrik lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych