Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Która dystrybucja Linuxa będzie optymalna dla iMac 2006 C2D 2.16GHz 2GB RAM?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 sierpnia 2017 - 20:03

Cześć

 

Który Waszym zdaniem Linux będzie najlepszy dla iMaca o powyższych parametrach?


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#2 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 16 sierpnia 2017 - 20:43

Bardziej chyba będzie miało znaczenie środowisko graficzne, bo dystrybucja to zależy od tego co potrzebujesz na tym linuxie robić.

Ja tam lubie distra oparte o Debiana, ale co kto lubi.

 

Core 2 duo i 2 GB RAM to odpuść sobie Gnome czy Unity z Ubuntu (rezygnują z Unity i tak). Reszta powinna chodzić w miarę płynnie. Nawet KDE.

Ale pewnie najlepiej coś z XFCE czy LXDE. Zawsze możesz przecież sprawdzić jak działa i ewentualnie doinstalować inne środowisko.

 

Ranking popularności

https://distrowatch.com/?language=PL


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#3 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 17 sierpnia 2017 - 07:41

Cześć

 

Który Waszym zdaniem Linux będzie najlepszy dla iMaca o powyższych parametrach?

 

Ja polecam Linux Mint Cinamon, niestety reszta to już trochę kwestia przypadku a trochę wiedzy użytkownika. Ja miałem z nim problem na jednym komputerze. iż po miesiącu przestawał działać dźwięk, na innych działa świetnie. Inny problem to ATI Radeon X1600 gdyż linuksy najbardziej lubią się z kartami Nvidii, aczkolwiek karta swoje lata ma więc może i będzie działać bez problemu.



#4 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 17 sierpnia 2017 - 09:48

Cześć

 

Który Waszym zdaniem Linux będzie najlepszy dla iMaca o powyższych parametrach?

Mam identycznego iMaca - dosłownie tego samego i zainstalowałem na nim Debiana z XFCE, choć teraz wybrałbym Xubuntu z XFCE, ale z racji faktu że komputer dałem rodzicom - nie majstruję już przy nim. Także najbardziej odpowiednią dystrybucją będzie Xubuntu, bardzo dobra i już mająca trochę lat na karku dystrybucja na bazie Ubuntu. Opiera się na XFCE przez co jest niesamowicie lekka i wydajna nawet na zabytkach.

 

Inny problem to ATI Radeon X1600 gdyż linuksy najbardziej lubią się z kartami Nvidii

Nie ma z nią problemu. :P


Użytkownik tka11 edytował ten post 17 sierpnia 2017 - 09:49

  • Damien Karras lubi to

#5 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 sierpnia 2017 - 15:28

Mam identycznego iMaca - dosłownie tego samego i zainstalowałem na nim Debiana z XFCE, choć teraz wybrałbym Xubuntu z XFCE, ale z racji faktu że komputer dałem rodzicom - nie majstruję już przy nim. Także najbardziej odpowiednią dystrybucją będzie Xubuntu, bardzo dobra i już mająca trochę lat na karku dystrybucja na bazie Ubuntu. Opiera się na XFCE przez co jest niesamowicie lekka i wydajna nawet na zabytkach.

 

Nie ma z nią problemu. :P

 

A usiłowałeś może postawić na nim Windows 7 na Bootcamp? :D


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#6 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 17 sierpnia 2017 - 18:29

A usiłowałeś może postawić na nim Windows 7 na Bootcamp? :D

Nie polecam. :D Tak próbowałem, ale spędziłem 7 godzin na przeczesywaniu internetów w poszukiwaniu tak starych sterowników, bo wsparcie bootcamp wyparowało i nie da rady z poziomu OSX zainstalować siódemki, zresztą Command + R też nic nie daję, bo 10.7 nie ma skąd pobrać i nie da rady zainstalować od nowa systemu bez płytki bądź bootowalnego USB. Jakakolwiek dystrybucja linuksa i tak będzie lepsza, co jak co, ale pingwinek lubi takie zabytki i nie ma z nimi problemu i nawet w miarę wydajnie to działa.


  • Damien Karras lubi to

#7 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 sierpnia 2017 - 19:04

Nie polecam. :D Tak próbowałem, ale spędziłem 7 godzin na przeczesywaniu internetów w poszukiwaniu tak starych sterowników, bo wsparcie bootcamp wyparowało i nie da rady z poziomu OSX zainstalować siódemki, zresztą Command + R też nic nie daję, bo 10.7 nie ma skąd pobrać i nie da rady zainstalować od nowa systemu bez płytki bądź bootowalnego USB. Jakakolwiek dystrybucja linuksa i tak będzie lepsza, co jak co, ale pingwinek lubi takie zabytki i nie ma z nimi problemu i nawet w miarę wydajnie to działa.

 

teraz postawiłem na nim Ubuntu i chodzi to po prostu tragicznie.. może skuszę się na ten Xubuntu w takim razie :)


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#8 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 18 sierpnia 2017 - 02:56

teraz postawiłem na nim Ubuntu i chodzi to po prostu tragicznie.. może skuszę się na ten Xubuntu w takim razie :)

 

Przecież Ubuntu domyślnie ma Unity albo ostatnio Gnome. To chodzi słabo nawet na szybszym sprzęcie... 

Zamiast Xubuntu możesz tez spróbować Minta XFCE, https://www.linuxmint.com/download.php - ma tam kilka autorskich dodatków usprawniających pracę. Też jest oparty o Ubuntu i Debiana.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#9 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 18 sierpnia 2017 - 10:11

Przecież Ubuntu domyślnie ma Unity albo ostatnio Gnome. To chodzi słabo nawet na szybszym sprzęcie... 

Zamiast Xubuntu możesz tez spróbować Minta XFCE, https://www.linuxmint.com/download.php - ma tam kilka autorskich dodatków usprawniających pracę. Też jest oparty o Ubuntu i Debiana.

Xubuntu też ma trochę łatek w odniesieniu do oryginalnego Ubuntu, dodatkowo do xubuntu warto wgrać zoptymalizowany kernel -> https://liquorix.net/ wydajność na tak starym sprzęcie podskoczy znacznie, testowałem kompatybilność z Xubuntu 17.04 oraz Debianem 9, na tych systemach zmodyfikowany kernel działa, ale teoretycznie jest kompatybilny z ubuntu-podobnymi.



#10 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 18 sierpnia 2017 - 11:22

Nie polecam. :D Tak próbowałem, ale spędziłem 7 godzin na przeczesywaniu internetów w poszukiwaniu tak starych sterowników, bo wsparcie bootcamp wyparowało i nie da rady z poziomu OSX zainstalować siódemki, zresztą Command + R też nic nie daję, bo 10.7 nie ma skąd pobrać i nie da rady zainstalować od nowa systemu bez płytki bądź bootowalnego USB. Jakakolwiek dystrybucja linuksa i tak będzie lepsza, co jak co, ale pingwinek lubi takie zabytki i nie ma z nimi problemu i nawet w miarę wydajnie to działa.

Nie wiem, co wy macie z tym bootcampem - ON NAPRAWDĘ NIE JEST POTRZEBNY do instalacji windy - to jest propaganda Apple :).

Wszystko jest opisane w necie.


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#11 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 18 sierpnia 2017 - 14:48

Sterowniki powinny być na torrentach, były też na płycie z Leopardem 10.5.

Użytkownik rybak-17 edytował ten post 18 sierpnia 2017 - 14:48

MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#12 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 19 sierpnia 2017 - 22:25

Nie wiem, co wy macie z tym bootcampem - ON NAPRAWDĘ NIE JEST POTRZEBNY do instalacji windy - to jest propaganda Apple :).

Wszystko jest opisane w necie.

Nie ważne czy jest potrzebny, bo i tak nie działa na takich zabytkach, warto wspomnieć o braku wsparcia dla chociażby wingrozy 10, można ręcznie zainstalować i jest to nawet łatwe, ale co z tego? Jak sterowniki pod XPka lub vistę nie koniecznie chcą pracować na dziesiątce. Pingwinek ma taką zaletę że bardzo lubi zabytki i wyciska z nich dosłownie wszystko, a dodając do tego zmodyfikowany kernel dostajemy naprawdę wydajny sprzęt. A i każda nowsza wersja pingwinka zawsze daję + do wydajności niezależnie od wieku sprzętu.



#13 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 sierpnia 2017 - 22:58

Zastanawiałem się jakby działał W7 z maszyną wirtualną nowszego macOS niewspieranego już natywnie na tym komputerze :D

 

Ale najsensowniej jest faktycznie zainwestować w Linuxa. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :) Oczywiście jak ktoś jeszcze chce coś dodać to się nie krępujcie :D


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#14 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 20 sierpnia 2017 - 09:33

Zastanawiałem się jakby działał W7 z maszyną wirtualną nowszego macOS niewspieranego już natywnie na tym komputerze :D

 

Przy 2GB RAM? 



#15 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 20 sierpnia 2017 - 09:37

Zastanawiałem się jakby działał W7 z maszyną wirtualną nowszego macOS niewspieranego już natywnie na tym komputerze 

Gorzej niż źle...



#16 Andrij P.

Andrij P.
  • 4 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 20 sierpnia 2017 - 11:14

Swego czasu pamiętam był jeszcze Elementary OS który do złudzenia przypominał macOS... może ten?



#17 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 20 sierpnia 2017 - 11:47

Swego czasu pamiętam był jeszcze Elementary OS który do złudzenia przypominał macOS... może ten?

Jest nadal, ale jest tak samo ciężki jak Unity w ubunciaku.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych