Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Niepełna synchronizacja/archiwizacja iPhone'a do iCloud


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 02 sierpnia 2017 - 08:24

Otóż niedawno kupiłam sobie Maca i chciałam korzystać na nim i na moim iPhonie z i Cloud. NIby ok. ale kiedy byłam na wakacjach okazało się, że nie archiwizują się. i zdjęcia z iPhone'a do iCloud'a po LTE oraz że nie wszytko co jest widoczne w iCloud przez Maca i przez stronę Internetową widać w apce na iPhonie? W apce na iPhone widać jedynie te rzeczy, które sa uporządkowane w folderach, a jak mam coś wrzucone od tak be folderu to juz tego nie ma. Tak jest np. z niektórymi zdjęciami. 

 

Mam pytanie czy da się coś z tymi problemami zrobić, czy iCloud ma taki urok?


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 02 sierpnia 2017 - 08:49

iCloud to nazwa parasol dla wszystkich usług w chmurze od Apple w ramach którego wchodzi wiele składowych.

Ja nie do końca z Twojego posta wiem o której składowej piszesz - mowa o archiwum, synchronizacji czy bibliotece zdjęć lub strumieniu zdjęć bo to trzy (cztery) różne usługi służące do trzech różnych rzeczy i działające w inny sposób.

 

Archiwum iCloud to usługa wykonywania kopii zapasowej na serwerach iCloud urządzenia iOS. MacOS nie wykonuje kopii w chmurze.

Do archiwum potrzebne jest WiFi i zasilanie. Wykonuje się automatycznie co dobę. Oczywiście musisz mieć wystarczająco dużo miejsca na iCloud by zmieścić tam archiwum urządzenia. Archiwum jest przechowywane w formie, której nie możesz swobodnie przeglądać. Służy do odtwarzania urządzenia z kompletem informacji z momentu wykonania archiwizacji - na przykład przy zakupie nowego lub po wymianie serwisowej.

 

Synchronizacja iCloud to usługa pozwalająca synchronizować dane między kilkoma urządzeniami Apple - na przykład kontaktów, notatek, przypomnień, kalendarzy, zakładek i historii Safari etc. Do działania wymaga jedynie połączenia z internetem, nieważne czy WiFi czy LTE. Działa na zasadzie "push" czyli zmiany dokonane na jednym urządzeniu są przesyłane do iCloud a serwery Apple "wypychają" te zmiany na wszystkie inne urządzenia które mają włączoną usługę synchronizacji na tym samym koncie iCloud.

 

Biblioteka zdjęć to mechanizm synchronizacji całej biblioteki zdjęć między wszystkimi urządzeniami podłączonymi do iCloud w takiej formie, że główna kopia jest przechowywana na serwerach iCloud, a urządzenia jedynie dodają zdjęcia (lub zgłaszają chęć ich usunięcia) i zgłaszają dokonane zmiany. iCloud zajmuje się przechowywaniem oryginałów zdjęć, ich zmodyfikowanych wersji i pilnowania by wszystkie urządzenia w danym czasie wiedziały jaki jest stan centralnej lokalizacji zdjęć w chmurze. Do wgrywania zdjęć jest wymagane WiFi pod warunkiem, że masz miejsce na zdjęcia w iCloud.

 

Strumień zdjęć to jeszcze stara metoda populowania zdjęć między urządzeniami Apple. Jeśli urządzenie ma WiFi to wgrywa wszystkie swoje nowe zdjęcia do "bufora" wynoszącego 1000 zdjęć i przegląda ten bufor w poszukiwaniu nowych zdjęć wgranych tam z innych urządzeń. Jeśli pojawiają się nowe zdjęcia to są one pobierane do lokalnej pamięci urządzenia i nic więcej z nimi nie jest robione w ramach iCloud.

 

Doprecyzuj zatem proszę

- co dokładnie Tobie nie działa

- jaki chcesz mieć efekt końcowy



#3 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 02 sierpnia 2017 - 09:00

o jejku nie wiedziałam, że to takie skomplikowane. Przyznam, że nie wiem jak to doprecyzować. Chodzi mi o zdjęcia (chyba w grę będzie wchodziła biblioteka). Mam zdjęcia na Macu, które widać w iCloud wszędzie z wyjątkiem apki na iPhonie. Czyli iCloud na Macu je widzi, i widać je jak się zaloguje do iCloud'a przez stronę ( nie przez aplikację). Wyjątek to apka na iPhonie. Miejsca w iCloud chyba jest dużo, przynajmniej tak mi się wydaje. No chyba, że jest ono jakoś wewnętrznie podzielone...?

 

Druga rzecz to własnie problem z tym, że zdjęcia (w bibliotece - apka kwiatuszek) na iPhonie nie wysyła do iCloud zdjęć przez LTE (nie synchronizuje). Dopiero po połączeniu Maca i iPhone'a przez WiFi w domu mogłam je zsynchronizować tak by na obu urządzeniach były widoczne. Przy czym iPhone był w LTE a Mac po wifi gdy nie było synchronizacji - czy może to mieć znaczenie? Zakładałam, że w momencie zrobienia zdjęcia on niezależnie do tego przesyła je do iCloud i po włączeniu Maca będę je odrazu widziała bez konieczności przełączania się między LTE i WiFi... i czekania aż się przekopiują...

 

I jeszcze jedno pytanie po Twoim poście mi się nasunęło - czy zdjęcia w iCloud mi się nie zachowają jeśli usunę je z Maca lub z iPhone'a? to byłoby bez sensu. Jak np. będę musiała reinstalować system to co wtedy?


Użytkownik a.s edytował ten post 02 sierpnia 2017 - 09:08

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 02 sierpnia 2017 - 10:04

o jejku nie wiedziałam, że to takie skomplikowane. Przyznam, że nie wiem jak to doprecyzować.

Wyjdzie w praniu, ale starajmy się nazywać rzeczy dokładnie bo za każdym razem gdy widzę coś w stylu "Widzę to w iCloud" to nie wiem o co chodzi :)

 

 

Chodzi mi o zdjęcia (chyba w grę będzie wchodziła biblioteka). Mam zdjęcia na Macu, które widać w iCloud wszędzie z wyjątkiem apki na iPhonie. Czyli iCloud na Macu je widzi, i widać je jak się zaloguje do iCloud'a przez stronę ( nie przez aplikację). Wyjątek to apka na iPhonie.

Czyli rozumiem, że na komputerze i na www.icloud.com w aplikacji Zdjęcia są te same zdjęcia ale na iPhone ich nie ma?

To wygląda tak jakby na komputerze w preferencjach systemowych w iCloud aktywna była opcja Biblioteka zdjęć iCloud (można to też sprawdzić w ustawieniach aplikacji Zdjęcia na komputerze, zakładka iCloud), a zdjęcia były już wgrane na chmurę - rozumiem, że na www.icloud.com jest wszystko to samo co na komputerze, a aplikacja Zdjęcia na komputerze nie wykazuje oznak, że coś wgrywa na chmurę.

 

Wygląda też na to, że na iPhone usługa biblioteka zdjęć iCloud jest niewłączona.

Wejdź na iPhone w Ustawienia -> iCloud -> Zdjęcia -> Biblioteka zdjęć iCloud

 

Masz do wyboru dwa sposoby przechowywania zdjęć na urządzeniu - pełną lub zoptymalizowaną. Pierwsza opcja pobiera wszystko w 100%, druga pobiera miniaturki celem ograniczenia miejsca jakie zdjęcia zajmują na urządzeniu i dobiera sobie pełne wersje w razie potrzeby. Warto przynajmniej na jednym urządzeniu mieć pełne wersje zdjęć i wykonywać kopię zapasową tego urządzenia offline tak na wszelki wypadek.

 

iPhone pobierze sobie miniaturki nawet po LTE i potrwa to szybko, pobranie kompletnej biblioteki może trochę potrwać.

Żadne zmiany nie będą odzwierciedlone na innych urządzeniach do momentu gdy iPhonie nie zakończy synchronizacji zdjęć z biblioteką zdjęć iCloud.

 

 

 Miejsca w iCloud chyba jest dużo, przynajmniej tak mi się wydaje. No chyba, że jest ono jakoś wewnętrznie podzielone...?

 

To się sprawdza w ustawieniach iCloud po prostu. Możesz to sprawdzić na komputerze, przez stronę i na telefonie. Miejsce jest współdzielone między pocztą iCloud, archiwum, Biblioteką zdjęć iCloud oraz plikami przechowywanymi w iCloud Drive. Wszystko inne nie zajmuje przestrzeni.

 

 

Druga rzecz to własnie problem z tym, że zdjęcia (w bibliotece - apka kwiatuszek) na iPhonie nie wysyła do iCloud zdjęć przez LTE (nie synchronizuje). Dopiero po połączeniu Maca i iPhone'a przez WiFi w domu mogłam je zsynchronizować tak by na obu urządzeniach były widoczne. Przy czym iPhone był w LTE a Mac po wifi gdy nie było synchronizacji - czy może to mieć znaczenie? Zakładałam, że w momencie zrobienia zdjęcia on niezależnie do tego przesyła je do iCloud i po włączeniu Maca będę je odrazu widziała bez konieczności przełączania się między LTE i WiFi... i czekania aż się przekopiują...

 

Biblioteka zdjęć iCloud działa bardzo prosto co do swojej zasady.

Urządzenie wgrywa wszystkie swoje zdjęcia w pełnej rozdzielczości na chmurę Apple, a ta przechowuje wszystkie zdjęcia ze wszystkich urządzeń w jednym miejscu i wypycha nowe zdjęcia do wszystkich innych urządzeń na których włączona jest ta usługa.

Każde urządzenie lokalnie na swojej kopii "pracuje" i zgłasza te zmiany do chmury Apple, a serwery Apple zajmują się rozwiązywaniem ewentualnych konfliktów i wypychaniem zmian na inne urządzenia.

 

Naturalne zatem jest to, że najpierw wszystkie urządzenia muszą wysłać na chmurę wszystkie swoje zdjęcia zanim zaczną z niej otrzymywać te których jeszcze nie mają. Bez takiego stanu zerowego nic samo działać nie może bo niesposób rozwiązywać konflikty i prowadzić synchronizację online kiedy nie ma pewności że na jakimś etapie wszystko było OK i wszystkie urządzenia miały ten sam zbiór danych. Konsekwencją jest to, że czasami może trochę zająć zanim wszystkie zdjęcia są faktycznie widoczne na wszystkich urządzeniach, bo każde z nich musi je najpierw wysłać a dopiero potem serwer musi "rozkminić co gdzie powinno być" i wtedy rozpoczyna się transfer.

 

Co do zasady na iPhone wszelkie większe transfery możliwe są TYLKO I WYŁĄCZNIE poprzez WiFi. Tyczy się to archiwum iCloud, Biblioteki zdjęć iCloud ale nie tylko - na przykład zbyt dużego programu z App Store nie pobierzesz po LTE. Nic z tym nie zrobisz.

 

Komputer co do zasady nie ma LTE więc sprawa jest prosta tutaj :)

 

 

I jeszcze jedno pytanie po Twoim poście mi się nasunęło - czy zdjęcia w iCloud mi się nie zachowają jeśli usunę je z Maca lub z iPhone'a? to byłoby bez sensu. Jak np. będę musiała reinstalować system to co wtedy?

 

Jeśli usuwasz coś na Mac w aplikacje Zdjęcia, to ta zmiana jest przekazywana do serwera iCloud i on propaguje tą zmianę na wszystkie inne urządzenia do Aplikacji Zdjęcia. Proste jak budowa cepa.

 

Innymi słowy - jeśli na 2 urządzeniach masz Bibliotekę Zdjęć iCloud i na jednym z nich w aplikacji Zdjęcia usuniesz zdjęcie i opróżnisz kosz to zdjęcie wylatuje ze wszystkich urządzeń i z chmury. Nie ma i nie wróci więcej chyba, że robisz kopię Time Machine na komputerze :)

Jeśli zepsuje Ci się komputer i kupisz nowy i zalogujesz się do Biblioteki Zdjęć iCloud to nowy komputer pobierze komplet zdjęć z chmury Apple (pełny lub zoptymalizowany o czym pisałem wcześniej) bo przecież nic nie było usuwane z aplikacji Zdjęcia.


Użytkownik imrik edytował ten post 02 sierpnia 2017 - 10:34

  • pedros lubi to

#5 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 02 sierpnia 2017 - 11:06

i teraz Cie zaskoczę ;D ja tępa szukałam tych zdjęć w iCloud Drive a tu synchronizacja jest na poziomie aplikacji biblioteki "kwiatuszka" - prawda? w aplikacji i na iPhonie i na Mac są te same zdjęcia :D sorry za zamieszanie i bardzo dziękuje za pomoc. 


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 02 sierpnia 2017 - 11:27

Prawda.

Tak samo na www.icloud.com zdjęcia były widoczne w appce Zdjęcia a nie iCloud Drive.

 

iCloud Drive to kolejna usługa pracująca w ramach iCloud. Pełni dwie role.

Po pierwsze jest przestrzenią dyskową dostępną dla programów, które mogą ją wykorzystać do synchronizacji plików między urządzeniami. Przykładowo możesz mieć Mac, iPhone i iPad z zainstalowanym Pages. Jeśli włączysz obsługę iCloud Drive dla Pages, ten program stworzy sobie w iCloud Drive swój folder i będzie do niego wgrywać swoje dokumenty, dzięki temu inne urządzenia będą je miały dostępne w aktualnej wersji. Zmiany dokonane na jednym urządzeniu są wypychane na inne.

 

Po drugie jest to magazyn danych na który możesz ręcznie wrzucać swoje pliki. Z poziomu komputera masz pełną dowolność, z poziomu iOS masz pełną dowolność tylko do własnoręcznie utworzonych folderów. Sytuacja na iOS zmieni się diametralnie po premierze nowego iOS, ale jak to dokładnie będzie wyglądać to zobaczymy.

 

Jest też opcja na komputerze zcalenia folderu Dokumenty i Biurko z iCloud.


  • a.s-6704ce448e lubi to

#7 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 02 sierpnia 2017 - 11:41

Jest też opcja na komputerze zcalenia folderu Dokumenty i Biurko z iCloud.

a możesz napisać jak to zrobić?


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#8 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 02 sierpnia 2017 - 11:50

 

Przechowywanie katalogów Biurko i Dokumenty na iCloud Drive

Wybierz polecenie menu Apple > Preferencje systemowe, kliknij w iCloud, a następnie kliknij w Opcje obok iCloud Drive.
 
Jeśli obok iCloud Drive nie ma przycisku Opcje, upewnij się, że funkcja iCloud Drive jest włączona.
 
Zaznacz Katalogi Biurko i Dokumenty.
 
Gdy zaznaczysz Katalogi Biurko i Dokumenty, katalog Biurko oraz katalog Dokumenty zostaną przeniesione do iCloud Drive. Pojawią się one także w sekcji iCloud Drive na pasku bocznym Findera.

 

Mimo wszystko proponuję doczytać do końca.

https://support.appl...24?locale=pl_PL

 

Największą zaletą jest to, że gdy skasujemy plik z pulpitu lub dokumentów to poprzez stronę icloud.com można go przywrócić przez krótki czas.

Oczywistą zaletą jest to, że jest jeden folder pulpit i dokumenty dostępny na wszystkich urządzeniach Apple.

Ciekawą konsekwencją jest to, że w przypadku gdy na komputerze brakuje miejsca może on usunąć lokalnie przechowywaną kopię plików z folderu dokumenty i biurko pozostawiając ikonkę pliku gotową do pobrania w razie potrzeby. Może potencjalnie się mocno kłócić z programamy starej daty trzymającymi w dokumentach swoje pliki konfiguracyjne (MS Office, Clip Paint Studio).

Największą wadą jest potencjalnie duże zużycie przestrzeni iCloud i można się naciąć na brak dostępu do plików bez internetu jeśli komputer uzna, że trzeba usunąć lokalną kopię.


  • a.s-6704ce448e lubi to

#9 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 02 sierpnia 2017 - 11:55

Mimo wszystko proponuję doczytać do końca.

https://support.apple.com/kb/PH25224?locale=pl_PL

 

Największą zaletą jest to, że gdy skasujemy plik z pulpitu lub dokumentów to poprzez stronę icloud.com można go przywrócić przez krótki czas.

Oczywistą zaletą jest to, że jest jeden folder pulpit i dokumenty dostępny na wszystkich urządzeniach Apple.

Ciekawą konsekwencją jest to, że w przypadku gdy na komputerze brakuje miejsca może on usunąć lokalnie przechowywaną kopię plików z folderu dokumenty i biurko pozostawiając ikonkę pliku gotową do pobrania w razie potrzeby. Może potencjalnie się mocno kłócić z programamy starej daty trzymającymi w dokumentach swoje pliki konfiguracyjne (MS Office, Clip Paint Studio).

Największą wadą jest potencjalnie duże zużycie przestrzeni iCloud i można się naciąć na brak dostępu do plików bez internetu jeśli komputer uzna, że trzeba usunąć lokalną kopię.

dzięki wielkie :)


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych