Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nie mogę opróżnić kosza systemowego.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 aLPav

aLPav
  • 7 postów

Napisano 17 lutego 2017 - 15:19

Dzień dobry,

 

mam na własne życzenie pewien irytujący problem. Z niewiedzy i chęci zwolnienia miejsca na dysku zewnętrznym usunąłem ręcznie kilka folderów kopii zapasowych generowanych przez Time Machine. Trafiły one do systemowego kosza i są... nieusuwalne ;/ Integralność systemu itp.. Czy jest jakaś szansa na ich (tych plików) usunięcie z kosza bez konieczności stawiania systemu na czysto?



#2 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 17 lutego 2017 - 19:52

Odpal Terminal i wpisz:

sudo rm -fr ~/.Trash/* && exit

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#3 aLPav

aLPav
  • 7 postów

Napisano 17 lutego 2017 - 21:00

Niestety nie pomogło ;/



#4 Zetor

Zetor
  • 624 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 17 lutego 2017 - 21:22

Z tym poradzi sobie CleanMyMac.


MacBook Pro 13 2017, iPhone 7


#5 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 17 lutego 2017 - 22:36

Z tym poradzi sobie rm w Terminal.app Bez potrzeby instalowania jakiegolwiek guano. Kwestia uprawnień do plików. POSIX się kłania. Do przeczytania i zapamiętania.


Użytkownik pedros edytował ten post 17 lutego 2017 - 22:38


#6 aLPav

aLPav
  • 7 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 12:56

Z tym poradzi sobie rm w Terminal.app Bez potrzeby instalowania jakiegolwiek guano. Kwestia uprawnień do plików. POSIX się kłania. Do przeczytania i zapamiętania.

Dziękuję @pedros. Nie jestem na tym poziomie co Ty. Daj proszę jakąś wskazówkę lub link. Chętnie się douczę. Też jestem przeciwnikiem instalowania takiego niepotrzebnego softu jak CleanMyMac...



#7 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 22 lutego 2017 - 13:59

Być może nie wiesz, ale każdy dysk ma swój własny kosz w postaci folderu o nazwie .Trash. Usunięcie zawartości tego folderu opróżnia też kosz.

Polecenie Należy zmodyfikować tak by wskazywało kosz na dysku zewnętrznym.

sudo rm -fr ~/.Trash/* && exit

Fragment ~/.Trash/* wskazuje na kosz w Twoim katalogu domowym.

Powinno być raczej coś w stylu /Volumes/NAZWA \DYSKU \ZEWNĘTRZNEGO/.Trash

 

Polecam najpierw zapoznać się z poleceniami cd (change directory) oraz z ls (listowanie zawartości).

cd /
ls -la
<TU LISTA PLIKÓW W KATALOGU GŁÓWNYM>
cd /Volumes
ls -la 
<TU LISTA PLIKÓW W KATALOGU VOLUMES>

Lub od razu:

ls -la /Volumes/
<TU LISTA PLIKÓW W KATALOGU VOLUMES>

Inną kwestią jest, że w koszu znajdują się tylko pliki z dysku zewnętrznego na którym wykonywałeś kopię TM? 

W Finderze po prostu wszedłeś na dysk zewnętrzny i zacząłeś usuwać pliki wewnątrz katalogu z kopiami danych?

 

W taki sposób nie usuwa się starych archiwów.

Należy wejść w Time Machine, wewnątrz kosmicznego interfejsu należy odnaleźć katalog główny (dysk Macintosh HD domyślnie na przykład poprzez skrót shift+cmd+c), następnie na skali czasu odnaleźć jakąś starą datę i dopiero wtedy kliknąć prawym myszy na katalogu głównym / dysku Macintosh HD i wybrać opcję "usuń wszystkie archiwa" czy jakoś tak. Skasuje to całość archiwów zawierających wskazany folder (w tym wypadku dysk) i wszystkie jego wcześniejsze wersje.

 

Na chwilę obecną i tak i tak myślę, że rozwaliłeś sobie integralność kopii zapasowej. Ja bym na niej nie polegał. Wyłączyłbym robienie kopii zapasowej w systemie, usunął to co już się zrobiło (za wczasu możesz sobie jakieś stare wersje czegóstam oczywiście zgrać), wyformatowałbym dysk lub usunął całość backupu razem z wywaleniem tego z kosza i wtedy bym zrobił backup na nowo.



#8 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2017 - 14:30

Dokładnie jak imrik napisał (z maleńkim uściśleniem – nie .Trash, a .Trashes). Polecenie iro było dobre, tylko ścieżka nieprawidłowa. Zrób sobie (tylko ten dysk musi być podłączony):

sudo ls -la /Volumes/*/.Trashes/501/

(hasło administratora wymagane). Poznajesz te „foldery” na którymś z woluminów (nie wiem, ile ich masz, ale to nieistotne w tym wypadku)? Jak nie czujesz się pewnie, podaj wynik, a ktoś Ci wpisze poprawną komendę.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#9 aLPav

aLPav
  • 7 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 15:31

Być może nie wiesz, ale każdy dysk ma swój własny kosz w postaci folderu o nazwie .Trash. Usunięcie zawartości tego folderu opróżnia też kosz.

Polecenie Należy zmodyfikować tak by wskazywało kosz na dysku zewnętrznym.

sudo rm -fr ~/.Trash/* && exit

Fragment ~/.Trash/* wskazuje na kosz w Twoim katalogu domowym.

Powinno być raczej coś w stylu /Volumes/NAZWA \DYSKU \ZEWNĘTRZNEGO/.Trash

 

Polecam najpierw zapoznać się z poleceniami cd (change directory) oraz z ls (listowanie zawartości).

cd /
ls -la
<TU LISTA PLIKÓW W KATALOGU GŁÓWNYM>
cd /Volumes
ls -la 
<TU LISTA PLIKÓW W KATALOGU VOLUMES>

Lub od razu:

ls -la /Volumes/
<TU LISTA PLIKÓW W KATALOGU VOLUMES>

Inną kwestią jest, że w koszu znajdują się tylko pliki z dysku zewnętrznego na którym wykonywałeś kopię TM? 

W Finderze po prostu wszedłeś na dysk zewnętrzny i zacząłeś usuwać pliki wewnątrz katalogu z kopiami danych?

 

W taki sposób nie usuwa się starych archiwów.

Należy wejść w Time Machine, wewnątrz kosmicznego interfejsu należy odnaleźć katalog główny (dysk Macintosh HD domyślnie na przykład poprzez skrót shift+cmd+c), następnie na skali czasu odnaleźć jakąś starą datę i dopiero wtedy kliknąć prawym myszy na katalogu głównym / dysku Macintosh HD i wybrać opcję "usuń wszystkie archiwa" czy jakoś tak. Skasuje to całość archiwów zawierających wskazany folder (w tym wypadku dysk) i wszystkie jego wcześniejsze wersje.

 

Na chwilę obecną i tak i tak myślę, że rozwaliłeś sobie integralność kopii zapasowej. Ja bym na niej nie polegał. Wyłączyłbym robienie kopii zapasowej w systemie, usunął to co już się zrobiło (za wczasu możesz sobie jakieś stare wersje czegóstam oczywiście zgrać), wyformatowałbym dysk lub usunął całość backupu razem z wywaleniem tego z kosza i wtedy bym zrobił backup na nowo.

Bardzo dziękuję @imrik i @cronopioverde za merytoryczną pomoc. Na pewno przestudiuję wszystko co napisaliście. Tak, zrobiłem nieświadomie dokładnie tak jak napisałeś. Usunąłem ręcznie do kosza pliki wyszukane w Finderze jako kopie time machine...


Dokładnie jak imrik napisał (z maleńkim uściśleniem – nie .Trash, a .Trashes). Polecenie iro było dobre, tylko ścieżka nieprawidłowa. Zrób sobie (tylko ten dysk musi być podłączony):

sudo ls -la /Volumes/*/.Trashes/501/

(hasło administratora wymagane). Poznajesz te „foldery” na którymś z woluminów (nie wiem, ile ich masz, ale to nieistotne w tym wypadku)? Jak nie czujesz się pewnie, podaj wynik, a ktoś Ci wpisze poprawną komendę.

Czyli dobrze rozumiem? Należy w moim przypadku wpisać: ls -la /Volumes/LaCie/.Trashes/501  ? Gdzie LaCie to nazwa podpiętego dysku zewnętrznego.



#10 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 lutego 2017 - 15:47

Nawet nie. Po prostu przeklej komendę z mojego postu. Nazwę woluminu Ci uzupełni.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#11 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 22 lutego 2017 - 15:49

sudo ls -la /Volumes/*/.Trashes/501/ 

Daje mniej więcej taki efekt:

z uprawnieniami "admina" wylistuj zawartość wszystkich katalogów 501 znajdujących się wewnątrz katalogu /.Trashes we wszystkich folderach znajdujących się w /Volumes wyświetlając wynik w długim formacie bez omijania katalogów zaczynających się od "." (te są domyślnie ukryte).

 

rm to komenda do usuwania, -f to usuwanie bez pytania a -r to rekursywnie (czyli komenda "wędruje" po wszystkich podkatalogach w miejscu wywołania), * to dopasowanie dowolnej ilości dowolnych znaków. sudo uruchamia komendę na prawach "admina". Należy z nią szczególnie uważać bo bardzo łatwo jest sobie coś wywalić w kosmos.

 

Zanim się zabierzesz to może warto choć trochę poczytać o terminalu. Proste wyszukanie w google pozwoli Ci ogarnąć podstawy podstaw.

http://blog.teamtree...-x-command-line

sudo rm -rf /Volumes/*/.Trashes/

Ta komenda powinna usunąć wszystkie pliki ze wszystkich koszy na wszystkich podłączonych dyskach poza koszem użytkownika bo on jest chyba w katalogu domowym jeśli mnie pamięć nie myli. iro podał odpowiednią komendę.


Użytkownik imrik edytował ten post 22 lutego 2017 - 15:59


#12 aLPav

aLPav
  • 7 postów

Napisano 24 lutego 2017 - 09:50

Bardzo dziękuję za pomoc. Komenda zadziałała i usunęła wszystko z kosza. A komputer startuje szybciej, bez piłeczki plażowej na dzień dobry.  :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych