Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[podcasting] Jaki sprzęt/soft do nagrywania dźwięku ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 20 lutego 2006 - 19:33

[center:44821542ff]Dołączona grafika [/center:44821542ff]

Ostanio na grupie dyskusyjnej o podcastingu odbywa się nieustająca rozmowa na temat tego, jakiego sprzętu/oprogramowania używać do podcastingu.

Jako że my też chcemy porawić jakość swoich nagrać postanowile was zapytać, jakie są wasze paptenty/pomysły na nagrywanie dźwięku dobrej jakośći. Przy komputerze i w w terenie.
Wiem, że mamy liczną grupę "dźwiękowców" i innych ludzi parających się takimi zagadnieniami częściej od nas.

Jakieś propozycje?, sugestie ?

Być może ten wątek pomoże komuś zacząć wlasny podcast, albo po prostu zaczniecie bawić się z dźwiękiem.

Nasz stuff:
W naszym wypadku to mikrofon z kamerki internetowej (Logitech Pro 4000) + GarageBand, plus mikrofony z PB 15" i inne wbudowane...

Pozdrawiam serdecznie

#2 robcel

robcel
  • 290 postów
  • SkądMA,PL

Napisano 20 lutego 2006 - 20:13

podcast Najczęściej posługujemy się palmtopem i nagrywamy na nim wywiady i rozmowy w terenie. Czasem wykorzystujemy standardowe wyposażenie eMac-a... Software: audacity (do nagrywania i miksowania), iTunes (do zrobienia mp3), TextEdit (do napisania RSS). Może kiedyś również Garageband z iLive'06... Pozdrawiam Robert

#3 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 20 lutego 2006 - 21:03

Re: [podcasting] Jaki sprzęt/soft do nagrywania dźwięku ?

Nasz stuff:
W naszym wypadku to mikrofon z kamerki internetowej (Logitech Pro 4000) + GarageBand, plus mikrofony z PB 15" i inne wbudowane...

Szyte na miare
1. Zbuduj sobie namiot. (pomocne artykuly to spiwory kolderki , koce, krzesla, drabina itd.)
2. Zrob tak zebys mial dzuple nie wieksza niz 1m kwadratowy , wylozona miekimi, nie szeleszczacymi materialami.
3. W takim miejscu uzywaj compa do nagrawania glosu.
4. Nagrywajac glos urzywaj w insert- Compresor i Noise gate . Powinny byc te procesory w GarageBand.
5.Podklady muzyczne uzywaj podkladow muzycznych ktore sa wolne od GEMA , ZAiKS.
(w Twoim pierwszym podcast - nie zglosiles do wystworni plytowej ...... itd.... wstretny pirat z Ciebie:D )
Najlepiej poprosic kogos kto by porobil jakies tla muzyczne.Np.Kokos lub Digiface :wink:
5.W terenie nalezy uzywac mikrofony kierunkowe-dynamiczne. Pojemnosciowe nie nadaja sie do tego typu pracy.

Ta prosta matoda juz nieraz osiagnieto super efekty.
A w prowizorycznym namiocie nie jedna znana gdziazda juz spiewala, mowila itd.
A to wszystko robi sie tez w profesjonalnych studiach ze zmienna akustyka itd.
Tylko kto sie do tego przyzna ??
Powodzenia 8)

#4 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 20 lutego 2006 - 21:12

Digiface, robcel, dzięki, dzięki - namiot... hmmm to pomysł wart wypróbowania...

Co do podcastów - podcast MyApple będzie "legalny" (muzyka z podshow Music Network, podkłady robię sam, lub używam z GB- te z GB są do wykorzystania oficjalnie), a Hochlander - "ma licencje" - "I don't care!" .

QRCZE namiot i iMac... tego jeszcze nie grali...

Jakieś tanie i dobre mikrofony polecacie? (wiem te słowa się wykluczają, ale wiecie o co mi chodzi)

#5 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 20 lutego 2006 - 21:29

Co do mikrofonu to polecam jakiś model Shure z garnicy 100-200zł czyli naprawdę nie wiele jak za jakośc i wykonanie(są tak solidne że można nimi wbijać gwoździe) połowa jak nie 90% domorosłych hip-hopowców nawija do shure`ów.Moje chłopaki mają c607N i bardzo sobie chwalą to wydatek 120zł. Jeśli chcecie poszaleć to proponuje coś sennheiser`a zwarjujecie poprostu kryształ dźwięk. Co do softu garage całkowicie wystarczy. Jeśli macie problemy z "pluciem"(np. przy literce P) do mikrofonu to polecam zrobić siatkę anty plujkę z obręczy i rajstop niezły efekt!

#6 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 20 lutego 2006 - 21:35

Wigwam sobie zmontuje w kuchni :)
No właśnie jaki mikrofon?
Bo ten mój w PowerBook nie nadaje się bo zbiera szum wentylatora :(

[ Dodano: 2006-02-20, 21:37 ]
PowerbookFiend, pisałem tak długo posta że w tym czasie odpisałeś na temat mikrofonu ;)

#7 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 20 lutego 2006 - 21:43

PowerbookFiend, patent anty plujkowy - iSocks z iPoda na mikrofon! :D (jeśli macie jeszczez jakieś inne typy - piszcie).

#8 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 20 lutego 2006 - 21:48

PowerbookFiend, patent anty plujkowy - iSocks z iPoda na mikrofon!


Właśnie nie bo wam zabije doszczętnie wysokie tony :P ^___^

#9 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 20 lutego 2006 - 23:14

PowerbookFiend, OK, ty jesteś szefem, znaczy znasz się lepiej odemnie... ale widzaiłem taki patent :D

BTW - te mikrofony co podałeś potrzebują przedwzmacniacza/miskera ?

#10 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 21 lutego 2006 - 12:12

Zdaje mi się że wejście w twoim imac`u jest uniwersalne i podpiąć możesz zarówno discmana czy mikrofon ba nawet gitare wiidziałem na sucho wpiętą! Najlepiej zapytać Digiface na privie on wiesz wszystko no może prawie^__^. Ja sam na mikrofonie wpiętym bezpośrednio w powerbooka nie pracowalem ale na innych urządzeniach i owszem kwestia tylko taka ,że sam mikrofon daje bardzo słaby sygnał i jak wejście jest zamało czułe to jednak przedwzmacniacz będzie konieczny.

#11 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 21 lutego 2006 - 14:54

Szyte ponad miare

1. Namiot (czyli miejsce w ktorym nagrawasz glos , jak najbardziej w kazdej wersji , nawet w wersji ktora sie ukaze "Szyte na maxa". Szczegoly o namiocie wyzej w jednym z postow.Co to powoduje mysle ze kazdy uslyszy i nie ma sensu sie rozpisywac.
2.Mikrofon np. (staralem sie znalesc jakis taniszy) the t.bone EM9600, 69 Euronow,
To jest najlepsze wyjscie pod wzgledem ceny i zastosowania. Jest to mikrofon kondensatorowy- kierunkowy. Czyli ma dobre zastosowanie do prac reporterskich i nagran domowych ("studyjnych", czytaj namiotowych).Zasilany jest albo beteria , lub tez przedwzmacniaczem. Dlatego do niego potrzbujemy przedwzmacniacz czataj: Digital Audio interface.
3.Digital Audio Interface: jest tego coraz wiecej i w miare o przystepnych cenach.
Ja polecam Np. M-Audio- Mobile Pre USB - 145,- Euronow (specjalnie dla Laptops !!! , oczywiscie rowniez do kazdego innego Mac z OS 9.x / OS X)
4. Soft GarageBand, przy odpowiednim zastosowaniu procesorow Compresor i Noise gate podczas rejestracji glosu, absolutnie wystarczajacy.

W tej konfiguracji oczywiscie uzyskamy znacznie lepsze rezultaty i Podcast bedzie napewno bardziej profesjonalny. W miare czasu i zdobycia doswiadczenia i umiejetnosci bedzie on nawet mozna powiedzec calkowicie profesjonalny.


ps W nastepnym odcinku Szyte na maxa napisze o konfiguracji dla tych co profesjonalnie chca sie zajac Podcastingiem i maja duzo walorow finasowych, oraz jak ustawic procesory Compresor , Gate , do czego one sluza , dlaczego namiot w warunkach domowych jest perfekcyjnym wyjsciem i dlaczego w profesjonalnych studiach czesto buduje sie prowizoryczny namiot.

[ Dodano: Wto 21 Lut, 2006 ]

Zdaje mi się że wejście w twoim imac`u jest uniwersalne i podpiąć możesz zarówno discmana czy mikrofon ba nawet gitare wiidziałem na sucho wpiętą! Najlepiej zapytać Digiface

discmana jak najbardziej bo wejscie jest liniowe i jest dopasowane do takiego zrodla sygnalu.

Jesli comp nie posiada wyraznie zaznaczonego wejscia microfonowego to proba wsadzania microfonu, gitary w wejscie liniowe jest troche pozbawione sensu. Poniewaz dzwiek ktora uslyszymy bedzie stlumiony przez niedopasowanie rezystencji wejsia i wyjscia sygnalu.
Dla ucha ludzkiego objawia sie to w ten sposob ze wysokie tony sa obciete i dzwiek przypomina odglosy mowiacej do ciebie osoby z zacisnieta poduszka na twarzy. Slowem bardzo nie czytelne.

Dlatego tez do wejscia liniowego w compie nalezy mikrofon podlaczyc po przez przedwzmacniacz (interface Digital Audio itd.) lub jakikolwiek inny mikser analogowy posiadajacy wejscia microfonowe i co najmniej jedno wjscie liniowe ktore polaczymy z computerem..

#12 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 21 lutego 2006 - 15:17

proponuję przykleić ten wątek, a mój post skasować ;)
BTW. Rady Digiface sprawdzę w praktyce jutro :)

#13 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 21 lutego 2006 - 21:42

"W nastepnym odcinku Szyte na maxa" Zacznie się zapewne od wyrzuć wszystkie meble i obklej ściany paletami od jajek, zainwestuj w rejestrator hd i mikrofon za 2000zł:P ok żart Digiface czekam z niecierpliwością na kolejną część!

#14 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 19 lutego 2007 - 13:41

Ja polecam Np. M-Audio- Mobile Pre USB - 145,- Euronow (specjalnie dla Laptops !!! , oczywiscie rowniez do kazdego innego Mac z OS 9.x / OS X)
.



no właśnie ja mam pytanie odnośnie tego urządzonka. Kupiłem je sobie wczoraj no i jeden problem mam.
Kiedy podłaczam do stereo line output moje głośniczki creative 2.1 to nie grają, kiedy podłącze zamiast głośniczków słuchawki też kicha, nic co z iTunes leci nie gra przez mobile pre. Ale kiedy do ch1 input dam kabel duży jack i go tak sobie podotykam (fetysz :D) to i w słuchawkach (podłączonych już w dziale headphones z przodu) i w głośniczkach creative ten pyk jest, znaczący że jednak interface działa.
Zatem co zrobić, żeby jeszcze głos z komputera odtwarzał?

#15 bushman.editing

bushman.editing
  • 4 115 postów
  • Płeć:

Napisano 01 stycznia 2008 - 01:40

Hej, Hej!! :) Wy tutaj wszyscy tak profesjonalnie, a ja właśnie chciałbym zacząć robić podcast'y... :D Zmobilizował mnie do tego mój nowy iPod touch i podcasty Martin'a z Masy Krytycznej. Na razie mam niestety PC'a i nie wiem całkiem jak mam sie do tego zabrać. Jakim programem nagrywać, gdzie mógłbym publikować... NIC... Ludziska, prosze pomóżcie!! :) Wiem, że to forum dla Mac'owców, ale przecież podcast'y zrodziły się właśnie z" jabuszek" :) Z góry dziękuję za pomoc :)

#16 cza_gda

cza_gda
  • 430 postów
  • Skądgdansk

Napisano 01 stycznia 2008 - 01:49

co do mikrofonow na jakies samsona z serii Q na przyklad

#17 bushman.editing

bushman.editing
  • 4 115 postów
  • Płeć:

Napisano 03 stycznia 2008 - 14:17

Wiedze że mi nie pomożecie ;P Szkoda...

#18 Harry Brown

Harry Brown
  • 373 postów
  • SkądKrakau

Napisano 03 stycznia 2008 - 15:52

Wiedze że mi nie pomożecie ;P Szkoda...


Stary, więcej inicjatywy, no jak, O CZYM, bez niej, chcesz te podkasty robić?

Tym niemniej szczerze sukcesu Ci życzę! zajrzyj tu:

http://www.podcastin...hp#zwl&g3_tab=5

pozdrawiam
  • bushman.editing lubi to

#19 bushman.editing

bushman.editing
  • 4 115 postów
  • Płeć:

Napisano 03 stycznia 2008 - 15:54

DZIĘKI HARRY BROWN:) Fajna stronka :) Autorytet dla ciebie:)

#20 Harry Brown

Harry Brown
  • 373 postów
  • SkądKrakau

Napisano 03 stycznia 2008 - 16:01

Make podcasts not war @ Bushman trzymam kciuki, polskie podkasterstwo wciąż jeszcze raczkuje... oczywiście "jest kilku wiernych, z tymi pojechałbym nawet do Kielc...". ale mi mało...

#21 bushman.editing

bushman.editing
  • 4 115 postów
  • Płeć:

Napisano 04 stycznia 2008 - 00:14

A Ty podcast'ujesz, HARRY BROWN??;)

#22 Five

Five
  • 85 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 stycznia 2008 - 01:54

Jeżeli macie trochę za dużo pieniędzy, może warto by się zainteresować tym?

Edirol R-09
http://www.e-muzyk.n...nt/view/329/63/

Koszt to około 1500zł, wg. powyższej recenzji ma niezłą jakość nagrywanego dźwięku (co zresztą słychać w próbkach na w/w stronie).

Ale mimo wszystko jest to AŻ 1500zł.

#23 bushman.editing

bushman.editing
  • 4 115 postów
  • Płeć:

Napisano 04 stycznia 2008 - 13:41

Jestem naprawde początkujący:] Obecnie chce sie tylko sprawdzić, czy będą zainteresowani:)

#24 bushman.editing

bushman.editing
  • 4 115 postów
  • Płeć:

Napisano 30 marca 2008 - 19:43

Niestety moje podcasterowanie nie doszło do skutku. Obecnie ucze się od najlepszych. Każda rada byłaby przydatna, dlatego każdego zainteresowanego odsyłam do (moim zdaniem) mistrza polskich podcastów - Martina Lechowicza ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych