Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Downgrade z macOS Sierra do OS X Yosemite [PORADNIK]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 circos

circos
  • 462 postów
  • Skąd

Napisano 02 października 2016 - 19:14

Hej!

Na pewno niektórzy z Was po instalacji najnowszego systemu macOS Sierra zastanawiają się nad powrotem - ale do jakiego systemu? Ja wybrałem downgrade do OS X Yosemite. Wydaje mi się on najbardziej dopracowanym do rocznika mojego MacBooka systemem obsługującym te wszystkie ciekawostki, jakie są jeszcze dostępne dla nowych komputerów, ale nie zużywa tyle energii, RAM i baterii, co najnowsze wydanie.

 

Dla przykładu - mój rMBP 13" z 2015r. przy Yosemite pracował 8-9 godzin (moje ustawienia oszczędzania baterii), teraz na Sierze pracuje 2-3 godziny (te same ustawienia). Bateria przez rok straciła 8% całkowitej pojemności i ma niecałe 90 cykli ładowań, a jej data produkcji jest sprzed półtora roku. Tak więc rozumiem spadek z 8-9 na 6-7h, ale nie 2-3!

 

W pierwszej kolejności najlepiej, jakbyśmy zaopatrzyli się w oryginalne oficjalne wydanie OS X Yosemite. Metod jest kilka:

 

- ściągnąć z App Store. Proponuję wejść w KUPIONE i tam poszukać na liście w okolicach 2015 r. OS X Yosemite

- ściągnąć z MacUpdate (moim zdaniem najbardziej godne zaufania zewnętrzne źródło do pobrania OS X Yosemite - odradzałbym pobieranie na torrentach lub z odnośnika jakiejś dziwnej strony) - https://www.macupdat...8/os-x-yosemite

 

Co ciekawe, na oficjalnej stronie Apple, aby wyszukać chociażby jakąkolwiek stronę z wcześniejszą wersją systemu OS X, udało mi się najdalej cofnąć o 1 system, czyli do OS X El Capitan. Do Yosemite już, niestety, nie ma ani oficjalnych odnośników, ani strona systemu nie jest dłużej wspierana i udostępniana. Chyba że komuś się uda znaleźć, to proszę o dodanie odnośnika.

 

Następnie polecam ściągnąć nową wersję (działającą już pod macOS Sierra) programu DiskMaker Xhttp://diskmakerx.com

 

Kiedy ściągnie nam się obraz systemu i program DiskMaker X odsyłam do dobrego poradnika z naszej forumowej stajni - jak wszystko przygotować:

http://myapple.pl/po...e-os-x-yosemite

 

Należy pamiętać o przygotowaniu kopii zapasowej swoich danych - najlepiej robiąc pełną kopię Time Machine. Jednakże kopia wykonywana przy aktualnie posiadanym systemie (Sierra) może przy imporcie danych do OS X Yosemite spowodować błąd wewnętrzny programu Time Machine mówiący o tym, iż nie można importować w tę stronę (z nowszego systemu danych do starszego) danych i będzie trzeba je przenieść z kopii Time Machine ręcznie. Na szczęście w tej opcji mamy zrobiony pełen obraz swoich danych. Dla pewności możemy również przegrać najważniejsze dane na dodatkowe żródło zewnętrzne aby mieć 100% pewności ich zachowania.

 

*Jeżeli korzystamy z Poczty Mail - proszę pamiętać o wyeksportowaniu swoich skrzynek poprzez polecenie wewnątrz programu. Chyba że mamy serwer ustawiony na przechowywanie wiadomości dostarczonych i przeczytanych oraz wychodzących (np. gmail.com).

 

Jest to mój pierwszy downgrade z nowszego systemu do starszego. Pomimo już 4 lat użytkowania Apple pierwszy raz zdenerwowała mnie nowa polityka korporacji. A dodatkowo, przeszukując Forum, nie znalazłem żadnego tematu nawiązującego do tej instrukcji, skąd pobrać oficjalne wydanie systemu OS X albo co dalej zrobić z danymi czy programem do przygotowania kopii zapasowej. Mam nadzieję, że poradnik przyda się ludziom szukającym w dziale o Yosemite odpowiedzi.  :)


Użytkownik cronopioverde edytował ten post 05 stycznia 2017 - 18:25
Poprawki pisowni i merytoryki

there's no day off for heroes

 A1181 |  A1342 |  A1502


#2 van1ty

van1ty
  • 170 postów

Napisano 02 października 2016 - 19:26

Orientujesz się czy przy downgrade z El Capitan do Yosemite też może wystąpić problem z przywróceniem kopii z TM ?



#3 circos

circos
  • 462 postów
  • Skąd

Napisano 02 października 2016 - 19:38

Jedyne co słyszałem, to że Time Machine działa w jedną stronę. Czyli ze starszego na nowszy system przenoszenie Kopii Zapasowej jest bezproblemowe. Problem zaczyna się kiedy popracowaliśmy już na wersji wyższej i chcemy cofnąć się na wersję starszą. Jednakże możliwe, że od El Capitan coś w tym temacie zmienili, a może od Sierra. Tego niestety nie mam potwierdzonego.

 

Ale jeżeli owszem tak jest, to lepiej jest nadal postawić świeżą instalację (i tak musimy to, przy downgrade zrobić) i wgrać nasze dane osobno niż stawiać kopię zapasową i ponownie zaśmiecać system. Moje zdanie. Owszem wiąże się to z ponowną konfiguracją niektórych opcji i instalowaniem na nowo programów ale jeżeli program na OS X Sierra zaktualizował Ci się ostatnim czasy do nowego jądra systemu, to na downgrade o jeden albo dwa systemy w tył raczej nie będzie już obsługiwany (chyba, że coś się zmieniło w nowych aktualizacjach). Tak więc może zaczekajmy w temacie na wypowiedź kogoś, kto już robił taką operację i może podzielić się informacjami na jej temat.


there's no day off for heroes

 A1181 |  A1342 |  A1502


#4 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 02 października 2016 - 20:40

A jak się zrobi down ze Sierry do Yosemite będzie można w przyszłości wgrać normalnie ElCapitan albo Sierrę?



#5 mateusxzz

mateusxzz
  • 242 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 02 października 2016 - 20:50

A jak się zrobi down ze Sierry do Yosemite będzie można w przyszłości wgrać normalnie ElCapitan albo Sierrę?

 

Tak.



#6 fr3x

fr3x
  • 18 postów
  • SkądZielona Góra, Poland

Napisano 05 stycznia 2017 - 17:35

Nie mogę pobrać z macupdate, bo jest napisane, że w PL jest niedostępny...

Co można zrobić w takiej sytuacji?



#7 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 05 stycznia 2017 - 18:30

Nie mogę pobrać z macupdate, bo jest napisane, że w PL jest niedostępny...

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Rozumiem, że w Purchased nie masz. Najlepiej zatem uprzejmie poprosić. Jak ktoś, kto posiada, zechce, to Ci legalną kopię udostępni.

Chyba że Yosemite był systemem fabrycznie zainstalowanym na Twoim sprzęcie, to wtedy ⌥⌘R podczas bootu.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#8 circos

circos
  • 462 postów
  • Skąd

Napisano 05 stycznia 2017 - 19:23

Jeżeli masz komputer od już jakiegoś czasu i systematycznie przechodziłeś np. z Yosemite na El Capitan a potem na Sierra, to pomimo tego, że po stronie Apple (App Store) masz do dyspozycji tylko najnowsze wydanie, to jak wejdziesz w POBRANE to na liście powinieneś mieć poprzednie systemy, które kiedyś tam ściągałeś na dysk swojego komputera w celu aktualizacji. I te systemy możesz jak najbardziej pobrać z App Store.

 

Niestety ale MacUpdate mnie też nie pomógł w momencie, kiedy szukałem oryginalnego i oficjalnego wydania Yosemite.

 

Daj znać czy w Twoim przypadku ma to zastosowanie ?


there's no day off for heroes

 A1181 |  A1342 |  A1502


#9 fr3x

fr3x
  • 18 postów
  • SkądZielona Góra, Poland

Napisano 06 stycznia 2017 - 18:17

Jeżeli masz komputer od już jakiegoś czasu i systematycznie przechodziłeś np. z Yosemite na El Capitan a potem na Sierra, to pomimo tego, że po stronie Apple (App Store) masz do dyspozycji tylko najnowsze wydanie, to jak wejdziesz w POBRANE to na liście powinieneś mieć poprzednie systemy, które kiedyś tam ściągałeś na dysk swojego komputera w celu aktualizacji. I te systemy możesz jak najbardziej pobrać z App Store.

 

Niestety ale MacUpdate mnie też nie pomógł w momencie, kiedy szukałem oryginalnego i oficjalnego wydania Yosemite.

 

Daj znać czy w Twoim przypadku ma to zastosowanie ?

 

Niestety, w zakładce purchased mam tylko el capitana. Yosemite natywnie był zainstalowany od nowości.

 

 

Rozumiem, że w Purchased nie masz. Najlepiej zatem uprzejmie poprosić. Jak ktoś, kto posiada, zechce, to Ci legalną kopię udostępni.

Chyba że Yosemite był systemem fabrycznie zainstalowanym na Twoim sprzęcie, to wtedy ⌥⌘R podczas bootu.

Ale kiedy chciałem tak zainstalować na nowo, to niestety pojawiała mi się tylko sierra do zainstalowania. Chyba, że coś źle klikałem...

 

Czy, byłby ktoś może tak uprzejmy i udostępnił mi obraz yosemite na pw?

Byłbym dozgonnie wdzięczny. 



#10 Zetor

Zetor
  • 624 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 06 stycznia 2017 - 19:55

W czasie uruchamiania zobacz z wciśniętym alt+cmd+R. Nie zapomnij o formacie


Użytkownik Zetor edytował ten post 06 stycznia 2017 - 20:37

MacBook Pro 13 2017, iPhone 7


#11 fr3x

fr3x
  • 18 postów
  • SkądZielona Góra, Poland

Napisano 06 stycznia 2017 - 20:18

W czasie uruchamiania zobacz z wciśniętym alt+R. Nie zapomnij o formacie

 

Jak zrobię format i będzie sierra do zainstalowania to będę Trochę uziemiony...

Jak powinienem to poprawnie zrobić, by mieć system, jaki był na samym początku?



#12 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 06 stycznia 2017 - 20:32

[…] Jak powinienem to poprawnie zrobić, by mieć system, jaki był na samym początku?

 

Napisałem przecież. Tutaj prawilna pomoc: https://support.appl.../pl-pl/HT201314


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#13 fr3x

fr3x
  • 18 postów
  • SkądZielona Góra, Poland

Napisano 06 stycznia 2017 - 20:40

Napisałem przecież. Tutaj prawilna pomoc: https://support.apple.com/pl-pl/HT201314

 

cronopioverde, mój drogi - kiedy klikam instaluj - pojawia się instalacja sierra 10.12. 

Dlatego spytałem. 



#14 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 06 stycznia 2017 - 20:41

cronopioverde, mój drogi - kiedy klikam instaluj - pojawia się instalacja sierra 10.12. 

Dlatego spytałem. 

 

Przeczytaj, proszę, uważnie, ostatnie zdanie postu http://myapple.pl/fo...dnik/?p=2119405


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#15 fr3x

fr3x
  • 18 postów
  • SkądZielona Góra, Poland

Napisano 06 stycznia 2017 - 21:22

Przeczytaj, proszę, uważnie, ostatnie zdanie postu http://myapple.pl/forums/topic/284106-downgrade-z-macos-sierra-do-os-x-yosemite-poradnik/?p=2119405

 

Jasne, masz rację.

Tylko nie wiem czemu, sypie mi błędem apple.com/support -1007f, 2006f oraz inne. 

To wina niestabilnego połączenia czy czego? Bo pokazuje, że 1/3 paska zostało do końca i nagle error. 



#16 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 06 stycznia 2017 - 23:45

Ja mam dużo systemów w zakładce PURCHASED - także mogę komuś wrzucić na jakąś chmurkę. Osobiście nigdy nie czułem potrzeby powrotu do starszego systemu. :P Fakt... Podczas aktualizacji 10.9 -> 10.10 było mi trochę żal starego interfejsu, ale nowy jakoś bardzo brzydki nie był, więc przywykłem. U mnie z baterią jest inaczej, za każdą aktualizacją radzi sobie coraz lepiej.



#17 fr3x

fr3x
  • 18 postów
  • SkądZielona Góra, Poland

Napisano 07 stycznia 2017 - 00:17

Ja mam dużo systemów w zakładce PURCHASED - także mogę komuś wrzucić na jakąś chmurkę. Osobiście nigdy nie czułem potrzeby powrotu do starszego systemu. :P Fakt... Podczas aktualizacji 10.9 -> 10.10 było mi trochę żal starego interfejsu, ale nowy jakoś bardzo brzydki nie był, więc przywykłem. U mnie z baterią jest inaczej, za każdą aktualizacją radzi sobie coraz lepiej.

 

Z miłą chęcią przygarnę yosemite. Wracam do niego głównie z tego powodu, że można wyłączyć synchronizację. :D



#18 Oskar Krystyniak

Oskar Krystyniak
  • 1 postów

Napisano 22 sierpnia 2017 - 09:56

Cześ.

Chciałem zapytać, czy byłby ktoś z Was na tyle miły, aby podesłać mi wersję systemu Yosemite? :) Nie mam, niestety, jej w Purchased, a potrzebuję downgrade, bo mój Macbook Pro na El Capitan po prostu przestał działać.

Dzięki wielkie.  :)



#19 gouache

gouache
  • 1 postów

Napisano 27 listopada 2017 - 11:47

Ja mam dużo systemów w zakładce PURCHASED - także mogę komuś wrzucić na jakąś chmurkę. Osobiście nigdy nie czułem potrzeby powrotu do starszego systemu. :P Fakt... Podczas aktualizacji 10.9 -> 10.10 było mi trochę żal starego interfejsu, ale nowy jakoś bardzo brzydki nie był, więc przywykłem. U mnie z baterią jest inaczej, za każdą aktualizacją radzi sobie coraz lepiej.

Mam podobną prośbę jak Oskar. Niefrasobliwie uaktualniłem Yosemite do Sierra i przestało trochę programów działać. Czy ktoś mógłby mi pomóc udostępniając  Yosemite.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.



#20 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 12 kwietnia 2018 - 15:54

Czy da się zainstalować Yosemite na iMac 21 4k (iMac 18.2) dostarczonym fabrycznie z OSX Sierra? 


Pozdrawiam z 3City


#21 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 12 kwietnia 2018 - 15:59

Czy da się zainstalować Yosemite na iMac 21 4k (iMac 18.2) dostarczonym fabrycznie z OSX Sierra? 

Nie


Mam podobną prośbę jak Oskar. Niefrasobliwie uaktualniłem Yosemite do Sierra i przestało trochę programów działać. Czy ktoś mógłby mi pomóc udostępniając  Yosemite.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

https://mega.nz/#!NP...7YsZUxph1VuHbao



#22 teampades

teampades
  • 2 postów

Napisano 23 lutego 2023 - 12:08

Chciałem zapytać, czy byłby ktoś z Was na tyle miły, aby podesłać mi wersję systemu Yosemite?  :) Nie mam, niestety, jej w Purchased, a potrzebuję downgrade, bo mój Macbook Pro na El Capitan po prostu przestał działać.



#23 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 23 lutego 2023 - 14:13

https://support.appl.../pl-pl/HT211683


  • DanielF lubi to

1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#24 teampades

teampades
  • 2 postów

Napisano 10 marca 2023 - 10:20

A jak się zrobi down ze Sierry do Yosemite będzie można w przyszłości wgrać normalnie ElCapitan albo Sierrę?

https://get-9apps.com/web/
 
https://get-cartoonhd.com


#25 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 10 marca 2023 - 10:31

Zawsze możesz zainstalować każdy system, który jest przeznaczony dla tego komputera. Robisz format i instalujesz niezależnie od tego co było na dysku wcześniej.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych