Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Studia a Mac?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 testo

testo
  • 2 postów

Napisano 20 września 2016 - 19:38

Witam,

mam pewien problem. Chciałbym kupić MBP/Air do użytku dziennego. Ma także (głównie) służyć do programowania i robienia projektów na studia, a jak wiemy - tam głównie używany jest Windows. Przez cały czas korzystałem z Code Blocksa (C++) na Windowsie. I teraz:

 

1. Czy wszystko to, co nauczyłem się robić na Windowsie mogę przenieść na OS X bez żadnych problemów? Czy pisząc w XCode nie będę odczuwał różnicy? (czy będę musiał dodawać jakieś biblioteki, szukać zamienników, inne rzeczy, by to normalnie działało?)

2. Wiem zawsze, że można zrobić bootcampa. Czy klucz z uczelni tutaj zadziała? Czy robienie bootcampa na 128GB to dobry pomysł czy lepiej postawić VM?

3. Czy w takim przypadku wybór Maca jest dobrym wyborem?

 

Obawiam się, że pisząc w XCode mój profesor będzie miał problem, że nie jest to pisane w Code Blocks (Windows) - słusznie się obawiam?

Osobiście nie miałbym problemu, ale boje się o te projekty, że mogą się do czegoś przyczepić. Możliwe, że to co napisałem to czysta głupota, ale chciałbym jak najlepiej się doinformować. 

 

Pozdrawiam.

 



#2 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 20 września 2016 - 20:42

Witam,

mam pewien problem. Chciałbym kupić MBP/Air do użytku dziennego. Ma także (głównie) służyć do programowania i robienia projektów na studia, a jak wiemy - tam głównie używany jest Windows. Przez cały czas korzystałem z Code Blocksa (C++) na Windowsie. I teraz:

 

1. Czy wszystko to, co nauczyłem się robić na Windowsie mogę przenieść na OS X bez żadnych problemów? Czy pisząc w XCode nie będę odczuwał różnicy? (czy będę musiał dodawać jakieś biblioteki, szukać zamienników, inne rzeczy, by to normalnie działało?)

2. Wiem zawsze, że można zrobić bootcampa. Czy klucz z uczelni tutaj zadziała? Czy robienie bootcampa na 128GB to dobry pomysł czy lepiej postawić VM?

3. Czy w takim przypadku wybór Maca jest dobrym wyborem?

 

Obawiam się, że pisząc w XCode mój profesor będzie miał problem, że nie jest to pisane w Code Blocks (Windows) - słusznie się obawiam?

Osobiście nie miałbym problemu, ale boje się o te projekty, że mogą się do czegoś przyczepić. Możliwe, że to co napisałem to czysta głupota, ale chciałbym jak najlepiej się doinformować. 

 

Pozdrawiam.

1.) OS X to przyszywany brat bliźniak linuxa, bynajmniej jeżeli chodzi o jego obsługę. Mają wspólne korzenie, jak używałeś kiedyś debiana, ubuntu czy inną dystrybucję linuxa to bez problemu odnajdziesz się w OS X'ie.

2.) Ja na dysku 128GB mam 3 systemy, ze spokojem się zmieścisz chyba, że masz w planach przechowywać na Macintoshu mnóstwo plików, wtedy może być ciasno.

3.) Mac to zwykły laptop, jedyna rzecz która go odróżnia to inny OS.  :P

 

Nie odpowiem ci na ostatnie pytanie, bo nie zajmuję się programowaniem.  :lol:



#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 21 września 2016 - 06:48

Co chcesz zyskać,wybierając Maca zamiast Windowsa,który, jak sam mówisz w twoim środowisku będzie powszechny? Łatwiej nie będzie, może być tylko trudniej.

#4 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 21 września 2016 - 07:41

1. na studiach użuwałem głwónie NetBeans - kompatybilność projektów mac-pc 

2. do większości zadań powinna wystarczyć wirtualizacja o ile nie mówimy o MBA z 4GB RAM

3. nie wiem :P mogę jedynie powiedzieć z doświadczenia że ja raczej nie mam i nie miałem problemu z brakiem kompatybilności, w mam cały czas postawiony Win8.1 na VB i w razie konieczności po prostu z tego korzystam (głównie do RDC bo mam problem z łączeniem się z win7 z wersji na mac, win8, win10 łączy bez problemu) 



#5 testo

testo
  • 2 postów

Napisano 21 września 2016 - 07:54

1. na studiach użuwałem głwónie NetBeans - kompatybilność projektów mac-pc 

2. do większości zadań powinna wystarczyć wirtualizacja o ile nie mówimy o MBA z 4GB RAM

3. nie wiem :P mogę jedynie powiedzieć z doświadczenia że ja raczej nie mam i nie miałem problemu z brakiem kompatybilności, w mam cały czas postawiony Win8.1 na VB i w razie konieczności po prostu z tego korzystam (głównie do RDC bo mam problem z łączeniem się z win7 z wersji na mac, win8, win10 łączy bez problemu) 

 

 

Czyli wystarczy, że postawię wirtualną maszynę i będę mógł bez problemu korzystać z Windowsa, nie mając żadnych problemów z kompatybilnością jeżeli chodzi o projekty na uczelnię? W sensie - na OS X piszę dla siebie, a jeżeli przyjdzie zrobić mi projekty wystarczy, że odpalę VB, zrobię projekt i oddam go profesorowi, i nie będzie miał żadnych problemów z włączeniem programu? 



#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 21 września 2016 - 08:51

Czyli wystarczy, że postawię wirtualną maszynę i będę mógł bez problemu korzystać z Windowsa, nie mając żadnych problemów z kompatybilnością jeżeli chodzi o projekty na uczelnię? W sensie - na OS X piszę dla siebie, a jeżeli przyjdzie zrobić mi projekty wystarczy, że odpalę VB, zrobię projekt i oddam go profesorowi, i nie będzie miał żadnych problemów z włączeniem programu? 

Tak, możesz postawić maszynę wirtualną z Windowsem (musisz mieć licencję na Windows) i problem kompatybilności będzie ogarnięty. Natomiast wybierając Maca pamiętaj, że maszyna wirtualna to w dalszym ciągu maszyna, czyli potrzebuje zasobów. Na tym musi się zmieścić cały Windows wraz ze wszystkimi programami, których będziesz potrzebował. Dlatego nie wybieraj nasłabszych konfiguracji. Moim zdaniem 8GB RAM i 256GB SSD to minimum do takich zastosowań. Wydajność maszyny wirtualnej to oddzielny temat. To, co możesz mieć za darmo (VirtualBox) niestety nie jest demonem prędkości. Za  Parallels trzeba kilka groszy wyłożyć.

 

Uwzględnij sobie to wszystko w budżecie i wówczas będziesz miał odpowiedź, czy Mac będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, czy niekoniecznie. Z całą pewnością, nie jest to rozwiązanie optymalne kosztowo. Ale ma inne zalety. ;)


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 21 września 2016 - 08:52


#7 enedil

enedil
  • 108 postów
  • SkądPorfia, Chile

Napisano 28 września 2016 - 16:30

Co chcesz zyskać,wybierając Maca zamiast Windowsa,który, jak sam mówisz w twoim środowisku będzie powszechny? Łatwiej nie będzie, może być tylko trudniej.

A i owszem, może być łatwiej. Nie wyobrażam sobie programowania na Windowsie, próbowałem, nie polecam.



#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 28 września 2016 - 16:41

A i owszem, może być łatwiej. Nie wyobrażam sobie programowania na Windowsie, próbowałem, nie polecam.

Tu nie chodzi o programowanie tylko studiowanie programowania. Studiowanie, gdzie profesorowie i inni studenci używają innego systemu, innych narzędzi itd. Może i wybierasz Astona Martina ale z kierownicą po prawej stronie mimo, że planujesz jeździć po Polsce.



#9 guziaster

guziaster
  • 40 postów
  • SkądChorzów

Napisano 29 września 2016 - 21:31

Dodatkowo jeśli będziesz zmuszony programować na np Windows phone (ja musiałem na studiach) albo innych urządzeń, które wymagają symulatora, potrzebna jest maszyna hyper-V, której na Macu ze względu na to, ze nie posiada tego w biosie po prostu nie odpalisz.

#10 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 30 września 2016 - 07:27

na Windows phone? bez sensu z punktu widzenia udziału w rynku tego systemu :) ja miałem andka, tutaj problemu nie ma Android Studio jest też pod OSX :) 



#11 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 września 2016 - 08:53

Zupełnie na marginesie, Hyper-V jest wspierane przez VMware Fusion bodaj od wersji 5.0 (teraz mamy 8.5) i oprogramowanie wymagające Hyper-V działa spokojnie.


Użytkownik wojtkow edytował ten post 15 października 2016 - 19:24
literówka

Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#12 Triple2one

Triple2one
  • 2 postów

Napisano 12 października 2016 - 23:07

Witam. Planuję kupno Mac'a Air'a 2k16 w podobnym celu co kolega, który utworzył tego posta zatem zadam moje pytanie tutaj zamiast robić śmietnik. Zacząłem właśnie studia, na których z pewnością będę musiał programować w C#, który z tego co wiem jest językiem typowo pod Windowsa. Moje pytania brzmią: 

Czy odnajdę jakiś kompilator pod C# na OSX?(wydaję mi się, że tak ale wole to przeczytać i ze spokojem bulić 4k)

Czy VirtualBox wystarczy mi do testowania aplikacji i czy przerzucanie tam napisanych programów ? ( już wyczytałem, że demonem prędkości nie jest)

Czy taką wirtualną maszyną mógłbym trzymać na przykład na szybkiej karcie sdxc/dysku przenośnym ssd? (wolałbym nie dopłacać do większego dysku)

Wiem, że mój wybór może wydawać się mało oczywisty c#, studia ( Windows wszędzie dookoła) ale ten Mac Air ma być moim "daily driverem" a po tym jak przez zaledwie parę minut pobawiłem się w internecie na tym sprzęcie stojąc jak cymbał w Saturnie nie mogę przestać myśleć o tym touchpadzie.

 

ps. To mój pierwszy post także jeśli umieściłem go w złym miejscu albo cokolwiek z nim nie tak to śmiało proszę o dokształcenie :) Pozdrawiam



#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 13 października 2016 - 08:28

"Czy taką wirtualną maszyną mógłbym trzymać na przykład na szybkiej karcie sdxc/dysku przenośnym ssd?"

 

Praktycznie nie. Kilka rzędów wielkości za wolno. Nawet, jeśli podłączysz przenośny, super szybki SSD, to po drodze, na łączu masz wąskie gardło, którego nie obejdziesz.



#14 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 13 października 2016 - 09:44

Będzie wolniej ale nie tak żeby nie dało się pracować.



#15 Triple2one

Triple2one
  • 2 postów

Napisano 13 października 2016 - 19:25

Kolejne pytanka. Rozmawiałem dzisiaj z osobą która ma mac'a pro z tego lub zeszłego roku. Wspominała, że przez słabą (no nie da się ukryć) specyfikację sprzętową na macu korzystanie z wirtualnej maszyny to istna tragedia. Podobno jedna wirtualna maszyna zabija maca. Użył nawet określenia, że to zabaweczka działająca szybko tylko gdy korzystamy z neta i takie typowe sprawy Jakieś osobiste doświadczenia?

ps. Gość ma Maca z 16 GB Ramu.

 

"Czy taką wirtualną maszyną mógłbym trzymać na przykład na szybkiej karcie sdxc/dysku przenośnym ssd?"

 

Praktycznie nie. Kilka rzędów wielkości za wolno. Nawet, jeśli podłączysz przenośny, super szybki SSD, to po drodze, na łączu masz wąskie gardło, którego nie obejdziesz.

Hmm. Czy usb 3.0 nie ma przypadkiem koło 500 mb/s realnego transferu? To powinno chyba wystarczyć . Mam obawy co do procesora i ramu. Czy wytrzymają otwartą w tle wirtualną maszynę, kompilator, i pewnie jeszcze parę kart w przeglądarce?



#16 El Cheetos

El Cheetos
  • 46 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 października 2016 - 07:45

Kolejne pytanka. Rozmawiałem dzisiaj z osobą która ma mac'a pro z tego lub zeszłego roku. Wspominała, że przez słabą (no nie da się ukryć) specyfikację sprzętową na macu korzystanie z wirtualnej maszyny to istna tragedia. Podobno jedna wirtualna maszyna zabija maca. Użył nawet określenia, że to zabaweczka działająca szybko tylko gdy korzystamy z neta i takie typowe sprawy Jakieś osobiste doświadczenia?

ps. Gość ma Maca z 16 GB Ramu.

 

Hmm. Czy usb 3.0 nie ma przypadkiem koło 500 mb/s realnego transferu? To powinno chyba wystarczyć . Mam obawy co do procesora i ramu. Czy wytrzymają otwartą w tle wirtualną maszynę, kompilator, i pewnie jeszcze parę kart w przeglądarce?

Bez przesady z zabaweczką do neta.... jeżeli gość ma MBP z 16 GB RAM to takie gadanie jest mocno na wyrost. U mnie w domu na MBP z 8GB RAM pracuje się w CADzie i większych zgrzytów nie ma - wiadomo, że poważniejsze zadania obciążają bardziej i wtedy czuć zadyszkę, ale nie jest to aż tak irytujące jakby mogło się wydawać. 
Mam porównianie do Thinkpada T460s i X1 Carbon - tam siedzi już ram DDR4 i z tego co pamiętam 16 GB - czy widać różnicę ? W mojej opinii nie na tyle by mówić o tym, że MB to zabawka do neta  :)


K: iMac 5k 2017/ MacBook Pro 13 2017 / MacMini i5, 8GB, 256 SSD + Dell U2515H / iPad Pro 10,5 2017

T: iPhone X 64 gb


#17 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 14 października 2016 - 08:15

tam jest mowa nawet nie o MBP tylko o Mac Pro :)

mam mini z i7(qc)-16GB RAM-SSD często pracuje na dwóch maszynach wirtualnych i nie odczuwam spadku wydajności.

wydajność maszyn wirtualnych zależna jest od zasobów które im przydzielisz, jak dasz 1GB RAM na maszynę i odpalisz na niej Win10 rzeczywiście może być zamulasto... ja daje 4GB i jeden rdzeń - jest ok 


Użytkownik jaco88 edytował ten post 14 października 2016 - 08:16


#18 El Cheetos

El Cheetos
  • 46 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 października 2016 - 09:29

tam jest mowa nawet nie o MBP tylko o Mac Pro :)

mam mini z i7(qc)-16GB RAM-SSD często pracuje na dwóch maszynach wirtualnych i nie odczuwam spadku wydajności.

wydajność maszyn wirtualnych zależna jest od zasobów które im przydzielisz, jak dasz 1GB RAM na maszynę i odpalisz na niej Win10 rzeczywiście może być zamulasto... ja daje 4GB i jeden rdzeń - jest ok 

Mój błąd, jak mowa jest o Mac Pro to tym bardziej jest to gadanie na wyrost..


K: iMac 5k 2017/ MacBook Pro 13 2017 / MacMini i5, 8GB, 256 SSD + Dell U2515H / iPad Pro 10,5 2017

T: iPhone X 64 gb


#19 zdzich

zdzich
  • 178 postów
  • Skądjuż nie Poznań

Napisano 14 października 2016 - 10:00

"Czy taką wirtualną maszyną mógłbym trzymać na przykład na szybkiej karcie sdxc/dysku przenośnym ssd?"

 

Praktycznie nie. Kilka rzędów wielkości za wolno. Nawet, jeśli podłączysz przenośny, super szybki SSD, to po drodze, na łączu masz wąskie gardło, którego nie obejdziesz.

to nie jest prawda, USB 3.0 daje radę bez porblemu a jak coś jest cholernie szybkie to zawsze jest thunderbolt



#20 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 października 2016 - 19:27

Co do szybkości to zwykłe pierniczenie w stylu Iro, mam starego (choć jarego) iMaca late 2009 (z i7) i spokojnie używam na nich maszyn wirtualnych windows i linux, czasami dwóch, trzech na raz. Oczywiście trzeba mieć do tego sporo RAM i SSD, żeby czuć się komfortowo, ale nie przesadzajmy, że nie da się używać VMware na makach.


Użytkownik wojtkow edytował ten post 16 października 2016 - 11:04
literówka

Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#21 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 15 października 2016 - 19:33

Co do szybkości to zwykłe pierniczenie w stylu Iro, mam starego (choć jarego) iMaca late 2007 (z i7) i spokojnie używam na nich maszyn wirtualnych windows i linux, czasami dwóch, trzech na raz. Oczywiście trzeba mieć do tego sporo RAM i SSD, żeby czuć się komfortowo, ale nie przesadzajmy, że nie da się używać VMware na makach.

iMac z 2007 z i7 ? A to ciekawe :-) Pierwsza generacja wyszła w 2009 roku.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#22 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 października 2016 - 11:04

Literówka, to jest iMac late 2009, pewnie myślałem juz o tym i7 i wyszedł czeski błąd


Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#23 lukas_gab

lukas_gab
  • 828 postów

Napisano 26 grudnia 2016 - 10:53

Przeczytałem ten wątek i muszę zareagować. Niestety część wypowiedzi tutaj, nie jest podpartych doświadczeniem, a mam wrażenie "gdybaniem". Chciałbym podzielić się tutaj moją opinią, którą wyrobiłem przez lata studiowania i pracy zawodowej (a studiowałem dziennie i pracowałem na pełen etat). Zaczynając studia komputer z 2 rdzeniami C2D i 2gb ramu to był całkiem niezły sprzęt, za który płaciło się 4-6 tyś. złotych, był gruby, ciężki, bateria starczała na 1.5h intensywnej pracy, a do tego dostawało się zasilacz wielkości niemalże pudełka po chusteczkach o mocy 150W... Wtedy całkiem fajnie się na tym pracowało. Na pierwszych latach studiów to wykonuje się projekty w Visual Studio ew. w NetBeans czy Eclipse. Komputer z okolicy 2007-2009 roku spokojnie starczy. Projekty się pisze - do tego nie potrzeba wiele mocy. Projekty mają cel poznawczy, a nie badanie wydajności algorytmów na jakiś dużych próbach. Jedyne co pamietam to badanie algorytmów na strukturach danych, ale te badania były względem pewnego modelowego algorytmu, i chodziło o złożoność obliczeniową a nie o moc komputera. Pierwsze dwa lata to podstawy programowania, jakieś teorie obwodów, sygnałów, matematyka, projektowanie układów FPGA. Do tego używałem VisualStudio 2008, vima, gcc, gnu as, eclipse, whitestaruml, Xilinxa - jedynie dla tego ostatniego wymagany jest mocny komputer - to program, który przeprowadza syntezę układu scalonego fpga na podstawie języka do projektowania sprzętu VHDL - robiłem w tym karaoke na Spartana 3 i każda synteza automatu trwała na moim już potem nowszym komputerze około 40 minut, niemniej nawet na potworach na uczelni trwało to sporo. Kolejne lata to projekty, gdzie moc może i jest potrzebna dla wygody, ale wtedy prowadzący nie narzucają środowiska i technologii. Robiłem projekt liczenia komórek krwi na zdjęciu mikroskopowym z użyciem open cv + python + linux, na pracę inżynierską robiłem rozpoznawanie diagramów UML ze zdjęcia i to na open cv + c + linux. Równie dobrze można było to robić na macu. Wiele osób na uczelniach jest linuxowa i można dogadać się indywidualnie - tylko nie można się bać rozmawiać, żeby oddawać kod źródłowy z makefile i skryptem configure i oni potem to sobie juz skompilują bez np. eclipse - w końcu Mac jest POSIXowy i zgodny z narzędziami GNU i UNIX. Tak jak wspominałem na koniec przytoczę przykład wydajnej pracy. W tym roku powróciłem na studia i w lutym broniłem tytułu inżyniera. Na ostatnim semestrze były laborki z hurtowni danych. SQL Server 2008 + BI od Microsoftu. Zajęcia trwały 3h. Prowadząca udostępniała obraz maszyny wirtualnej z Windows XP + zainstalowanymi toolami. W domu czytałem materiały i myślałem jak wykonać zadania. Potem na 7.30 na zajęcia, z moich laptopem -samsung nc10  - 10" + Atom jedno jajkowy. Na nim stał Debian, na którym działał Virtual Box + WinXP + SQL Server. Na tym wirtualnym środowisku robiłem zadania i zawsze jako pierwszy oddawałem całość mimo, że kostki liczyły mi się po 10 minut i już o 8.00 wychodziłem bo spieszyłem się do pracy. Wydajna praca nie jest zależna od sprzętu ( chyba, ze mamy sprzęt z lat 90') tylko od ciężkiej pracy i chęci. Moim zdaniem MBA w zupełności starczy na studia a nawet bardziej. 


  • Delano90 i guziaster lubią to

#24 North

North
  • 1 336 postów

Napisano 26 grudnia 2016 - 21:41

Bardzo dobre podsumowanie.



#25 Docent Jablecznik

Docent Jablecznik
  • 5 postów

Napisano 11 stycznia 2017 - 00:06

Tak na marginesie. Ktoś tam wspomniał o konieczności posiadania licencji na Windows. To rzecz oczywista. Czy ktoś  jednak orientuje się jak wygląda możliwość legalnego pracowania/tworzenia czegoś na testowym oprogramowaniu ? Mam na myśli testowe wersje W10 na 90 dni.

 

https://www.microsoft.com/en-gb/evalcenter/evaluate-windows-10-enterprise

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych