Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Spady w illustratorze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 stealth1947

stealth1947
  • 591 postów

Napisano 30 grudnia 2007 - 17:26

Jestem zielony w tym temacie, ale chcialbym sie dowiedziec jak robi sie prawidlowo spady? Czy wystarszy zwiekszyc dokument o te 3-5mm i przeciac ten dodany obszar zwyklymi liniami/krzywymi? Czy istniej wtedy ryzyko ze te linie zostana tez wydrukowane, slyszalem cos zeby je zrobic w kolorze Registration, ale jak juz wspomnialem jestem zielony. Bardzo bylbym wdzieczny jakby ktos udostpenil jakis instruktazowy pliczek AI z poprawnym przygotowaniem pliku do drukarni. Z gory dziekuje za fatyge i odpowiedz.

#2 MaUSeRoSS

MaUSeRoSS
  • 219 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 grudnia 2007 - 17:33

W drukarni takie spady sobie i tak sami przygotują (przynajmniej te z którymi ja współpracowałem). Wystarczy, że powiększysz plik o 3 mm (wysokość i szerokość). I nie wszystkiego do CMYK'a przekonwertować.

#3 jiloo

jiloo
  • 8 postów

Napisano 30 grudnia 2007 - 18:51

Jestem zielony w tym temacie, ale chcialbym sie dowiedziec jak robi sie prawidlowo spady? Czy wystarszy zwiekszyc dokument o te 3-5mm i przeciac ten dodany obszar zwyklymi liniami/krzywymi? Czy istniej wtedy ryzyko ze te linie zostana tez wydrukowane, slyszalem cos zeby je zrobic w kolorze Registration, ale jak juz wspomnialem jestem zielony.

Bardzo bylbym wdzieczny jakby ktos udostpenil jakis instruktazowy pliczek AI z poprawnym przygotowaniem pliku do drukarni.

Z gory dziekuje za fatyge i odpowiedz.


zwieksz dokument o 5 mm, ale tylko tlo - nie powiekszaj calosci.

a co do linni ciecia - wystarczy, ze odsuniesz je jakis 1 mm od rozmiaru netto i nic nie wejdzie w pole zadruku. wieczorem moge Ci podeslac przyklad jak to ustawic.

W drukarni takie spady sobie i tak sami przygotują

jak sam nie ustawisz spadow to drukarnia Ci nie dorobi, chyba ze tlo jest jednolite, ale watpie zeby ktos sie bawil w dorabianie foty zeby byl z czego ciac, ale to temat na inna rozmowe ;-)
chyba, ze masz na mysli linie ciecia i pasery

#4 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 30 grudnia 2007 - 19:20

Jestem zielony w tym temacie, ale chcialbym sie dowiedziec jak robi sie prawidlowo spady? Czy wystarszy zwiekszyc dokument o te 3-5mm i przeciac ten dodany obszar zwyklymi liniami/krzywymi? Czy istniej wtedy ryzyko ze te linie zostana tez wydrukowane, slyszalem cos zeby je zrobic w kolorze Registration, ale jak juz wspomnialem jestem zielony.

Bardzo bylbym wdzieczny jakby ktos udostpenil jakis instruktazowy pliczek AI z poprawnym przygotowaniem pliku do drukarni.

Z gory dziekuje za fatyge i odpowiedz.


To wszystko zalezy jaki format jest danej rzeczy.
Czy uzytki sa obok siebie czy to idzie na szycie czy tylko ciecie itp
Poligrafia to temat rzeka i lepiej jak masz mgliste o tym pojecie to niech za Ciebie to ktos przygotuje.
Jesli chcesz to wyslij ten plik zobacze go i pomoge Ci go przygotowac tak zebys widzial o co chodzi.

#5 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 grudnia 2007 - 19:29

Idąc na skróty: zapisz jako "Adobe PDF", w oknie dialogowym "Znaczniki i spady" ustaw takie spady jakie sobie życzą i gotowe. Zwróć jeszcze na jakość pedefa - do wyboru w rozwijanym menu w zakładce "Ogólne".

#6 madmac

madmac
  • 136 postów

Napisano 30 grudnia 2007 - 22:43

a co do linni ciecia - wystarczy, ze odsuniesz je jakis 1 mm od rozmiaru netto i nic nie wejdzie w pole zadruku.


Jaki jest wg Ciebie sens robienia spadów 3 lub więcej mm jeśli odsuniesz sznyty tylko o 1 mm?

#7 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 31 grudnia 2007 - 09:50

Jaki jest wg Ciebie sens robienia spadów 3 lub więcej mm jeśli odsuniesz sznyty tylko o 1 mm?


Dokladnie tez sie nad tym zastanawialem :)

#8 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 01 stycznia 2008 - 17:34

Zwróć jeszcze na jakość pedefa - do wyboru w rozwijanym menu w zakładce "Ogólne".


Chodziło o zwrócenie uwagi ;-)

Napisz jak poszło.

#9 Jess

Jess
  • 391 postów
  • SkądWilanów

Napisano 03 stycznia 2008 - 21:55

1. w illustratorze ustaw wielkość strony taką jaka ma być już po wydrukowaniu, to jest Twój obszar netto. 2. ustaw prowadnice z każdej strony kartki na 5 mm odsunięte od niej, to będzie Twój obszar brutto. 3. powkładaj na tą stronę co tam chcesz. tło ma wychodzić poza stronę i najlepiej jakby dochodziło do prowadnic 4. dla drukarni zapisz tę pracę jako pdf. w opcjach wybierz PDFx-1a, Presets na górze. 5. w zakladce marks and bleeds zaznacz opcję All printers marks. na dole w polach Bleeds wpisz wartość 5, zwróć uwagę aby ta wartość była w każdym okienku. 6. zapisz i wyślij plik do drukarni




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych