Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Oberin - Darmowy MMORPG wyłącznie na Maki - MINI PORADNIK


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
167 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jeremiah

Jeremiah
  • 50 postów
  • Skądtajna baza CIA w Starych Kiejkutach

Napisano 08 lutego 2006 - 18:56

Oberin - porady dla początkujących...



Witam,
Oberin, to [jak już gdzieś pisałem] MMORPG wyłącznie na Maki. Do tego za free.

Planuję założyć gildię. Szukam odważnych ochotników i ochotniczki, którzy mają się ochotę przyłączyć ;)

Poniżej zamieszczam garść wskazówek, które mogą pomóc początkującym wkroczyć w wirtualny świat Oberina.

Na początku oczywiście musimy zassać niezbędne pliki z oficjalnej strony
[ http://oberin.com/new/ ] znajdują się one, jak nietrudno się z resztą domyślić, w dziale zatytułowanym 'Download'. Po 'uważnym' przeczytaniu i zaakceptowaniu paru zasad wybieramy kategorię 'Oberin Client Full' i zaopatrujemy się w odpowiednią wersję.

Nadszedł czas, aby stworzyć swoją postać, którą będziemy poruszać się w grze. W tym celu używamy edytora postaci ['Oberin Character Creator'], znajdującego się w folderze, który przed chwilą ściągneliśmy.

Do wyboru mamy 6 różnych profesji. Każda posiada własne trzy najważniejsze umiejętności, których rozwój umożliwi nam jednocześnie rozwój całej postaci [im wyższy poziom, tym większa siła, zręczność, inteligencja etc.].
Oto poszczególne profesje i ich umiejętności przewodnie:
- Cleric:
Cleric Magery, Cleric Alchemy, Healing.
- Druid:
Druid Magery, Druid Alchemy, Taming.
- Fighter:
Mace Fighting, Pole Fighting, Swordsmanship.
- Ranger:
Archery, Swordsmanship, Tracking.
- Rogue:
Anatomy, Poisoning, Stealth.
- Wizard:
Meditation, Poisoning, Wizard Magery.


Oprócz tych, najważniejszych umiejętności, każda postać posiada szereg pozostałych, równie wartych poświęcenia im czasu, takich jak np.
- Lumberjacking - ścinanie drzew
- Woodcrafting - obróbka drewna; dzięki tej umiejętności możemy sami stworzyć wiele
przydatnych przedmiotów [m.in. strzały, tratwę]
- Mining - kopanie kilofem w poszukiwaniu rud oraz węgla
- Blacksmithing - wykuwanie różnych przedmiotów w kuźni; umiejętność ta pozwala nam
wytwrozyć m.in. zbroje oraz broń różnego rodzaju
- Fishing - umiejętność łowienia ryb
- Cooking - umożliwia nam przygotowanie posiłku z np. wcześniej złowionych ryb

Przy logowaniu, w polu 'Username' wpisujemy imię swojej postaci, poniżej w polu 'Password' swoje haslo, ostatnie pole 'Server' można pozostawić puste.

WAŻNE:
Po zalogowaniu nasza postać widoczna będzie jako '(demo)'. Aby otrzymać nasze imię, podane przy tworzeniu postaci należy wpisać '/help'. Po chwili pojawi się Game Master [GM], który nas 'ochrzci' ;)


Poruszać się po świecie Oberina możemy klikając myszą w wybrane miejsce lub używając klawiszy numerycznych. Jedynie posiadanie tratwy [raft] umożliwia poruszanie się po wodzie.

W przypadku gdy nasze narzędzia [hand axe, mining axe, woodworking tools etc.] ulegną destrukcji w wyniku częstego użytkowania mamy możliwość zaopatrzenia się w nowe narzędzia w odpowiednim sklepie. Możemy też, rzecz jasna, zrobić narzędzia sami.

Jest kilka rodzajów sklepów. Nie zawsze możemy kupić to, co w danym momencie jest nam potrzebne, ponieważ co jakiś czas zmienia się ich zaopatrzenie.

Aby podarować komuś lub położyć przedmiot na ziemi wystarczy kliknąć na małe czerwone strzałki przy każdej rzeczy w oknie 'Inventory'. Żeby podarować komuś lub położyć większą ilość czegoś robimy to samo, tylko z wciśniętym klawiszem 'alt'. Ta sama zasada obowiązuje przy kupowaniu i sprzedawaniu.

Aby zaatakować, wystarczy przytrzymać 'alt' i kliknąć na cel.

Potyczki pomiędzy graczami odbywają się na małej wyspie, specjalnie do tego celu przeznaczonej.

Początkującym poszukiwaczom przygód radzę nie zapuszczać się w głąb nieprzebytych lasów samemu. Czycha tam wiele niebezpieczeństw, począwszy od gigantycznych mrówek przez harpie, na trollach i leśnych gigantach kończąc... To oczywiście tylko kilka rodzajów z całej dostępnej menażerii bestii czających się w leśnym gąszczu lub wysoko w górach, gotowych spuścić samotnemu, strudzonemu wędrowcowi wp***dol.

Podczas wędrówek jedak, na swojej drodze możemy znaleźć wiele interesujących rzeczy, takich jak popiół wulkaniczny, kwiaty, czy inne rośliny potrzebne do przygotowania np. mikstur leczniczych. Czasem znajdziemy też różnokolorowe kryształy, które warto kolekcjonować z pewnych powodów...

Po prostu gdy zbierzemy 50 kryształów o określonym kolorze, możemy udać się do świątynii Brigobaen i wymienić je na jeden czysty kryształ (pure crystal), który umożliwi nam skrócenie sobie drogi z miasta do miasta poprzez portale.
Każde z 5 miast ma swój portal, któremu przyporządkowany jest określony kolor odpowiadający kolorom kryształów.
Lerilin - pomarańczowy
Andris - czerwony
Mirith - zielony
Duldrus - niebieski
Marali - fioletowy
Swój portal ma też w/w wyspa (Arena) do zmagań PvP. Aby dostać się tam portalem, potrzebujemy czarnych kryształów.

Oprócz pozostałych graczy spotykamy też tzw NPC. Prowadzą oni sklepy, pilnują bram miast lub po prostu sterczą w jakimś miejscu. Niektórzy z nich dysponują cennymi informacjami lub mają dla nas jakieś zadanie do wykonania, jednak aby dowiedzieć się czegoś należy uprzednio umiejętnie zapytać, czyli zajechać miejscowym ganxta slangiem... a tak serio trzeba wpisać jakieś słowo-klucz. Najbardziej popularne to: 'name'; 'job'; 'quest'.
Zazwyczaj pytanie NPC o rzeczy, o których wcześniej wspomnieli nakręca rozmowę.

Za wykonanie poszczególnych questów przeważnie otrzymujemy jakąś nagrodę. Zawsze zyskujemy też punkty doświadczenia, dzięki którym wzrasta nasz status [grę zaczynamy jako 'peasant', najwyższym statusem jest 'Lord'/'Lady'].

Jeśli macie jakieś wątpliwości, czegoś nie wiecie albo chcecie wiedzieć więcej, polecam przestudiowanie poradnika, w którym opisane jest więcej zagadnień. Znajduje się on pod adresem: http://oberin.funmac...e/playguide.php

Pozdrawiam!

Przykleiłem wątek i poprawiłem błędy - krzyfar MF
  • mleczarz lubi to

#2 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 08 lutego 2006 - 19:10

chciałem, tylko coś nie mogę się zarejestrować. Na jakim serwerze gracie?

#3 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 08 lutego 2006 - 19:21

krismiszcz, ja sie zarejestrowałęm bez problemów wczoraj.
Jeszce nie grałem tak po prawdzie z braku czasu, ale gra wygląda ciekawie.. no i Mac Exclusive :mrgreen:

#4 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 08 lutego 2006 - 19:27

razem z Jeremiah dosłownie kilka minut temu sprawdzaliśmy i ciągl błąd :(

#5 Blotniaks

Blotniaks
  • 98 postów

Napisano 08 lutego 2006 - 19:28

Panowie i Panie ja w to wchodze :D zalozyc trzeba nasz klan i zasiepac czas konkurencje ;) moj ibook da rade! :)

#6 Jeremiah

Jeremiah
  • 50 postów
  • Skądtajna baza CIA w Starych Kiejkutach

Napisano 08 lutego 2006 - 19:48

Oho, przed chwilą zdołałem się zarejestrować

#7 Blotniaks

Blotniaks
  • 98 postów

Napisano 08 lutego 2006 - 19:59

Prosze o dokladne wyjasnienie jak mam pozbyc sie tego imienia demo :) czy mam to zrobic w samej grze przez nacisniecie t i wpisanie `/help` czy moze jeszcze inaczej?

#8 Jeremiah

Jeremiah
  • 50 postów
  • Skądtajna baza CIA w Starych Kiejkutach

Napisano 08 lutego 2006 - 20:03

W grze wpisujesz. Powinno pojawic sie ze GM w tej chwili nie jest dostepny, ale zazwyczaj pojawia sie po chwili.

#9 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 08 lutego 2006 - 21:16

no i fajnie było ;-) Zapraszamy innych chętnych !

#10 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 09 lutego 2006 - 00:30

OK to i ja się dołączę.

#11 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 09 lutego 2006 - 00:34

Po moich doświadczeniach z TDZK ( http://www.tdzk.com/ ) chyba dam sobie spokój, mnie takie gierki za bardzo wciągają. :wink:

#12 Sandking

Sandking
  • 32 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 lutego 2006 - 06:09

Dajcie znac jak jakis klan stworzycie, bo i ja bym popyjal (choc chyba wole krotkie strzaly w ET :P )

#13 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 09 lutego 2006 - 11:17

Szczury giganty mnie pogryzły!

#14 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 09 lutego 2006 - 11:27

siema.moze sie jakos ustawimy na konkretna godzine i w konkretnym miejscu tak zeby grupa cos porobic?hehe ja juz zlowilem swoje pierwsze ryby ale szczur mi wedke zniszczyl i nie wiem gdzie ja moge dostac:P no i nie czaje jeszcze wszystkich opcji ale slownik mam pod reaka i ludzie tam sa przyjaznie nastawieni to pomagaja :) a tak wogole to jakie macie nicki jesli mozna spytac? ja jestem kreff bo jako jbwm mnie nie chcial zapisac :))

#15 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 09 lutego 2006 - 11:46

Mnie nie chciał jako code wiec wymyśliłem ... Polan

#16 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 09 lutego 2006 - 12:03

Jeremiah, ustal kiedy spotykamy się :D Chłopaki zobaczą miasto itp...

#17 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 09 lutego 2006 - 15:07

No prosze jak ładnie sie zabawa rozkręca, trzeba będzie na weekend też się przyłączyć :mrgreen:

#18 Jeremiah

Jeremiah
  • 50 postów
  • Skądtajna baza CIA w Starych Kiejkutach

Napisano 09 lutego 2006 - 15:14

Oj trzeba trzeba sie przylaczyc krzyfar :) Co do spotkania... może dzisiaj późnym wieczorem? Około 10?

#19 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 09 lutego 2006 - 19:12

ja bym proponowal jutro.hehe bede mial woolne po egzaminach :) jutro ostatni...

#20 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 09 lutego 2006 - 20:42

Oberin - widget ze statusem serwera

Dla tych którzy nie zauważyli i mają Tygryski 8)

Widget pokazujący status serwera gry Oberin

Do pobrania TUTAJ

[center:f04e0c3411] Dołączona grafika [/center:f04e0c3411]

#21 Jeremiah

Jeremiah
  • 50 postów
  • Skądtajna baza CIA w Starych Kiejkutach

Napisano 09 lutego 2006 - 20:45

Wydaje mi się, że raczej trudno będzie się umówić i spotkać dużą grupą. Tak więc na razie może niech każdy wchodzi wtedy, kiedy mu pasuje i zapoznaje sie ze światem. Pozostali gracze w większości są życzliwi i chętnie pomagają nowym się 'zaaklimatyzować'. Ja staram się wchodzić codziennie w godzinach wieczornych, więc na pewno się jakoś spotkamy. Podawajcie swoje nick'i, żeby pozostali mogli Was dodać do listy znajomych [Party]. Osoby dodaje się wpisując '/add '; usuwa się wpisując '/remove '. Gdy dana osoba jest on line jej ksywka będzie podświetlona na czerwono. Za pomocą 'Orb of seeing' można zlokalizować dowolną postać. P.S. Powodzenia na egzaminach jbwm!

#22 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 10 lutego 2006 - 13:40

no egzamin mam za soba.mam nadzieje ze dobrze poszedl choc z tego przedmiotu to kompletnie nic nie wiadomo. a gierka jest naprawde baaaaardzo wciagajaca. szczegolnie jak spotkacie kogos kto zrobi wam cale uzbrojenie za free i wytlumaczy wszystko co i jak :)))

#23 Jeremiah

Jeremiah
  • 50 postów
  • Skądtajna baza CIA w Starych Kiejkutach

Napisano 11 lutego 2006 - 13:14

Pomocne dodatki:
Różne tabele: http://abashiri.org/tables/index.htm
Mapa: http://www.geocities.../map_latest.jpg

#24 SoleJunior

SoleJunior
  • 271 postów

Napisano 13 lutego 2006 - 23:10

Weekend!!! Nadchodze!!!

#25 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lutego 2006 - 23:53

Tak z ciekawości zapytam.. To ile w sumie już osób w to gra? :?:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych