Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Bateria Macbook Air 2015 – jak użytkować optymalnie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
124 odpowiedzi w tym temacie

#76 wedeel

wedeel
  • 79 postów

Napisano 22 kwietnia 2017 - 08:19

Przyznam, że mój MBA nie osiąga nawet 10 godzin pracy... bateria ma nieco ponad 300 cykli, żywotność na poziomie 94%, natomiast maksimum, jakie mogę z niego wyciągnąć to około 7 godzin pracy. Nie jest to oczywiście zły wynik, ale mimo wszystko krótszy od deklarowanego o 5 godzin. Jest to zastanawiające, ponieważ jedyne aplikacje, których używam w trakcie pracy to Mail, Pages (edycja jednego dokumentu), Safari (około 4-5 kart) i Podgląd z otwartym jednym plikiem PDF. Podświetlenie na poziomie około 10-11 kreski.

 

Czytając, że jesteście w stanie osiągnąć te 8-9 godzin to dla mnie nie lada powód do zastanowienia nad stanem mojego sprzętu. :P Może ktoś ma jakieś sugestie, co sprawdzić jeszcze? W monitorze aktywności żadnych obciążeń oczywiście nie widać...



#77 gajek18

gajek18
  • 3 postów

Napisano 05 lipca 2017 - 18:04

Witam, również posiadam problem z bateria w macbook air. Kupiłem sprzęt używany z marca- stan bateri 40 cykli.  Maca użytkuje tydzien- word, chrome, mail. Podczas instalacji VLC wkradł sie advance mac cleaner- odinstalowałem go, przynajmniej tak mi się wydaje. W momencie pisania posta mam 80 procent bateri i wyświetla mi sie pozostały czas 5h i nie ukrywam żę to standard pokazywał mi sie przy naladowaniu 100 czas 12-13h ale bardzo szybko ucieka... nie wiem czym to może byc spowodowane. Troche czytalem na temat oszczednosci bateri i konfiguracji... Monitor aktywnosci energi pokazuje wieksze zużycie tylko przez chroma. Może mi ktoś doradzić jaka może byc przyczyna tak slabej baterii? Nie ukrywam że liczyłem na troche wydajniejsza prace..



#78 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lipca 2017 - 23:30

Jak to słabej? To ile ci wytrzymuje? Bo nie napisałeś.

#79 gajek18

gajek18
  • 3 postów

Napisano 06 lipca 2017 - 07:42

Przy użytkowaniu tylko chroma czasami worda i cały czas odpalony mail bateria wytrzymuje około 6 moze 7 godzin. Filmiki itp odpalam sporadycznie przez facebooka 



#80 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 06 lipca 2017 - 08:28

Witam, również posiadam problem z bateria w macbook air. Kupiłem sprzęt używany z marca- stan bateri 40 cykli. Maca użytkuje tydzien- word, chrome, mail. Podczas instalacji VLC wkradł sie advance mac cleaner- odinstalowałem go, przynajmniej tak mi się wydaje. W momencie pisania posta mam 80 procent bateri i wyświetla mi sie pozostały czas 5h i nie ukrywam żę to standard pokazywał mi sie przy naladowaniu 100 czas 12-13h ale bardzo szybko ucieka... nie wiem czym to może byc spowodowane. Troche czytalem na temat oszczednosci bateri i konfiguracji... Monitor aktywnosci energi pokazuje wieksze zużycie tylko przez chroma. Może mi ktoś doradzić jaka może byc przyczyna tak slabej baterii? Nie ukrywam że liczyłem na troche wydajniejsza prace..

Na początek bym zmienił przeglądarkę na Safari. Chrome jest słynny z pożerania baterii i RAMU :D
  • Delano90 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#81 gpawel

gpawel
  • 78 postów
  • SkądPołaniec

Napisano 06 lipca 2017 - 09:50

Zmień przeglądarkę wlaśnie - u mnie Chrome strasznie żarł energię, Safari jest ok a i do Safari się można przyzwyczaić. Zauważyłem też po kupnie Logitech MX Master 2, że po włączeniu bluetooth bateria też zauważalnie krócej trzyma - sprawdź, może jest BT włączony. Ale dalej osiągam przy moim użytkowaniu około 10h.



#82 gajek18

gajek18
  • 3 postów

Napisano 10 lipca 2017 - 18:41

przegladarka tylko safari, bt byl od poczatku wyłaczony. dalej praca na bateri jest bardzo kiepska. ogldałem wczoraj dwu godzinny film, podłaczony mac przez hdmi do tv, zaczałem z bateria 100 % po skonczeniu  mialem 65 %. Co uważacie o takim wyniku. Troche jestem przewrażliwiony z ta bateria ale jak słysze od znajomych ze wytrzymuje im po 12-13 godzin normalnej pracy to troche mnie to wkurza... 



#83 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 10 lipca 2017 - 21:40

przegladarka tylko safari, bt byl od poczatku wyłaczony. dalej praca na bateri jest bardzo kiepska. ogldałem wczoraj dwu godzinny film, podłaczony mac przez hdmi do tv, zaczałem z bateria 100 % po skonczeniu  mialem 65 %. Co uważacie o takim wyniku. Troche jestem przewrażliwiony z ta bateria ale jak słysze od znajomych ze wytrzymuje im po 12-13 godzin normalnej pracy to troche mnie to wkurza... 

Tak de facto to ja mam podobną sytuację, używam Opery z trybem oszczędzenia energii, w tle działa jedynie equalizer i iTranslate, w sumie nigdy nie udało mi się uzyskać dłuższego czasu pracy na baterii niż 6-7 godzin, podświetlenie przeważnie 70%.

 

Mowa o MBA 11 2015



#84 catch_a

catch_a
  • 44 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 21:09

Witam, jestem od tygodnia posiadaczem Macbook Air MMGF2ZE. Jest to mój pierwszy mac w życiu. Z troski o to cudeńko przeczytałem pół internetu na temat dbałości o baterię. Wnioski są takie:

1) Ogólnie pracować na kablu, gdy jest to możliwe (co w moim przypadku jest normą)
2) Odłączać wyłączony sprzęt od sieci
3) Z raz na 1-2 tygodnie popracować specjalnie na baterii i naładować do maksa od 5-10%.

4) Ładować zawsze w stanie uruchomienia

Jeżeli coś pierdzielę, to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam

 

#85 catch_a

catch_a
  • 44 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 14:36

Natomiast co do mojego wyniku na baterii - 6 godzin od 100% do 5%
W tym czasie głównie przeglądarka Firefox, cały czas coś odpalone na YT lub jakieś VOD i gdzieś przez co najmniej 2/3 tego czasu przeglądanie neta po 3-4 karty jednocześnie. Wynik chyba całkiem niezły, jak na te obciążenia. Klawiatura cały czas podświetlona. Nie zmieniałem ustawień ekranu. To wszystko dopiero przede mną.



#86 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 18:46

 

Witam, jestem od tygodnia posiadaczem Macbook Air MMGF2ZE. Jest to mój pierwszy mac w życiu. Z troski o to cudeńko przeczytałem pół internetu na temat dbałości o baterię. Wnioski są takie:

1) Ogólnie pracować na kablu, gdy jest to możliwe (co w moim przypadku jest normą)
2) Odłączać wyłączony sprzęt od sieci
3) Z raz na 1-2 tygodnie popracować specjalnie na baterii i naładować do maksa od 5-10%.

4) Ładować zawsze w stanie uruchomienia

Jeżeli coś pierdzielę, to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam

 

 

1.) Warto, bo wtedy urządzenie zasilane jest gniazdka, a bateria jest wyłączona.

2.) Nie wpływa to na urządzenie, jak bateria jest naładowana to po prostu się nie ładuję.

3.) Nie warto rozładowywać do tak niskich wartości specjalnie... Jest ryzyko utraty znacznej ilości ładunku i wtedy pojemność baterii spada.

4.) Nie ma to znaczenia.

 

Użytkuj jak ci wygodnie. ;) Aż tak baterią się nie przejmuj, ważne by jej mocno nie rozładowywać.



#87 catch_a

catch_a
  • 44 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 19:20

1.) Warto, bo wtedy urządzenie zasilane jest gniazdka, a bateria jest wyłączona.

2.) Nie wpływa to na urządzenie, jak bateria jest naładowana to po prostu się nie ładuję.

3.) Nie warto rozładowywać do tak niskich wartości specjalnie... Jest ryzyko utraty znacznej ilości ładunku i wtedy pojemność baterii spada.

4.) Nie ma to znaczenia.

 

Użytkuj jak ci wygodnie. ;) Aż tak baterią się nie przejmuj, ważne by jej mocno nie rozładowywać.

 

Dziękuję. To po prostu ze dwa razy w miesiącu popracuję bez zasilacza do 30%, a reszta bez zmian.



#88 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 lipca 2017 - 20:55

Dziękuję. To po prostu ze dwa razy w miesiącu popracuję bez zasilacza do 30%, a reszta bez zmian.

 

Ja na Twoim miejscu bym pracował częściej bez zasilacza niż tylko 2 razy w miesiącu.. No ale to Twój Mac :-)



#89 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 21:20

Wiem że opinie o różnych programach mających pomagać w utrzymaniu baterii są różne ale ja używam fruit juice i moim
zdaniem zdaje egzamin.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#90 catch_a

catch_a
  • 44 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 00:19

Ja na Twoim miejscu bym pracował częściej bez zasilacza niż tylko 2 razy w miesiącu.. No ale to Twój Mac :-)

 

Chętnie, gdy tylko jakkolwiek uargumentujesz swoje stanowisko :)



#91 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 20 lipca 2017 - 06:55

Chętnie, gdy tylko jakkolwiek uargumentujesz swoje stanowisko :)


Zdrowy rozsądek
  • kristof461 lubi to

#92 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 07:34

Ja na Twoim miejscu bym pracował częściej bez zasilacza niż tylko 2 razy w miesiącu.. No ale to Twój Mac :-)

Jak potrzebuję to pewnie, ale jak używa laptopa stacjonarnie to po paru latach będzie miał naprawdę zadbaną baterię, rzecz jasna tu się liczy wygoda użytkowania, a nie mus, bo bateria w macbookach jest nieśmiertelna i różnicy przy normalnym użytkowaniu nie będzie ogromnej. 



#93 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 10:11

Na swoim przykładzie wiem jak wygląda różne użytkowanie. Trzymanie non stop na zasilaczu jest ok ale i tak psuje baterię. Wiem bo doświadczyłem tego. Użytkowanie non stop na baterii to wszyscy wiemy jak wygląda. Najlepszy sposób to odpięcie komputera choćby na te 10-15 minut dziennie od zasilacza. Tak żeby trochę rozruszać baterię. Wtedy i tak wolno nabijamy cykle ale utrzymujemy baterię jak to nazywam w stanie ciągłego ruchu. Taka zastana bateria wcale dobrze nie wygląda. No ale jeszcze z innej strony komputer ma służyć do pracy zabawy itp a nie być kulą u nogi 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#94 catch_a

catch_a
  • 44 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 17:17

Dziękuję za wszystkie merytoryczne :) jak i te mniej merytoryczne ;) wypowiedzi. Praca na kablu to dla mnie norma. 
1) Pracuję na kablu
2) Z co najmniej 3-4 razy w miesiącu specjalnie popracuję na baterii do 20-30%
3) Ładuję w stanie uruchomienia
4) Gdy macbook jest wyłączony, to zasilacz odłączony



#95 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 21 lipca 2017 - 13:21

Przestańcie szerzyć jakieś herezje że praca na kablu nonstop psuje baterie.

Podłączenie do zasilania komputera ma się tak do ładowania ACU że komputer wtedy MOŻE ładować baterię. Jak odłączycie kabel to NIE MOŻE. To że komputer jest podłączony nie świadczy o tym że musi ładować i większość czasu tego nie robi. Na maku widać to po kolorze diody na złączu magsafe - źółte ładuje, zielone tylko zasila.

Bateria jest odpowiednio konserwowana przez elektronikę i nie trzeba o nią jakoś specjalnie dbać, specjalnie rozładowywać czy konserwować.

Bateria degraduje się przez:

1) cykle ładowania - im więcej tym mniejsza pojemność

2) czas - czym starsza - tym gorzej

3) najgorsze! - głębokie rozładowanie.

Przy czym rozładować przez cykle, to tak trzeba zrobić ich za 500-700 zależy od egzemplarza (nie, któtkie kielokrotne podłączenie i odłączenie 100 razy to nie 100 cykli, jeden cykl acu to pobranie z niej ładunku równy jej pojemności)

Czas obecnych acu to na pewno ponad 5 lat, łatwiej 'zrobić' te cykle na zbyt częstej pracy na acu.

Najczęstsze uszkodzenia acu to niskie drenowanie na głębokim rozładowaniu, takie zjechanie do 1-2% potrafi odjąć kilka % pojemności w każdym przypadku, cele lipoly się poprostu nieodwracalnie niszczą.

 

Aha, dodam jeszcze aby w miarę możliwości przy korzystaniu z dodatkowych urządzeń na usb (np dysku) koniecznie podpinać zasilanie - szkoda acu na dodatkowy osprzęt.


Użytkownik elita edytował ten post 21 lipca 2017 - 13:24

  • macsupport lubi to

pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#96 Croix

Croix
  • 2 postów

Napisano 08 września 2017 - 07:36

Witam wszystkie mordeczki,

 

Jestem posiadaczem pierwszego maca (Air 13) i dużo czytałem jak pewnie też i wy o baterii cyklach itd, ale zastanawiam się czy praca mojej baterii jest prawidłowa. Aktualnie mam 53 cykle i 96 % (6880) pojemności baterii. Maca używam głownie do pracy w biurze i pracuje głównie na baterii, bo wydaje mi się bez sensu siedzieć na zasilaczu np w domu jak chce pracować z lapkiem na kolanach. Pytanie brzmi czy po około dwóch miesiącach użytkowania jest to prawidłowe zużycie baterii czy nie, bo idąc tym matematycznym krokiem to za rok moja bateria będzie miała pojemność na poziomie 80 % a co dopiero po 3 latach.

 

Proszę o informacje czy powinienem się martwić czy może dłużej pracować na zasilaczu a może mieć to w ... 



#97 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 08 września 2017 - 23:10

Witam wszystkie mordeczki,

 

Jestem posiadaczem pierwszego maca (Air 13) i dużo czytałem jak pewnie też i wy o baterii cyklach itd, ale zastanawiam się czy praca mojej baterii jest prawidłowa. Aktualnie mam 53 cykle i 96 % (6880) pojemności baterii. Maca używam głownie do pracy w biurze i pracuje głównie na baterii, bo wydaje mi się bez sensu siedzieć na zasilaczu np w domu jak chce pracować z lapkiem na kolanach. Pytanie brzmi czy po około dwóch miesiącach użytkowania jest to prawidłowe zużycie baterii czy nie, bo idąc tym matematycznym krokiem to za rok moja bateria będzie miała pojemność na poziomie 80 % a co dopiero po 3 latach.

 

Proszę o informacje czy powinienem się martwić czy może dłużej pracować na zasilaczu a może mieć to w ... 

Ilość cykli ładowania, a pojemność baterii to różne sprawy. Pracując np. cały czas na zasilaczu zmniejszysz tylko tempo przyrostu cykli ładowania wraz z upływem czasu.
Jeżeli pojemność baterii spadnie poniżej 80% to baterię uważa się za wymagającą wymiany / zużytą, a jeżeli ten stan zostanie osiągnięty w okresie gwarancji to wymiana jest bezpłatna.

Warto więc pomyśleć o zakupie ACPP - kosztuje niewiele więcej niż wymiana baterii, a wydłuża okres gwarancji również na inne okoliczności.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#98 catch_a

catch_a
  • 44 postów

Napisano 21 września 2017 - 19:33

Z góry zaznaczam, że przejrzałem forum i takiej kwestii chyba nie poruszono. Odrębnego tematu nie zakładam, tylko posłużę się tym.

Mianowicie chodzi o baterię. Nie wiem, czy to jest normalne, więc wolę upewnić. Gdy mój Macbook Air jest podłączony do prądu, a zarazem naładowany na maska, to po pewnym czasie dostrzegam, że pozostały ładunek baterii jest mniejszy niż jej pełna pojemność nominalna, mimo ciągłego podłączenia do prądu. Konkretniej spada wartość pozostałego ładunku mimo podłączonego akumulatora. Czy to jest normalne?

Do takiej sytuacji dochodzi z reguły, gdy mac stoi włączony, a ja na nim nic nie robię przez dłuższą chwilę (na kablu mam ustawione, ze ekran nie wygasa, dyski nie są usypiane)


Zapomniałem dodać, że to nieznaczny spadek i zatrzymuje się na jakimś pułapie. Gdzieś rzędu 100 mAh.



#99 catch_a

catch_a
  • 44 postów

Napisano 10 października 2017 - 11:32

Rozumiem, że to taka oczywista drobnostka/normalna sprawa, wynikająca ze zużywania się aku, że nie warto odpowiadać ;)



#100 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 10 października 2017 - 11:38

A procenty naładowania na pasku również ulegają zmianie? Mam wrażenie że mały ruch baterii jest możliwy i nie powinien niepokoić. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych