Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk SSD - nasz nowy szybszy stary Mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3950 odpowiedzi w tym temacie

#101 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 stycznia 2011 - 19:59

Mam akurat OCZ na Sand Force i nie zauważyłem żadnych problemów ze sleepem

Nie ze sleepem a tylko z hibernacja (deep sleep) i jedynie szybsze dyski czyli Vertex 2 i w gore, Agility sa ponoc OK. I nie dotyczy to tylko OCZ a rowniez innych firm.

Co to ten Sand Force?

Kontoler dysku. Procesor ktory decyduje co, gdzie (do ktorej kosci pamieci itp) jak i kiedy ma zostac zapisane.

#102 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 03 stycznia 2011 - 20:10

Ok. Mac ma wogóle tryb hibernacji? Mam właśnie Vertexa 2 :)

#103 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 03 stycznia 2011 - 20:47

Wykonujac w terminalu:
sudo pmset -a hibernatemode 25
Wymusisz hibernacje przy kazdym uspieniu. Przy SSD budzenie powinno trwac pare sec wiec to atrakcyjne rozwiazanie jednak komputer zatrzyma sie lub wyswietli kernelpanic w polowie powracania z hibernacji, zalecam wstrzymac sie do czasu pojawienia sie nowego firmware.

W normalnych warunkach Mak usypia sie zapisujac zawartosc pamieci na dysk ale nie przechodzac w hibernacje (tryb domyslny hibernatemode 3) w wypadku braku zasilania podczas snu (np bateria w laptopie padnie) Mac moze sie bezpiecznie wylaczyc bo i tak ma kopie pamieci na hdd ktora to przywraca po ponownym podlaczeniu zasilania.

Mozna sobie skrocic czas usypiania Maka jezeli nie chcemy w ogole uzywac hibernacji wylaczajac ja poleceniem:
sudo pmset -a hibernatemode 0

A no i uzywam okreslenia hibernacja bo jet popularniejsze w oryginale nazywa sie to Deeep Sleep i np nowy MB Air wchodzi w niego po 1h 10min bezczynnosci (dzieki czemu wytrzymuje miesiac we snie).

Dodam jeszcze ze jest widget zwacy sie Deep Sleep wprowadzajacy komputer w hibernacje na zamowienie.

#104 toki

toki
  • 1 210 postów
  • SkądPL

Napisano 04 stycznia 2011 - 09:04

wiadomo hdd się zużywają i z czasem czuć że to już nie to samo co na początku. W końcu to sama mechanika


what? po czy to rozpoznajesz? biorą więcej oleju? ;) jakoś ja nie potrafię wyczuć objawów zużywania się dysku - chyba, że padnie i nie wstanie.

A co do tematu to te dysku faktycznie za niedługo staną się chyba standardem bo ceny coraz ciekawsze.

#105 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 04 stycznia 2011 - 09:11

@ClassicGOD Dawno wymieniałeś dysk na SSD? Pytam bo mnie interesują opinie ludzi używających SSD dłużej niż kilka miesięcy/rok. Jak na razie obawiam się trwałości - komórki pamięci mają kilka tys. cykli zapisu i padają, przy dużym zapełnieniu dysku może się to skończyć źle. Z tego co ostatnio wyczytałem to nowsze generację wytworzone chyba w 32nm mają mieć jeszcze mniej tych cykli... W związku z tym mam ciągle opory przed SSD :)

#106 radek96

radek96
  • 758 postów

Napisano 04 stycznia 2011 - 09:13

Używam OCZ Vertex 2, ale nie pomogę bo to dopiero miesiąc.

#107 dredg

dredg
  • 2 452 postów
  • SkądVendin les Béthune

Napisano 04 stycznia 2011 - 10:48

@ClassicGOD

Dawno wymieniałeś dysk na SSD? Pytam bo mnie interesują opinie ludzi używających SSD dłużej niż kilka miesięcy/rok. Jak na razie obawiam się trwałości - komórki pamięci mają kilka tys. cykli zapisu i padają, przy dużym zapełnieniu dysku może się to skończyć źle. Z tego co ostatnio wyczytałem to nowsze generację wytworzone chyba w 32nm mają mieć jeszcze mniej tych cykli... W związku z tym mam ciągle opory przed SSD :)


Przy normalnym uzytkowniu dysk pociagnie kilka ladnych lat, wtedy beda juz terabajtowe ssd i takiego co ma 100GB nawet jako przenosny nie bedziesz chcial uzywac :P a kto wie czy moze cos innego nie wymysla...

Jesli chodzi o cyferki to np. moj intel x25-m v2 z tego co pamietam ma dzialac 5lat przy zapisie 20GB danych dziennie, dysk mam od wczoraj wiec ciezko powiedziec ile zapisuje, szczegolnie ze wczoraj instalowalem winde i inne pierdoly, zobacze za jakis czas, ale biorac pod uwage ze to dysk pod system i nic wiecej (bo po co?) to 20GB wydaje sie zarabiscie duzo...

Dla porownania toshiba na jakims profesjonalnym modelu 100GB podaje zywotnosc 5lat przy zapisie 4,3TB na dzien...

#108 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 04 stycznia 2011 - 10:54

@ClassicGOD

Dawno wymieniałeś dysk na SSD? Pytam bo mnie interesują opinie ludzi używających SSD dłużej niż kilka miesięcy/rok. Jak na razie obawiam się trwałości - komórki pamięci mają kilka tys. cykli zapisu i padają, przy dużym zapełnieniu dysku może się to skończyć źle. Z tego co ostatnio wyczytałem to nowsze generację wytworzone chyba w 32nm mają mieć jeszcze mniej tych cykli... W związku z tym mam ciągle opory przed SSD :)

Dysk mam zaledwe pare dni wiec na razie nie moge sie wypowiedziec ale z teo co czytalem moge stwierdzic ze: Vertex 2 i inne oparte o SandForce uzywaja technologii DuraClass dzieki czemu nie potrzebuja komendy TRIM (komenda jst nadal obslugiwana ale dziala inaczej niz w SSD starszej generacji - DuraClass sam zarzadza wolna pamiecia) oraz posiadaja wiecej nadmiarowej pamieci. Przeklada sie to na 2 rzeczy -
1. Dyski sa wolniejsze niz mogly by byc (nadal jedne z najszybszych na rynku ale jednak).
2. Dyski SandForce przejawiaja znacznie mniejszy spadek wydajnosci z czasem niz dyski na starszych kontrolerach pomimo uzycia pamieci majacej wytrzymalosc zaledwie 5000 operacji zapisu.

#109 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 04 stycznia 2011 - 13:23

Dla porownania toshiba na jakims profesjonalnym modelu 100GB podaje zywotnosc 5lat przy zapisie 4,3TB na dzien...


Tak, tylko na pewno ten model jest na kościach SLC, znacznie bardziej żywotnych. Ceny takich dysków są nadal kosmiczne i takie też będą, bo zdaje się że producentom nie opłaca się rozwijać tej technologii, większy zysk będzie przecież z dysków które padną troszkę szybciej ;)

20GB dziennie to może być dużo a może być mało, jeśli dysk będzie słabo zarządzał alokacją danych to część komórek może paść szybciej niż zakładana średnia żywotność całego układu. Oczywiście tylko sobie teoretyzuję...

Gdyby 250GB były już w sensownej cenie to chyba bym się zdecydował, na razie poczekam na nową generację MacBooków. Zobaczę co tam wymyślą nowego...

#110 dredg

dredg
  • 2 452 postów
  • SkądVendin les Béthune

Napisano 04 stycznia 2011 - 19:03

Jasne ze slc :P to tylko tak dla porownania bylo :P Zobacze ile dziennie przez tydzien mi zapisze i dam znac...

#111 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 04 stycznia 2011 - 21:13

Napisz napisz, jestem bardzo ciekaw :) Mam nadzieję, że w nowych MacBookach będzie możliwość wymiany dysku samodzielnie, i że będzie to standardowy dysk - czy to HDD czy SSD. Jakoś nie uśmiecha mi się zabawa z takim wynalazkiem jak w MB Air.

#112 lubiebardzo

lubiebardzo
  • 187 postów

Napisano 05 stycznia 2011 - 16:47

Kilka postów wcześniej pisaliście o problemach z hibernacją przy dysku SSD. Nowe MBA raczej nie mają problemu, żeby się zahibernować. Więc czegoś nie łapie. Planuję za kilka tygodni zmienić HDD na SSD jakieś 80 GB. I jak narazie czarna magia.

#113 radek96

radek96
  • 758 postów

Napisano 05 stycznia 2011 - 17:45

Jak na razie mi działa jak... dysk? Szybkość jest komp włącza się w 10 sekund, wyłącza w 3-5, wszystko się włącza kilka razy szybciej niż w hdd.

#114 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 stycznia 2011 - 17:50

Jest jeszcze jeden plus SSD - komputer mniej się nagrzewa :)

#115 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 05 stycznia 2011 - 17:51

Kilka postów wcześniej pisaliście o problemach z hibernacją przy dysku SSD. Nowe MBA raczej nie mają problemu, żeby się zahibernować. Więc czegoś nie łapie. Planuję za kilka tygodni zmienić HDD na SSD jakieś 80 GB. I jak narazie czarna magia.

Problemy z hibernacja maja dyski z kontrolerami SandForce i to nie wszystkie a te o wyzszej wydajnosci. Nie jest to wina Maka a oprogramowania dysku. MBA nie uzywa dyskow z tym kontrolerem.

#116 radek96

radek96
  • 758 postów

Napisano 05 stycznia 2011 - 17:55

Jest jeszcze jeden plus SSD - komputer mniej się nagrzewa :)


Tak mniej się grzeje, tylko nie wiem dlaczego czujnik pokazuje zero stopni :)

#117 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 stycznia 2011 - 17:57

Mi pokazuje 1 :D

#118 radek96

radek96
  • 758 postów

Napisano 05 stycznia 2011 - 17:59

Mi pokazuje 1 :D


Tak właściwie jest tak, przy włączeniu 38, później 1 lub 0.
Ciekawi mnie dlaczego.

#119 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 05 stycznia 2011 - 18:10

Tak właściwie jest tak, przy włączeniu 38, później 1 lub 0.
Ciekawi mnie dlaczego.

Jest to poza hibernacja jeden z znanych bledow firmware tych dyskow cytujac:
"Temperature reporting in S.M.A.R.T. data not correct"

SandForce to nowa technologia i jako "early adopters" musimy liczyc sie z paroma malymi bledami. Najwiekszym aktualnie jest hibernacja i niekompatybilnosc z paroma pecetowymi chipsetami. ;)

#120 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 07 stycznia 2011 - 00:56

Tak apropo OCZ i Vertexa CES 2011: OCZ Vertex 3 z nowym kontrolerem SandForce | FrazPC ;) oj będzie się działo.

#121 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 07 stycznia 2011 - 01:28

Ja mam vertexa 2 od maja na serwerze bazodanowym, pierwszy wytrzymał ok 2 tygodni, padł dokładnie 13 maja o 13:13:13 sekund :) pisałem to na usenecie (szukać wątku w google bazy-danych: 13:13:13 ssd), aż mnie to zatkało. Po wymianie na nowy (2 tygodnie w serwisie) ten chodzi do dziś bez meldowania problemów. Przy czym dysk chodzi w ext4 żurnalowanym pod linuxem z trimem.

#122 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 07 stycznia 2011 - 01:55

Tak apropo OCZ i Vertexa CES 2011: OCZ Vertex 3 z nowym kontrolerem SandForce | FrazPC ;) oj będzie się działo.


Teraz czekamy na odpowiedź Intela?

#123 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 08 stycznia 2011 - 00:38

Teraz czekamy na odpowiedź Intela?


Jakieś tam wzmianki o G3 już były w Q4 2010, ale nic konkretnego. Coś Intel cicho siedzi, czyżby jakieś problemy? Tak czy siak chyba królem rynkowym na 2011 będzie nowy konroler SandForce seria 2000.

#124 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 08 stycznia 2011 - 02:11

Jakieś tam wzmianki o G3 już były w Q4 2010, ale nic konkretnego. Coś Intel cicho siedzi, czyżby jakieś problemy? Tak czy siak chyba królem rynkowym na 2011 będzie nowy konroler SandForce seria 2000.


Wzmianki były w Q4 2010, ale premiera była zapowiadana na Q1 2011. Trzeba przyznać, że propozycje nowych dysków Intela wypadają blado pod względem pojemności w porównaniu do SSD OCZ. Transfery Intela o połowę niższe niż w OCZ. Intel jednak przemawia do mnie pod względem niskiej awaryjności, ale chętnie zobaczę pierwsze testy Vertex 3 i oczywiście G3 :)

#125 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 08 stycznia 2011 - 11:06

A ja poczekam co się pojawi w nowych MacBookach, jakoś tak strzelam że będą najpóźniej na przełomie marca-kwietnia żeby było jeszcze trochę czasu przed pierwszym ich updatem przy okazji premiery Liona w lecie :) Mam nadzieję że te nowe Vertexy nie będą mieć tych problemów co poprzednia seria i cena będzie przyzwoita...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych