Skocz do zawarto艣ci

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj si臋 aby uzyska膰 pe艂ny dost臋p do forum.

Zdj臋cie
* * * * * 1 g艂osy

Developer jako zaw贸d - czy warto ?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 sigreg

sigreg
  • 89 post贸w
  • Sk膮dZabrze

Napisano 26 stycznia 2016 - 12:57

Witam,

 

Krotkie pytanie w tytule wlasciwie sporo juz mowi, ale dopisze rozwiniecie zeby dokladnie bylo wiadomo co i jak.

Kilka lat temu pomagalem znajomemu pisac aplikacje na iOSa, traktujac to jako ciekawa odskocznie od swojej pracy zawodowej, ot konstruktywny sposob spedzania wolnego czasu. Mialem doswiadczenie programistyczne (w sumie programowanie, ale w innej dziedzinie, to wciaz moja praca), wiec "ogarniecie" Obj-C nie wymagalo jakiegos dlugiego czasu. Prawda tez jest ze aplikacje byly proste, i nie wymagaly znajomosci jakichs mega zaawansowanych technik czy algorytmow.

Minelo kilka lat, co w szybko zmieniajacym sie swiecie nowoczesnych technolgii jest czasem bardzo dlugim. W Appstore sa juz miliony aplikacji zamiast dziesiatek czy setek tysiecy, Obj-C ma nastepce w postaci bodajze juz drugiej wersji Swift, w mojej pracy tez mi sie conieco pozmienialo i powoli dojrzewam do mysli ze czas na zmiane, duza zmiane. Po prostu moja aktualna praca, stres, i niekonczace sie wyjazdy zaczynaja mnie meczyc, moze przezywam juz wczesny kryzys wieku sredniego ;)

Pojawil sie pomysl zeby sie przebranzowic, zostawic swoja prace i ciagle zycie na walizkach, i zajac sie czyms rownie ciekawym, byc moze nawet bardziej wymagajacym ale pozwalajacym przynajmniej spedzac wiecej czasu z rodzina. Wiec moze developerka ? Zwlaszcza ze programowanie lubie, te wszystkie mobilne gadzety (zwlasza Apple) lubie BRADZO, a tworzenie kodu dla znajomego przed laty wspominam dobrze, nawet jesli trzeba bylo zarywac nocki ;)

 

Wdrozenie sie w Swift nie przypuszczam zeby zajelo mi jakos specjalnie dlugo, ale oczywiscie mowie tu o poznaniu podstawowych technik i samego jezyka, prawdziwego doswiadczenia zawsze i wszedzie nabywa sie "w boju", i tego moim zdaniem nic nie zmieni. Zastanawiam sie jednak czy pracujac jako developer czy tez programista Swift (lub/tez) Obj-C mozna zarobic na swoje utrzymanie ?

 

Mozliwosci sa oczywiscie dwie.

 

1. Trudniejsza, bardziej wymagajaca i ryzykowna: praca pod wlasna marka, czyli jako niezalezny developer publikujacy wlasne aplikacje. Sprawa moze byc ekstremalnie trudna zwazajac na ilosc aplikacji juz dostepnych w Appstore, co oznacza gigantyczna konkurencje dla wlasnego "produktu", oraz coraz wyzsza srednia "jakosc" publikowanych aplikacji. Wielcy gracze publikuja swietne aplikacje nad ktorymi pracuja cale zespoly ludzi, koderow, grafikow czy muzykow, z ktorymi pojedynczy gosc po prostu nie ma szans konkurowac. Pozostaje jedynie znalezc swoja "nisze" ktora omijaja wielcy gracze, a ktora wypelniaja podobni do mnie niezalezni developerzy, co tez wcale nie oznacza latwego zadania czy mniejszej konkurencji. Ogolnie - sprawa ryzykowna.. ale ktos te "male, zyskowne aplikacje" tez pisze, wiec potencjalnie szansa na sukces jest... Tak jak na wygranie w totka ;) Z tym ze w totolotku ryzykuje sie znacznie mniej niz swoje utrzymanie.

 

2. Dolaczenie do zespolu. Stworzenie kilku aplikacji (jak w opcji 1.) jako portfolio i proba dolaczenia do grupy tworzacej oprogramowanie. Wiadomo, praca jak na etacie, czyli stala pensja wiec opcja znacznie bardziej bezpieczna niz punkt 1, ale tez swiadomosc ze jest sie jedynie trybem wiekszej (co wcale nie oznacza ze gorszej) maszyny. Nie wiem tez nic o zarobkach w takiej pracy oraz ewentualnym zapotrzebowaniu na takich ludzi, wiec tu ciezko mi ocenic takie rozwiazanie.

 

I tu pytanie do Was - developerow pracujacych juz jakis czas w zawodzie, i z pewnoscia lepiej znajacych realia, zarowno pracy jako developer, jak i samego dosyc nasyconego juz rynku aplikacji. Jest sens "isc w developerke" w sytuacji takiej jak moja ? da sie z tej pracy wyzyc ? Jesli tak, to ktora z powyzszych dwoch opcji byscie polecali ?

 

Odpowiedzi najlepiej piszcie bezposrednio tutaj, pomoze to zapewne innym, ktorzy moga rozwazac jak i ja taka zmiane kursu w zyciu. Natomiast jesli macie jakies "bardziej personalne" rady to chetnie tez poczytam prywatne wiadomosci.. tylko bez przeklenstw prosze, jakby co ;)

 

 



#2 qb4hkm

qb4hkm
  • 529 post贸w

Napisano 26 stycznia 2016 - 15:40

Co robisz teraz i na jakie zarobki liczysz?

Na developer贸w IOS jest teraz du偶e ssanie i polecam zacz膮膰 prac臋 w jakiej艣 firmie na pocz膮tek.



#3 magiczek91

magiczek91
  • 22 post贸w

Napisano 26 stycznia 2016 - 16:43

Niby jest du偶e ssanie, ale przewa偶nie na deweloper贸w do艣wiadczonych. Pozycji dla junior贸w jest niewiele, z grubsza tak 2-3 na wi臋ksze miasto i sporo ch臋tnych (g艂贸wnie ludzi, kt贸rzy dopiero zacz臋li kodzi膰, gdy us艂yszeli o swift - hype wzr贸s艂). Pr贸g wej艣cia jest stosunkowo niski, jednak wi臋kszo艣膰 firm wci膮偶 preferuje znajomo艣膰 obj-c a swift traktuje jako dodatek (oczywi艣cie z wyj膮tkami). Wystarczy, 偶e b臋dziesz m贸g艂 si臋 pochwali膰 jak膮艣 jedn膮 wi臋ksz膮 i przyzwoicie zrealizowan膮 apk膮 i mo偶esz znale藕膰 prac臋, fajnie 偶eby艣 do tego ogarnia艂 jaki艣 system kontroli wersji, np. GIT. Zarobki dla takich junior贸w to mniej wi臋cej mi臋dzy 3k - 5k netto. Wi臋kszo艣膰 firm preferuje wsp贸艂prac臋 na zasadzie B2B, ale od biedy da si臋 ugra膰 i UoP, lub p艂atne urlopy i benefity przy B2B. Po 2 latach do艣wiadczenia komercyjnego jeste艣 troch臋 Panem rynku, wtedy ju偶 nie Ty szukasz pracy a na odwr贸t a zarobki to przedzia艂 8k - 16k netto. Po tym co napisa艂em ja radz臋 zdecydowanie karier臋 "etatow膮", jednak spos贸b realizacji zaplanowa艂bym nast臋puj膮co: Zagryzasz z臋by i zostajesz przy swojej obecnej pracy tak na oko z 6 miesi臋cy, po godzinach ogarniasz takie rzeczy jak objective-c, git, ewentualnie CocoaPods. Piszesz jedn膮/dwie konkretne apki i uderzasz do firm chwal膮c si臋, 偶e piszesz w obj-c ju偶 z p贸艂 roku i naklepa艂e艣 takie i takie apki. B臋d膮c na etacie wci膮偶 chyba mo偶esz pr贸bowa膰 si臋 wstrzeli膰 z t膮 jedn膮 apk膮, kt贸ra zarobi miliony, pisz膮c j膮 w domu po godzinach pracy :D


U偶ytkownik magiczek91 edytowa艂 ten post 26 stycznia 2016 - 16:44


#4 sigreg

sigreg
  • 89 post贸w
  • Sk膮dZabrze

Napisano 26 stycznia 2016 - 18:19

Dzi臋ki za odpowiedzi :)

Aktualnie jestem inzynierem automatykiem, ze studiami w tym kierunku. W zawodzie pracuje juz 10 lat wiec dosyc sporo, i przyznam nieskromnie ze inzynierem jestem calkiem niezlym. Co robi taki inzynier.. ano pisze oprogramowanie na urzadzenia zwane PLC (Programmable Logic Controller) - niewielkie urzadzenia ktore sa niczym innym jak niewielkim wyspecjalizowanym komputerem z odpowiedmi sprzetem jako interfejsy "wej/wyj" za pomoca ktorego steruje pompami, silnikami, robotami i cala reszta przemyslowego zlomu. Majac odpowiednia ilosc czasu, dokladne zalozenia, dobrze opracowana technologie i odpowiedni sprzet jestem w stanie sam "oprogramowac" fabryke samochodow tak, zeby jej obsluga ograniczala sie do wcisniecia jednego przycisku. Oczywiscie to pewne przerysowanie, ale jest to jak najbardziej wykonalne.

Moze ktos z Was powie "stary, no to masz super fach, nie kombinuj !" moze i tak jest, ale w pracy tej sa dwa powazne minusy:

 

1. Praca inzyniera automatyka jest scisle powiazana z przemyslem. Co z kolei wiaze sie z czestymi i dlugimi wyjazdami, bo dzisiaj mamy kontrakt na przyklad w Katowicach, ale od jutra przez najblizsze pol roku w Gdansku. Wiec walizki, hotele, hotelowe zarcie i robota czasem po 16 godzin dziennie przez kilka miesiecy. Pozniej troche odpoczynku i pracy biurowej.. albo i nie, i kolejny kontrakt z dala od domu. Na poczatku bylo to nawet fajne, ale juz nie jest

2. Zarobki: wydawaloby sie ze w takiej branzy i z takim doswiadczeniem zarabia sie kokosy. Pewnie tak, jak sie jest wlascicielem duzej firmy, albo pracownikiem duzej zachodniej korporacji. W Polskiej firmie zarobki - pomimo czestych i gestych wyjazdow, wysokiej specjalizacji i duzego doswiadczenia sa niestety slabe. Kontrakty zagraniczne sa znacznie lepiej oplacalne, ale wciaz jest to .. no wlasnie, praca wyjazdowa. Ale mowiac wprost - kolega powyzej napisal ze doswiadczony developer moze liczyc na zarobki w zasadzie od 8k netto wzwyz, no to fajnie, bo doswiadczony inzynier automatyk pomimo czestych wyjazdow musi sie naprawde postarac zeby znalezc w Polsce prace za te 8k, i nawet jesli mu sie uda (a sa to przypadki bardzo nieliczne), to jest to juz ta gorna granica powyzej ktorej nie podskoczy. A jednak odpowiedzialnosc, kiedy masz pod kontrola klawiatury cala fabryke i jeden blad liczy sie w dziesiatkach tysiecy euro jest ogromna, (i tu wchodzi wspominany stres) niestety nie przeklada sie to na zarobki.

Absolutnym minimum dla mnie przy obecnych kosztach utrzymania i zobowiazaniach jest kwota rzedu 4.5k pln netto, czyli miesci sie w widelkach dla juniora.

 

Byc moze duze doswiadczenie w automatyce byloby tu jakims plusem, zwlaszcza biorac pod uwage coraz czesciej pojawiajace sie zapowiedzi nowatorskich systemow "inteligentnych budynkow", ktore w mojej branzy znane sa od dawna jako po prostu "automatyka budynkowa" ;) Ale to tylko takie luzne skojarzenie.



#5 wojtkow

wojtkow


  • 6聽767 post贸w
  • P艂e膰:
  • Sk膮dPozna艅

Napisano 27 stycznia 2016 - 10:26

Z tym 8-16k netto to bym uwa偶a艂, o ile dolny pr贸g jest do osi膮gni臋cia, o tyle g贸rny to raczej stawki eksperckie w Warszawie.

 

Co do utrzymania si臋 z deweloperki, jestem programist膮 z wykszta艂cenia, pracowa艂em w bran偶y kilkana艣cie lat przechodz膮c od zwyk艂ego deva przez projektanta i kierownika projekt贸w (PM) do stopnia dyrektorskiego w korpo.

R贸wnocze艣nie mia艂em i rozwija艂em swoj膮 dzia艂alno艣膰 (najpierw Windows, p贸藕niej iOS - w App Store mam aplikacje od 09.2009), w 2012 roku stres zwi膮zany z korpo wys艂a艂 mnie do szpitala i postanowi艂em rzuci膰 j膮 i przenie艣膰 si臋 tylko na swoj膮 dzia艂alno艣膰.

 

Czy 偶a艂uj臋 - zdecydowanie nie, cho膰 偶ycie niezale偶nego dewelopera nie jest 艂atwe, to jest satysfakcjonuj膮ce. W ko艅cu mam czas na 偶ycie i robi臋 to co lubi臋. Dodatkowo to co robi臋 pozwala mi 偶y膰 :D

 

Moja rada dla Ciebie: spr贸buj mojej drogi, tzn zacznij budowa膰 swoj膮 pozycj臋 b臋d膮c na etacie, napisz kilka aplikacji, wrzu膰 do AS / MAS i zobacz czy dasz rad臋 wy偶y膰 z zysk贸w. Je偶eli ocenisz 偶e tak, to masz otwart膮 drog臋, je偶eli nie, to nab臋dziesz do艣wiadczenie, kt贸re pozwoli Ci poszuka膰 pracy jako programista w korpo (brrr).


  • roger1801 lubi to

Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatn膮 Wiadomo艣膰. To uderza w charakter i sens istnienia forum, kt贸re daje ka偶demu prawo do zadania pyta艅 i poznania odpowiedzi na nie..


#6 magiczek91

magiczek91
  • 22 post贸w

Napisano 27 stycznia 2016 - 15:28

ale czemu od razu korpo? M贸wi臋 z perspektywy Warszawy i jest tu par臋 fajnych firm, kt贸re z korpo nie maj膮 nic wsp贸lnego. Nie 偶y艂uj膮 termin贸w, liczy si臋 jako艣膰 kodu a nie szybko艣膰 jego powstawania, daj膮 du偶o fajnych dodatk贸w poza pensj膮 a biura co raz cz臋艣ciej przypominaj膮 centra rozrywki, gdzie mo偶esz wyluzowa膰 przy konsoli, graj膮c na instrumentach itp a jak Ci to nie odpowiada to cz臋sto mo偶na pracowa膰 zdalnie. Wiadomo, 偶e wszystko w granicach zdrowego rozs膮dku, ale nie jeste艣 tam typowym trybikiem, kt贸ry musi zapieprza膰 jak dziki a stres, 偶e nie wyrabiasz Ci臋 wyka艅cza



#7 sigreg

sigreg
  • 89 post贸w
  • Sk膮dZabrze

Napisano 28 stycznia 2016 - 11:31

Mieszkam na 艣l膮sku, a tu sytuacja jest jednak troche specyficzna. Region ciagle jest w trakcie "transformacji" po zapasci brudnego przemyslu ciezkiego w inne kierunki, w tym "nowoczesne technologie". Niestety to "ciezkie" dziedzictwo powoduje ze chociazby w kwestii biznesu zwiazanego z informatyka, IT czy wspomnianymi nowoczesnymi technologiami jestesmy w tyle za chociazby Wroclawiem, nie mowiac o Warszawie, gdzie tak ukierunkowany biznes rozwijany jest/byl znacznie wczesniej i dynamiczniej niz na slasku. Mamy tu oczywiscie prezne osrodki akademickie, i sporo szybko rozwijajacych sie przedsiewziec, jednak nie jest ich jeszcze tyle i nie sa na tyle duze co w innych osrodkach. Z czasem to sie pewnie wyrowna, w koncu juz od lat ksztalcimy tu wiecej inzynierow i informatykow niz gornikow ;)

W kazdym razie rzeczywiscie osiagniecie stawek "Warszawskich" moze byc tutaj trudne, jednakze tak czy owak jest to piesn raczej dalekiej przyszlosci, o ile wogole. Z drugiej strony rowniez mam swoja dzialalnosc (oprocz pracy na etacie - tak wlasnie rozliczalismy sie za moja prace przy aplikacjach dla znajomego, wszystko bylo "legal"), i praca zdalna, czy typu B2B jest dla mnie nawet bardziej atrakcyjna niz standardowa praca biurowa, o ile pozwoli na w miare regularne dochody.

 

Przyznaje ze podoba mi sie post Wojtkowa (Wojtka ?), bo zasadniczo opisuje dosyc blisko moja aktualna sytuacje pomimo pracy w nieco innej branzy. Mysle ze wbrew temu co mowil klasyk, jednak "p贸jd臋 t膮 drog膮" ;) Trzeba przysiasc, reaktywowac konto developerskie i opublikowac kilka aplikacji.

Jednak mam tu pytanie do Wojtka, jesli mozna: rozumiem wiec ze praca niezaleznego developera pozwala na normalne zycie, w sensie utrzymania siebie i rodziny ? Nie wiem jak masz zorganizowana prace w sensie wiekszych zadan, czy zlecasz grafike/muzyke do swoich aplikacji na zewnatrz, czy robisz to sam, czy tez raczej skupiasz sie na aplikacjach ktore tego nie wymagaja wiec mozna to w miare szybko ogranac samemu skupiajac sie w wiekszosci na kodzie. Czy aplikacje opublikowane pod wlasna marka zapewniaja wogole jakis dochod w miejscu gdzie ilosc dostepnych aplikacji liczy sie juz w milionach, przez co nawet tworzac bardzo specyficzne narzedzie wyszukiwarka Appstore poda zainteresowanemu uzytkownikowi setke podobnych tytulow ?



#8 wojtkow

wojtkow


  • 6聽767 post贸w
  • P艂e膰:
  • Sk膮dPozna艅

Napisano 28 stycznia 2016 - 17:35

Zacznij od tego, 偶e mam na imi臋 Tomasz :) nick jest od nazwiska, a powsta艂 w czasach studenckich, gdy na pozna艅skiej polibudzie tworzono loginy studenckie skracaj膮 nazwisko :) i jako艣 tak ze mn膮 zosta艂 ju偶 ponad 20 lat.

 

Oczywi艣cie nie jest 艂atwo, ale mo偶na si臋 utrzyma膰. Mnie udaje si臋 to i mam dochody wystarczaj膮ce, 偶eby nie 偶a艂owa膰 porzucenia (jak pisa艂em dyrektorskiego) stanowiska w korpo. Co do organizacji mojej dzia艂alno艣ci:

- w przypadku w艂asnych aplikacji grafik臋 robi臋 albo sam (jakie艣 mniejsze kawa艂ki), mam op艂acony abonament Adobe CC i mimo, 偶e nie jestem grafikiem, daj臋 rad臋 zrobi膰 sobie ikony czy jakie艣 elementy grafiki. Wi臋ksze prac臋 zlecam lub kupuje gotowe grafiki na stockach graficznych (nie raz ceny s膮 艣mieszne, liczone w centach za pojedynczy element).

- w przypadku aplikacji robionych na zlecenie czasem klient ma w艂asn膮 grafik臋, lub grafika. Je偶eli nie to post臋puj臋 tak jak wy偶ej.

 

Co do muzyki, to nie robi臋 w gamedevie, wi臋c nie potrzebowa艂em jeszcze muzyki.

 

Generalnie ok 80% moich przychod贸w to sprzeda偶 pod w艂asn膮 mark膮, reszta to zlecenia.

Co do w艂asnej marki i w艂asnych produkt贸w to najwa偶niejszy jest pomys艂 i czasem odrobina szcz臋艣cia. Je偶eli masz jaki艣 pomys艂 to wrzucaj膮c aplikacj臋 do AppStore a pracuj膮c na etacie nic nie ryzykujesz. Je偶eli aplikacja si臋 przyjmie i nie b臋dzie czym艣 bardzo sezonowy to mo偶e stanowi膰 niez艂膮 baz臋 do rozwa偶a艅 nad dalszymi krokami, bo b臋dziesz widzia艂 czy dasz rad臋 si臋 z niej (lub kilku podobnych) utrzyma膰.


Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatn膮 Wiadomo艣膰. To uderza w charakter i sens istnienia forum, kt贸re daje ka偶demu prawo do zadania pyta艅 i poznania odpowiedzi na nie..


#9 guziaster

guziaster
  • 40 post贸w
  • Sk膮dChorz贸w

Napisano 02 lutego 2016 - 23:10

Ja si臋 troch臋 wtr膮c臋 jako m艂odszy kolega :) Programuj臋 od 2,5 roku jak programista .net i te偶 takie mam wykszta艂cenie. Od zawsze marzy艂em o apple ale nie mia艂em finansowej szansy na maca i start w tym 艣wiecie, troch臋 poczyta艂em, poszed艂em na rozmow臋 i bang uda艂o si臋, za nied艂ugo zaczynam w firmie robi膰 na iOS. My艣l臋, 偶e jak ogarniesz mocniejsze podstawy b臋dziesz w stanie ugra膰 tyle ile Ci "potrzeba". Na 艣l膮sku wcale nie ma tak 藕le z prac膮 jak przedstawi艂e艣. W zasadzie jak to w IT mo偶na zmienia膰 i dobiera膰 jak r臋kawiczki, kwestia wymaga艅 stawkowych i "mi臋kkich". Dodatkowo wg mnie stawka na 艣l膮sku czy we Wroc艂awiu/Krakowie/Warszawie jest troch臋 ni偶sza, poniewa偶 mieszkania i inne tego typu rzeczy tutaj s膮 po prostu ta艅sze(co wiem po moich znajomych, kt贸rzy studiuj膮 i pracuj膮 w tych miastach). I wcale nie musisz pracowa膰 w korpo, ma艂e niezale偶ne firmy cz臋sto oferuj膮 du偶o lepsz膮 atmosfer臋, du偶o lepszy i szybszy rozw贸j poprzez stosowanie fajnych metodologii, code review, 0 sztywnych zasad, poda艅, papierkologii korpo i stawki, kt贸re s膮 adekwatne do umiej臋tno艣ci a nie do procedur czy sztywnej "艣cie偶ki kariery". Trzymam kciuki za Ciebie!



#10 eyedropper

eyedropper
  • 940 post贸w
  • Sk膮d艁贸d藕

Napisano 03 lutego 2016 - 00:17

ale czemu od razu korpo? M贸wi臋 z perspektywy Warszawy i jest tu par臋 fajnych firm, kt贸re z korpo nie maj膮 nic wsp贸lnego. Nie 偶y艂uj膮 termin贸w, liczy si臋 jako艣膰 kodu a nie szybko艣膰 jego powstawania, daj膮 du偶o fajnych dodatk贸w poza pensj膮 a biura co raz cz臋艣ciej przypominaj膮 centra rozrywki, gdzie mo偶esz wyluzowa膰 przy konsoli, graj膮c na instrumentach itp a jak Ci to nie odpowiada to cz臋sto mo偶na pracowa膰 zdalnie. Wiadomo, 偶e wszystko w granicach zdrowego rozs膮dku, ale nie jeste艣 tam typowym trybikiem, kt贸ry musi zapieprza膰 jak dziki a stres, 偶e nie wyrabiasz Ci臋 wyka艅cza

... to w艂a艣nie ma艂e firmy 偶y艂uj膮 terminy, corpo to praca od np. 9-17 niezbyt gwa艂towne ale stateczne tempo, tyle 偶e nie ka偶dy potrafi si臋 艣lizga膰 po korpolodzie,

niekt贸rzy pm-i wyka艅czaj膮 nerwowo tworz膮c stresuj膮ce sytuacje g艂贸wnie w wyniku ich nieudolno艣ci, cz臋sto nawet jak ju偶 si臋 czego艣 nauczyli dostaj膮 najgorszych, najbardziej upierdliwych bezwzgl臋dnych (w tym sensie, 偶e widz膮 tylko czubek swojego nosa, nic poza tym, a wiadomo 偶e wi臋kszo艣膰 wykonawc贸w w IT to relatywi艣ci ".. no ale.." st膮d nieporozumienia) klient贸w, najgorsze jest to, 偶e w Polsce bardzo rzadko ludzie id膮 z takimi sprawami do HR-u - od tego oni s膮, a to mo偶e 艣ci膮gn膮膰 ca艂膮 firm臋 na d贸艂, niestety w korpo jest taki rozrzut odpowiedzialno艣ci, 偶e tylko commituj膮c wszystko co istotne wy偶ej lub w odpowiednim kierunku mo偶na to utrzyma膰 w ryzach.
Gorzej jak ukisi si臋 jaki艣 nepotyczny uk艂adzik i wywalaj膮 ludzi spoza rodzinki, tak, wtedy trzeba si臋 zwija膰 i to bardzo szybko, szkoda czasu na s膮d pracy, chocia偶 mo偶e to b艂膮d...

Niestety, to jest problem nie tylko du偶ych korpo.


U偶ytkownik eyedropper edytowa艂 ten post 03 lutego 2016 - 00:18


#11 guziaster

guziaster
  • 40 post贸w
  • Sk膮dChorz贸w

Napisano 03 lutego 2016 - 09:56

Ja przez wzgl膮d, 偶e pracowa艂em na outsourcingu siedzia艂em i w korpo i w ma艂ych firmach, p贸藕niej pracowa艂em w ma艂ej firmie i ze swojego ma艂ego do艣wiadczenia wiem, 偶e je艣li nie trafi si臋 do "Janusz Softu" wszystko jest super :) a jak szef ma pouk艂adane w g艂owie to nadgodziny s膮 tylko dobr膮 wol膮 pracownika a nie przymusem.



#12 Kudlaty1310

Kudlaty1310
  • 1 post贸w

Napisano 06 marca 2017 - 09:02

Witam,

 

Podobnie jak kolega sigreg pracuj臋 w og贸lnie poj臋tej Automatyce ju偶 prawie 10 lat. Pomys艂 zostania deweloperem "kisz臋" w sobie ju偶 od jakiego艣 czasu. Aktualnie na szcz臋艣cie nie mam pracy wyjazdowej, jest stacjonarna ale niestety musz臋 sporo doje偶d偶a膰. Na 艢l膮sku ze wzgl臋du na rozbudowan膮 sie膰 dr贸g niby nie jest to du偶y problem ale mimo wszystko sp臋dzanie prawie 2h dziennie w aucie, tracenie czasu i nara偶anie si臋 na wypadki jest sporym minusem. Do tego dochodzi du偶a odpowiedzialno艣膰 i stres, 偶eby nie pu艣ci膰 fabryki z dymem :). Zastanawia艂em si臋 troch臋 nad platform膮 do deweloperki i mimo sporej ceny za sprz臋t z jab艂kiem postanowi艂em p贸j艣膰 w tym kierunku. G艂贸wnym plusem jab艂ek moim zdaniem jest to, 偶e nie ma milion贸w konfiguracji sprz臋towych jak w przypadku Androida czy Windowsa, co powinno skutkowa膰 艂atwiejszym tworzeniem aplikacji. Dodatkowo wsz臋dzie s艂ysz臋, 偶e szukaj膮 programist贸w, wi臋c z prac膮 nie powinien by膰 jaki艣 du偶y problem, jedynie z zarobkami na starcie. Poniewa偶 w automatyce nie p艂ac膮 najgorzej od艂o偶y艂em troch臋 grosza i planuj臋 zakup macbook'a pro, kt贸ry mam nadziej臋 wystarczy mi na kilka lat. Do艣wiadczenia w programowaniu (poza systemami automatyki), to g艂ownie ze studi贸w plus jakie艣 okazjonalne "projekciki" podczas pracy i po godzinach. Ogarni臋cie objective-c czy swifta nie powinno by膰 jakie艣 straszne. My艣l臋, 偶e robi膮c to po godzinach w ci膮gu roku nadawa艂bym si臋 na junior developera. Zastanawiam si臋 nad startem kariery w tym kierunku, jak ju偶 pobawi臋 si臋 sam w domu. Chcia艂bym docelowo zosta膰 niezale偶nym developerem pisz膮cym na w艂asny rachunek (appstore) lub ewentualnie co艣 na zlecenie. Ostatnio doszed艂em do wniosku, 偶e mo偶e na pocz膮tek jednak uda膰 si臋 na etat do jakiej艣 sensownej firmy (niekoniecznie korpo), 偶eby nauczy膰 si臋 dobrych praktyk, zobaczy膰 jak to wszystko wygl膮da od strony biznesowej i ca艂o艣ciowo umie膰 ogarnia膰 temat projektu od pocz膮tku do ko艅ca. Jedyne zagro偶enie jakie na razie widz臋 to pogodzenie aktualnej pracy na etat, rodziny i kolejnego klocka w postaci deweloperki. Wyjdzie pewnie w praniu, ale decyzj臋 ju偶 podj膮艂em bo jak nie zaczn臋 dzia艂a膰 utkwi臋 gdzie jestem na dobre (niestety widz臋 po kolegach w pracy i ze studi贸w).

 

#13 WujoFefer

WujoFefer
  • 23 post贸w
  • Sk膮dLublin

Napisano 06 marca 2017 - 15:54

Witam,

 

Po przeczytaniu Guziaster'a:

 

Ja si臋 troch臋 wtr膮c臋 jako m艂odszy kolega :) Programuj臋 od 2,5 roku jak programista .net i te偶 takie mam wykszta艂cenie. Od zawsze marzy艂em o apple ale nie mia艂em finansowej szansy na maca i start w tym 艣wiecie, troch臋 poczyta艂em, poszed艂em na rozmow臋 i bang uda艂o si臋, za nied艂ugo zaczynam w firmie robi膰 na iOS. My艣l臋, 偶e jak ogarniesz mocniejsze podstawy b臋dziesz w stanie ugra膰 tyle ile Ci "potrzeba". Na 艣l膮sku wcale nie ma tak 藕le z prac膮 jak przedstawi艂e艣. W zasadzie jak to w IT mo偶na zmienia膰 i dobiera膰 jak r臋kawiczki, kwestia wymaga艅 stawkowych i "mi臋kkich". Dodatkowo wg mnie stawka na 艣l膮sku czy we Wroc艂awiu/Krakowie/Warszawie jest troch臋 ni偶sza, poniewa偶 mieszkania i inne tego typu rzeczy tutaj s膮 po prostu ta艅sze(co wiem po moich znajomych, kt贸rzy studiuj膮 i pracuj膮 w tych miastach). I wcale nie musisz pracowa膰 w korpo, ma艂e niezale偶ne firmy cz臋sto oferuj膮 du偶o lepsz膮 atmosfer臋, du偶o lepszy i szybszy rozw贸j poprzez stosowanie fajnych metodologii, code review, 0 sztywnych zasad, poda艅, papierkologii korpo i stawki, kt贸re s膮 adekwatne do umiej臋tno艣ci a nie do procedur czy sztywnej "艣cie偶ki kariery". Trzymam kciuki za Ciebie!

 

Postanowi艂em podzieli膰 si臋 moj膮 kr贸tka histori膮 programowania. 
Od zawsze ci膮gn臋艂o mnie do .NETa ale w wersji mobilnej. Niestety trafi艂em na taki czas (2013-2014), 偶e Windows Phone umiera艂 powoli, Windows Mobile 10 praktycznie nie istnia艂 a Xamarin by艂 p艂atny. Po pierwszej firmie, gdzie robi艂em za przys艂owiowy "frajer" na WP8 poszed艂em do drugiej, gdzie niestety trafi艂em na Grooviego. Z braku do艣wiadczenia komercyjnego i jedynie magisterce na WP8 (aplikacja nak艂ada艂a filtry na zdj臋cia i por贸wnywa艂a szybko艣膰 pomi臋dzy oficjalnymi bibliotekami a moimi algorytmami napisanymi z palca) nie mia艂em zbyt du偶ego wyboru w swoim mie艣cie.
Dopiero pod koniec 2015 trafi艂o mi si臋 pisanie w ASP .NET w jednej firmie. Nie trwa艂o to d艂ugo, bo w firmie stwierdzili, 偶e nie maj膮 nikogo od iOSa i potrzebuj膮 by kto艣 si臋 wyspecjalizowa艂 w tym. I tak od oko艂o roku programuj臋 na iOSa w Swifcie. Spodoba艂o mi si臋 to cho膰 ostatecznie chc臋 i艣膰 w stron臋 Xamarina.
Znajomo艣膰 wielu j臋zyk贸w (Javy dla Androida, Swifta i Obj-C dla iOSa i C# dla Xamarina) bardzo si臋 przydaje. 
Poszukiwanie dobrej firmy troch臋 zajmuje. Mi zaj臋艂o rok a potem rok na usytuowanie si臋 w obecnej. 



#14 skaya

skaya
  • 1 post贸w

Napisano 02 czerwca 2017 - 10:24

艢wiat ca艂y czas si臋 rozwija. Ludzie poszukuj膮 narz臋dzi, kt贸re u艂atwi膮 im pewne procesy. Jest to moj膮 misj膮 ju偶 od 4 lat. Pracuj臋 jako programista iOS i tworz臋 nowoczesne rozwi膮zania oraz aplikacje. Pracowa艂am przy wielu ciekawych projektach, a opr贸cz tego ka偶dego dnia ucz臋 si臋 czego艣 nowego. Nie jest to tylko moja praca, ale r贸wnie偶 pasja. 



#15 northwest

northwest
  • 457 post贸w

Napisano 23 pa藕dziernika 2017 - 23:24

Witam serdecznie,

Mam pytanie, co trzeba umie膰 偶eby m贸c "startowa膰" na juniora w iOS? Na ten moment potrafi臋 sk艂ada膰 ju偶 jakie艣 proste apki, bawi艂em si臋 TestFlightem, Gitem. W tej chwili strasznie d艂ugo mi wszystko zajmuje - wi臋c musz臋 jeszcze sporo po膰wiczy膰.... Na co Waszym zdaniem warto zwr贸ci膰 szczeg贸ln膮 uwag臋? Jak wygl膮da rekrutacja na juniora? S膮 jakie艣 testy, czy raczej rozmowa + portfolio? 

 
B臋d臋 wdzi臋czny za wszystkie podpowiedzi :)


#16 guziaster

guziaster
  • 40 post贸w
  • Sk膮dChorz贸w

Napisano 26 pa藕dziernika 2017 - 12:22

Rozmowa, pytanie o podstawy UI component贸w typu jak dzia艂a tableview, scroll view, storyboards/xibs, autolayout, klasy, struktury, delegate pattern. Dostaniesz pewnie przed rozmow膮 prost膮 aplikacj臋 do zrobienia, pod艂膮czy膰 si臋 do api, co艣 porobi膰 z danymi itd. 



#17 douglas

douglas
  • 613 post贸w

Napisano 26 pa藕dziernika 2017 - 14:11

 

Witam serdecznie,

Mam pytanie, co trzeba umie膰 偶eby m贸c "startowa膰" na juniora w iOS? Na ten moment potrafi臋 sk艂ada膰 ju偶 jakie艣 proste apki, bawi艂em si臋 TestFlightem, Gitem. W tej chwili strasznie d艂ugo mi wszystko zajmuje - wi臋c musz臋 jeszcze sporo po膰wiczy膰.... Na co Waszym zdaniem warto zwr贸ci膰 szczeg贸ln膮 uwag臋? Jak wygl膮da rekrutacja na juniora? S膮 jakie艣 testy, czy raczej rozmowa + portfolio? 

 
B臋d臋 wdzi臋czny za wszystkie podpowiedzi :)

 

 

Tu znajdziesz sporo odpowiedzi: http://jakoszczedzac...rabia-developer






U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 0

0 u偶ytkownik贸w, 0 go艣ci, 0 anonimowych