Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

El Capitan i starsze maszyny - opinie, spostrzeżenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomikolaj

tomikolaj
  • 24 postów

Napisano 01 października 2015 - 10:27

Jeśli komuś udało się zainstalować nowy system na starszym komputerze fajnie byłoby poznać wrażenia, spostrzeżenia. Oczywiście najważniejsze to na ile sprzęt radzi sobie z nowym systemem, ale inne wrażenia też mile widziane. Sam chciałbym zrobić upgrade, ale po złym doświadczeniu z Yosemite (iMac, 2009) wolałbym podjąć decyzję bardziej świadomie :)


iMac 27" Intel Core 2 Duo 3.06GHz 4GB RAM

#2 Rayman

Rayman
  • 217 postów
  • SkądŚląskie

Napisano 01 października 2015 - 10:42

Trudno coś powiedzieć po jednym dniu, wydaje się działać przynajmniej tak samo szybko jak Yosemite.

Na moim starym Mini działa w każdym razie OK.



#3 sympatico

sympatico
  • 66 postów

Napisano 01 października 2015 - 11:17

na moim macbook air mid 2011 śmiga aż miło, wydaje się że szybciej niż na Y.



#4 siara000

siara000
  • 11 postów

Napisano 01 października 2015 - 14:10

Macbook Pro 2007

 

Wolniej sie uruchamia, niektore progamiki nie dzialaja, gladzik czasmi nie reaguje, wi-fi potrzebuje po starcie okolo 10s na zalapanie.

 

Jedynm slowem TRAGEDIA w porownaniu z szybkim Yosomite. Liczylem na przyspieszenie, a tu nie dosc ze wolniej to jeszcze sie kaszani.

 

 

Zaluje i czekam na poprawki:(



#5 olo11

olo11
  • 165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 października 2015 - 15:55

Ktoś może robił update z Mountain Lion? (MBPr 15 2012)


MBP M1; iPhone 13 Pro; AirPods Pro


#6 Szaden

Szaden
  • 252 postów

Napisano 01 października 2015 - 16:20

Ja robiłem update z Yosemite (MacBook Alu Unibody 2008) i większych zmian nie zauważyłem. Największy skok wydajności nastąpił przy przejściu z Moutain Lion na Mavericks, potem już cały czas działało tak samo. Nie stawiałem żadnego systemu na czysto, cały czas tylko aktualizacje.

 

Po update przestał działać AutoCAD (musiałem go ręcznie reinstalować, żeby było ok), a w Parallels maszyna wirtualna nie ma dostępu do USB i karty sieciowej (brak sterowników). Jak ktoś ma komputer do pracy, to polecam nie robić na razie update.



#7 pawelnrg

pawelnrg
  • 525 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 01 października 2015 - 16:43

System działa lepiej niż poprzedni,jest szybciej.Aplikacje otwierają się szybciej,jest płynniej.Co do baterii to jeszcze nie wiadomo,za mało czasu mineło.Jeśli macie starsze Maki aktualizujcie do najnowszej wersji ale zainstalujcie system na czysto.Ja stawiam system na czysto co rok i zawsze jest różnica na plus.Brak zbędnych plików (syfu) na dysku.INSTALUJCIE NA CZYSTO,NIE UPDATE.

Macbook White unibody 2.4Ghz 4Gb ram.250Gb HDD.



#8 Diegon

Diegon
  • 46 postów

Napisano 01 października 2015 - 17:10

Zainstalowałem dzisiaj OS X El Capitan na moim rMBP 13" (2012). Może nie należy do najstarszych, ale zamontowana w nim grafika średnio pasuje do ekranu Retina. Pierwsze odczucia są bardzo pozytywne (przesiadłem się z Yosemite). System przyspieszył - i to znacznie, jest dużo mniej lagów. Nie stawiałem go na czysto, tylko po prostu zaktualizowałem (trochę z lenistwa). Nowe funkcje również na plus, zwłaszcza Split View i zakładki w Safari. Aha! Nawet 1680 x 1050 jest dużo płynniejsze i tak nie klatkuje. Niestety wcześniej było dla mnie nie do użytku. Zdecydowanie polecam!


Użytkownik Diegon edytował ten post 01 października 2015 - 17:10


#9 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 01 października 2015 - 18:20

MBP Mid 2009. Instalacja na czysto. Problemy z WiFi problemy z zalogowaniem (przyjął hasło za 5 czy 6 razem), nagle zasięg stał się za słaby (3 metry od rutera).

Przełączyłem na kabel LAN. Lagi na FB przez Safari, Lagi na Google+, przycinki na YouTube.

Nie działa mi AirDrop z MacBookiem na Yosemite. Po przełączeniu na WiFi też nie działa.

Bartender 1.2.39 nie działa - zalecają zakup wersji 2.0

Adobe Creative Cloud domaga się jakichś aktualizacji.

Oprogramowanie do kalibratora i1Display PRO nie działa. muszę poszukać aktualizacji.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#10 hergar

hergar
  • 38 postów

Napisano 01 października 2015 - 18:40

MBP late 2008 wersja z 2009 u mnie wszystko ok. Instalacja na czysto na nowym dysku ssd, trim włączony w terminalu. System uruchamia się w 25 s (wczoraj na yosemite bez trim w 35). Zobaczymy po paru dniach. Zostawiłem sobie w razie "w"usb z yosemite.



#11 BogoWroc

BogoWroc
  • 37 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 października 2015 - 18:52

MacBook Pro Early 2011

 

Typ instalacji: aktualizacja

Problemy: nie działał Bartender 1.x, TotalSpaces - jednak jest na to rozwiązanie. Trzeba wyłączyć zabezpieczenia dla moduł integracji. Na stronach wspomnianego oprogramowania są instrukcje jak do zrobić. Szkoda, że tak trzeba zrobić, ale nie idzie zrezygnować z przyzwyczajeń :)

 

Obserwacje: aktualizacja odbyła się bez problemu. System jest szybszy. Aplikacje szybciej się otwierają. Safari dostało kopa.

 

Tyle na teraz :)


Użytkownik BogoWroc edytował ten post 01 października 2015 - 18:52


#12 szati

szati
  • 11 postów

Napisano 01 października 2015 - 21:19

Może nie mam starszej maszyny, MBP 2014, ale zauważyłem że po SU z Yosemite do EL Cap.  strasznie zacina mi się grafika w grach, takie regularne drobne zacięcia co 5sek. Bardzo to irytujące.



#13 4motion

4motion
  • 337 postów
  • SkądIrlandia

Napisano 01 października 2015 - 23:01

MBP mid 2012 tylko aktualizacja generalnie spoko safari chodzi jak tornado oby tak zostało.



#14 his_majesty

his_majesty
  • 23 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 października 2015 - 03:22

Ja zupdatowałem na MacBooku Pro Mid-2010, 4GB ramu.

Śmiga jak za czasów Mavericksa, coś pięknego! Nie ma lagów przy animacjach, wszystko działa troszkę szybciej.

Koniecznie instalować! Gdyby zrobić na czysto, pewnie byłoby jeszcze lepiej



#15 MichalKielce

MichalKielce
  • 70 postów
  • SkądKielce

Napisano 02 października 2015 - 06:29

Macbook MID 2010 2.4 / 4GB / 250HDD zwykły / 320m / śmiga szybko. Apki szybko się uruchamiają , maczek szybko się włącza i wyłącza, nie grzeje się jest MIODZIO. I teraz kupno SSD spadło na ostatni punkt życiowy :D


Użytkownik Michał Hucał edytował ten post 02 października 2015 - 06:30


#16 mkamelg

mkamelg
  • 166 postów

Napisano 02 października 2015 - 14:44

Mac mini (Late 2012) Intel Core i7-3720QM 2.60 GHz 16GB RAM:

 

http://browser.prima....com/user/78337

 

#3655205 to wynik z El Capitan, pozostałe to wcześniejsze wersje (Yosemite, Mavericks i Mountain Lion).

 

Benchmark niestety nie uwzględnia wrażeń wizualnych a te są jak najbardziej pozytywne - cały interfejs użytkownika pracuje wyraźnie szybciej niż pod Yosemite.

 

El Capitan instalowałem jako aktualizację Yosemite.

 

Przed aktualizacją zrobiłem sobie bootowalny pendrive z El Capitan za pomocą http://liondiskmaker.com/

 

Zanim uruchomiłem aktualizację pozamykałem wszystkie programy które mogłem zamknąć i użyłem Maintenance http://www.titanium.free.fr/ aby posprzątać system przy ustawieniach:

 

289furr.jpg

 

Użytkownicy Trim Enabler nie zaznaczają "v" przy "System cache" chyba że go wcześniej odinstalują, przepis został podany tutaj https://www.cindori....r-and-yosemite/ ("Reversing all Trim changes").

 

Instalacja przebiegła bez problemu i komputer uruchomił się poprawnie. Jedyna dziwna zaobserwowana rzecz to samoczynne uruchomienie się aplikacji "Mail" po pierwszym zalogowaniu się do świeżo zainstalowanego El Capitan.



#17 szati

szati
  • 11 postów

Napisano 02 października 2015 - 20:15

Może nie mam starszej maszyny, MBP 2014, ale zauważyłem że po SU z Yosemite do EL Cap.  strasznie zacina mi się grafika w grach, takie regularne drobne zacięcia co 5sek. Bardzo to irytujące.

Po głębszej analizie jednak to nie jest grafika, tylko sieć, po uruchomieniu gry online oraz komunikatora np. TS3 lub Skype zaczyna strasznie ciąć grę która jest uruchomiona w sieci szczególnie tak się dzieję przy uruchomionym Skype, tak jak by Skype zajmował całość łącza, jest to uciążliwe.



#18 mohikanin

mohikanin
  • 124 postów
  • SkądCKMK

Napisano 02 października 2015 - 21:03

Witam

 

Moje subiektywne odczucia z i po instalacji Capitana na MBP 13 early 2011, 16GB RAm, 500SSD, i5

 

Upgrade dokonany na kulejącego i padające już Yosemite.

 

1. Instalacja (nie licząc ściągania) błyskawiczna

2. Start systemu wyraźnie wolniejszy, nie tylko za pierwszym razem. ogólnie startuje wolniej niż Yosemite

3. Po starcie tornado! bardzo wyraźne przyśpieszenie pracy, uruchamiania aplikacji, przełączania się itp

4. Jak na razie żadnych problemów z wi-fi, co w Yosemite cały czas dawało mi się we znaki

5. Brak problemów z BT!!! wszystko działa bez zacinania (to również dawało mi ostro w d... w Yosemite)

6. Jedyny minus to nie wszystkie aplikacje od kopa ruszają (patrz QtiPlot), ale pewnie do kilku dni wszystko zacznie hulać jak ta lala.

 

Zobaczymy jak sobie teraz maczek poradzi z obliczeniami w Mathematice i czy nowy systemik coś więcej wniósł niż się na pierwszy rzut oka wydaje

 

Pozdrowionka

Mohikanin


---------- Macbook Pro 13; 2.3 GHz I5; 16GB Ram i 10.11 no i SSD, early 2011


#19 booncol

booncol
  • 11 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 03 października 2015 - 01:33

Nie najstarszy ale najsłabszy. El Capitan zainstalowany na Mac Mini Late 2014 @ 1.4GHz z 4GB RAM i SSDkiem (Crucial BX100 250GB). Start systemu delikatnie wolniejszy ale cały system działa nieco sprawniej. Największy boost moim zdaniem dostała grafika. Renderowanie interfejsu działa dużo płynniej niż na Yosemite.


Użytkownik booncol edytował ten post 03 października 2015 - 01:33


#20 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 03 października 2015 - 23:31

Macbook Pro 15, Mid 2010, 8 GB RAM, SSD Samsung 830 - pobieranie i instalacja z przygodami ale warto było - śmiga aż miło :) Mission control w końcu działa płynnie, ogólnie całe GUI działa bardzo płynnie, szczególnie biorąc pod uwagę wiek sprzętu, fullscreen z sąsiadowaniem aplikacji zapowiada się mega użyteczny :) Moim zdaniem dla użytkowników Yosemite jest to obowiązkowy update.



#21 barox

barox
  • 14 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 października 2015 - 16:30

Mac Pro, Intel Xeon 5400 Series, 2x2.8 GHz, 1.6 GHz, 18 GB RAM----- 2karty graf. 3 monitory. Ati Radeon HD 2600 XT, NVIDIA GeForce GT120

 

Problem z pracą na 3 monitorach. System jest wolny, okna przesuwają się jakby w zwolnionym tempie, wylogowuje się. Z jednym monitorem pracuje bez problemu.

Może ktoś pomoże?



#22 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 04 października 2015 - 16:53

Ja nie instalowałem na czysto, tylko na Yosemite zrobiłem nakładkę 10.11 GM, potem update do 10.11.1. NIe zauważyłem przełomu czy nagłego wzrostu wydajności, działa wszystko poprawnie. Najciekawszą dla mnie nowością są nowe notatki. Przez jeden wieczór przewaliłem wszystkie z OneNone i tylko z nich zamierzam korzystać. I to tyle. Nie narzekam bo żaden z potrzebnych mi programów nie sprawia problemu, a niektóre dostały już poprawki na zgodność z 10.11. Zauważyłem że mail.app lepiej śmiga. 


MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#23 Cadnin

Cadnin
  • 197 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 października 2015 - 19:22

Czysta instalacja na Macbook Unibody 2010 (C2D, 4gb ram, 250gb ssd). Poprzednio używałem Mavericksa. El capitan działa bardzo podobnie, może nawet ciut szybciej. Na pewno przy otwieraniu folderu z Programami zalicza lekką ścinkę, ale tylko za pierwszym razem. Poza tym wszystko raczej na plus, szczególnie czcionka i Safari :) ze split view nie korzystam - fajny bajer, ale już za bardzo obciąża kompa, szczególnie przy samym ustawianiu okien. Bateria raczej podobnie jak Mavericks.


Today we are living our future memories...

#24 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 października 2015 - 20:42

 

Mac Pro, Intel Xeon 5400 Series, 2x2.8 GHz, 1.6 GHz, 18 GB RAM----- 2karty graf. 3 monitory. Ati Radeon HD 2600 XT, NVIDIA GeForce GT120

 

Problem z pracą na 3 monitorach. System jest wolny, okna przesuwają się jakby w zwolnionym tempie, wylogowuje się. Z jednym monitorem pracuje bez problemu.

Może ktoś pomoże?

 

 

Karty graficzne do zmiany. Na nich i 10.9 laguje. Kup sobie jedną porządną, taką która obsługuje Metal (Radeony od serii 7xxx).

 

P.S. Proszę nie zmieniaj fontu w postach, zwłaszcza wielkości.


  • barox lubi to

mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#25 Marceli99-6b378dd9d9

Marceli99-6b378dd9d9
  • 156 postów

Napisano 09 października 2015 - 20:45

MBP 2012 13' I5/4/Samsung 120gb - Działa wyśmienicie, na baterii można pracować jeszcze dużej.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych