Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

[Opis Instalacji] RockBox na iPodzie Nano!


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7237 posts
  • Skąd3city

Posted 06 December 2007 - 00:32

Hej!


Na starcie muszę podać do ogólnej wiadomości, że nie odpowiadam za żadne szkody spowodowane czytaniem i wykonywaniem poniższych instrukcji.


Często zadawne są pytania o alternatywny soft do obsługi NA iPodzie.
Powstały 2: iPodLinux i RockBox.

Informacje na ich temat są do przeczytania na stronach projektów (oba są tworzą oprogramowanie OpenSource). Warto też poczytać dotychczasowe tematy na temat RockBoksa czy iPodLinuksa na naszym Forum.

Opiszę przebiej manualnej instalacji tego drugiego za pomocą Maka na iPodzie Nano 1g.

Dlaczego RockBox? Kilka cech, które zachęciły mnie:
* caaaaała masa gierek, które są niezbędne np w ramach wykładu ze Wstępu do Matematyki ;)
* możliwość odtwarzania filmów! tak, filmy na iPodzie Nano
* możliwość pisania (raczej krótkich) notatek
* oczywiście można odtwarzać muzykę...
* nie traci się możliwości korzystania z softu przygotowanego przez Apple


Najlepiej tego nie czytać - piszę skrótowo i opisuję tylko jeden konkretny przypadek ;) Najnowszy soft, najlepsze opisy, podręczniki użytkowania, itd. znajdują się na stronie RockBoksa. Koniecznie przeczytaj User Manual. To znacznie lepsza lektura niż ten temat.

Ale jeśli masz problem z angielskim, dręczą Cię jakieś niejasności lub... jestes po prostu leniwy, to zapraszam do lektury ;)


Przejdźmy do rzeczy.
Opis ten dotyczy jedynie iPoda Nano 1. generacji.
Używam Mac OS X 10.4.10, a na Nano instaluję najnowszego Rockboksa dostępnego 5-ego grudnia 2007.


1.) iPod musi być sformatowany w systemie FAT32 (czyli pod iTunes dla Windows). RockBox nie działa na partycji HFS+ tworzonej przez iTunes dla OSX-a. Jeśli iPod jest sformatowany pod pecetem, to przejdź do kroku 2. Jeśli nie, to czytaj dalej. Oryginalny opis znajduje się tutaj: iPod Conversion To FAT32.

a.) Najprościej podłączyć iPoda do jakiegoś piecyka, sformatować przez iTunes, wrócić do Maka i wszystko prócz aktualizacji firmware'u będzie spod Maka dalej śmigać.

b.) Jak nie masz dostępu do piecyka, to jest trudniej.
Uruchom Terminal (znajduje się w Applications->Utilities) i wpisz cd /dev/.

Odłącz iPoda i wpisz w Terminalu komendę ls. Wyświetlą Ci się pliki. Na początku będzie informacja o dyskach. U mnie w tym miejscu widnieje disk0 i pochodne (disk0s1, disk0s2, itd.). Teraz podłącz iPoda i znowu wpisz ls. U mnie dochodzi wtedy disk1, czyli 1 to numer dysku iPoda, który zaraz użyjemy.

Uruchom Disk Utility (w Applications->Utilities), zaznacz iPoda i odmontuj go klikając Unmount (tylko nie kliknij przypadkiej eject).

Ściągnij na biurko odpowiedni schemat partycji dla swojego iPoda (dostępne są tutaj). Dla Nano 1g 2gb szukany plik to mbr-nano2gb.bin.

Uruchom nowe okno Terminala i wpisz cd Desktop/. Teraz UWAGA! Jeśli się pomylisz, to możesz nieźle namieszać... Wpisz dd if=mbr-xxxx.bin of=/dev/diskN, gdzie N to numer dysku iPoda (w moim przypadku była to jedynka), a xxxx trzeba uzupełnić tak, by odpowiednia była nazwa pobranego pliku ze schematem partycji. Ja więc wpisałem dd if=mbr-nano2gb.bin of=/dev/disk1.

Odpal znowu Disk Utility, zaznacz iPoda, zaznacz "MS DOS FIle System" i kliknij "Erase".

Możesz już odpalić iTunes i normalnie używać iPoda z Maka, choć partycja jest dosowa.


2.) Sama instalacja może się odbyć z automatu - wystarczy pobrać ten plik DMG, ale podczas instalacji RockBoksa potrzebny jest wtedy dostęp do neta. Ja go nie miałem, więc wiem, że przydatny może być opis instalacji manualnej :lol:

3.) Ściągamy najnowszą wersję RockBoksa dla naszego iPoda (http://build.rockbox.org/). Tutaj plik dla Nano: http://build.rockbox...ano/rockbox.zip.

4.) Wrzucamy plik rockbox.zip na iPoda (w iTunes musi być włączona obsługa dysku) i rozpakowywujemy go. Uwaga! Po rozpakowaniu plik teczka z RockBoksem będzie niewidoczna (jej nazwa zaczyna się od kropki). Jak się rozpakuje, to plik zip można wywalić.

5.) Teraz instalujemy bootloadera, czyli rodzaj softu, który pozwoli nam uruchamiać RockBoxa zamiast softu Apple'a przy restarcie iPoda. Podłącz iPoda do Maka. W Disk Utility znowu odmontuj iPoda (unmount - już pisałem o tym wcześniej).

6.) Pobierz iPodPatchera na biurko.

7.) Dwuklik na ten programik uruchomi okno Terminala, który spyta Cię czy chcesz zainstalować bootloadera. Naciśnij literkę i (jak install) i potwierdź Enterem. Dość długo to trwa zanim pokaże się "[INFO] Bootloader installed successfully", ale to może dlatego, że ja mam stare USB... ;)

8.) KONIEC :D




Jak używać?
Koniecznie przeczytaj Podręcznik Użytkownika.

Kilka uwag:
* przy uruchamianiu iPoda domyślnie odpala się RockBox - jak chcesz przejść to softu Apple'a, to przy uruchamianiu przesuń suwak blokady w stronę środka. Czyli po prosty zablokuj go. Hold w prawo. Nie wiem jak wytłumaczyć prościej ;)
* iPoda restartujesz przytrzymując na kilka sekund przycisk Menu i Select (ten po środku)
* wracając do RockBoksa, gry i programy znajdują się pod pozycją Plugins.
* nie chce mi się więcej pisać - RTFM :twisted:


Mam nadzieję, że komuś pomogłem ;)
Jeśli doceniasz spędzony przeze mnie czas nad tym wpisem, to podziękuj klikając na Dołączona grafika pod moim avatarem i nickiem :D

Pozdr.
Dawid, MacDada
  • migrena and OloMac like this

#2 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 06 December 2007 - 19:34

niezle. dodam od siebie kilka rzeczy jesli mozna.

na systemie windows instalacja polega na wykonaniu punktow 3-8 (z pominieciem odmontowywania ipoda).

pelna lista obslugiwanych ipodow:
1G, 2G, 3G, 4G (czarnobialy), 4G (kolorowy aka photo), 5G (aka video), 5.5G, mini1G, mini2G, nano1G.
obslugiwane sa wszystkie pojemniosci tych odtwarzaczy

interesujaca funkcja rockboxa jest mozliwosc uzywania skorek dla ekranu odtwarzania (wps)i menu. dostepne sa cale temety modyfikujace wyglad ipoda tak, ze jest nie do poznania. jednakze duzo z nich wymaga korzystania z nieoficjalnych wersji rockboxa zawierajacych specjalne "usprawnienia". wiecej informacji znajduje sie na stronach z galeriami wps i forum rockboxa w dziale unsupported builds.
kilka podstawowych tematow jest zawartych w oficjalnych plikach rockboxa wiec mozna sobie cos wybrac bez zadnych kombinacji.
  • MacDada likes this

#3 Kpso

Kpso
  • 104 posts

Posted 10 December 2007 - 01:44

a czy mozna zainstalowac rockboxa na ipodzie na ktorym jest juz sporo muzy i stafu? mam tego duzo i nie chce mi sie zrzucac calosci, wiec czy moge dorzucic rockboxa, czy musze zrobic format?

#4 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7237 posts
  • Skąd3city

Posted 10 December 2007 - 10:10

Formata musisz robić tylko jeśli iPod jest sformatowany jako HFS+ (czyli w systemie makowym). Jeśli masz iPoda sformatowanego na piecyku, to od razu przechodzisz do punktu drugiego.
  • Kpso likes this

#5 b.milewski

b.milewski
  • 4486 posts
  • SkądGlasgow

Posted 10 December 2007 - 10:56

super może się skusze ale przydały by się jakieś screeny jak to wygląda? i najważniejsze jak wrócić do oryginalnego softu Apple w razie gdyby mi się nie spodobał.

#6 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7237 posts
  • Skąd3city

Posted 10 December 2007 - 13:36

Generalnie wygląda to tak jak sobie ubierzesz w skórkę (patrz Themes).

Usuwamy za pomocą RockBox Tools albo ręcznie (opis tutaj).
Można też po prostu sformatować iPoda w iTunes.

#7 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 10 December 2007 - 23:32

tu jest oficjalna strona ze skorkami. z powodow zwiazanych z prawami autorskimi musial zajsc taki podzial :(.

deinstalacja dla leniwych: uruchamiamy ipodpatcher.exe i kiedy sie zapyta co zrobic kazemy mu "remove" i juz. pliki z rockboxa mozna usunac albo zostawic sobie na lepsze czasy ;).

ze zrzutow pozwole sobie zamiescic cos co sam splodzilem. jakosc jest taka z powodu kompresji i sposobu wyswietlania w emulatorze ipoda.
Dołączona grafikaDołączona grafika

#8 OloMac

OloMac
  • 796 posts
  • SkądKoszalin

Posted 11 December 2007 - 19:55

Ale bajer ! ! ! Fallout to moja ulubiona gra. Czy mógłbyś to gdzieś zamieścić dla kolegów z forum? ;-) Świetna skórka.

#9 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 11 December 2007 - 23:14

zbieglo sie tak calkiem przypadkowo z jutrzejszym wydaniem w wyborczej. postawie jutro jakas stronke i podrzuce linka zeby sie nikt nie czepial o kopyrajt. ps wymaga sporej ilosci patchy.

#10 OloMac

OloMac
  • 796 posts
  • SkądKoszalin

Posted 13 December 2007 - 15:39

Fajnie :) Czekamy.

#11 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 13 December 2007 - 17:05

moje oszalamiajace umijetnosci webdezajnera splodzily cos takiego ;).
http://migrena.5gbfr.../pb2k/pb2k.html
  • OloMac likes this

#12 OloMac

OloMac
  • 796 posts
  • SkądKoszalin

Posted 13 December 2007 - 19:10

Zaraz spróbuję to wgrać. Dzięki wielkie. Jak tylko będę mógł dam bonusa ;-)

#13 lioleon

lioleon
  • 4 posts

Posted 16 December 2007 - 22:52

Da radę zainstalować ten system na iPOD NANO 3G, mam takiego IP od paru dni i ten system który na nim jest odrazu mnie się nie spodobał, zresztą lubię mieć coś innego niż oryginał :)

#14 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 17 December 2007 - 01:00

nie da rady.

#15 LOCOSP

LOCOSP
  • 197 posts
  • SkądOpole

Posted 05 January 2008 - 10:37

pisaliscie o obslugiwanych ipodach , nie widzialem wsrod nich ipoda photo 60GB czy na nim tez moge to postawic ?? i czy jest jakas instrukcja na forum czy wykonuje sie to tak samo tyle ze pliki rockboxa musze miec konkretnie do ipoda photo ??

pozdro

---- Dodano 05-01-2008 o godzinie 11:05 ----
aha i pamietajcie ze mam winde wiec plik dmg mi nic nie daje (bootloader)

#16 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 05 January 2008 - 13:52

na systemie windows instalacja polega na wykonaniu punktow 3-8 (z pominieciem odmontowywania ipoda).

pelna lista obslugiwanych ipodow:
1G, 2G, 3G, 4G (czarnobialy), 4G (kolorowy aka photo), 5G (aka video), 5.5G, mini1G, mini2G, nano1G.
obslugiwane sa wszystkie pojemniosci tych odtwarzaczy

kechemmm...

#17 LOCOSP

LOCOSP
  • 197 posts
  • SkądOpole

Posted 05 January 2008 - 21:00

Migren prosilbym Ciebie o kilka wskazowek na temat rockboxa zainstalowalem, wybrałem j polski i nie mam polskich znakow poza tym jak instaluje sie themy i jak wrzucac pliki na ipoda bo jak podpiolem do windy to chce sterowniki a nie widzi jako dysk wymienny ...

---- Dodano 05-01-2008 o godzinie 21:32 ----
aha i jak ewentualnie wrocic do orginalu (jak wprowadzic go w restore mode)

#18 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 05 January 2008 - 23:31

od konca - orginalny soft to sobie caly czas na ipodzie jest i mozesz go uruchomic i normalnie korzystac z tego, ktory ci akurat pasuje. zaraz jak pokaze sie jablko przy bootowaniu zalaczasz hold i czekasz. wlaczy sie wtedy orginalny soft. tylko troche cierpliwosci bo sie dlugo wgrywa :).
jakbys jednak chcial wrocic tylko do orginalnego softu to wlacz ipoda w sofcie apple albo disk mode, podepnij do komputera, uruchom ipodpatcher i on ci wyswiewtli opcje uninstall. pozostalo tylko skasowac katalog rockboxa tak samo jak go wrzuciles na ipoda.

trzeba miec czcionki w standardzie 8costam59-2, latin-extended czy jakos tak. po ludzku to musza miec polskie znaki. a nie wszystkie maja. rozpakuj te fonty do katalogu fonts w katalogu rockboxa. ktores powinny miec polskie znaki wiec zmien czcionke na takie.
http://download.rock...rg/daily/fonts/
(wez te najnowsze of kors)

skorki maja zazwyczaj swoje wlasne czcionki i (niestety) razaej polsich znakow nie uswiadczysz.

skorka (jak sa dobrze spakowane) to jest archiwum z katalogiem .rockbox i wszystkimi podkatalogami i ich zawartoscia. wszystkim co bedzie ta skorka potrzebowac do dzialania. po prostu wrzucasz to na dysk ipoda i kazesz nadpisac jak sie system o to zapyta.
jak sa gorzej spakowane to sa tylko podkatalogi z katalogu .rockbox. duzej roznicy nie ma bo wtedy wrzucasz zamiast luzem do katalogu .rockbox.

mozliwosci dostosowania wygladu, zachowania itp jest jeszcze duzo, ale to bardziej skomplikowana sprawa i wymaga dokladnego przeczytania instrukcji obslugi rockboxa i odpowiedniego hasla w wikipedii na stronie rockboxa.

uwaga: niektore wps wymagaja specjalnych "spatchpwanych" wersji rockboxa. wszystko bedzie napisane w galerii wps przy kazdej skorce.

na brak wykrywania ipoda w systemie to ja za duzo pomoc nie moge. bo sterownikow jako takich do ipoda nie ma - windows korzysta ze standardowych sterownikow pamieci wymiennych, czyli tych samych co do normalnego pendrive. moze nie ten port usb, moze cos innego. moze przeinstalowanie itunes cos pomoze. nie wiem. na forum az sie roi od takich problemow i przyczyny sa rozne ale na pewno nie jest nia zainstalowany rockbox.

#19 LOCOSP

LOCOSP
  • 197 posts
  • SkądOpole

Posted 06 January 2008 - 00:07

ok juz sobie ze wszystkim poradzilem ale widze ze chyba linux jeste lepszy przytepniejszy graficznie od rockboxa sciagnąłem sobie z oficjalnej strony instaler i mam info ze ipod photo ktory mam jest 4 generacji i nie jest supportowany i pod koniec istalacji blad ze nie moze zmodyfikowac softu i bach kupa, ciekawe dlaczego tak jest skoro na ich stronie (oficjalnej) sa screeny jak to wyglada na wlasnie ipodzie photo ???


i jeszcze jedno zapytanie jak juz mialem brzydkiego bo brzydkiego rockboxa i zapodalem sobie nowy folde "video" a do niego krotki filmi w mp4 to nie chcial go grac tylko myslal i myslal o co kaman nie odtwarza wideo ??

#20 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 06 January 2008 - 00:36

rockbox brzydki? ja bym blackglass i dgt brzydkimi nie nazwal
http://www.rockbox.o...n/WpsIriverH300

kaman o to ze trzeba czytac instrukcje obslugi.
http://www.rockbox.o...luginMpegplayer
tego na rockboxei i ipodlinuxie nie odtworzysz. inaczej sie konwertuje.

#21 LOCOSP

LOCOSP
  • 197 posts
  • SkądOpole

Posted 06 January 2008 - 11:50

ok zwracam honor nie jest brzydkie tylko jeszcze nie potrafie wrzucic tych skorek i patchy itp nie wazne za krotko go bede mial zeby kombinowac i nie chc koledze oddac cegly ;) Pytanie to to iz zainstalowalem linuxa i rockboxa ale w iPL loaderze nie mam pozycji wyboru rockboxa czego nie zrobilem ??

#22 OloMac

OloMac
  • 796 posts
  • SkądKoszalin

Posted 06 January 2008 - 12:31

Jeśli chodzi o iPloadera2 to musisz dodać linijkę o linuxie w pliku loader.cfg. Tu link jak to zrobić:
http://ipodstuff.org/?page_id=11
Skórki wgrywamy do konkretnych folderów w .rockbox na iPodzie. Czyli rozpakuj zipa z themem po prostu na iPoda.
Patchów się nie wgrywa, wgrywa się już spaczowane wersje. Jedną z lepszych jest tdooke build, ale nie ma go chyba na photo. Musisz poszukac odpowiedniej kompilacji tutaj:
http://forums.rockbo...c633&board=36.0

#23 LOCOSP

LOCOSP
  • 197 posts
  • SkądOpole

Posted 06 January 2008 - 12:58

Dzieki Olo pomogles mi z tym loaderem zaraz jescze wrzuce jakas skorke , ale jeszcze jedno pytanie czymoglbys mi powiedziec w jakis sposob i gdzie wrzucic mv playera i potem jak go odpalic i jakie pliki on obsluguje bo jak zapodalem mp4 to nie chcial z reszta nie wiedzialem jak go odpalic ;) .... z gory dzieki wielkie za pomoc ...

#24 migrena

migrena
  • 6337 posts
  • SkądŁódź

Posted 06 January 2008 - 14:00

chyba tylko blackglass potrzebuje spatchowanej wersji. linki do odpowiednich plikow sa w opisie skorki, instrukcja co i jak wykonac tez tam jest.
na poczatek polecam stosowac skorki nie potrzebujace patchy.

http://ipodlinux.org...ideo_Converters
http://ipodlinux.org...ide_for_Windows
http://ipodlinux.org/Video_Convert
http://ipodlinux.org/Video_Player
wszystko, ale to absolutnie wszystko jest na wikipediach obu systemow.

#25 christo

christo
  • 7 posts

Posted 02 February 2008 - 23:37

Migerna nie masz info kiedy bedzie mozna rockboxa wrzucic do Nano 3 gen ?




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users