Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Restarty


Najlepsza odpowiedź cyngiel , 08 grudnia 2015 - 18:40

Odświeżę ten stary temat, ale może komuś w podobnej sytuacji się przyda.

 

Zainstalowałem ten program gfxCardStatus w wersii 2.1 (ważne, że w tej wersji, bo nowsze nie pozwalają już na tak dobre ustawienie, bez resetowania ustawień przy ponownym włączeniu systemu).

Ustawiłem na wymuszoną ciągłą pracę na grafice zintegrowanej i problemy z restartami ustąpiły całkowicie. :)

Wygląda więc na to, że coś sknocili w tych nowych systemach, bo przecież grafika nie wysiadła od zmiany systemu, a restarty zaczęły się dokładnie po upgrade Snow Leoparda do Mavericksa. Na grafice zintegrowanej można normalnie używać wszelkich programów, internetu, przeglądać filmy HD i tak dalej. Nic się nie dzieje.

Nie występuje przegrzanie maca ani jakieś niepokojące objawy.

Możliwe, że z wymagającymi grami może być gorzej, ale nie są one na nim używane, więc nie wiem.

 

Zauważyłem również, że na Yosemite, podłączenie niektórych drukarek (chociaż drukują dobrze)  powoduje znaczne zwiększenie obciążenia pamięci i procesora (duże nagrzewanie się maca), nawet gdy drukarka jest odłączona. Pomaga wówczas tylko usunięcie drukarki z listy drukarek.

Pozdrawiam.

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 cyngiel

cyngiel
  • 16 postów

Napisano 04 kwietnia 2015 - 20:32

Witam

 

Siostrzeniec posiada  MacBook Pro  z połowy 2010 r .

Oryginalny system jaki był zainstalowany to Mac OS X 10.6 Snow Leopard.

Po upgrade do Mavericksa mac zaczął się dziwnie zachowywać. Zdarzały mu się sporadyczne samoistne restarty.

Jako, że nie były one zbyt uciążliwe a wszystko działało prawidłowo, nie zwracaliśmy na to zbytnio uwagi. Po jakimś czasie restarty zaczęly sie wyraźnie podczas wchodzenia do aplikacji IPhoto. Po takim restarcie, potrzebna była naprawa biblioteki IPhoto, ponieważ nie można było w ogóle wejść do aplikacji.

Myśleliśmy, że może po upgrade systemu do następnej wersji czyli Yosemite skończą się kłopoty. Niestety, obecnie mac zaczął się restartować już podczas normalnej pracy, nie koniecznie podczas wchodzenia do IPhoto.

Nie wiemy co może być przyczyną takiego samoistnego się restartowania systemu. Wszystko działa prawidłowo. Zainstalowane są wszystkie poprawki. Upgrade systemów odbywało się bez żadnych klopotów.

Słyszeliśmy, że były jakieś kłopoty z wadliwymi kartami graficznymi i Apple naprawia takie MacBooki za darmo, ale nasz jest z połowy 2010 roku a te wadliwe są dopiero z 2011 roku, więc nasz się raczej nie kwalifikuje.

Raczej nie ma szansy na znalezienie przyczyny takiej sytuacji, mam więc pytanie, czy możliwy jest w jakiś sposób powrót do systemu Snow Leoparda, na którym to mac pracował bez zakłóceń.

Niestety nie mamy oryginalnej płyty z systemem jak również nie była włączona żadna forma backupu na macu.

 

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

 



#2 wszystko zajęte

wszystko zajęte
  • 83 postów
  • SkądSuw

Napisano 04 kwietnia 2015 - 22:29

jedyna opcja na sprawdzenie to serwis, jak nie masz pojęcia na temat elektroniki, zasady działania jej to nie ma szans dojścia do tego co może być uwalone, jak chodzi o grafikę to tak zwane BGA a trzeba by było zrobić reballing grafiki albo wymienić ten układ graficzny na nowy.

 

 

Koszt takiej operacji jest zależny od modelu karty graficznej w danym modelu, ceny od 200 nawet do 600 zł za układ + robocizna już nawet od 100 zł do 300.

troszkę o samej wymianie układu.

 

link


a wszystko to przez unię, wymiana CYNY na ekologiczną, BEZ OŁOWIOWĄ i stąd problemy z 90% laptopów na świecie od dnia wymiany cyny przez unię.


Użytkownik wszystko zajęte edytował ten post 04 kwietnia 2015 - 22:32

i tak to będzie działać.


#3 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 04 kwietnia 2015 - 22:56

Witam

Nie wiemy co może być przyczyną takiego samoistnego się restartowania systemu.

Nikt z nas nie wie po przeczytaniu rónie pobieżnego opisu. Pokaż logi crasha z konsoli. Co do Snowa, to musi być płyta (obraz dysku) lub pendrive, za tamtych czasów o command-R jeszcze nie trąbiono.

Użytkownik cronopioverde edytował ten post 04 kwietnia 2015 - 22:56

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#4 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 kwietnia 2015 - 23:02

Kolego Cyngiel opisane przez Ciebie problemy sugerują problem z układem graficznym. Ale to trzeba jeszcze potwierdzić.

 

 

trzeba by było zrobić reballing grafiki albo wymienić ten układ graficzny na nowy.

 

Za słowo reballing powinni na tym forum dawać ban. I nie, to nie wina cyny, ani też Unii.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#5 wojtala

wojtala
  • 170 postów
  • SkądPforzheim.DE

Napisano 04 kwietnia 2015 - 23:26

[CIACH]

Twój wpis został usunięty ze względu na błędną pisownię. Napisz jeszcze raz, poprawnie. Pozwoli to na łatwiejsze zrozumienie tego, co chcesz przekazać.
Przeczytaj koniecznie TO.

 


Użytkownik OleYek edytował ten post 06 kwietnia 2015 - 18:43


#6 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 04 kwietnia 2015 - 23:49

 

To sa losowe restarty przechodzenia z grafiki zintegrowanej na dedykowana gt330m

 

 

 

Otóż to!

 

Zaznaczam, to nie rozwiązanie, ale tylko tzw. brzydko „workaround”, czyli swojskie „obejście problemu: spróbuj w preferencjach oszczędzania energii odznaczyć opcję „Automatyczne przełączanie grafiki”. Restarty powinny ustąpić, jeśli tylko na ich pozbyciu się Ci zależy. Ale – raz jeszcze – to takie leczenie objawowe, bardzo doraźne.


Użytkownik cronopioverde edytował ten post 04 kwietnia 2015 - 23:50

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#7 wojtala

wojtala
  • 170 postów
  • SkądPforzheim.DE

Napisano 05 kwietnia 2015 - 00:09

To juz wiem uzywam gfxCardStatus w wersii 2.1 ten program wymusza po zaznaczeniu tylko zintegrowana. ten nowszy 2.3 juz tak nie dziala dobrze i przelacza na dedykowana


Użytkownik wojtala edytował ten post 05 kwietnia 2015 - 00:11


#8 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 kwietnia 2015 - 09:04

Otóż to!

 

Zaznaczam, to nie rozwiązanie, ale tylko tzw. brzydko „workaround”, czyli swojskie „obejście problemu: spróbuj w preferencjach oszczędzania energii odznaczyć opcję „Automatyczne przełączanie grafiki”. Restarty powinny ustąpić, jeśli tylko na ich pozbyciu się Ci zależy. Ale – raz jeszcze – to takie leczenie objawowe, bardzo doraźne.

 

Wyłączenie automatycznego przełączania grafik raczej nic nie da, bo wtedy komputer ciągle korzysta z mocniejszej grafiki, która to właśnie jest uszkodzona. Wyjściem może być gfxCardStatus, bo w nim można ustawić ciągłą pracę na sprawnej, słabszej grafice.


  • cronopioverde lubi to

Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#9 cyngiel

cyngiel
  • 16 postów

Napisano 05 kwietnia 2015 - 18:43

Dzięki za odpowiedzi.

 

Zastanawia mnie jednak taka rzecz.

Restarty zaczęły się po przejściu na system Mavericks i to przede wszystkim po wejściu w program iPhoto.

Tak więc chyba nie jest to wina usterki samej karty graficznej, tylko możliwe, że źle działają nowe sterowniki do niej zainstalowane z nowym systemem.

W ogóle to nie wiadomo z jakiej przyczyny sam program iPhoto po takim restarcie jest nie do użytku. Nie można go po prostu otworzyć.

Myślę o całkowitym odinstalowaniu na próbę programu iPhoto i sprawdzeniu, czy nadal będą restarty.

Jeśli jak tutaj koledzy piszecie, sytuacja taka dzieje się po przełączaniu grafiki, wobec tego odinstalowanie iPhoto raczej nie poprawi sytuacji, chyba że włączając iPhoto, właśnie grafika się przełącza i stąd takie wyraźne restarty podczas wchodzenia do niego. Tak więc pomoże to na tyle, że restarty będą rzadsze, czyli podczas przełączania się grafiki w innych programach.

Najdziwniejsza jest jednak sytuacja, że na Snow Leopardzie wszystko było OK.

Zaczynam powoli przekonywać się do opcji, że jednak coś sie dzieje w samym oprogramowaniu a nie jest to wada grafiki.

Wiem, że takie pisanie jest trochę bez sensu.

Jeśli będę miał dostęp do maca to oczywiście podam wszystkie dane jego dotyczące oraz logi po takim restarcie.

Mac służy właściwie do przeglądania zdjęć i internetu, tak więc może ten program o którym piszecie pomoże.

 

Ps. Jeśli nic nie pomoże, to pewnie będzie potrzebna instalacja na powrót  Snow Leoparda. Nie wiem tylko skąd pobrać legalny obraz. Rozumiem też, że będzie potrzebna instalacja na "czysto" starego systemu. Nie wiem czy taka operacja przywróci z powrotem cały system do pełnej sprawności i jest sens powrotu...


Użytkownik cyngiel edytował ten post 05 kwietnia 2015 - 19:00


#10 cyngiel

cyngiel
  • 16 postów

Napisano 08 grudnia 2015 - 18:40   Najlepsza odpowiedź

Odświeżę ten stary temat, ale może komuś w podobnej sytuacji się przyda.

 

Zainstalowałem ten program gfxCardStatus w wersii 2.1 (ważne, że w tej wersji, bo nowsze nie pozwalają już na tak dobre ustawienie, bez resetowania ustawień przy ponownym włączeniu systemu).

Ustawiłem na wymuszoną ciągłą pracę na grafice zintegrowanej i problemy z restartami ustąpiły całkowicie. :)

Wygląda więc na to, że coś sknocili w tych nowych systemach, bo przecież grafika nie wysiadła od zmiany systemu, a restarty zaczęły się dokładnie po upgrade Snow Leoparda do Mavericksa. Na grafice zintegrowanej można normalnie używać wszelkich programów, internetu, przeglądać filmy HD i tak dalej. Nic się nie dzieje.

Nie występuje przegrzanie maca ani jakieś niepokojące objawy.

Możliwe, że z wymagającymi grami może być gorzej, ale nie są one na nim używane, więc nie wiem.

 

Zauważyłem również, że na Yosemite, podłączenie niektórych drukarek (chociaż drukują dobrze)  powoduje znaczne zwiększenie obciążenia pamięci i procesora (duże nagrzewanie się maca), nawet gdy drukarka jest odłączona. Pomaga wówczas tylko usunięcie drukarki z listy drukarek.

Pozdrawiam.


Użytkownik cyngiel edytował ten post 08 grudnia 2015 - 18:50





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych