Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy VMWare widzi partycje linuxowe tak jak bootcampa ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Obecny

Obecny
  • 489 postów
  • SkądTralee, Co.Kerry, Ireland

Napisano 01 grudnia 2007 - 13:32

Tzn czy po zainstalowaniu natywnie LINUXA (ubuntu) oraz WINDOWSA bede mogl odpalac te systemy spod VMWare bez problemo ? dziekuje
  • Hektor lubi to

#2 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 01 grudnia 2007 - 15:14

Podejrzewam, że tak. Nie tak łatwo będzie natomiast z instalacją samego linuxa. Poczytaj sobie tu: http://www.myapple.p...?t=39940&page=4

#3 fcuker

fcuker
  • 81 postów

Napisano 01 grudnia 2007 - 18:16

jak dla mnei nie vmware tworzy swoj wlasny sprzet ze swoimi wlasnymi sterownikami... nie koniecznie musi to byc zgodne z tym co w maczku drzemie... jestem prawie pewien ze nie bedziesz mogl n atywnie zainstalowanego linuxa odpalic pod vmware... ale probuj... o to chdzi !!! i informuj na bierzaco !!

#4 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 02 grudnia 2007 - 00:38

A ja dla odmiany jestem prawie całkowicie przekonany że jeśli tylko vmware pokaże tą partycję to się uda, bo linux (a przynajmniej zdecydowana większośc dystrybucji gdzie kernel jest skompilowany modułowo) wykrywa sprzęt przy starcie systemu. Jedyne kłopoty mogą być z X11 i możliwe że będziesz musiał zrobić drugi config i z nim uruchamiać tryb graficzny pod vm lub zmienić na sterownik svga (jak w livecd) który zadziała i tu i tu. Ale skoro chcesz mieć linuxa też natywnie to podejrzewam, że zależy Ci na przetestowaniu np. jakiegoś beryla wiec wtedy to nie jest za dobry pomysl. Jeśli nie potrzebujesz beryla ani gier 3d pod linuxem to wtedy w ogóle nie ma wielkiego sensu instalowanie go przez bootcamp'a bo przy osx+win+linux pojawią się problemy z linku z mojej pierwszej odpowiedzi. Ja miałem swego czasu standardową instalację ubuntu na zewnetrznym dysku i bootowałem z niego pewnie z 10 całkowicie różnych konfiguracji komputerów.

#5 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 02 grudnia 2007 - 08:15

Praktycznie każda obecna dystrybucja Linuxa rozpoznaje sprzęt emulowany przez VMWare (sieć,grafika,dźwięk),ma do niego sterowniki i działa bezproblemowo. A że ktoś nie umie VMWare skonfigurować to inna sprawa :)

#6 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 03 grudnia 2007 - 10:24

Jesli pytasz o VMware Fusion to nie - w opcjach tworzenia nowej maszyny nie widze mozliwosci podpiecia fizycznego dysku, jedynie wirtualne.

#7 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 03 grudnia 2007 - 15:37

@gajos ale nie o to chodzi Obecnemu. Przeicież napisał że chce je zainstalować natywnie a potem dopiero uruchamiać z VMWare. A on bez problemu wykrywa i umożliwia uruchomienie partycji z bootcampa a kwestia tylko w tym, czy zobaczy dwie partycje?

#8 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 03 grudnia 2007 - 22:49

To wlasnie o tym mowie. Nie widze nigdzie, zeby VMware Fusion umozliwial wybor partycji fizycznej. Co prawda sprawdzalem z dyskiem zewnetrznym ale watpie zeby w ogole nie pokazal opcji jesli ja w ogole ma. Oczywiscie moge sie mylic.

#9 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 04 grudnia 2007 - 01:26

To wlasnie o tym mowie. Nie widze nigdzie, zeby VMware Fusion umozliwial wybor partycji fizycznej.


Jak już pisałem:

A on bez problemu wykrywa i umożliwia uruchomienie partycji z bootcampa a kwestia tylko w tym, czy zobaczy dwie partycje?


Oczywiscie moge sie mylic.


No niestety się w takim razie mylisz, bo mój pokazuje na liście dostępnych maszyn fizyczną partycję VMWare na której mam Win i bez problemu ją uruchamiam. Nie wiem za to czy pokaże jeszcze jedną gdy Obecny zainstaluje Linuxa.

#10 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 04 grudnia 2007 - 06:46

Można spróbować. Jakieś tam próby za sobą mam, choć związane z dwoma komputerami fizycznymi. Kolega kupił kiedyś na tzw. Wolumenie jakieś padło-laptopa Siemens Nixdorf P-133/32/4/850. Nie posiadał napędu CD. Zrobiłem eksperyment. Wydłubałem jego dysk i podłączyłem poprzez przejściówkę do swojego komputera stacjonarnego (AMD Athlon 900) do złącza IDE1. (ATA) Odpaliłem Damn Small Linux z płyty, zainstalowałem na jego dysku 850 MB, odpiąłem od swojego komputera i przełożyłem z powrotem do laptopa. System wystartował perfekcyjnie. To samo robiłem z kilkoma innymi dystrybucjami. Przynosiłem cudzy dysk do domu, u siebie instalowałem system i dopieszczałem go a potem gotowy odnosiłem właścicielowi. Tylko o jednym trzeba pamiętać przy takich zabawach. Dysk bezwzględnie musi być w obu komputerach podłączony w tej samej kolejności. Przykład. Jeżeli instalowaliśmy system na dysku MASTER i do pierwszego kontrolera jako HDA0 to dokładnie tak samo musi być ustawiany w każdym innym komputerze, w przeciwnym razie zawiśnie zaraz po GRUB/LiLo. Niestety to jest bardzo "sztywne" ustawienie i tego nie ruszy żadna autodetekcja. Fizyczna partycja i wirtualna maszyna to te same zasady, co opisane powyżej. Jeżeli Linux będzie na Maku postawiony na trzeciej partycji pierwszego dysku to identycznie musi być ustawiona wirtualna maszyna. Jeżeli VM nie przekłamie kolejności partycji to bez najmniejszego problemu (choć nadal teoretycznie) powinna być możliwość uruchomienia: Debiana, Knoppixa, Ubuntu i ich pochodnych (tylko te instalowałem jako przenośne). Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Czego używa wirtualna maszyna do butowania systemu z fizycznej partycji ?? To też powinno być do ominięcia. Z menu startowego Windows po drobnej edycji jest możliwe uruchamianie innych systemów i mozna go używać zamiast GRUB, LiLo, czy innego Bootloadera., co ewentualnie powinno pozwolić na "oszukanie" wirtualnej maszyny, że to nie Windows. Wtedy na pewno VMWare powinien potraktować Linuksa jak zwyczajny Windows na Bootcamp. Teoretycznie, więc jest to możliwe. Trzeba to teraz sprawdzić praktycznie.

#11 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 09:49

Widac nie zrozumielismy sie albo moj Fusion dziwny jest. Pierwszy post rozumiem w ten sposob ze czlowiek instaluje powiedzmy OSX, MSWin i Linuxa. Natywnie, bez zadnej wirtualizacji. Nastepnie te instalacje chce uruchomic z poziomu OSX uzywajac VMware. Dobrze rozumiem? Jesli tak, to wskaz mi gdzie znajde opcje ustawienia dla wirtualnej maszyny fizycznego dysku. Albo nie ma albo mi nie udalo sie znalezc. Jesli zas zle zrozumialem pytanie to ja przepraszam :-)

#12 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 04 grudnia 2007 - 10:03

Dokładnie tak. Dobrze się rozumieliśmy od początku.
Opcji Ci nie mogę wskazać bo jej… nie ma! Po prostu pokazuje się na liście dostępnych systemów do uruchomienia.

Dołączona grafika

Mam nadzieję że już wszystko jasne bo bardziej tego wytłumaczyć nie dam rady :D
  • gajos lubi to

#13 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 10:45

O widzisz, dziekuje za wyjasnienie :-) WIec troche "zdupiony" ten Fusion... :-/

#14 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 04 grudnia 2007 - 11:14

A powiedz mi — pracujesz na koncie z ograniczniami czy administratora? Bo żeby to się pokazało to bootcamp na pewno musi mieć bezpośredni dostęp do dysku. Może o to chodzi? Bo w innym przypadku to sam już nie wiem co by to mogło być…

#15 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 11:30

Z administratora. Ale dla mnie nie tutaj "zdupiony" jest Fusion... Mianowicie przydalaby sie opcja (jak w Workstation) przy kreowaniu NOWEJ maszyny wskazanie partycji fizycznej i instalacja jakiegos tam systemu na przyklad na zewnetrznym dysku. A tu dupa. Tworzac nowa maszyne nie ma mozliwosci wskazania partycji fizycznej. Stad tez bylo moje twierdzenie ze "sie nie da". Sam jednak nie mam podzielonego w klaptopie dysku i nie mam na nim dwoch systemow - stad nie widzialem u siebie podobnego jak przedstawione przez Ciebie okna (podchodzac tym samym do proby udzielenia odpowiedzi bez odwzorowanego srodowiska) :-)

#16 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 04 grudnia 2007 - 11:46

No chyba, że tak. Z tego co kojarze to chyba tylko wersje z dopiskiem „server” to potrafią (a takowej na maki nie ma).

#17 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 04 grudnia 2007 - 13:12

Nie bawilem sie edycja Server. Workstation dawno temu mialo taka opcje ale jak jest teraz nie wiem. Chyba jeszcze jest.

#18 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 04 grudnia 2007 - 18:53

VMWare 5 odczytuje, ale z drugiego fizycznie dysku, nie wiem jak VMWare Fusion.

#19 Obecny

Obecny
  • 489 postów
  • SkądTralee, Co.Kerry, Ireland

Napisano 08 grudnia 2007 - 02:33

No wiec moj VMWare Fusion 1.1 nie widzi partycji z linuxem w systemie Raiser FS czy ktos probowal cos podobnego np z XFS lub nieszczesnym ext3 ?? moze inne systemy plikow widzi tylko ten Raiser FS jakis dziwny ?

#20 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 grudnia 2007 - 02:43

Czemu nieszczesnym ext3?

#21 Obecny

Obecny
  • 489 postów
  • SkądTralee, Co.Kerry, Ireland

Napisano 08 grudnia 2007 - 12:17

Nie opieram tego na wlasnych doswiadczeniach bo nie mialem wiele wspolnego z tym systemem natomiast z opinii wielu uzytkownikow na roznych forach wywnioskowalem ze to diabel wcielony , zly, wolny i brzydki i w ogole :) ale jak mi ktos powie ze to zadziala pod vmware to sie nie powstrzymam :D

#22 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 grudnia 2007 - 13:55

Ciekawe czemu w takim razie jest pakowany jako domyślny w najpopularniejszych dystrybucjach. Także serwerowych. Ja nigdy nie miałem kłopotu z nim.

Co do VMWare. Możliwe, że on wykrywa tylko partycje windowsowe jako bootowalne. Wtedy można zrobić inny mykens, mianowicie dopisać linuxa w pliku boot.ini windowsa. Wtedy na liście VM będziesz mieć dalej tylko Win, ale po jego uruchomieniu bootloader windowsa spyta się co uruchomić i przy wyborze linuxa uruchomi dopiero grub/lilo z zapisanej kopii bootsectora na partycji NTFS. Brzmi skomplikowanie, ale nie jest.

Tutaj jeden z setek opisów jak to zrobić: http://www.linux.com/feature/42788

#23 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 08 grudnia 2007 - 14:46

VMware nie ma nic do formatu partycji. Ma tablice partycji - albo ja odczyta albo nie.

Btw. polecam na teraz i na przyszlosc:

http://communities.vmware.com

Tutaj ogromna kopalnia wiedzy. Rowniez smialo mozna zadawac pytania i zwykle naprawde szybko uzyskiwac odpowiedz. Jesli jest na forum jakies FAQ dotyczace wirtualizacji i VMware to sadze ze tam powinien znalezc sie ten link.

#24 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 08 grudnia 2007 - 14:51

Partycja może i istnieć, ale jakoś musi wiedzieć że jest bootowalna. Flaga bootwalnosci nie ma tu nic do rzeczy w tym momecie wiec musi umiec czytac i analizować czy bootrecord danej partycji pozwala na bootwanie.

#25 gajos

gajos
  • 427 postów

Napisano 08 grudnia 2007 - 15:06

Ale bootrecord nie jest w formacie ext2/ext3/NTFS/ReiserFS/etc... Gdyby tak bylo to obsluga fs'ow musialaby byc chyba implementowana w BIOSie? W firmware dysku twardego (jesli taki posiada - nie wiem, do tego stopnia na sprzecie sie nie znam)?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych