Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

laptop czy notebook ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 combos

combos
  • 105 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 12:33

jak w temacie mam juz laptopa/notebooka dosc dlugo i dalej nie wiem jaka jest roznica pytanie brzmi czy laptop jest laptopem czy notebookiem i/lub czy notebook jest notebookiem czy laptopem A Wy co macie laptopa czy notebooka? a moze powerbooka lub macbooka :)

#2 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 23 listopada 2007 - 12:49

Notebook :)

#3 MacGyver

MacGyver
  • 1 263 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 12:54

Notebook :)


Nie zgodze się. Notebook'a, ma ten, który wie, co ma, a kolega combos nie wie, co ma, więc ma laptopa.

#4 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 23 listopada 2007 - 12:56

Nie zgodze się. Notebook'a, ma ten, który wie, co ma, a kolega combos nie wie, co ma, więc ma laptopa.

Interesujacy podzial :)

Generalnie zamysl podzialu byl taki, ze notebooki mialy byc mniejsze od laptopow. Nie wiem jak jest teraz :)

#5 combos

combos
  • 105 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 12:59

Nie zgodze się. Notebook'a, ma ten, który wie, co ma, a kolega combos nie wie, co ma, więc ma laptopa.



to ja naleze do tych co niewiedza
zawsze wolalem miec laptopa niz notebooka - jakos lepiej mi brzmi :lol:

a moze moderatorom trzeba zaproponowac sonde wtedy zobaczymy ile osob wie co ma :) a ile nie wie

#6 MacGyver

MacGyver
  • 1 263 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 13:02

Interesujacy podzial :)

Generalnie zamysl podzialu byl taki, ze notebooki mialy byc mniejsze od laptopow. Nie wiem jak jest teraz :)


Chyba sama nazwa wskazuje:
Laptop, ma w sobie TOP, coś bardziej wypasione;)
Notebook - książka do notatek.
W ten sposób wychodzi, że MBP - laptop, a MB - notebook.

#7 combos

combos
  • 105 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 13:03

Chyba sama nazwa wskazuje:
Laptop, ma w sobie TOP, coś bardziej wypasione;)
Notebook - książka do notatek.
W ten sposób wychodzi, że MBP - laptop, a MB - notebook.



hehe to by sie zgadzalo bo ja mam MBP ;)

#8 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 23 listopada 2007 - 13:07

Chyba sama nazwa wskazuje:
Laptop, ma w sobie TOP, coś bardziej wypasione;)
Notebook - książka do notatek.
W ten sposób wychodzi, że MBP - laptop, a MB - notebook.


Mysle, ze wtedy apple zastosowalo by inne nazewnictwo

Notebook - iBook, MacBook
Laptop - PowerTop, MacTop Pro

;-)


Generalnie te nazewnictwo nie trzyma sie kupy i mysle, ze mozna sobie nazywac srpzet jak sie chce :)

#9 naresh

naresh
  • 2 079 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2007 - 13:17

A czy nazywanie swojego macbooka "Maciusiem" tez sie liczy? ;)

#10 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 13:20

laptop - przenośny komputer. notebook - przenośny notatnik, jakkolwiek był by on rozbudowany, np o kalendarz, to-do, spis telefonów itp. Wyglądem Przypominają bardzo ubogie handheld'y lub rozbudowane kalkulatorki. Królowały za czasów kiedy tel komórkowe nie były jeszcze upowszechnione. To taka era, zaraz po tej w której dinozaury wyginęły. Dziś się to trochę pomieszało, chyba dla tego że niektórzy producenci stosowali słowo notebook w swoich nazwach laptopów i ludziom się pomieszało.

#11 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 13:24

Definicja słowa notebook w/g wbudowanego w system OSX słownika Oxford:

a portable computer that is smaller than a laptop.

..czyli "przenośny komputer mniejszy od laptopa"

Powinno rozwiać wątpliwości.

#12 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 23 listopada 2007 - 13:25

Kiedyś istotnie był podział "laptop", "notebook". Wzięło się to w latach dziewięćdziesiątych z tego, że pierwsze laptopy były bardzo cieżkie, siermiężne i przyjemnie grzały kolanka (wczesne modele miały nawet ekrany plazmowe CGA lub Hercules !). Były wielkości maszyny do pisania "Łucznik". Pojawiły się potem komputery wielkości przeciętnej książki - stąd nazwa "notebook". Nie dorównywały mocą laptopom i były długi czas produkowane równolegle z nimi. Z czasem notebooki zaczęły przewyższać laptopy i te powoli zaczęły znikać. Dziś laptopy nie już istnieją a ich nazwę przejęły notebooki. Zresztą - jak pamiętam - zawsze był z tym problem. Często klienci na laptopa mówili notebook i odwrotnie. Dzisiaj to już bez znaczenia, choć gdy widzę notebooka z 19 calowym, panoramicznym ekranem to się zaczynam poważnie zastanawiać, czy laptopy nie wracają do łask. :lol: Swoją drogą poroniony pomysł robić tak wielkie komputery przenośne. Przecież to się chyba kupuje wyłącznie dla szpanu, gdyż ani to stacjonarne, ani przenośne.

#13 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 13:30

Swoją drogą poroniony pomysł robić tak wielkie komputery przenośne. Przecież to się chyba kupuje wyłącznie dla szpanu, gdyż ani to stacjonarne, ani przenośne.


Mylisz się, nie tylko dla szpanu. Gdybym miał wybrać między komputerem stacjonarnym z 17'' calowym monitorem, a MacBookiem Pro z 17'' calową matrycą, wybrałbym to drugie, bo przynajmniej miałbym możliwość wsadzenia go do plecaka. Z drugiej strony ciężko by było zapakować do torebki Mac Pro + monitor i klawiaturę ;)

#14 combos

combos
  • 105 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 13:36

wracajac do swoich wypowiedzi proponuje aby moderatorzy przeprowadzili sonde wsrod forumowiczow

#15 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 23 listopada 2007 - 14:22

Mylisz się, nie tylko dla szpanu. Gdybym miał wybrać między komputerem stacjonarnym z 17'' calowym monitorem, a MacBookiem Pro z 17'' calową matrycą, wybrałbym to drugie, bo przynajmniej miałbym możliwość wsadzenia go do plecaka. Z drugiej strony ciężko by było zapakować do torebki Mac Pro + monitor i klawiaturę ;)


Ja mam dość osobliwe i raczej mało popularne zdanie o komputerach przenośnych. Wg mnie powinien być to drugi a nie jedyny komputer. Notebooki do tego są bardzo delikatne. Komputer przenośny powinien być maksymalnie mobilny przy zachowaniu możliwie największej funkcjonalności komputera stacjonarnego i powinien być mały. Dotego powinien zastępować komputer stacjonarny tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia (np. dla studentów).

Komputer przenośny, gdy jest taka potrzeba i tak zawsze można podłączyć do rzutnika, czy normalnego monitora ale to jest opcja. Powinien, więc być mały i funkcjonalny. Na co mi wielka cegła, z którą jest tylko kłopot przy transporcie ? Trochę się to kłuci z ideą mobilności. Oczywiście nie mówię o 15'', czy od biedy 17'' ale widziałem już u kogoś gigantycznego laptopa z ekranem 19'' panorama a to już lekkie przegięcie. Chyba bym go musiał w stelażu wozić :lol:
Wiem, że moje zdanie jest odosobnione.

#16 present_day

present_day
  • 975 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 14:43

Chyba bym go musiał w stelażu wozić :lol:
Wiem, że moje zdanie jest odosobnione.


No tak, ja akurat spoglądam na temat z punktu widzenia studenciaków. Będąc w akademcu nie mogę pozwolić sobie na dwa komputery a) bo jestem biedny B) bo nie zmieściłbym ich na biurku. Potrzebny mi zatem jeden komputer, który będzie zastępował desktop'a, ale będzie równolegle relatywnie mobilny. I tu się MBP sprawdza.

#17 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 14:48

Ja mam dość osobliwe i raczej mało popularne zdanie o komputerach przenośnych. Wg mnie powinien być to drugi a nie jedyny komputer.

Ale nie każdy potrzebuje dwóch komputerów. Odkąd laptopy potaniały stały się zamiennikami pecetów - zajmują mniej miejsca, są cichsze, gdy przyjdą goście nie trzeba wołać ich do pokoju lecz wziąć komputer do salonu itd. I nawet nie chodzi o potężne laptopy zwane kiedyś desktop replacement - wystarczy tani sprzęt firmy-krzak i jeśli całe swoje życie będzie pracował wyłącznie w domu, na biurku, to raczej na pewno nic mu się nie stanie.
Niektóre firmy w ofertach mają (nie wiem czy nadal, ale miały) laptopy w wersjach bez baterii.

BTW - prócz laptopa/notebooka niektórzy wyróżniają jeszcze "laptoki" - to laptopy udające laptopy, tak badziewne że strach je od kabla odłączać czy zabierać ze sobą. ;)

Aha, nazwa laptop wzięła się od sposobu trzymania komputera - na kolanach, dosłownie.

#18 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 23 listopada 2007 - 14:49

Ile głów tyle zdań. Ja używam laptopa do codziennej pracy, bo np. jeśli komputer ma spełniać zadania maszyny biurowej i przy tym być przenośnym, to nie widze sensu posiadania 2 komputerów...

#19 Filip454

Filip454
  • 174 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 14:51

Najlepiej mówić laptok :) To połączenie laptopa i notebooka :D

#20 norbertcala

norbertcala
  • 1 148 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2007 - 14:53

Trochę się to kłuci z ideą mobilności. Oczywiście nie mówię o 15'', czy od biedy 17'' ale widziałem już u kogoś gigantycznego laptopa z ekranem 19'' panorama a to już lekkie przegięcie. Chyba bym go musiał w stelażu wozić :lol:
Wiem, że moje zdanie jest odosobnione.


To nie widziałeś dużego laptopa/notebooka :)
U mnie w firmie architekt pracuje na takim z 20' matrycą
http://www.ipod.info...agia-wielkosci/

Wg. mnie to dobre rozwiązanie bo cały warszatat pracy może nosić ze Sobą do klienta i na miejscu pracować. Ma komfortowe (bo włase) środowisko pracy ktore może ze sobą zabierać. Mamy tu więc doczynienia i z mobilnością i z efektywnościa działania czyli kwintesencja laptopa.

#21 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 23 listopada 2007 - 14:58

To nie widziałeś dużego laptopa/notebooka :)
U mnie w firmie architekt pracuje na takim z 20' matrycą
http://www.ipod.info...agia-wielkosci/


O dżisus ! :lol: A produkują na takiego przyczepkę do roweru ?? :lol:

Pamiętam, jak się przeprowadzałem do Koszalina to zapakowałem do stelaża Gulipina Mini Tower, monitor mono 14'', kupę innych rzeczy, wsiadłem na rower i do pociągu.
Prawie jak Laptop ale dałem radę :lol:
Też można !

#22 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 23 listopada 2007 - 15:03

Najlepiej mówić laptok :) To połączenie laptopa i notebooka :D


a może LapBook :P?

A ten komputerek 20" to poważny :P nawet Viste ma :o

#23 norbertcala

norbertcala
  • 1 148 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2007 - 15:08

a może LapBook :P?

A ten komputerek 20" to poważny :P nawet Viste ma :o


W przypadku tego to raczej LapBlok :)

#24 citoz

citoz
  • 22 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 listopada 2007 - 18:25

Laptopow... juz sie nie produkuje, tylko notebooki. Roznica jest w sposobie otwierania ekranu - laptop otwiera ekran w polowie (jak mac portable), notebook otwiera sie jak ksiazka. Uzywanie nazwy laptop na dzisiejsze notebooki jest bledem.

#25 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 18:50

To raczej juz nie jest blad. w sensie jezykowym, bo jezyk ewoluuje, W podstawowce moja polonistka wywalala za drzwi za "ogladnac" zamiast "obejrzec" a dzis to juz dopuszczalne jest, itd. itd. Jesli blad to w sensie pojeciowym, ale w potocznym jezyku takie bledy tez sa dopuszczalne. Ale fajnie wiedziec jak jest prawidlowo.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych