Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

zmiana matrycy (mat => glossy)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 18 listopada 2007 - 10:39

Czesc! Czy cos takiego jest mozliwe? Mam MBP z matowa matryca. Czym tak naprawde rozni sie matryca blyszczaca? Dodatkowa plastikowa wierzchnia warstwa? czy jest jakas mozliwosc taniego zrobienia blyszczacej matrycy? Pelno jest glosow tak i nie, ale moj sprzet glownie jest wykorzystywany w ciemnosciach i bardzo nie lubie, chociaz to tylko szczegol, jak bile swiatlo z czarnego koloru. Mam kominek jako wygaszacz koloru, czesto ogladam filmy i wolalbym nie widziec czarnego. Krzysiek

#2 mazzta

mazzta
  • 28 postów

Napisano 19 listopada 2007 - 23:43

Istnieją folie MAT do naklejenia, które likwidują efekt Glossy.

#3 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 19 listopada 2007 - 23:45

mi chodzi w drugą stronę... z mat na glossy

#4 bartoos

bartoos
  • 28 postów
  • SkądTorun, Poland

Napisano 20 listopada 2007 - 09:20

glossy blyszczaca powierzchnia to nie zwykla folia tylko specjalny typ polaryzatora. w kazej matrycy zastosowane sa dwa polaryzatory. jezeli zedrzesz matowy i nakleisz blyszczacy to drugi polaryzator, ktory znajduje sie od tylu matrycy moze nie wspolpracowac w odpowiedni sposob z nowonaklejonym polaryzatorem przednim - zapewne maja rozne specyfikacje. polaryzator to niesmiernie droga folia, o bardzo skomplikowanym procesie produkcyjnym a jego naklejenie na panel mozliwe jest tylko przy zastosowaniu odpowiednich maszyn, w ktorych zastosowane sa specjalne kamery wykrywajace polozenie obu polaryzatorow wzgledem siebie....takze nie polecam zmiany samej folii polaryzacyjnej. a zmiana matrycy chyba nie specjalnie ma sens. pozdro.b.

#5 yarosh

yarosh
  • 165 postów
  • Skąd

Napisano 20 listopada 2007 - 13:28

zawsze... mozemy sie zamienic;)

#6 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 20 listopada 2007 - 14:34

yarosh :D masz glossy? Ja wykorzystuje czesto swoj sprzet do ogladania filmow. Jak to jest na glossy, bo wiekszosc osob marudzi. Czy ogladajac po ciemku filmy widzisz swiecace paski czerni na gorze i na dole?

#7 yarosh

yarosh
  • 165 postów
  • Skąd

Napisano 21 listopada 2007 - 12:13

mam :) kurde, powiem szczerze, ze od kiedy mam ten sprzet nawet nie mialem kiedy cokolwiek ogladac moze dzisiaj jak znajde chwile to cos odpale i dam znac jesli chodzi o swiecace paski, to chyba raczej wina nierownomiernego podswietlenia a nie rodzaju wykonczenia matrycy

#8 Vidocq

Vidocq
  • 191 postów

Napisano 21 listopada 2007 - 13:18

yarosh :D masz glossy?

Ja wykorzystuje czesto swoj sprzet do ogladania filmow. Jak to jest na glossy, bo wiekszosc osob marudzi. Czy ogladajac po ciemku filmy widzisz swiecace paski czerni na gorze i na dole?


Mam glossy. Filmy oglądam bardzo często. Nie wiem jak jest na macie, ale na glossy jest ok:-) Ładne kolory. W nocy nie bije po oczach. Dla mnie ok, ale każdy człowiek ma inne preferencje;-) Następny komputer jeśli kupie, to też będzie to glossy.

Pozdrawiam

#9 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 listopada 2007 - 13:34

nie wiem czy dobrze mnie zrozumiales, ale te swiecace paski to mam na mysli, ze po prostu widze ze czern sie swieci -chodzi mi o poziome paski na gorze i na dole gry obraz jest bardzo panoramiczny. tu nie chodza ze swieca i zolte sa, tylko nie takie, - podobne do wylaczonej matrycy. Tak chcialbym aby wygladal kolor czarny.

#10 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 21 listopada 2007 - 14:00

nie wiem czy dobrze mnie zrozumiales, ale te swiecace paski to mam na mysli, ze po prostu widze ze czern sie swieci -chodzi mi o poziome paski na gorze i na dole gry obraz jest bardzo panoramiczny.

tu nie chodza ze swieca i zolte sa, tylko nie takie, - podobne do wylaczonej matrycy. Tak chcialbym aby wygladal kolor czarny.


to nie wina glossy, tylko technologi lcd - która sama z siebie nie daje 100% czerni

---- Dodano 21-11-2007 o godzinie 15:01 ----
tv plazmowe dopiero mają lepszą czerń

#11 anx239

anx239
  • 679 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 listopada 2007 - 18:29

Ja bym chętnie w moim MB wymienił glossy na mat. Mam MB prawie rok i na początku mi się podobało glossy. Jednak mat mniej męczy moje oczy (odczucie subiektywne).

#12 adamouse

adamouse
  • 389 postów

Napisano 23 listopada 2007 - 08:38

Plazma tez nie jest idealna - upraszczajac to wielkie stado jazeniowek, ktore sia wlacza (wtedy swieca i daja kolor) lub wylacza (wtedy nie swiaca i daja czern).

Skoro zeszlismy juz na TV, to technologia LCD ma nowe rozwiazania, w postaci podsietlania LED, gdzie dazy sie do osiagniecia efektu podobnego to tradycyjnych telewizorow CRT i plazm.

Podstawowa wada obecnych technologii to LCD niski kontrast wynikajacy z braku calkowitej czerni (czern = brak swiecenia). W LCD pod matryca caly czas swieci "lampa", ktorej swiatlo jest przepuszczane przez odpowiednio spolaryzowane ciekle krysztaly. Niestety, LCD nie jest w stanie zatrzymac 100% podwietlenia, stad wlasnie szary, a nie czarny kolor czerni w LCD.

Pokazaly sie juz w sprzedazy TV, ktore maja podswietlanie w technologii LED, w ktorej to ekran jest podzielony na X obszarow, z ktorych kazdy moze byc osobno podswielany, a wiec rowiez istnieje mozliwosc wylaczenia podswietlenia dla jednego lub wielu obszarow. W zwiazu z tym w takim TV LCD istnieje mozliwosc osiagniecia pelnej czernie, aczkolwiek w zgory okreslonych obszarach.
Ciekaw jestem, czy ta technologia trafi do monitorow komputerowych. Szczerze mowiac w "normanej" pracy duzych zyskow nie wiedze, co wiecej moglaby ona zaklocac odbior kontrastu, kolorow, rownowagi tonalnej. Ale dla rozwiazan bardziej rozrywkowych ma to przyszlosc. Mozna sobie wyobrazic sterownik ekranu, ktory wylacza ta funkcje np. pod PS, a wlacza przy DVD player.

#13 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2007 - 10:04

Plazma tez nie jest idealna - upraszczajac to wielkie stado jazeniowek, ktore sia wlacza (wtedy swieca i daja kolor) lub wylacza (wtedy nie swiaca i daja czern).

Skoro zeszlismy juz na TV, to technologia LCD ma nowe rozwiazania, w postaci podsietlania LED, gdzie dazy sie do osiagniecia efektu podobnego to tradycyjnych telewizorow CRT i plazm.

Podstawowa wada obecnych technologii to LCD niski kontrast wynikajacy z braku calkowitej czerni (czern = brak swiecenia). W LCD pod matryca caly czas swieci "lampa", ktorej swiatlo jest przepuszczane przez odpowiednio spolaryzowane ciekle krysztaly. Niestety, LCD nie jest w stanie zatrzymac 100% podwietlenia, stad wlasnie szary, a nie czarny kolor czerni w LCD.

Pokazaly sie juz w sprzedazy TV, ktore maja podswietlanie w technologii LED, w ktorej to ekran jest podzielony na X obszarow, z ktorych kazdy moze byc osobno podswielany, a wiec rowiez istnieje mozliwosc wylaczenia podswietlenia dla jednego lub wielu obszarow. W zwiazu z tym w takim TV LCD istnieje mozliwosc osiagniecia pelnej czernie, aczkolwiek w zgory okreslonych obszarach.
Ciekaw jestem, czy ta technologia trafi do monitorow komputerowych. Szczerze mowiac w "normanej" pracy duzych zyskow nie wiedze, co wiecej moglaby ona zaklocac odbior kontrastu, kolorow, rownowagi tonalnej. Ale dla rozwiazan bardziej rozrywkowych ma to przyszlosc. Mozna sobie wyobrazic sterownik ekranu, ktory wylacza ta funkcje np. pod PS, a wlacza przy DVD player.



dokładnie o tym mówilem :P ale IMO lcd jest lepsze niż plazma. mimo tej czarej-czerni. ale to oczywiście moje zdanie - niepoparte zadnymi badaniami naukowymi ;)

#14 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 23 listopada 2007 - 10:26

dokładnie o tym mówilem :P ale IMO lcd jest lepsze niż plazma. mimo tej czarej-czerni. ale to oczywiście moje zdanie - niepoparte zadnymi badaniami naukowymi ;)


To zależy do czego. Do bardzo naświetlonych pomieszczeń lepsze są LCD, od Plazmy światło się odbija, z kolei Plazmy lepiej sobie zadzą ze słabym sygnałem np. z telewizji kablowych.

#15 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2007 - 12:02

To zależy do czego. Do bardzo naświetlonych pomieszczeń lepsze są LCD, od Plazmy światło się odbija, z kolei Plazmy lepiej sobie zadzą ze słabym sygnałem np. z telewizji kablowych.


a to zalezy od technologii lcd-plazma? myślałem, ze wbudowanego tunera ? :)

#16 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 23 listopada 2007 - 12:09

a to zalezy od technologii lcd-plazma? myślałem, ze wbudowanego tunera ? :)


Nie tylko, matryca plazmowa więcej wybacza.

#17 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 listopada 2007 - 12:48

Nie tylko, matryca plazmowa więcej wybacza.


ale na moje oko plazma jest na wymarciu? dobrze myśle?

#18 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 23 listopada 2007 - 13:03

ale na moje oko plazma jest na wymarciu? dobrze myśle?


Chyba nie, właśnie przed chwilą stałem przed dylematem plazma/lcd, przekopałem się przez różne fora, poczytałem, przejrzałem oferty sklepów i tych internetowych i tych normalnych i nie wydaje mi się. LCD jest więcej, ale plazm też jest sporo a w przedziale 42-50" to już chyba jest po równo.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych